Ztráta sluchu: Jak hlasité je příliš hlasité?

Zatímco konverzace o ztrátě sluchu způsobené sluchátky většinou vybledly, lidé se začínají vážně obávat, že úroveň hlasitosti v práci, v restauracích a na ulici může způsobit trvalou ztrátu sluchu. Takže, jak hlasitý je příliš hlasitý?

Dlouhý příběh Krátký, měli byste se vyhnout 85+ dB

Při prodloužené a opakované expozici mohou zvuky přesahující 85 decibelů způsobit trvalou ztrátu sluchu. A i když 85 dB může znít jako hodně, je velká šance, že jste každý den vystaveni 85 dB zvuku. Například pokaždé, když otevřete okno auta při jízdě rychlostí 50 mph, jste vystaveni asi 89 dB zvuku.

Nyní, než budete příliš nervózní, zvažte, jak dlouho a jak často jste vystaveni. Většina lékařů se shoduje na tom, že se můžete dostat pryč s asi osmi hodinami expozice 85 dB zvuku. Ale i po těch pekelných osmi hodinách sekání trávy nebo jízdy se staženými okny je slušná šance, že neutrpíte trvalou ztrátu sluchu.

Vidíš, uvnitř tvého ucha jsou malé chloupky zvané sterocilie. Tyto chloupky vibrují, když zvukové vlny vstoupí do vašeho ucha, a tyto vibrace se promění v nervové informace, kterým váš mozek rozumí. Při dlouhodobém vystavení hlasitým zvukům (řekněme osmihodinové sečení trávy) se vaše malé ušní chloupky stlačují jako stébla trávy, na která jste šlápli. Při depresi tyto chloupky přestanou vibrovat, což znamená, že váš mozek nedostává žádné zvukové signály.

Ale stejně jako stébla trávy mohou vaše malé ušní chloupky přes noc znovu vyskočit. Občasná dlouhodobá expozice není velký problém – je to opakovaná dlouhodobá expozice, která zničí vaše uši. Pokaždé, když se ty ušní chloupky stlačí, budou také o něco méně svěšené. Nakonec se vůbec přestanou odrážet a vy zůstanete s trvalou ztrátou sluchu.

Je také důležité poznamenat, že to, že jste utrpěli ztrátu sluchu, neznamená, že máte vyšší toleranci hlasitosti. 85 dB je univerzální prahová hodnota pro ztrátu sluchu, a to i v případě, že máte již vyražené uši.

S rozsahem 85 dB se řidiči s otevřenými okny a amatéři v oblasti péče o trávu nemusí moc obávat. Většina lidí, kteří snášejí opakované osmihodinové vystavení 85 dB, jsou stavební dělníci, zaměstnanci v barech a zvukaři. To neznamená, že jste v bezpečí před ztrátou sluchu způsobenou hlukem – prostě se nemusíte bát prahu 85 dB tolik jako někdo, kdo pracuje v hlučném prostředí.

Co se stane po 85 dB?

Způsob, jakým měříme zvuk, může být trochu zavádějící. Předpokládali byste, že 80 dB bude dvakrát tak hlasitější než 40 dB, ale není tomu tak. Úroveň hlasitosti se zdvojnásobí s každých 10 dB zisku, takže 80 dB je osmkrát hlasitější než 40 dB. Tímto způsobem je to podobné jako při měření zemětřesení na Richterově stupnici.

Se zvyšující se úrovní hlasitosti se vaše tolerance hluku snižuje podobnou rychlostí. Při 90 dB způsobí čtyři hodiny expozice trvalou ztrátu sluchu. Zvyšte hlučnost až na 95 dB a vaše uši zvládnou pouze dvě hodiny expozice. Zmáčkněte to až na 110 dB a vaše uši to mohou jen přijmout 1 minuta a 29 sekund.

I když nejste vystaveni osmi hrozným hodinám sekání trávy, je velká šance, že jste opakovaně strávili několik hodin na rockovém koncertě, pár hodin v baru, noc na fotbalovém zápase nebo celý denní poslech hudby přes sluchátka. No, průměrný rockový koncert je asi 120 decibelů, je rušný bar asi 90 decibelů, NFL hry jsou asi 90 dBa většina sluchátek může dosáhnout Značka 115 decibelů.

