Jak fotit časosběrnou zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou

Časosběr je opakem pomalého pohybu: místo zpomalování rychle se pohybujících činností zrychluje pomalé. Jsou ideální pro zobrazující pohyb mraků, davů, dopravy a podobně. Můžete je dokonce použít k zobrazení pomalu se pohybujících věcí, jako jsou kvetoucí květiny.

Na časosběrech je skvělé, že je fotografové velmi snadno fotí. Každý snímek je jeden statický obrázek. Pojďme se sami podívat na základy střelby.

Než začneš

I když je možné fotit časosběr pomocí iPhonu, v tomto článku se podíváme na použití DSLR nebo bezzrcadlovek. Poskytují vám největší kontrolu.

Kromě fotoaparátu potřebujete stativ, aby bylo vše zajištěno ve stejné poloze. Potřebujete také intervalometr, abyste mohli fotografovat ve stejném intervalu; některé fotoaparáty mají jeden vestavěný, ale pokud ten váš nemá, bude fungovat jakákoli slušná dálková spoušť.

Poslední věc, kterou musíte udělat, než začnete, je zjistit, kolik snímků musíte pořídit. Tam jsou kalkulačky, které mohou pomoci, ale myslím, že stojí za to si to spočítat sami.

Tři standardní rychlosti přehrávání videa jsou 24 snímků za sekundu (fps), 25 snímků za sekundu a 30 snímků za sekundu. U online videí bych doporučoval používat 30 snímků za sekundu, ale bude stačit jakákoliv; jen to trochu mění matematiku.

Pojďme pracovat s 30 fps pro tento článek; to znamená, že potřebujeme 30 statických snímků na každou sekundu finálního videa. Pokud chceme natočit krátký 15sekundový časosběr, je to 450 fotek (15×30=450).

  Použijte iTunes Home Sharing ke streamování hudby z plochy do vašeho iPhone

Nyní, když víme, že máme k hraní 450 snímků, je čas zjistit, jaký musí být interval mezi každým z nich. Předpokládejme, že se snažíme vyfotit západ slunce za 30 minut. Třicet minut je 1800 sekund, takže pokud budeme fotit každé 4 sekundy (1800/450=4), zkomprimujeme půl hodiny na 15 sekund rychlostí 30 snímků za sekundu. Jednoduchý!

Pro svůj časosběr proveďte stejný proces a vypočítejte, jaký interval potřebujete. Většinu času budete chtít něco mezi 1 a 20 sekundami – natáčení čehokoli delšího bude trvat věky a vše se výrazně zrychlí.

Natáčení časosběrného snímání

Zaměřte svůj záběr a uzamkněte fotoaparát na stativu. Udělejte několik zkušebních snímků, abyste dosáhli správné expozice. Jakmile zjistíte, jaká nastavení chcete použít, nastavte fotoaparát do manuálního režimu a nastavte je.

Podobně věnujte chvíli správnému zaostření a poté přepněte objektiv na manuální zaostření. Nechcete, aby se mezi záběry něco měnilo.

Interval a pokud možno počet snímků nastavte pomocí intervalometru. Každé zařízení je jiné, takže zde nemohu poskytnout podrobné pokyny; pokud máte potíže, podívejte se do manuálu.

Také se musíte rozhodnout mezi focením do RAW nebo JPEG. Pokud děláte jen pár stovek snímků, doporučil bych RAW. Pokud fotíte pár tisíc, můžete zvážit JPEG.

Jakmile je vše připraveno, stiskněte spoušť na intervalometru a udělejte krok zpět. Váš fotoaparát by nyní měl strávit další fotografování každých několik sekund.

  Icecream Image Resizer je nástroj pro změnu velikosti obrázku s předvolbami velikosti

Příprava rámů

Po pořízení všech snímků je čas je spojit do skutečného časosběru. Pokud jste obeznámeni s editorem videa, jako je Adobe Premier pokračujte a použijte to. Pro fotografy je však nejjednodušší varianta použití Adobe Lightroom.

Importujte všechny fotografie – kromě vašich testovacích snímků – do Lightroom. Projděte a ujistěte se, že vše vypadá v pořádku a že nechybí žádné záběry.

Jakmile se ujistíte, že je vše v pořádku, přejděte do modulu Develop a vyberte první obrázek. Proveďte libovolné úpravy. Jedna věc, kterou bych doporučil udělat, je změnit oříznutí na 16:9; je to tradiční poměr stran širokoúhlého videa.

Dále přejděte na Upravit > Vybrat vše a poté na Nastavení > Nastavení synchronizace. Ujistěte se, že je vše vybráno a klikněte na „Synchronizovat“.

Tím se použijí stejné úpravy na všechny vaše snímky, takže nemusíte vše procházet a dělat jednotlivě.

Vytvoření videa

Se všemi snímky připravenými k použití je čas vytvořit časosběrné video. Uděláme to pomocí a velmi šikovná šablona Lightroom Slideshow od Seana McCormacka. Tato verze šablony exportuje pouze video rychlostí 29,97 fps; Sean má také starší předvolby které dělají 24, 25 a 30 fps, ale pokud je použijete, můžete vidět nějaké artefakty.

Stáhněte si přednastavení ze stránek Seana a přidejte je do složky Lightroom Slideshow Templates. Úplné pokyny, jak to udělat, najdete v našem průvodci přidáním předvoleb do Lightroom. Jednoduchá možnost je přejít do modulu Prezentace, kliknout pravým tlačítkem na Prohlížeč šablon, vybrat „Importovat“ a poté přejít na stažený soubor šablony.

  Zdarma ke stažení: GarageBand pro iPhone a iPad je nezbytný

Po přidání šablony přejděte do modulu Prezentace. Vyberte jej z prohlížeče šablon.

Dále v levém dolním rohu obrazovky klikněte na „Exportovat video“.

Pojmenujte svůj časosběr a z rozbalovací nabídky „Video Preset“ vyberte buď 1080p, nebo 720p. Klikněte na „Exportovat“ a časosběrný záznam se uloží.

Jděte se na to podívat a ujistěte se, že vše vypadá dobře. Gratuluji! Právě jste udělali svůj první základní časosběr.

Některé věci ke zvážení

Časosběry jsou stále oblíbenější a komplexnější. Výše jsme se podívali na vytvoření velmi jednoduchého časosběru. Existuje mnoho způsobů, jak můžete věci posunout dále.

Kamery nejsou dokonalé. Nepořídí stejnou fotku pokaždé, když stisknete spoušť. Často existují drobné variace. Pokud ve vašem časosběru trochu bliká, je to téměř jistě z tohoto. Pokud chcete mnohem více kontroly a způsob, jak vyhladit variace, podívejte se na LRTimelapse—přibližně 120 dolarů je drahý, ale je to nejlepší nástroj pro vytváření časosběrů.

Podobně můžete být kreativní se svými záběry. Pokročilejší intervalometry vám umožní měnit rychlost závěrky mezi snímky (často nazývané bulb-ramping nebo „bramping“), takže můžete přecházet mezi dnem a nocí nebo jinými situacemi, kdy se mění úrovně osvětlení. Můžete také použít motorizované stativové hlavy pro přidání pohybu k vašim záběrům.

Pokud to s časosběry myslíte vážně, vyplatí se také naučit se střih videa. Budete tak moci lépe kombinovat různé záběry, přidávat hudbu a jinak vytvářet zajímavější videa.

Časosběry jsou průsečíkem fotografie a videa. Je zábavné si s nimi hrát, i když jejich správné provedení může být časově náročné. Nyní znáte základy.