Jak používat bitcoinový bankomat?

Bitcoinový bankomat můžete použít k nákupu nebo prodeji bitcoinů v několika jednoduchých krocích.

Bitcoinové bankomaty již nejsou novým pojmem v kryptoprostoru. Poptávka po takových krypto bankomatech a jejich používání s časem roste.

Podle Grand View Research byla velikost trhu globálních krypto bankomatů v roce 2021 75 milionů dolarů. Navíc se očekává, že tento trh bude mít mezi lety 2022 a 2030 složenou roční míru růstu (CAGR) 61,7 %.

V lednu 2023 zakladatelé Bitshopu získali Genesis Coin Inc, největší softwarovou platformu Bitcoin ATM na světě. Tato akvizice je také jednou z nedávných a významných událostí souvisejících s prostorem kryptobankomatů.

Zdroj: Coin ATM Radar

V době psaní tohoto článku je po celém světě nainstalováno více než 38 000 krypto bankomatů. Více než 36 000 takových bankomatů se navíc nachází v Severní Americe.

Nejprve pochopme bitcoinové bankomaty.

Co je to bitcoinový bankomat?

Jak název napovídá, bitcoinový bankomat je podobný bankovnímu bankomatu (ATM). Bitcoin ATM vám však umožňuje nakupovat nebo prodávat bitcoiny a další kryptoměny.

V bitcoinových bankomatech je tento stroj připojen k vaší kryptopeněžence namísto spojení s vaší bankou. Díky tomu můžete svou peněženku používat k odesílání a přijímání bitcoinů nebo jiných podporovaných kryptoměn.

Zdroj: en.wikipedia.org

Bitcoinové bankomaty jsou k dispozici na čerpacích stanicích, letištích, v kavárnách a večerkách. Minimální a maximální limity transakcí se však liší v závislosti na společnosti, která krypto bankomat provozuje.

Kanada byla hlášena jako první země, která otevřela bitcoinový bankomat v říjnu 2013. V současné době se krypto bankomaty nacházejí po celém světě, z toho téměř 94 % v Severní Americe. Spojené státy mají také přibližně 87 % celkových krypto bankomatů.

Jak víte o bitcoinovém bankomatu, pojďme se podívat, jak funguje!

Jak fungují bitcoinové bankomaty?

Bitcoinové bankomaty mají pro pohodlí uživatele téměř stejné fyzické vlastnosti jako tradiční bankomaty. Tento elektronický stroj můžete navštívit a nakupovat a prodávat bitcoiny pomocí vaší kryptopeněženky.

  Apache Tomcat Hardening and Security Guide

Cena bitcoinu a dalších podporovaných kryptoměn je na zařízení pravidelně aktualizována. Tato živá cena navíc objasňuje počet kryptoměn, které si můžete koupit podle svého dostupného fondu.

Kromě bitcoinu vám některé bitcoinové bankomaty také umožňují nakupovat hlavní kryptoměny. Příklady takových podporovaných kryptoměn zahrnují Bitcoin Cash, Ethereum a Litecoin.

Ve většině případů musíte za nákup bitcoinů a dalších kryptoměn platit pomocí fiat měn. Zatímco nemůžete provádět transakce pomocí kreditních a debetních karet banky.

Funkce poskytované bitcoinovými bankomaty se liší v závislosti na společnosti, která službu nabízí. Kromě toho tyto společnosti také rozhodují o provizi účtované za transakci kryptoměny.

Bitcoinové bankomaty účtují poplatky na základě pevného procenta z celkové hodnoty transakce. Vyberte si tedy stroj, který účtuje méně poplatků než ostatní.

Jak používat bitcoinový bankomat?

Při používání bitcoinového bankomatu můžete postupovat podle níže uvedených kroků:

Krok 1: Najděte nejbližší bitcoinový bankomat

Prvním krokem je najít bitcoinový bankomat ve vaší lokalitě. Například můžete použít Coin ATM Radar k rychlému nalezení blízkých bitcoinových bankomatů.

Zdroj: Coin ATM Radar

Svou aktuální polohu můžete zadat do vyhledávače bitcoinových bankomatů nebo vyhledávat pomocí své adresy. Kromě toho můžete také zkontrolovat vzdálenost různých bankomatů a vybrat si ten vhodný.

