Android

Co je filtr modrého světla v systému Android a která aplikace funguje nejlépe?

Klíčové věci

  • Modré světlo z obrazovek má podle studií Harvardu a NHS dopad na vaše zdraví a narušuje váš spánek.
  • Když se v noci vystavíte modrému světlu, váš mozek si začne myslet, že je den, což potlačuje produkci melatoninu.
  • Použití filtru modrého světla v telefonu Android, jako je vestavěná funkce Night Light nebo aplikace Twilight, může snížit negativní účinky modrého světla a zlepšit kvalitu vašeho spánku.

Jak často se dobře vyspíte? Pokud je odpověď něco menšího než „vždy“, možná budete chtít zvážit, jaký dopad mají vaše gadgety na váš noční spánek. Modré světlo z obrazovek přiměje naše mozky, aby si myslely, že bychom měli být vzhůru. Naštěstí to můžete snadno opravit pomocí filtru modrého světla v telefonu Android.

Problém s modrým světlem

Je prokázáno, že modré světlo z obrazovek ovlivňuje vaše zdraví. Studie, jako je ta, kterou provedl Harvardopakovaně varovali, že používání gadgetů ve večerních hodinách ovlivňuje jak kvantitu, tak kvalitu vašeho spánku.

Příčinou je vystavení světlu v noci. Přesněji řečeno, je to vystavení modrému světlu s krátkou vlnovou délkou – druhu, který vydávají telefony a tablety a v podstatě jakýkoli přístroj s osvětleným displejem.

Sluneční světlo obsahuje také modré světlo, které je během dne životně důležité. Je to to, co vám pomáhá udržet se vzhůru a bdělý, a je nedílnou součástí toho, jak fungují spánkové cykly.

Ale vystavení modrému světlu v noci je negativní, protože efektivně oklame váš mozek, aby si myslel, že je stále den. Potlačuje sekreci melatoninu, hormonu, který se produkuje v noci a připravuje tělo na spánek. NHS vysvětluje.

  11 nejlepších skrytých keyloggerů pro Android

Jeho dopad je tak velký, že další studie uvedla Denní pošta dokonce navrhl, že modrá LED svítící z palubní desky auta by byl účinný způsob, jak zabránit řidičům usnout za volantem.

Co tedy děláte, kromě toho, že vypnete telefon několik hodin před spaním? Odpovědí je použití filtru modrého světla. Tato funkce je již integrována do systému Android a existuje několik aplikací třetích stran, které mohou nabídnout ještě více funkcí, pokud je potřebujete.

Co dělá filtr modrého světla?

Filtrování modrého světla funguje jedním ze dvou způsobů. Vestavěná možnost a kořenová možnost, na kterou se podíváme, snižují množství modrého světla, které obrazovka vyzařuje. Jiné aplikace třetích stran umístí na obrazovku červený filtr, aby modré světlo zrušilo.

Efekt je stejný. Všemu dodává červený odstín, na který je potřeba si trochu zvyknout. Ale také ruší negativní účinky modrého světla a výrazně snižuje oslnění. I když jste skeptičtí ohledně zlepšení vašeho spánku, okamžitě zaznamenáte snížení namáhání očí při používání telefonu ve spoře osvětlené místnosti.

Aplikace třetích stran však nejsou dokonalé. Jejich použití červeného překrytí snižuje kontrast a mění černou na tmavý odstín červené.

Mohou také spustit bezpečnostní funkci v systému Android, kde se některá tlačítka stanou nepřístupnými, když jsou na místě překryvy. Nejpravděpodobněji si toho všimnete, pokud se pokusíte nainstalovat aplikaci z alternativního obchodu s aplikacemi. Chcete-li klepnout na tlačítko Instalovat, musíte pozastavit nebo zavřít aplikaci pro filtrování. Mnohé také nefungují na vašem podokně oznámení.

Vestavěná možnost: Noční světlo

Než se podíváte na možnosti třetích stran, vyzkoušejte vestavěné nastavení v telefonu nebo tabletu Android. Nativní verze pro Android se nazývá Night Light, i když na některých jiných telefonech má jiný název. Na telefonech Samsung se tomu říká například Eye Comfort Shield.

Je snadné nastavit a naplánovat filtr modrého světla na Androidu. Na většině telefonů stačí přejít do Nastavení > Displej a najít možnost Noční světlo. Můžete naplánovat automatické zapnutí a upravit intenzitu efektu. Pokud chcete vyladěnější ovládání, budete si muset nainstalovat aplikaci.

