Co je vyvážení bílé ve fotografii? Konečný průvodce

Klíčové věci

  • Pochopení vyvážení bílé je klíčové pro pořizování úžasných fotografií. Určuje teplotu a barevný tón vašich snímků.
  • Režim automatického vyvážení bílé může být užitečný pro začátečníky, ale manuální nastavení pomocí Kelvinova měřiče barev poskytuje větší kontrolu.
  • Různé světelné situace vyžadují různá nastavení vyvážení bílé, například použití teplejších tónů pro zlaté hodiny a chladnějších tónů pro zasněžené krajiny. Postprodukční úpravy lze provádět také v Adobe Lightroom.

Pochopení vyvážení bílé je nezbytné, pokud chcete pořizovat úžasné snímky. Získání správného tónu výrazně usnadní pozdější úpravy barev a také zajistíte, že vaše obrázky budou vypadat realističtěji. Jak ale přesně definovat vyvážení bílé ve fotografii? Pokračujte ve čtení, abyste objevili vše, co se potřebujete naučit.

Co je vyvážení bílé?

Vyvážení bílé je termín používaný k určení „teploty“ vašich snímků. Nebo, zjednodušeně řečeno, jak modré nebo žluté vypadají bílé na vaší fotografii. Pokud jste si někdy všimli, že obrázky interiéru mohou někdy vypadat velmi žlutě, často je to kvůli vyvážení bílé.

Abychom vám ukázali, o čem mluvíme, zde je fotka se špatným vyvážením bílé:

A tady je stejná fotka se správným vyvážením bílé:

Všimněte si, jak první fotografie vypadá velmi oranžově, s nepřirozeně vypadající stříbrnou na spodní straně objímky objektivu. I když si tato fotografie vystačí s dalšími korekcemi, stále byla vylepšena pouze změnou vyvážení bílé.

S vyvážením bílé můžete být při fotografování kreativní. Například při úpravě fotografií zlaté hodiny v Lightroom můžete experimentovat s použitím teplejšího tónu. Ale pokud s fotografováním začínáte, snažte se před zkoušením nových věcí zajistit, aby vaše bílé, stříbrné a podobné barvy vypadaly tak, jak by měly.

Vyplatí se používat režim automatického vyvážení bílé?

Když si koupíte svůj první fotoaparát, všimnete si, že vyvážení bílé můžete nastavit na automatické. Pokud fotíte s automatickým vyvážením bílé, váš fotoaparát rozhodne, jaké nastavení vyvážení bílé použít. To platí bez ohledu na to, zda máte režim fotoaparátu. Pokud jste venku, většina fotoaparátů to dokáže. Někdy mohou interiérové ​​fotografie nebo složité scény zmást fotoaparát – a nemusí nastavit správné vyvážení bílé.

Pokud s vyvážením bílé ve fotografování začínáte (nebo jen obecně s focením), automatické vyvážení bílé vám pomůže pochopit, jak tato funkce funguje v různých světelných situacích. Své znalosti můžete dále rozšířit tím, že se naučíte několik tipů, které vám pomohou dosáhnout dokonalého vyvážení bílé na vašich fotografiích.

Vyvážení bílé: Barva podle Kelvina

Jakmile budete chvíli používat automatické vyvážení bílé, budete připraveni tuto funkci upravit ručně. Kelvinův barevný měřič je skvělým výchozím bodem; Stále to používám při každém focení, přestože mám více než sedm let zkušeností s fotografováním.

Když používáte Kelvin metr, pamatujte, že některé kamery nabízejí větší kontrolu než jiné. Například mých prvních několik fotoaparátů mi umožnilo upravit číslo pouze ve stovkách (např. 5 700, 5 600). Ten můj současný mě naopak pouští nahoru a dolů po desítkách (5 590, 5 580). Správný Kelvin, který se má použít, se může u každého výrobce lišit – takže budete muset trochu experimentovat.

Abychom vám pomohli dosáhnout přesnějšího vyvážení bílé při fotografování, rozebereme různé rozsahy Kelvinů pro různé scénáře, se kterými se jako fotograf můžete setkat. Všimněte si, že se někdy budete muset ponořit mimo tyto rozsahy, ale přesto jsou dobrým výchozím bodem.

1. Zasněžené krajiny

Při zimní fotografii musíte zvážit několik aspektů a vaše vyvážení bílé je jedním z nejdůležitějších faktorů. Už se vám někdy stalo, že jste byli venku fotit za zasněženého dne a všimli jste si, že barvy nevypadají úplně správně? Možná je tón například příliš modrý? Pokud ano, nesprávné vyvážení bílé téměř jistě způsobilo tento problém.

