Jak prodat svůj Mac

Macy jsou drahé, ale mají vyšší hodnotu z druhé ruky než PC. Zde je návod, jak prodat svůj hardware Mac, ať už upgradujete na nový Mac, nebo jen chcete nějaké peníze za staré MacBooky, které se vám povalují.

Zálohujte a smažte svá stará data

Zjevně není dobrý nápad prodávat zařízení se všemi vašimi osobními údaji, které jsou na něm uložené. První věc, kterou budete muset udělat, je zbavit se všech těchto dat a resetovat Mac zpět do továrního nastavení, abyste se ochránili a také usnadnili nastavení jako nový počítač.

Pravděpodobně si budete chtít nějakým způsobem uchovat kopii svých dat. Pokud jste si právě zakoupili nový Mac, můžete migrovat data ze starého do nového. Pokud chcete začít znovu nebo přecházíte na počítač se systémem Windows, můžete si ponechat zálohu souborů pro případ, že byste je v budoucnu potřebovali.

Dále budete chtít vymazat pevný disk vašeho Macu. Můžete si přečíst našeho průvodce, jak to udělat z režimu obnovy, který by neměl trvat déle než hodinu nebo tak v závislosti na tom, kolik dat máte a jak bezpečně chcete vymazat pevný disk. Poté budete pravděpodobně chtít přeinstalovat macOS, jinak nebude použitelný pro toho, komu jej prodáte.

Najděte své specifikace

Apple vydává nové Macbooky téměř každý rok a obvykle má pro každé uvedení tucet modelů. Budete chtít přesně zjistit, který z nich máte, abyste vytvořili přesný seznam.

Pokud znáte rok výroby vašeho notebooku (ne zakoupení), můžete si jej vyhledat Technické specifikace Applu databáze, abyste získali úplný seznam, na který můžete odkazovat. Jinak můžete kliknout na logo Apple v horní liště nabídek a vybrat „O tomto Macu“.

Otevře se dialogové okno, ve kterém budou uvedeny všechny specifikace vašeho počítače.

Hlavní věci, které si budete chtít poznamenat, jsou název modelu (např. „MacBook Pro“), rok výroby, velikost obrazovky a velikost paměti RAM, kterou má váš systém. Pokud jste ve svém Macu zaplatili za upgrade procesoru, nezapomeňte to také uvést.

Možnost 1: Prodejte to sami za více peněz

Pokud máte rádi peníze a máte času nazbyt, prodávat je sami je správná cesta. Obecně platí, že se maloobchodní ceně za váš Mac nepřiblížíte, i když je v bezvadném stavu. Nákup použitého zboží přichází se slevou a musí být dostatečně výrazná, aby ji lidé zvážili. Měli byste se podívat, za kolik se vaše konkrétní zařízení prodává na těchto webových stránkách, a uvést to vaše za tuto cenu nebo pod ní.

Ujistěte se, že je váš Mac čistý, a vyfoťte jej pro svůj záznam. Ujistěte se, že v seznamu jsou uvedeny všechny relevantní informace. Měli byste také zahrnout odkaz na maloobchodní stránku produktu, aby kupující mohli vidět, jakou slevu dostávají, a zobrazit další specifikace stroje.

Poznámka: Existuje spousta obchodů s elektronickým šrotem, které tvrdí, že kupují vaše zařízení za nejvyšší dolar pouze proto, aby vám nabídly hluboko pod tržní hodnotu. Budete se muset prodírat mořem podvodů a držet se důvěryhodných zdrojů.

Prodej online vs. prodej lokálně

Máte dvě možnosti: prodat jej online (a odeslat kupujícímu) nebo prodat lokálně. Pokud prodáváte online, budete konkurovat prodejcům, oficiálním prodejcům a tisícům dalších lidí, kteří chtějí rychle vydělat. Může to být mnohem jednodušší, ale také vás opustí náchylné k vrácení podvodů když se služba postaví na stranu kupujícího.

