Co je to jednotka NAS a jak ji nastavíte?

Klíčové věci

  • NAS disky jsou specializované pevné disky určené pro síťové úložné systémy. Jsou navrženy pro nepřetržitý provoz 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, kdy k datům přistupuje více uživatelů současně.
  • Při nákupu disku NAS zvažte typ disku (speciálně navržený pro systémy NAS), kapacitu (na základě současných a budoucích potřeb úložiště) a rychlost/výkon (měřeno v otáčkách za minutu a velikosti mezipaměti).
  • Při výběru NAS disku je také třeba zvážit spolehlivost, odolnost, kompatibilitu, hlučnost/spotřebu energie, cenu za terabajt a podporu RAID. Běžné stolní disky nemusí mít potřebný firmware a ladění pro použití NAS.

Postavit nový NAS? Upgradujete svůj stávající? Pak budete chtít vědět o jednotkách NAS a jejich mnoha konfiguracích, možnostech a specifikacích.

Co je jednotka NAS?

Jednotka NAS (Network Attached Storage) je specializovaný pevný disk navržený speciálně pro síťové úložné systémy.

Na rozdíl od standardních pevných disků pro stolní počítače jsou disky NAS navrženy tak, aby fungovaly v jedinečných prostředích systémů NAS, která obvykle zahrnují nepřetržitý nepřetržitý provoz s více uživateli současně přistupujícími k datům.

Disky NAS se navíc obvykle vyznačují zvýšenou spolehlivostí a odolností a jsou vyrobeny tak, aby vydržely náročné podmínky neustálého používání. Často přicházejí s technologií pro snížení vibrací, což je u vícešachtových jednotek NAS zásadní, a mají firmware optimalizovaný pro použití v síťových úložištích, čímž se zlepšuje výkon a kompatibilita se zařízeními NAS. Jednotky NAS jsou také navrženy tak, aby zvládly vyšší tepelný výkon, který se může vyskytnout v těsně zabalených skříních NAS.

Většina jednotek NAS je ideální pro domácí a podnikové aplikace, i když některé jednotky NAS na podnikové úrovni budou dodávány s dalším úložištěm dat, sdílením a podporou zálohování.

Na co si tedy dát pozor při nákupu NAS disku?

1. Typ pohonu

Při výběru disků pro NAS je zásadní zvolit disky specifické pro NAS spíše než standardní pevné disky pro stolní počítače. Disky NAS, jako jsou WD Red, Seagate IronWolf nebo Synology HAT5300, jsou navrženy pro jedinečné požadavky systémů NAS. Tyto disky obvykle obsahují technologii pro snížení vibrací, což může být problém u jednotek NAS s více šachtami. Disky NAS jsou navíc navrženy pro nepřetržitý provoz a jsou testovány pro prostředí 24/7, což je činí spolehlivějšími pro použití v síťových úložištích. Dodávají se také s firmwarem optimalizovaným pro použití NAS, který může zlepšit výkon a kompatibilitu se systémy NAS.

  Co jsou stdin, stdout a stderr v Linuxu?

2. Kapacita

Obrazový kredit: Victor Maschek/Shutterstock

Spolu s typem disku je při nastavování NAS primárním problémem jeho úložná kapacita. Potřebná kapacita závisí na vašich aktuálních požadavcích na ukládání dat a předpokládaných budoucích potřebách. Jednotky NAS jsou k dispozici v různých velikostech, od několika terabajtů (TB) až po 16 TB nebo více na jednotku, jako je Seagate Exos X16. Často je nákladově efektivnější koupit větší disky, než bylo původně potřeba, aby bylo možné budoucí rozšíření bez výměny stávajících disků.

Je však také důležité vzít v úvahu, že přestavba větších disků v konfiguracích RAID může trvat déle (ale uvědomte si, že se jedná většinou o lineární měřítko – více dat a větší kapacita se rovná delší době přestavby). Vyvážení vašich současných potřeb s budoucí expanzí při zohlednění rozpočtových omezení je klíčem k výběru správné kapacity.

3. Rychlost a výkon

Rychlost disku NAS se obvykle měří v RPM (otáčky za minutu), přičemž běžné rychlosti jsou 5400 RPM a 7200 RPM. Disky s vyššími otáčkami, jako je řada 7200 RPM WD Black, mohou poskytovat rychlejší přístup k datům, což je výhodné pro aplikace vyžadující vysokou datovou propustnost. Vyšší otáčky však mohou také vést ke zvýšenému teplu a hluku, což může být zvažováno v závislosti na umístění NAS.

Výkon může ovlivnit velikost mezipaměti jednotky. Větší mezipaměť, jako je 256 MB u některých špičkových NAS disků, umožňuje rychlejší přístup k často používaným datům. Vyvážení rychlosti s dalšími faktory, jako je hluk a teplo, je zásadní pro optimální výkon NAS.

4. Spolehlivost a životnost

Spolehlivost je pro disky NAS prvořadá, protože často ukládají důležitá data. Hledejte měniče s nízkou roční poruchovostí (AFR) a silnými cykly zatížení/vybití. Výrobci obvykle poskytují hodnocení spolehlivosti, jako je MTBF (Mean Time Between Failures).

  Jak přidat a změnit uspořádání aplikací v Apple TV

Disky jako Seagate IronWolf Pro nebo WD Red Pro nabízejí vysoké hodnocení MTBF, což naznačuje delší očekávanou životnost. Tyto disky často obsahují funkce, jako je zvýšená tolerance vibrací, a jsou vyrobeny tak, aby vydržely náročné podmínky nepřetržitého provozu. Výběr disku s dobrými výsledky a zárukou (často 3–5 let) může poskytnout klid při čtení recenzí a také stojí za to podívat se do historie spolehlivosti výrobce.