Zasněžené krajiny jsou jedním ze scénářů, kde byste měli zvážit použití alternativy k automatickému vyvážení bílé. Váš fotoaparát se může někdy zmást a sníh bude vypadat modře. Místo toho použijte číslo Kelvina kolem 6 500–8 500.

2. Zlatá hodina

Měkké osvětlení a krásné barvy zlaté hodiny dělají těsně před východem a západem slunce oblíbený čas pro fotografování. Mnoho fotografů dělá tu chybu, že zvýší vyvážení bílé, aby zesílili teplý tón, ale pokud to vezmete příliš daleko, barvy na snímku budou vypadat chaoticky. Ve skutečnosti byste měli Kelvinův metr ve srovnání s jinými situacemi mírně snížit.

Zaměřte se na přibližně 2 000–4 000 na Kelvinově metru pro snímky zlaté hodiny. Jakmile své obrázky upravíte, zvažte použití těchto zlatých titulků na sociálních sítích.

3. Slunečné dny

Fotografování za slunečného počasí představuje několik světelných problémů, ale přesto můžete pořídit úžasné fotografie, když je slunce vysoko na obloze. Kromě pochopení a implementace pravidla Sunny 16, výběr správného čísla pro vyvážení bílé v Kelvinech také zajistí lepší vzhled barev na vašem obrázku.

Někde uprostřed rozsahu Kelvinů obvykle funguje pro slunečné dny. Zaměřte se na něco mezi 5 000 a 6 000. V některých situacích (například když má váš obrázek hodně modrých odstínů) může být nutné číslo dále zvýšit.

4. Noční fotografie

Zatímco většina světa v noci spí, příležitostí k fotografování najdete i po hodinách. Pokud jste například na návštěvě nebo žijete v severní šířce, můžete potenciálně fotografovat polární záři. Mezitím mohou lidé ve velkých městech zachytit panoramata a mnohem více, když je tma.

Správný Kelvin metr pro noční fotografování se výrazně liší v závislosti na situaci. Ale v mnoha případech je 2 000 až 4 000 dobrým rozsahem, na který byste se měli zaměřit.

5. Zataženo a deštivé dny

Pokud jste někdy fotili v zatažených, deštivých a mlhavých dnech, možná jste si všimli, že vaše snímky vypadají docela modře, pokud nepoužijete správné vyvážení bílé. A když se to stane, může být docela těžké to v postprodukci změnit. Obecným pravidlem je, že pro tyto druhy světelných situací se zaměřte na číslo Kelvina mezi 6 000 a 8 000.

6. Fotografování interiéru a jídla

Focení v interiéru je jedna z nejobtížnějších situací na focení a interiéry se samozřejmě dost výrazně liší. Ale pro většinu vnitřních situací budete chtít snížit číslo na vašem Kelvinoměru. Začněte s 1 500-3 000 a pokračujte odtamtud.

U focení jídla budete muset zvážit, zda jste uvnitř nebo venku. Navíc musíte myslet i na barvy potravin. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je jednoduše zajistit, aby vše vypadalo tak, jak vypadalo na vlastní oči (a ve specifických světelných podmínkách). Můžete se naučit, jak vylepšit svou hru na fotografování jídla, abyste získali další pokyny.

Mohu změnit vyvážení bílé v postprodukci?

Přesné vyvážení bílé ve fotografii se nejlépe provádí pomocí fotoaparátu. Vyvážení bílé však můžete upravit v aplikaci Adobe Lightroom.

V Lightroom přejděte na WB (v sekci profilu fotoaparátu). Zde můžete posunout posuvníky teploty a odstínu v libovolném směru.

Když rozbalíte rozevírací nabídku, můžete si vybrat automatické vyvážení bílé a také si vybrat z mnoha předvoleb.

Všechny základní informace o vyvážení bílé ve fotografii

Znalost definice vyvážení bílé ve fotografii vám mnohem snazší umožní získat správné barvy na snímcích. Je to jedna z prvních dovedností, které se můžete naučit, a pomocí Kelvina metru ve fotoaparátu – spolu s automatickým vyvážením bílé – dosáhnete požadovaných výsledků.

V ostatních případech vám použití předvoleb vyvážení bílé a/nebo vašeho postprodukčního softwaru také umožní, aby vaše snímky vynikly. Možná budete muset občas porušit Kelvinova pravidla, ale to, co jste se dnes naučili, je pevný základ, ze kterého můžete stavět.