Jak používat Adobe Flash na vašem iPhone nebo iPad

Když jste vyrůstali, mohli jste se s Flashem setkat při hraní her nebo používání interaktivních stránek. Ale Adobe Flash se nikdy oficiálně nedostal na iOS zařízení. Zde je jediný způsob, jak získat přístup k webům Adobe Flash na vašem iPhone a iPad.

Co je Adobe Flash?

Kdysi byl Adobe Flash de-facto standardem pro poskytování videa, zvuku, animací a interaktivních prvků na webu. Pak ale naštěstí přišly otevřené standardy jako HTML 5, CSS a JavaScript. Adobe Flash byl proprietární, pomalý a spotřebovával hodně baterie. Na mobilních zařízeních to prostě nefungovalo dobře.

V roce 2011 společnost Adobe již ukončila mobilní vývoj Flash.

Od té doby se mobilnímu webu daří. Společnost Adobe je naplánována na oficiálně ukončil Adobe Flash produktu v roce 2020. Hlavní prohlížeče pro stolní počítače nyní přestávají podporovat Adobe Flash, ačkoli Flash můžete ručně znovu povolit v prohlížeči Google Chrome.

Proč Flash není podporován na zařízeních iOS a iPadOS

Zařízení Apple jako iPhone a iPad nikdy oficiálně nepodporovala Adobe Flash. V roce 2010 napsal Steve Jobs otevřený dopis tzv Myšlenky na Flash (což je stále dobré čtení). V něm nastínil důvody, proč Adobe Flash neimplementovat do zařízení Apple.

Jobs měl několik argumentů: Adobe Flash nebyl otevřenou platformou; otevřený video formát H.264 byl mnohem lepší v poskytování videa než Flash; a když došlo na hry, byl tu App Store. Poukázal také na problémy s bezpečností, spolehlivostí a výkonem.

Největším důvodem však bylo, že Flash prostě nefungoval dobře s dotykovými obrazovkami.

Jak používat Adobe Flash na iPhone a iPad

Pokud potřebujete na svém iPhonu nebo iPadu přistupovat k webu Adobe Flash, máte několik možností třetích stran. Prohlížeče jako např Webový prohlížeč Puffin přichází s přímou podporou Adobe Flash. Jiné prohlížeče jako Foton nabízejí také tuto funkci, ale doporučujeme Puffin, protože je vysoce hodnocený a zdarma.

Technicky vzato, namísto spouštění Flash na vašem iPadu nebo iPhonu spouští Puffin weby, které používají Flash, na vzdáleném serveru a streamuje vám video. Z vaší strany se zdá, že používáte webové stránky založené na Flash jako obvykle. Ale všechno těžké zvedání se děje na dálku.

Chcete-li začít, otevřete App Store, vyhledejte „Puffin Web Browser“ a klepnutím na tlačítko „Získat“ stáhněte bezplatný prohlížeč.

Po stažení otevřete prohlížeč a klepněte na panel URL.

Zde zadejte webovou adresu stránky Flash, kterou chcete navštívit. Klepnutím na tlačítko „Přejít“ otevřete webovou stránku.

Nyní se otevře stránka Flash se všemi jejími součástmi. Můžete klepnout na část přehrávače Flash a poté vybrat „Celá obrazovka“ pro otevření hry nebo přehrávače v zobrazení na celou obrazovku.

Pokud používáte iPhone, měli byste přepnout na zobrazení na šířku, protože přehrávač Flash obvykle funguje v širokoúhlém formátu na šířku.

Jakmile vstoupíte do zobrazení na celou obrazovku, uvidíte na obou stranách přehrávače dvě tlačítka. Vlevo je tlačítko pro přístup ke klávesnici. Vpravo je tlačítko nabídky.

Nabídka obsahuje možnosti pro změnu kvality Flash a zapnutí myši na obrazovce a gamepadu.

Chcete-li ukončit zobrazení na celou obrazovku, klepněte na tlačítko „Nabídka“ a vyberte „Konec“.