Co je MetaAI? A může konkurovat jiným chatbotům?

Umělá inteligence je v módě a téměř každá velká technologická společnost má psa v závodě. OpenAI, Google, Microsoft a dokonce i gigant e-commerce, Amazon, se snaží jeden druhého překonat.

Meta, významný hráč v oblasti umělé inteligence, v probíhajících vhazování s umělou inteligencí většinou mlčel. Gigant sociálních médií však odhalil MetaAI, svou odpověď na ChatGPT od OpenAI a Bard od Googlu. Jak dobrý je ale MetaAI a bude schopen konkurovat dalším zavedeným chatbotům s umělou inteligencí? Pojďme to zjistit.

Zatímco společnosti jako OpenAI, Anthropic a Google jsou dnešní veřejnou tváří technologie AI, Meta udělala v prostředí AI srovnatelné pokroky, i když s menší publicitou. Většina platforem Meta, včetně Facebooku a Instagramu, do značné míry spoléhá na AI, aby fungovala hladce.

Na rozdíl od svých vrstevníků však většina technologií AI společnosti Meta zůstala v zákulisí a pohání její různé aplikace, aniž by byla k dispozici ve formě nástrojů pro veřejnost, jako jsou chatboti AI. Předchozí pokusy o vybudování veřejných nástrojů umělé inteligence tohoto charakteru většinou skončily neúspěchem. Bez ohledu na to společnost Meta nyní oznámila, že společnost uvádí na trh chatbota AI s příhodným názvem MetaAI.

Kredit obrázku: Meta

  9 nejlepších nástrojů pro čištění obrázků pro dokonale vyleštěné fotografie

MetaAI je osobní asistent s umělou inteligencí vytvořený pro plnění úkolů, jako je poskytování odpovědí na otázky a generování obrázků na základě výzev v přirozeném jazyce. Pokud jste použili ChatGPT, myšlenka MetaAI je stejná, i když s trochou nuancí.

MetaAI je poháněno vyladěnou verzí velkého jazykového modelu Meta Llama-2. Llama-2 je relativně výkonný model jazyka s otevřeným zdrojovým kódem, který je v současnosti nasazen na několika platformách umělé inteligence, jako je Quora’s Poe.com.

MetaAI bude k dispozici v konvenčním rozhraní chatbota, jako je ChatGPT, ale bude také integrována do aplikací Meta pro zasílání zpráv, jako jsou Messenger, Instagram a WhatsApp. Takže z kteréhokoli z těchto rozhraní byste mohli vést rozhovory o čemkoli; v podstatě se ptejte na jakékoli téma a získejte odpovědi.

Ale tady bude MetaAI opravdu zajímavé. Na některých platformách Meta, kde bude integrován, bude nástroj AI nasazen ve formě přizpůsobených nebo specializovaných chatbotů, kteří jsou vyškoleni k lepší konverzaci na konkrétní témata.

V demu na své akci Meta Connect 2023 Meta předvedla specializovaného MetaAI chatbota jménem Max, který funguje jako váš virtuální šéfkuchař a kulinářský průvodce. Chatbot jménem Lily působí jako váš editor a partner pro psaní. K dispozici je také chatbot jménem Lorena, který bude vaším cestovním průvodcem, a Luiz, okázalý odborník na MMA, se kterým můžete komunikovat. Meta se spojila s celebritami, jako je bojovník UFC Israel Adesanya a americký rapper Snoop Dogg, aby se stali tváří některých chatbotů.

  Porozumění seznamu v Pythonu – s příklady

Ale to není všechno. MetaAI bude také sloužit jako přístupový bod k dalším technologiím AI společnosti Meta, jako je její model generování obrazu EMU (Expressive Media Universe). Takže můžete zůstat v MetaAI chatbotu a generovat obrázky nebo v WhatsApp a generovat nálepky pomocí jednoduchých výzev v přirozeném jazyce.

Prostor AI chatbotů je velmi konkurenční. Díky působivým nabídkám, jako je ChatGPT, Claude AI, Bard, Character AI a Perplexity, nebude proniknout na trh AI chatbotů snadné ani pro společnosti jako Meta.

Také Llama-2 od Meta, která pohání MetaAI, není zrovna nejpokročilejší model umělé inteligence na trhu. Má však značné schopnosti. V naší interní recenzi velkého jazykového modelu Llama-2 zaostával v některých klíčových metrikách za GPT-4 a PaLM 2. Očekáváme však, že odladěná verze Meta bude mnohem lepší.

Ale kromě schopností Llama-2 má Meta jedinečnou výhodu – velkou uživatelskou základnu hluboce integrovanou do jejího produktového ekosystému. Podobně jako to, co se stalo se spuštěním mikroblogovací platformy Threads, mohla MetaAI od Meta zasáhnout miliony uživatelů jednoduše tím, že se napojila na stávající uživatelskou základnu Meta.

  Jak okamžitě skenovat dokumenty a přidávat fotografie na Mac pomocí kontinuální kamery

To znamená, že způsob, jakým používáme AI, se pravděpodobně posune od přístupu založeného na chatbotech typu vše v jednom k ​​těsnější integraci nástrojů AI do platforem, které již používáme pro práci a spojení s přáteli. Zavedením MetaAI přímo do našich aplikací pro zasílání zpráv, jako je WhatsApp a Messenger, Meta nejen pokládá potrubí pro miliardy potenciálních uživatelů, ale také potenciálně zvyšuje popularitu své nabídky AI.

Díky využití své masivní uživatelské základny a integraci MetaAI do populárních platforem, jako je Messenger a WhatsApp, má Meta jedinečnou výhodu navzdory použití modelu umělé inteligence, který nemusí být nejpokročilejší. Specializovaní, personalizovaní chatboti jsou zajímavým konceptem, který by mohl u uživatelů rezonovat.

Zatímco jen čas ukáže, zda MetaAI může skutečně konkurovat lídrům jako ChatGPT a Claude, Meta sází na to, že těsná integrace s jejím ekosystémem povede k přijetí. Budoucnost asistentů AI může být spíše krajinou specializovaných robotů než univerzálních chatovacích platforem.