iPhone 15 Pro vs. iPhone 14 Pro: Měli byste upgradovat?

Apple představil dlouho očekávanou řadu iPhone 15 na své akci „Wonderlust“ v září 2023. Zatímco všechny modely prošly zásadními vylepšeními, modely iPhone 15 Pro mají několik vzrušujících nových přírůstků. Pokud tedy vlastníte iPhone 14 Pro, upgrade na iPhone 15 Pro může být lákavý.

Než se však rozhodnete, stojí za to zvážit rozdíly mezi iPhone 15 Pro a iPhone 14 Pro z předchozího roku. Pojďme tedy porovnat oba modely, abychom zjistili, zda je iPhone 15 Pro užitečný upgrade.

Design a zobrazení

Kredit obrázku: Jablko

Z dálky jsou si iPhone 15 Pro a iPhone 14 Pro nápadně podobné a nerozeznáte je od sebe, pokud se pořádně nepodíváte. Jejich rozměry se však mírně liší kvůli tenčím rámečkům u novějšího modelu. Takže tady jsou přesné míry:

  • iPhone 15 Pro: 146,6 x 70,6 x 8,25 mm; 206 gramů
  • iPhone 14 Pro: 147,5 x 71,5 x 7,85 mm; 187 gramů
  Jak povolit funkci skládaných karet v prohlížeči Chrome pro lepší správu karet

iPhone 15 Pro je vybaven titanovým páskem s tvarovanými hranami namísto rámu z nerezové oceli staršího modelu s ostrými hranami. Díky tomu je iPhone 15 Pro nejen odolnější, ale také lehčí o 19 gramů. Apple také konečně nahradil Lightning port USB-C, který zrychluje přenosové rychlosti až 20krát.

Displeje však u obou modelů zůstávají stejné. iPhone 15 Pro i iPhone 14 Pro mají 6,1palcový 120Hz OLED displej s podporou HDR a identickým rozlišením. Při venkovním nastavení zůstává maximální jas nezměněn na hodnotě 2 000 nitů. Navíc sdílejí stejný výřez Dynamic Island, který neobdržel žádné aktualizace.

Výkon

Obrazový kredit: Apple/Youtube

iPhone 15 Pro používá zcela nový čip A17 Pro, který je založen na 3nm procesu, a proto bude mezi těmito dvěma modely patrný rozdíl ve výkonu.

Apple tvrdí, že procesor A17 Pro je až o 10 % rychlejší než 4nm čip A16 Bionic iPhonu 14 Pro. A díky novému 6jádrovému GPU se grafický výkon zlepšil zhruba o 20 %.

To není vše, protože A17 Pro podporuje hardwarově akcelerované ray tracing, díky čemuž je možné spouštět hry v konzolové kvalitě, jako je Assassin’s Creed Mirage, Death Stranding, Resident Evil Village a další.

  Jak opravit chybu pozastaveného bezdrátového nabíjení Samsung

Čísla stranou, při každodenním používání v reálném světě si pravděpodobně nikdy nevšimnete výkonnostního rozdílu mezi těmito dvěma modely.

Nastavení fotoaparátu

Kredit obrázku: Jablko

Zatímco chytřejší a dražší iPhone 15 Pro Max dostal zcela nový 5x periskopický teleobjektiv, iPhone 15 Pro sdílí stejné nastavení s trojitým fotoaparátem jako iPhone 14 Pro, který zahrnuje 48MP standardní objektiv, 12MP ultraširoký objektiv, a 12MP teleobjektiv. Oba modely mají také stejnou 12MP přední selfie kameru se světelností f/1.9.

Apple však představil vylepšení ve výpočetní fotografii pomocí Smart HDR 5 a portrétů nové generace, což znamená, že by měl být stále schopen pořizovat o něco lepší fotografie než iPhone 14 Pro. Apple vám také umožňuje pořizovat 48MP fotografie na iPhone 15 Pro pomocí formátu HEIF, zatímco jste nuceni používat ProRAW pro 48MP snímky na iPhone 14 Pro.

Životnost baterie

Apple tvrdí, že iPhone 15 Pro dokáže přehrávat videa až 23 hodin na jedno nabití, což je teoreticky stejné jako iPhone 14 Pro. Je tedy překvapivé, že účinnější 3nm čip A17 Pro nezlepšuje výdrž baterie.

  Jak přidat titulky k fotografiím a videím na iPhone a iPad

A i přes přechod na port USB-C zůstávají rychlosti nabíjení u obou modelů stejné. Oba iPhony nabijete na 50 % za 30 minut pomocí 20W napájecího adaptéru.

Skladování a cena

iPhone 15 Pro začíná na 999 dolarech, stejně jako iPhone 14 Pro při uvedení na trh. Ačkoli Apple nyní ukončil výrobu iPhone 14 Pro, stále si jej můžete koupit od prodejců třetích stran se slevou.

Pokud jde o možnosti úložiště, oba modely se dodávají ve variantách 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB. Bohužel Apple nezvýšil základní úložiště iPhone 15 Pro na 256 GB, jako tomu bylo u jeho většího sourozence.

Měli byste upgradovat na iPhone 15 Pro?

Při porovnání iPhonu 14 Pro a iPhonu 15 Pro si všimnete jen několika rozdílů, z nichž hlavní jsou konstrukce a výkon. Myslíme si, že upgrade na iPhone 15 Pro stojí za zvážení, pokud vlastníte iPhone 13 Pro nebo starší model.

Pokud vás nezajímají drobné detaily, proč utrácet své těžce vydělané peníze, když můžete svůj iPhone bez problémů používat další rok?