etechblog

Jak je to ve srovnání s Raspberry Pi?

Klíčové věci

  • Orange Pi 3B nabízí více možností konektivity a úložných možností ve srovnání s Raspberry Pi 4 Model B, takže je vhodný pro náročné uživatele se specifickými potřebami.
  • Raspberry Pi má výhodu dominance na trhu, poskytuje větší uživatelskou základnu, rozsáhlé vzdělávací zdroje a technickou podporu.
  • Volba mezi těmito dvěma deskami nakonec závisí na individuálních požadavcích: Orange Pi je cenově výhodný a výkonný, zatímco Raspberry Pi nabízí bezpečnou a dobře podporovanou možnost.

V srpnu 2023 byl uveden na trh Orange Pi 3B, přesvědčivá nabídka s jednou deskou od Shenzen Xunlong v Číně. Pokud hledáte jednodeskový počítač, může vám připadat jako slibná alternativa k úctyhodnému Raspberry Pi 4 Model B.

Oba mají mnoho společných rysů: tvarový faktor velikosti kreditní karty, čtyřicetipinový GPIO header, USB napájecí zdroj typu C a bohaté možnosti připojení. Pokud se rozhodujete mezi těmito dvěma, pak budou důležitější rozdíly.

  Jak nastavit sledování spánku na Apple Watch

Jak se Orange Pi liší od Raspberry Pi?

Pojďme se podívat na nejvýraznější rozdíly mezi těmito dvěma modely Pi, abychom vám pomohli rozhodnout, který je pro vás ten pravý.

Procesor

Obě desky jsou čtyřjádrové procesory, továrně taktované na 1,8 GHz. Orange Pi pohání Rockchip RK3566 se čtyřmi jádry ARM A55. Na Raspberry Pi 4 jsou to opět čtyři jádra – ale o něco silnější odrůdy A72. Pokud byste chtěli více výkonu, můžete zvážit Orange Pi 5 – který se dostal do našeho souhrnu nejvýkonnějších jednodeskových počítačů.

Kredit obrázku: Orange Pi

Konektivita

Pohled na Orange Pi odhaluje několik dalších možností připojení. Je zde konektor pro 5V ventilátor, takový, jaký můžete najít na základní desce stolního PC. Obě desky jsou dodávány se čtyřmi porty USB, ale pouze jeden je USB 3.0 na Orange Pi.

Orange Pi má konektor HDMI 2.0 plné velikosti, spíše než dva miniaturizované. Na obou deskách je slot pro miniaturní LCD – ale otočte Orange Pi a najdete další konektor EDP DisplayPort.

  Apple může uvést iPhone 15; 3D avataři budou součástí Teams

Majitelé Raspberry Pi mohou snadno namontovat vypínací tlačítko na svou desku. Ale majitelé Orange Pi se nemusí obtěžovat: jeden je již připraven k použití. A uprostřed je také resetovací spínač. Pohodlí navrch k pohodlí!

Úložný prostor

Orange Pi poskytuje několik dalších možností, pokud jde o úložiště. Na spodní straně je eMMC a také slot M.2, do kterého se vejde jednotka NVMe. Jako takový má obrovskou výhodu v kapacitě i ve výkonu čtení/zápisu, a to i ve srovnání s Raspberry Pi spouštěným přes USB.

Před montáží zkontrolujte velikost vašeho M.2 disku – delší budou přesahovat přes okraj desky a silnější mohou riskovat zkrat proti čtečce SD karet. Jak varuje výrobce Orange Pi: „Tato deska je strukturována tak, aby se do ní vešlo pouze SSD s úplně hladkou zadní stranou.“

OS

Pro Orange Pi rozhodně není nouze o operační systémy, mezi oficiálně podporovanými obrázky jsou Debian, Ubuntu a Orange Pi OS. Raspberry Pi si pěkně hraje s více operačními systémy, než byste mohli rozumně uvést – o čemž svědčí náš seznam skvělých operačních systémů Raspberry Pi.

  Jak nainstalovat Exodus pro Kodi na libovolné zařízení

Cena

Není překvapením, že pokud jde o cenu, existuje jasný vítěz: Orange Pi je přibližně poloviční než cena ekvivalentního Raspberry Pi 4.

A co podpora?

Několik rozdílů, které jsme zde nastínili, bude stačit k vychýlení rovnováhy mnoha nadšenců. Ale Raspberry Pi má výhody spojené s dominancí na trhu: existuje mnoho, mnoho majitelů Raspberry Pi a poměrně málo majitelů Orange Pi. Pokud se budete držet toho, co je populární, získáte mnohem více, pokud jde o vzdělávací zdroje, technickou podporu a obecnou inspiraci. Na druhou stranu, Orange Pi je deska, která jistě osloví náročné uživatele se zvláštními potřebami.

Takže, které Pi je lepší?

Jednoduchá (a předvídatelná) odpověď zde zní: záleží. Pokud pro svůj další projekt hledáte něco se spoustou bleskově rychlého úložiště, pak to může být Orange Pi 3B. Pokud byste na druhou stranu upřednostňovali bezpečnou variantu, která byla důkladně testována na silnici a přichází s bezkonkurenční podporou, pak je pravděpodobně lepší zůstat u Raspberry Pi.

x