Jak vytvořit a prodat vaše předvolby Lightroom: The Ultimate Guide

Mnoho fotografů ušetří hodiny při zpracování svých fotografií vytvářením předvoleb. Kromě toho, že vám umožní rychleji upravovat fotografie, můžete také sdílet své předvolby s ostatními – a případně za to dostat zaplaceno!

V tomto článku se dozvíte, jak vytvářet předvolby pomocí Lightroom a jak je prodávat online. Objevíte také nejlepší tipy pro propagaci svého umění.

Jak exportovat předvolbu v Lightroom

Pokud potřebujete pomoc s vytvářením předvoleb Lightroom, podívejte se na našeho kompletního průvodce vytvářením vlastních předvoleb v Lightroom.

Jakmile si vytvoříte předvolby Lightroom, budete je muset exportovat, než budete moci začít prodávat. Postup:

 • Pokud používáte Mac, stiskněte Control + trackpad na předvolbě, kterou chcete exportovat. Uživatelé Windows mohou kliknout pravým tlačítkem.
 • Po zobrazení rozevírací nabídky vyberte možnost Exportovat.
 • Vyberte, kam chcete předvolbu uložit. V zájmu jednoduchého přístupu se vyplatí vytvořit novou složku, do které je všechny uložíte.
 • Kde prodávat vaše předvolby Lightroom

  Máte nekonečné možnosti míst, kde můžete prodávat své předvolby Lightroom. Měli byste si vybrat platformu, která se vám bude snadno používat nebo kterou se naučíte, a je také důležité, abyste zvážili možné kompromisy. Například zatímco používání online tržiště vyžaduje jednodušší nastavení, možná se budete muset vypořádat s nižšími ziskovými maržemi. V těchto případech budou běžně účtovány poplatky, se kterými byste se na svém vlastním webu nesetkali.

  Níže je uveden seznam míst, kde můžete zvážit prodej svých předvoleb Lightroom, spolu s výhodami a nevýhodami jejich používání.

  1. Vaše vlastní webové stránky

  Mít web jako fotograf je užitečné pro prezentaci vašeho portfolia. Své stránky můžete také využít k tomu, abyste si rozšířili publikum, které miluje to, co děláte, například pravidelným blogováním.

  Prodej předvoleb na vašem webu znamená, že si často necháte více peněz, které vyděláte. Možná se však budete muset vypořádat s transakčními poplatky. Existuje několik tvůrců webových stránek pro online obchody, ze kterých si můžete vybrat, zatímco mnoho dalších má k dispozici pluginy. Díky tomu můžete svým zákazníkům zajistit snadné placení a bezproblémové nakupování.

    Kde nakupovat a prodávat online podnikání? [10 Marketplace]

  Výhody vlastního webu:

  • Lidé přicházejí konkrétně za vámi, což znamená, že nemusíte soutěžit s ostatními na trhu.
  • Často nemusíte platit poplatky na tržišti, což může mít v průběhu času značný dopad na vaše zisky.
  • Více možností přizpůsobení.

  Nevýhody vlastního webu:

  • Pokud ještě nemáte velké online publikum, možná budete mít problém přilákat platící zákazníky.
  • Křivka učení je mnohem strmější. Budete se muset naučit řadu dalších dovedností, jako je SEO a digitální marketing.
  • Není zaručeno, že nebudete muset řešit poplatky.

  Zvažte prodej předvoleb na svém webu, pokud:

  • Máte slušnou online prezentaci.
  • Jste ochotni se naučit SEO a tvorbu webových stránek (nebo máte stávající znalosti).

  I když ještě nemáte velké online zastoupení, přesto je dobré své předvolby nahrát do vašeho online obchodu. Když pak přilákáte více následovníků, mohou si koupit vaše produkty, aniž byste museli později provádět veškeré nastavení. Existuje několik dalších způsobů, jak můžete vybudovat fotografickou firmu, aniž byste museli sledovat velké sociální sítě.

  Pokud se rozhodnete vytvořit fotografický web, podívejte se na našeho průvodce věcmi, které je třeba zahrnout do vašeho fotografického webu.

  2. Gumroad

  Gumroad je online tržiště, kde mohou uživatelé prodávat několik druhů digitálních produktů, včetně předvoleb Lightroom a šablon Notion. Když prodáváte předvolby na Gumroad, ostatní mohou hledat vaše produkty – ale je také možné propagovat vaši práci jinde (o tom si povíme později).

  Při používání Gumroad můžete integrovat Stripe a další platební metody. Zaregistrovat si účet je zdarma, ale při prodeji si platforma vezme část vašich zisků.

  Klady:

  • Snadné nastavení a použití.
  • Bez poplatku za počáteční nastavení.
  • Dobrý stupeň přizpůsobení.

  Nevýhody:

  • Při každém prodeji musíte zaplatit 10% poplatek.
  • Možná budete také muset zaplatit poplatky za zpracování platby, kdykoli někdo provede nákup.
    Připnout a odepnout aktuální kartu pomocí klávesové zkratky v prohlížeči Chrome

  Zvažte použití Gumroad, pokud:

  • Máte malé nebo žádné zkušenosti s prodejem digitálních produktů.
  • Chcete otestovat a zjistit, zda existuje trh pro vaše předvolby.