  Aplikace skupinových zpráv pro Android a iPhone pro kanceláře

Celkově nejlepší aplikace filtru modrého světla: Twilight

Twilight je nejlepší aplikace pro filtrování modrého světla pro Android. Postupně snižuje barevnou teplotu displeje (zčervená) a ztmavuje obrazovku, dokud nedosáhne vámi zvolené úrovně barev a jasu.

Tato postupná změna znamená, že si toho sotva všimnete. Zpočátku nejsou bílé více než lehce špinavě bílé, ale ve chvíli, kdy budete v posteli procházet Reddit, efekt se projeví v plné síle.

Pomocí světelného senzoru vašeho telefonu může Twilight neustále automaticky upravovat svá nastavení, aby vždy vyhovovala vašim okolním světelným podmínkám. Jakmile se dostanete přes počáteční nastavení, už se nikdy nebudete muset aplikace dotknout.

Proč byste používali Twilight, když Android již má filtr modrého světla?

Zvláště užitečné jsou dvě funkce. Jedním z nich je, že jej můžete nastavit tak, aby se automaticky deaktivoval, když máte otevřené určité aplikace. Tímto způsobem to nenaruší vaše noční sledování Netflixu. Druhým je, že funguje s více než jen s vaším telefonem. Můžete jej nastavit tak, aby ovládal své Philips HUE nebo jiné chytré žárovky, a nainstalovat jej také do hodinek Android, Android TV nebo Chromebooku.

Stažení: Soumrak (zdarma) | Twilight Pro (3,49 USD)

Základní možnost: Noční světlo (KCAL)

Twilight je nejlepší volbou pro většinu uživatelů, ale pokud je váš telefon rootovaný, máte možnost použít výkonnější aplikaci v podobě Night Light (KCAL).

Jako kořenová aplikace může Night Light přímo ovládat displej. Namísto umístění červeného překrytí na obrazovku, aby se zrušil efekt modrého světla, doslova snižuje množství modrého světla, které obrazovka vydává.

Je to mnohem více podobné tomu, jak funguje vlastní noční světlo Androidu a výsledkem je kvalitnější obraz. Aplikace nedává všemu červený nádech – například černá zůstává černá – a nedochází ke ztrátě kontrastu. Nezasahuje ani do vašich oznámení nebo jiných aplikací.

  Jak rychle přetočit vpřed a vzad video na YouTube o deset sekund [Android]

KCAL však není pro každého. Chcete-li telefon používat, musíte jej rootovat a možná budete muset nainstalovat vlastní jádro. Není také k dispozici prostřednictvím Obchodu Play. Můžete si to prohlédnout na GitHub stránku a stáhněte si ji prostřednictvím obchodu s aplikacemi třetí strany F-Droid.

Stažení: Noční světlo (KCAL) (Volný, uvolnit)

Snižte efekt modrého světla bez jeho filtrování

Na efekt filtrování modrého světla se dá poměrně snadno zvyknout. Přesto se to některým lidem prostě nelíbí. Pokud se vám nelíbí, že všechny vaše aplikace získávají po západu slunce načervenalý odstín, existují jednodušší způsoby, jak minimalizovat účinky modrého světla.

Klíčem je snížit množství, kterému jste vystaveni. Používání telefonu místo tabletu je tedy lepší kvůli menší obrazovce. Snižte jas, jak jen můžete, a přepněte ve svých aplikacích do tmavého režimu. Tmavý režim můžete dokonce povolit na všech webech v Chromu.

Většina čteček elektronických knih má možnosti bílé na černé nebo sépiové barvy, které jsou šetrnější k očím než standardní černý text na bílém pozadí. Knihy Google Play jdou ještě o krok dále a nabízejí vlastní funkci nočního světla. Automaticky se zapne při západu slunce a poté postupně odstraňuje více modrého světla z displeje, čím je tmavší.

Chcete-li tuto funkci aktivovat, otevřete knihu, klepněte na tlačítko Možnosti zobrazení, přejděte na Osvětlení a stiskněte přepínač Noční světlo pro čtení.

Snižte únavu očí na Androidu

Funkce Night Light systému Android a aplikace jako Twilight vám umožňují používat telefon volně, aniž by vám bránily v usínání. Snadno se používají, a i když efekt může zpočátku vypadat trochu divně, rychle si na něj zvyknete. Omezení modrého světla také snižuje drsnost obrazovek a snižuje odlesky, což může pomoci, když vás při používání telefonu bolí hlava nebo vás namáhají oči.

x