etechblog

Co je Tesla V4 Supercharger a jak je lepší než V3?

Klíčové věci

 • Tesla V4 Supercharger nabízí rychlejší nabíjecí časy s maximálním výkonem 250 kW a potenciálem dosáhnout v budoucnu 350 kW, což zlepšuje proces nabíjení pro řidiče EV.
 • V4 Supercharger je vybaven delším nabíjecím kabelem a bezkontaktním platebním terminálem, díky čemuž je přístup k síti Supercharger pro řidiče Tesly i jiných EV pohodlnější.
 • V současné době je dostupnost V4 Superchargerů omezená, ale Tesla plánuje rozšířit síť vytvořením nových V4 Supercharger stanic a úpravou stávajících V3 superchargerů tak, aby nabízely funkce nabíjení V4.

V průběhu let Tesla pro své uživatele vyvinula různé druhy nabíječek, od vysoce výkonných veřejných nabíjecích stanic až po domácí kabely. V březnu 2023 Tesla nainstalovala svůj vůbec první V4 Supercharger. Co ale nabíječka V4 od Tesly nabízí a je lepší než její předchůdce V3?

Co je to Tesla’s V4 Supercharger?

Od roku 2023 má Tesla pro řidiče k dispozici čtyři různé nabíječky: V1, V2, V3 a V4. Naprostá většina veřejných nabíjecích doků Tesla používá nabíjení V3, z nichž každý tvoří síť supernabíječek Tesla. Nižší výstupní výkon nabíječek V1 a V2 je činí vhodnými pro nabíjení doma nebo v destinaci, zatímco V3 a V4 jsou považovány za Superchargery a jsou k dispozici pouze na veřejných stanicích.

  Fix C Drive se bezdůvodně plní

V březnu 2023 byl v Harderwjiku, městě v Nizozemsku, představen první V4 Supercharger. První stanice V4 Supercharger se sídlem v USA se objevila v Oregonu v říjnu 2023, přičemž Spojené království dostalo svou vlastní vlajkovou stanici V4 Supercharger několik týdnů předtím.

V době psaní tohoto článku může tato nová iterace Tesla Supercharger nabídnout rychlost nabíjení až 250 kW. Ale V4 Supercharger může mít schopnost dosáhnout 650 kW, podle fotografie zveřejněné X specifikací nabíječky V4 v Nizozemsku.

V současnosti nabíječky V4 nabízejí stejný maximální výkon jako nabíječky V3 (250 kW), ale to se časem změní. Nabíječky Tesla V4 jsou nastaveny tak, aby dosahovaly maximálního výkonu 350 kW, což by výrazně zlepšilo dobu nabíjení. Podle příspěvku X zobrazujícího specifikace holandské nabíječky V4 je proud V4 615A, na rozdíl od proudu V3 425A. Proto by kompresory V4 měly mít schopnost poskytovat silnější elektrický proud pro proces nabíjení.

Spolu s napětím 1 000 V uvedeným ve specifikaci uvedené výše by nabíječka 615 A ​​mohla být schopna produkovat výstupní výkon 650 kW. Ačkoli samotný Supercharger může teoreticky produkovat tento výkon, výstup na konektoru nabíječky je omezený, pravděpodobně na 350 kW.

Rychlejší doby nabíjení jsou jedním z největších požadavků na trhu EV a V4 Supercharger může pomoci při řešení tohoto problému.

Jak se V4 Supercharger liší od V3 Supercharger

První, čeho si při pohledu na V4 Supercharger všimnete, je rozdíl v designu oproti V3. Přeplňovací stanice V4 mají delší nabíjecí kabel (celkem tři metry) a jsou vyšší než jejich předchůdci. Černobílý vnější design obsahuje bezkontaktní platební terminál pro rychlé transakce pomocí bezkontaktní karty, smartphonu nebo chytrých hodinek.

  8 způsobů, jak vydělat peníze online prostřednictvím blogování

Tento delší nabíjecí kabel byl představen pro klíčový účel: nabídnout nabíjení dalším EV a Tesla Cybertruck. Stanice Supercharger od Tesly byly zpočátku dostupné pouze pro modely Tesla, ale od té doby byly otevřeny také pro další značky EV v konkrétních zemích, pokud nabízejí kombinovaný systém nabíjení (CCS). CCS je standard pro rychlé nabíjení EV, ale není univerzální v celém odvětví EV.

Některé nabíječky Tesla V4 Superchargery, jako jsou ty v Evropě, nevyžadují adaptéry Magic Dock pro použití mimo společnost Tesla, protože jsou již vybaveny porty CCS.

Seznam výrobců nabízejících nabíjení kompatibilní s CCS zahrnuje:

 • BMW
 • Audi
 • Mercedes
 • Kia
 • Honda
 • Brod
 • Volkswagen
 • Jaguár
 • Lincoln

Tyto EV samozřejmě nejsou navrženy identicky, takže jejich nabíjecí porty jsou umístěny v různých oblastech. Kvůli tomu je pro některé řidiče EV obtížné připojit své modely jiných výrobců než Tesla k nabíječce Tesla Supercharger. S delším kabelem může V4 Supercharger uspokojit různé druhy EV mimo řadu Tesla, čímž se síť Tesla Supercharger otevře ještě většímu počtu řidičů EV. Pokud máte elektromobil jiného výrobce než Tesla, ale chcete si užít pohodlí sítě Supercharging od Tesly, implementace nabíjení V4 vám může velmi pomoci.

  Jak nahrát více souborů do Dropboxu najednou pomocí iPhone nebo iPad

Kde najdete nabíječku Tesla V4 Supercharger?

V době psaní tohoto článku je dostupnost Tesla V4 Superchargerů omezená bez ohledu na to, ve které zemi se nacházíte. V současné době existuje nabíjecí stanice V4 v americkém Oregonu a stanice v Alabamě je také ve výstavbě. S téměř 2 000 stanicemi Tesla Supercharging (každá obsahuje několik nabíjecích doků) v USA nemáte málo možností pro umístění V3 Supercharging, ale bude nějakou dobu trvat, než se stanice V4 Supercharging rozšíří. Totéž platí pro Spojené království.

Mnoho zemí ještě nezískalo svou první přeplňovací stanici V4. V Evropě mají Rakousko, Francie, Německo a Nizozemsko omezený počet nabíjecích doků V4, přičemž Spojené království také dostane svou první stanici V4 v srpnu 2023.

Zlepšení dostupnosti nabíječek V4 bude zahrnovat vytvoření zcela nových stanic V4 Supercharger, i když některé superchargery V3 budou také upraveny tak, aby nabízely funkce nabíjení V4, včetně zvýšeného výkonu a bezkontaktních platebních terminálů.

Kompresory V4 by mohly zlepšit životy milionů řidičů EV

I když dnes existují různé druhy veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily, síť Supercharging společnosti Tesla je vysoce dostupná v mnoha zemích. Ať už jezdíte v Tesle nebo v jiném elektromobilu než Tesla, můžete těžit ze stanic V4 Supercharger. Delší nabíjecí kabel, kratší doba nabíjení a bezkontaktní placení, to vše může hrát roli v tom, aby byl váš den pohodlnější.

x