Kromě toho můžete také odfiltrovat bitcoinové bankomaty na základě jejich operací. Můžete si například vybrat bankomaty, které nabízejí možnosti nákupu i prodeje.

Krok 2: Mějte svou krypto peněženku připravenou

Jakmile najdete bitcoinový bankomat, musíte odemknout své mobilní zařízení a nastavit kryptopeněženku. Pro transakci můžete použít stávající peněženku nebo vytvořit novou.

Svou kryptopeněženku můžete použít k uložení kryptoměn, které si koupíte. Kromě toho můžete také prodat svá krypto aktiva dostupná v peněžence.

Krok 3: Založte si bitcoinový ATM účet

Bitcoinové bankomaty vás žádají o zadání vašich osobních údajů. Tento krok funguje jako ověřovací proces.

Musíte zadat jméno, e-mailovou adresu a telefonní číslo. Také je potřeba ověřit své telefonní číslo pomocí ověřovacího kódu.

Krok 4: Naskenujte svůj QR kód

Po dokončení procesu ověření musíte otevřít svou kryptopeněženku. Poté vyberte QR kód, který představuje adresu vaší peněženky.

Bitcoinový bankomat je dodáván s vestavěným skenerem QR kódů. Navíc tento skener okamžitě detekuje váš kód a vybere adresu vaší peněženky k odeslání bitcoinů nebo jiných kryptoměn.

Krok 5: Vložte měnu Fiat

Nyní vložte svou fiat měnu do slotu pro vklad hotovosti v bitcoinovém bankomatu. Ujistěte se, že bankomat podporuje fiat měnu, kterou vlastníte.

Jakmile je vaše měna přijata, stroj zobrazí hodnotu bitcoinu, který si můžete koupit. Předpokládejme například, že se bitcoin obchoduje kolem 20 000 USD a vložíte 100 USD; v tomto případě obdržíte na oplátku 0,005 bitcoinu (BTC).

  Jaký je rozdíl mezi My Photo Stream a iCloud Photos?

Krok 6: Potvrďte svou transakci

Dále musíte znovu zkontrolovat podrobnosti transakce. Ujistěte se, že hodnota bitcoinu a adresa peněženky jsou přesné.

Nakonec klikněte na možnost „POTVRDIT“ nebo „KOUPIT“ zobrazenou na obrazovce. Do své peněženky dostanete bitcoiny (BTC). Je to jednoduchý proces, že?

Nyní se podívejme na typy bitcoinových bankomatů.

Typy bitcoinových bankomatů

Bitcoinový bankomat se skládá hlavně ze dvou typů:

#1. Obousměrné bitcoinové bankomaty

Obousměrný typ bitcoinových bankomatů vám umožňuje nakupovat a prodávat bitcoiny. Většina těchto dostupných strojů spadá pod tento typ.

Sloty pro vklad a výběr hotovosti najdete na každém obousměrném bitcoinovém bankomatu. Navíc je tento stroj vybaven také čtečkou QR kódů.

#2. Jednosměrné bitcoinové bankomaty

Jednosměrné bitcoinové bankomaty podporují pouze jednu formu transakce. Tento stroj můžete použít k nákupu nebo prodeji svých bitcoinů.

V případě automatů „pouze koupit“ můžete vložit fiat měnu a koupit bitcoiny ve své peněžence. Zatímco stroje „pouze prodat“ vám umožňují vyplatit hodnotu bitcoinů, která je k dispozici ve vaší peněžence.

Jak prodat bitcoiny v bitcoinovém bankomatu?

Při prodeji bitcoinů pomocí bitcoinového bankomatu můžete postupovat podle těchto obecných pokynů:

 • Přihlaste se do bitcoinového bankomatu pomocí svých uživatelských údajů. Pokud jste nový uživatel, vytvořte si nový účet.
 • Většina bitcoinových bankomatů nabízí dvě možnosti, „KOUPIT BTC“ a „PRODAT BTC“. Vyberte „PRODEJ BTC“.
 • Zadejte hodnotu bitcoinu, který chcete prodat. Také se informujte u provozovatelů bitcoinových bankomatů ohledně limitů výběru.
 • Nyní naskenujte svůj QR kód, který představuje adresu vaší kryptopeněženky. Můžete také skenovat pomocí mobilního zařízení nebo z výtisku.
 • Ověřte svou identitu pomocí ověření mobilního čísla. Na své mobilní zařízení obdržíte ověřovací kód; zadejte tento kód do zařízení.
 • Dále zkontrolujte podrobnosti o transakci bitcoinů a klikněte na „POTVRDIT“.
 • Počkejte na dokončení transakce. Po transakci si vyzvedněte hotovost z automatu. Nezapomeňte si také vzít potvrzení o transakci.
 • Poznámka: Po transakci bude hodnota bitcoinů (BTC) odečtena z vaší peněženky. Debetní hodnota také zahrnuje poplatky za bitcoinové bankomaty.

  Výhody bitcoinového bankomatu

  Mezi hlavní výhody, které Bitcoin ATM nabízí, patří:

  • Uživatelsky přívětivý: Tyto stroje můžete použít k okamžitému nákupu a prodeji bitcoinů.
  • Nejsou vyžadovány žádné karty: K nákupu nebo prodeji bitcoinů u sebe nepotřebujete kreditní nebo debetní kartu.

  • Vysoká rychlost transakcí: Pomocí bitcoinových bankomatů můžete provádět rychlejší transakce.
  • Pohodlné: Bitcoinové bankomaty můžete používat kdykoli, aniž byste se museli starat o načasování otevření a uzavření trhu.
  • Zabezpečení: Vzhledem k tomu, že bitcoinová transakce využívá technologii blockchain, váš fond a krypto jsou v bezpečí.
    Oprava nástroje GIMP Paintbrush Tool nefunguje

  Nyní se podívejme na výzvy, kterým bitcoinové bankomaty čelí:

  Výzvy pro bitcoinový bankomat

  #1. Vysoké transakční poplatky

  Většina bitcoinových bankomatů si účtuje poplatky v průměru kolem 8 %. Poplatek však může vzrůst až na 30 %.

  Vysoké poplatky za bitcoinové transakce jsou mezi uživateli velkým problémem. Snížení tohoto transakčního poplatku vyřeší velkou výzvu pro bitcoinové bankomaty. Nízké poplatky navíc povzbudí lidi, aby tento stroj používali pro krypto transakce.

  #2. Omezená zákaznická podpora

  Bitcoinové bankomaty jsou v rané fázi a zákazníci potřebují poradit s některými funkcemi stroje. Operátoři strojů však potřebují čas na vyřešení uživatelských problémů.

  Kromě toho, selhání softwaru a další problémy se strojem obvykle trvá několik dní. Poskytování rychlého a efektivního řešení zákaznických problémů bude proto klíčové při zavádění bitcoinových bankomatů.

  #3. Limit na transakce

  Bitcoinové bankomaty mají transakční limit. Proto můžete tyto stroje používat pouze k provádění transakcí mezi rozsahem hodnot přiřazeným operátory. Transakční limit bitcoinových bankomatů se také může lišit v závislosti na vládních nařízeních.

  Pomocí bitcoinových bankomatů můžete vkládat a vybírat bitcoiny v hodnotě až 10 000 $. Zvýšení horního limitu transakcí může také uvolnit cestu pro rychlejší přijetí bitcoinových bankomatů.

  #4. Limitovaná dostupnost

  Přestože existují tisíce bitcoinových bankomatů, většina je soustředěna především v Severní Americe. Tato vysoká geografická koncentrace omezuje větší populaci v přístupu k těmto strojům.

  Také bitcoinové bankomaty nejsou k dispozici na odlehlých místech a někdy budou muset lidé cestovat déle, aby našli stroj. Větší dostupnost bitcoinových bankomatů může pomoci přilákat více globální účasti na kryptoměnách.

  Závěrečná slova

  Bitcoinové bankomaty jsou pro uživatele snadné a pohodlné. Při používání bitcoinového bankomatu můžete postupovat podle kroků uvedených v tomto článku.

  Dostupnost bitcoinových bankomatů závisí na vaší poloze. Kromě toho můžete použít sledovač kryptobankomatů k nalezení blízkého stroje.

  Nakonec zkontrolujte poplatky účtované provozovateli krypto bankomatů.

  Dále se podívejte na nejlepší krypto dárkové karty.

  x