  3. Etsy

  Etsy je další tržiště zaměřené na kreativy a můžete prodávat fyzické i digitální produkty. Stejně jako Gumroad mohou uživatelé vyhledávat vaše předvolby – to znamená, že stále potřebujete základní znalosti SEO.

  Když nahrajete své předvolby na Etsy, budete muset zaplatit poplatek za zápis ve výši 0,20 $. S ohledem na to může mít smysl dávkovat spoustu vašich předvoleb dohromady. Existují také různé další poplatky, o kterých si můžete přečíst dále Zásady poplatků a plateb společnosti Etsy.

  Klady:

  • Snadné nastavení.
  • Výkonná vyhledávací funkce.
  • Chcete-li dále zvýšit svou přítomnost, prodávejte fyzické produkty později.

  Nevýhody:

  • Poplatek za zařazení ve výši 0,20 $, navíc 6,5% transakční poplatek a různé další možné platby.

  Zvažte použití Etsy, pokud:

  • Jste nováčkem v prodeji digitálních produktů.
  • Možná budete chtít později prodávat fyzické produkty (např. plakáty).

  Pokud se rozhodnete používat Etsy, zvažte vyzkoušení těchto strategií k prodeji vašeho obchodu Etsy.

  4. Shopify

  Shopify je jednou z nejpopulárnějších platforem elektronického obchodu na světě a je to skvělé místo, kde můžete zvážit prodej vašich přednastavení Lightroom. Nástroj můžete použít k nastavení vlastního webu, což z něj dělá ideální výchozí bod, pokud ještě nechcete používat komplexnější tvůrce stránek.

  Další výhodou Shopify je, že plugin můžete používat s několika tvůrci webových stránek, což usnadňuje použití, pokud již web máte.

  Klady:

  • Integrujte Shopify s několika webovými stránkami.
  • Pokud chcete, vytvořte si samostatnou webovou stránku pomocí Shopify.
  • Nízké transakční poplatky.
  • Škálovatelné, jak vaše fotografická firma roste.

  Nevýhody:

  • Vyžaduje měsíční nebo roční předplatné.

  Použijte Shopify, pokud:

  • Máte rozpočet na zaplacení měsíčního předplatného.
  • Chcete něco složitějšího než online tržiště.

  Jakmile vytvoříte a nahrajete svá předvolba, je čas dát o své práci vědět světu. To vše jsou dlouhodobé možnosti, což znamená, že je nezbytné vybrat si něco, co vás baví, a ne jen to, co si myslíte, že bude mít nejrychlejší návratnost.

    Pamatujete si BBSes? Zde je návod, jak můžete jeden dnes navštívit

  1. YouTube

  Pokud chcete vytvářet své fotografie, měli byste silně zvážit založení fotografického kanálu YouTube. Je to vynikající platforma pro šíření vašeho sdělení a budování většího povědomí o vaší práci – i když vybudování kanálu nějakou dobu trvá.

  Svůj kanál YouTube můžete rozšířit vytvářením hodnotného a zábavného obsahu. Návody, fotografické vlogy a tipy na kompozici jsou dobrými místy, kde začít. Nenápadně zmiňujte své předvolby ve videích a v popisu nechejte odkaz, aby se lidé mohli podívat, pokud mají zájem. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou získat prvních 1 000 odběratelů, pokud jste úplný začátečník.

  2. Sociální média

  Sociální média jsou dalším místem, kde můžete propagovat vaše přednastavení Lightroom, a tyto platformy jsou také výhodné pro spojení s vaším publikem. Instagram, Pinterest a X (dříve známý jako Twitter) jsou jen některé z vašich možných možností.

  Při propagaci svých předvoleb na sociálních sítích se budete muset znovu zaměřit na poskytování hodnotného obsahu. Pokud to uděláte, časem si vybudujete publikum a materiální úspěch (tj. prodej vašich presetů) bude následovat.

  K propagaci vašich předvoleb se vyplatí použít funkci pin na X a Instagramu.

  3. Word of Mout

  Máte přátele a rodinu, kteří se vždy diví, jak vaše fotografie vypadají tak dobře? Budou to vědět, jakmile si koupí vaše předvolby.

  Při prodeji předvoleb a dalších položek online je váš bezprostřední kruh skvělým místem, kde začít. I když se o fotografování příliš nezajímají, pravděpodobně vás budou chtít podpořit. Nebo mohou znát někoho, kdo se věnuje fotografování, a odkáže vás na něj.

  4. Blogování

  Psaní je další skvělý způsob, jak oslovit vaši cílovou skupinu a případně propagovat vaše přednastavení Lightroom. Můžete přispívat do hlavních fotografických blogů, ale také stojí za to založit si vlastní. Kromě sdílení svých zkušeností můžete nabídnout postřehy o tématech, o kterých máte obzvláště znalosti – jako je například rezervace konzistentní práce s klienty.

  Než začnete, zvažte dodržování našeho nového kontrolního seznamu pro bloggery.

  Vše, co potřebujete vědět o prodeji předvoleb Lightroom

  Předvolby Lightroom jsou skvělým způsobem, jak zefektivnit pracovní postup při fotografování, ale své předvolby můžete použít také k tomu, abyste pomohli ostatním.

  Předvolby Lightroom můžete prodávat na mnoha místech online a máte stejně mnoho možností, jak svou práci propagovat. Nejdůležitější je, abyste si vybrali platformu, která se vám líbí, a přijali dlouhodobý přístup.