5. Kompatibilita

Image Credit: Lost_in_the_Midwest/Shutterstock

Zní to jako samozřejmost, ale je velmi důležité zajistit, aby byly vaše jednotky NAS kompatibilní s vaším zařízením NAS. Výrobci NAS jako Synology, QNAP nebo Netgear poskytují seznamy kompatibilních disků a tyto seznamy jsou pravidelně aktualizovány a berou v úvahu faktory, jako je maximální podporovaná velikost disku, jakékoli konkrétní požadované funkce disku a kompatibilita firmwaru.

Před nákupem je důležité zkontrolovat kompatibilitu disku NAS, protože nekompatibilní disky mohou vést ke špatnému výkonu a ztrátě dat. Některé systémy NAS mohou mít také fyzická omezení, jako je podpora pouze 2,5palcových disků nebo maximální světlá výška, což je třeba vzít v úvahu při výběru disku. Pokud stavíte NAS od nuly ze starších hardwarových komponent, je kompatibilita menší problém, ale i tak se vyplatí si ji před nákupem ověřit.

6. Hluk a spotřeba energie

Pravděpodobně budete udržovat svůj NAS v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, takže hlučnost a spotřeba energie disků jsou důležitými faktory. Pohony s vyššími otáčkami, i když jsou rychlejší, mohou být také hlučnější a spotřebovávají více energie.

Pro domácí prostředí, kde může být NAS umístěn v obývacím prostoru nebo kanceláři, mohou být vhodnější tišší disky s nižšími otáčkami, jako jsou některé modely z řady WD Red. Kompromisem je obvykle mírné snížení výkonu. Spotřeba energie je také klíčovým faktorem pro náklady na energii a dopad na životní prostředí. Energeticky úsporné disky spotřebovávají méně energie, což vede k výrazným úsporám v průběhu času, zejména u větších sestav NAS. Specifikace produktu obvykle uvádí hodnoty spotřeby energie, které lze použít pro srovnání.

7. Cena za terabajt

Náklady na disky NAS se mohou výrazně lišit, proto je důležité při nákupu zvážit cenu za terabajt (TB). Disky s vyšší kapacitou často nabízejí nižší náklady na TB, ale počáteční investice je vyšší.

  Jak opravit problémy s nízkou hlasitostí v Apple Music

Například 10TB disk může mít nižší náklady na TB než 4TB disk, ale celková cena je vyšší. Vyvážení rozpočtových omezení s potřebami úložiště je zásadní. Cenu za TB mohou ovlivnit i speciální nabídky a slevy na hromadné nákupy. Kromě toho, zatímco disky specifické pro NAS bývají dražší než běžné disky pro stolní počítače, jejich vylepšené funkce a spolehlivost často odůvodňují dodatečné náklady, zejména u NAS, kde je integrita dat klíčová.

8. Redundance a podpora RAID

Pokud plánujete použít konfiguraci RAID pro zvýšenou ochranu dat a redundanci, budete se muset ujistit, že zvolené disky jsou vhodné pro zamýšlenou úroveň RAID.

Některé disky NAS, jako je řada Seagate IronWolf a WD Red, jsou speciálně navrženy tak, aby fungovaly optimálně v prostředích RAID. Tyto disky zvládnou zvýšené vibrace a pracovní zatížení spojené s nastaveními RAID. Výběr úrovně RAID (např. RAID 1, RAID 5, RAID 6) také ovlivní počet a typ potřebných jednotek.

Například RAID 1 vyžaduje disky stejné velikosti pro zrcadlení, zatímco RAID 5 a RAID 6 potřebují alespoň tři, respektive čtyři disky a nabízejí vyšší efektivitu úložiště. Je důležité vyvážit požadovanou úroveň ochrany dat s dostupným rozpočtem a požadavky na kapacitu.

5 Doporučení pro jednotky NAS

Přečetli jste si o tom, co hledat, takže to završíme několika návrhy jednotek NAS.

Model pohonu

Kapacity (TB)

MTBF (hodiny)

RPM

Mezipaměť (MB)

Trvalý zápis (MB/s)

Seagate IronWolf

1–12

1 milion

5 400 – 7 200

64 – 256

180–210

Seagate IronWolf Pro

4–18

1,2 milionu

7 200

256

220 – 260

Western Digital Red

2 – 6

1 milion

5 400

256

180

Toshiba N300

4–16

1 – 1,2 milionu

7 200

128 – 512

204 – 274

Synology HAT5300

4–16

1 – 1,2 milionu

7 200

128 – 512

204 – 274

Každý z těchto NAS disků je skvělou volbou a budete moci najít velikost úložiště disku pro jakoukoli konfiguraci NAS.

Chraňte svá data pomocí vhodného disku NAS

Výběr jednotky NAS může být trochu ohromující; existuje mnoho možností. Musíte se přizpůsobit množství dat, které potřebujete, počítat s redundancí a další. Nicméně to nemusí být ohromující a existují jasné kroky, které můžete podniknout, abyste vybrali správné disky pro nastavení NAS.

Jen nezapomeňte být opatrní při používání běžného stolního disku v konfiguraci NAS. Většina běžných stolních disků není vybavena stejným firmwarem nebo úrovní vyladění jako jednotka NAS a mohlo by to vést ke ztrátě dat.