Prodej na místě má špatnou pověst, ale je to docela bezpečné, pokud víte, co děláte. Základní pravidla, jak se vyhnout podvodu, jsou:

Setkávejte se na rušném veřejném místě, abyste nebyli přepadeni nebo okradeni. Můžete dokonce sejít na policejní stanici pokud jsi paranoidní.
Zboží neposílejte. Toto je podvod – prodáváte lokálně z nějakého důvodu. Setkávejte se vždy osobně.
Pouze hotovost. Cokoli jiného je pravděpodobně podvod. Podvodníci se mohou dopustit podvodu se šekem tím, že vám vypíší šek, který se na první pohled zdá být správně vložen, jen aby se vrátil.
Pravděpodobně dostanete několik odpovědí, které zní, jako by roboti opakovali celý název vašeho příspěvku. Neobtěžujte se na ně reagovat; jsou to podvody.

Používejte zdravý rozum a nevěřte lidem, kteří od vás žádají víc, než by měli. Existuje spousta podvodníků, ale jakmile je překonáte, setkáte se s někým osobně, je to jediný způsob, jak zajistit, aby vše proběhlo hladce.

Místní možnosti

Craigslist je velmi dobrá stránka pro prodej vaší staré elektroniky zájemcům. Navzdory tomu, že se jedná o místní tržiště, pokud nežijete uprostřed ničeho, najdete lidi, kteří chtějí získat nabídku na použitá zařízení, nebo potenciální prodejce, kteří to chtějí vzít z vašich rukou.

Facebook Marketplace je jako Craigslist, až na trochu méně undergroundový a útržkovitý. Pokud se bojíte Craigslistu, zveřejněte svůj záznam zde.

Pusťte se a Nabídka jsou dvě čestná uznání.

Online možnosti

eBay je hlavní možností pro prodej použitého zboží online.

Amazonka, obecně používaný trvalejšími prodejci, také umožňuje uvádět své vlastní produkty podobně jako eBay

Swappa: jako eBay, snadnější použití, menší uživatelská základna.

Možnost 2: Vyměňte je za rychlou hotovost

Pokud se nemůžete obtěžovat vytvořením seznamu nebo prodejem svého stroje, můžete jej vyměnit za kredit v obchodě (a někdy i hotovost). Apple má své vlastní výměnný program je to mnohem rychlejší a jednodušší, než to prodávat sami. Samozřejmě vám dají pouze dárkové karty na nákup nových produktů Apple, ale pokud chcete upgradovat, můžete prodat svá stará zařízení a financovat svá nová.

Tento proces opravdu stojí za to, pouze pokud je váš počítač v dobrém stavu. Apple nám nabídl 490 USD za 13″ MacBook Pro z roku 2015, což je méně než 800 USD, takže jej můžete prodávat na webu, jako je Craigslist. Pokud má ale vaše zařízení hodně škrábanců nebo je celkově poškozené, k takovému množství se nepřiblížíte. Apple by nám dal pouze 160 dolarů za poškrábaný MacBook – propastně malá suma – což nás omezuje na přihrádku na příslušenství v Apple Store.

Můžete jej prodat jiným programům na výměnu, např Nejlepší nákup, ale v našem testování nabídli méně než Apple. Gazela nabízí podobné částky, ale alespoň platí v hotovosti. Mohli byste zkusit své štěstí v místní zastavárně, pokud jste vážně připraveni na hotovost, ale ať už je vyměníte jakkoli, vždy dostanete méně peněz, než kdybyste je prodávali sami.

Doporučujeme umístit nabídku na Craigslist nebo Facebook na několik týdnů a poté se uchýlit k výměně, pokud se neprodá. Nejlepším případem použití těchto výměnných programů je, pokud jste ten typ člověka, který si každý rok kupuje nový iPhone, ale v takovém případě stačí použít Program pro upgrade iPhone.