Je snadné vidět, jak vás průměrný den může vystavit nebezpečným hladinám zvuku. Ale pokud chcete i nadále dělat věci s běžnými lidmi, jaká opatření můžete učinit, abyste udrželi své uši v bezpečí?

Pokud pracujete v hlučném prostředí, kupte si špunty do uší

Pokud jste profesionál v péči o trávník, stavební dělník, hudebník, barman nebo pracujete v jiném hlasitém prostředí, pak nemůžete neslyšet ohlušující zvuky. Bohužel nemůžete říct buldozeru nebo reproduktoru, aby mlčel, takže se musíte uchýlit k špunty do uší.

Naštěstí pro vás jsou moderní špunty do uší levné, pohodlné a praktické. Některé z nich agresivně blokují příchozí hluk, zatímco jiné aktivně snižují úroveň decibelů bez obětování čistoty zvuku. Pokud potřebujete pomoc s hledáním dobrých špuntů do uší, je tu skvělý článek Recenze Geek který prochází řadou vysoce kvalitních špuntů do uší.

Vím, vaši přátelé a spolupracovníci si z vás budou dělat legraci, že nosíte špunty do uší. Můžete jim vysvětlit, jak jste vlastně super cool pro péči o své zdraví, nebo můžete špunty ostudně maskovat jako špunty do uší. Je jich spousta špunty do uší na Amazonu a některá sluchátka jsou dostatečně hustá, že mohou blokovat vnější zvuky. Jen mějte na paměti, že přehrávání zvuku přes sluchátka magicky nezruší příchozí úroveň decibelů externích zvuků a vyhrazené špunty do uší budou vždy lepší pro ochranu vašeho sluchu než pár špuntů.

Pozor na okolní zvuk a hlukové znečištění

Jak se ukazuje, lidé kteří žijí ve velkých městech jsou vystaveni vysokému riziku ztráty sluchu způsobené hlukem. Obvykle je to připisováno „okolnímu zvuku“ a „hlukovému znečištění“. Doprava a stavební práce dokážou zaplnit ranní dojíždění městského mazlíčka hlasitými zvuky a pozdní noci v barech a restauracích mohou být zvukovou noční můrou.

Pokud se obáváte, že život ve městě ničí vaše uši, pravděpodobně byste měli zkontrolovat, kolika decibelům jste během dne vystaveni. Stáhněte si do telefonu decibelmetr, jako Zvukoměr, nebo Analyzátor zvukunebo použijte vyhrazený decibel metr pro přesnější měření zvuku. Pokud nejste spokojeni s úrovněmi zvuku, kterým jste vystaveni, zvažte nákup špuntů do ušínebo změna rutiny.

Pro milovníky hudby použijte špunty do uší, abyste snížili hlasitost, ale ne kvalitu

Je velká šance, že jste to už slyšeli, ale na koncertě byste měli vždy nosit špunty do uší. Průměrný rockový koncert je asi 120 decibelůa je velká šance, že show ve vašem místním ponoru nebo DJ ve vašem oblíbeném klubu budou ještě hlasitější. Takových špuntů do uší je spousta nižší úrovně decibelů bez obětování kvality zvuku, takže neexistuje žádná omluva, proč nenosit špunty do uší. Pokud si z vás vaši přátelé dělají legraci, počkejte den poté a zeptejte se, jak se cítí jejich uši.

Koncerty nejsou to jediné, čeho se musí milovníci hudby obávat. Sluchátka a špunty do uší mohou obvykle dosáhnout úrovně hlasitosti přesahující 100 dB a zvukový systém v autě nebo doma může být ještě hlasitější.

Možná si myslíte, že máte rádi hlasitou hudbu, ale pravděpodobně jen rádi slyšíte všechny detaily, které vaše hudba nabízí. Pokud vaše reproduktory nebo sluchátka zní při nízké hlasitosti jako blbost, měli byste investovat do kvalitnějšího audio zařízení. Nemusíte vyrušit banku; existuje spousta vysoce kvalitních sluchátka a Řečníci které stojí méně než 200 dolarů.

Pokud nechcete shodit pár stovek na nějaká nová sluchátka, pak zvažte úpravu nastavení ekvalizéru, abyste vynahradili špatnou kvalitu zvuku. Většina mobilních telefonů a zesilovačů má výkonné automatické nastavení EQa mohou skutečně zvýšit kvalitu zvuku vašeho aktuálního nastavení.

Zdroje: Neurophys.wisc.edu,