etechblog

Jak dlouho by měla vydržet baterie notebooku?

Klíčové věci

  • Baterie notebooků obvykle vydrží 2 až 5 let, než ztratí schopnost udržet nabití, ale to se může lišit v závislosti na způsobu použití a cyklech nabíjení.
  • Mezi faktory, které ovlivňují životnost baterie, patří počet nabíjecích cyklů, kvalita baterie, nesprávný nabíjecí výkon, nadměrné teplo a nedostatečné používání.
  • Chcete-li prodloužit životnost baterie vašeho notebooku, používejte každý nabíjecí cyklus moudře, vyhněte se nadměrnému teplu, používejte doporučený příkon nabíječky a baterii správně skladujte, když se nepoužívá. Prodloužit životnost notebooku může také výměna baterie za OEM nebo kvalitní alternativu třetí strany.

V průběhu let ztrácejí baterie v zařízeních, jako jsou notebooky a telefony, schopnost udržet nabití. Doba mezi prvním použitím baterie a její případnou neschopností udržet jakoukoli energii je známá jako životnost baterie.

Pro správnou údržbu notebooku je důležité vědět, jak dlouho má baterie vydržet.

Jak dlouho vydrží baterie notebooků?

Obecně platí, že baterie vašeho notebooku vydrží dva až pět let, než ztratí schopnost udržet nabití. I když tento odhad odráží životnost baterie v notebooku používaném průměrným uživatelem, není zcela přesný. Životnost baterie závisí na tom, jak rychle procházíte cykly nabíjení baterie.

  chatujte s externími uživateli bez přidání jako host

Každý nabíjecí cyklus nastane, když vaše baterie přejde z úplného nabití do úplného vybití (100%-0%). Průměrný notebook obsahuje baterii, která vydrží v průměru 300 až 500 nabíjecích cyklů, než dojde k výraznému snížení kapacity baterie. Méně časté používání notebooku může tyto cykly prodloužit, i když úplné nepoužívání může zkrátit životnost baterie.

Je důležité zvážit, jak dlouho trvá každý nabíjecí cyklus. Pokud je váš notebook po plném nabití napájen po dobu deseti až dvanácti hodin, můžete použít pouze jeden nabíjecí cyklus každé dva dny – což fakticky zaručuje, že baterie vydrží několik let. Pokud je baterie schopna nabíjet pouze pět hodin, možná budete muset použít několik nabíjecích cyklů každý den.

Co ovlivňuje životnost baterií notebooků?

Životnost baterií notebooků ovlivňuje několik faktorů, včetně celkového využití cyklu nabíjení, vystavení nadměrnému teplu a kvality samotné baterie.

  12 nejlepších a levných myší pro klikání tažením

Nabíjecí cykly

Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím životnost baterie vašeho notebooku je, jak rychle zvládnete její nabíjecí cykly. Jak již bylo zmíněno, většina notebooků má 500 až 1 000 nabíjecích cyklů, než baterie výrazně ztratí kapacitu. Výsledkem je, že notebooky používané často, ale po krátkou dobu, budou mít obvykle delší životnost baterie než notebooky používané hodiny každý den.

Kvalita baterie

Kvalita samotné baterie se také projeví na její životnosti. Obecně platí, že nejlepší životnost získáte s baterií OEM – nebo baterií od jiného výrobce vyrobené z kvalitního materiálu, jako je lithium. Levně vyrobené baterie třetích stran mají pravděpodobně kratší celkovou životnost a mohou být náchylnější k degradaci způsobené nadměrným teplem nebo vysokým výkonem nabíječky.

Nesprávné nabíjení

Výkon nabíječky vašeho notebooku je důležitý. Životnost baterie vašeho notebooku bude maximalizována, když použijete nabíječku původně prodanou s notebookem – nebo nabíječku třetí strany, která má ekvivalentní příkon. Použití nabíječky s vyšším příkonem, než je doporučeno (např. 65 W místo 45 W), způsobí rychlé vybití baterie vašeho notebooku.

Nadměrné teplo

Teplo je hlavním externím faktorem, který může snížit životnost baterie vašeho notebooku. Poškození může být způsobeno vnitřními nebo vnějšími zdroji tepla. Měli byste se vyhnout používání notebooku v extrémně horkém počasí a zajistit, aby spodní větrací otvory zůstaly vždy odblokované. Vyhněte se přetaktování procesoru nebo používání aplikací, které zahřívají váš notebook. Pokud se notebook často přehřívá, možná budete muset opravit.

  Průvodce pro začátečníky k zahájení kariéry na volné noze

Nedostatek použití

V neposlední řadě je jedním z faktorů ovlivňujících životnost baterie ponechání vašeho notebooku nevyužitého. Pokud je baterie uskladněna několik týdnů nebo déle, zatímco v baterii zbývá nabití, stagnující nabití baterii rychle znehodnotí. Pokud hodláte notebook odložit na dobu delší než několik týdnů, měli byste před uložením zcela vybít baterii svého notebooku.

Prodlužte životnost baterie vašeho notebooku

Je to velká nepříjemnost, když váš notebook nedokáže udržet pořádné nabití. I když je degradace baterie nevyhnutelná, lze ji zmírnit promyšleným používáním každého nabíjecího cyklu a používáním dobrých návyků péče o baterie. Když je baterie nakonec vybitá, její výměna za OEM nebo kvalitní baterii třetí strany je skvělý způsob, jak prodloužit životnost notebooku.

x