Jak využít klávesu Scroll Lock na počítači se systémem Windows 10

Nahoře v rohu klávesnice se nachází často opomíjená klávesa s dlouhou historií: Scroll Lock. Naštěstí můžete Scroll Lock snadno přemapovat, aby sloužil užitečnějšímu účelu, nebo jej nakonfigurovat jako zástupce pro spuštění programu v systému Windows 10.

Ale už je to užitečné

Klávesa Scroll Lock byla na úplně prvním IBM PC vyšlo v roce 1981. Bylo to zamýšleno pro přepínání funkce, pro kterou byste mohli pomocí kláves se šipkami přesouvat text v okně místo kurzoru. Dnes fungují klávesy se šipkami ve většině programů automaticky na základě kontextu. V důsledku toho se funkce Scroll Lock používá jen zřídka, jak bylo původně zamýšleno.

Jeden prominentní program však stále používá Scroll Lock pro svůj původní účel: Microsoft Excel. Pokud je funkce Scroll Lock zakázána, můžete kurzor mezi buňkami pohybovat pomocí kláves se šipkami. Když je funkce Scroll Lock povolena, můžete pomocí kláves se šipkami posouvat celou stránku sešitu v okně.

Mnoho přepínačů KVM přepne vstupy pokud dvakrát klepnete na Scroll Lock. Některé starší programy také používají Scroll Lock, ale to jsou pro většinu lidí relativně vzácné scénáře.

  Jak vytvořit zástupce na ploše pro naplánované úlohy v systému Windows 10

Ve skutečnosti se Scroll Lock používá tak zřídka, že na vaší klávesnici nemusí být vůbec – zvláště pokud se jedná o kompaktní klávesnici nebo klávesnici pro notebook.

Pokud však máte klávesu Scroll Lock a nikdy se jí nedotknete, můžete ji použít a udělat něco užitečného.

Jak přemapovat klávesu Scroll Lock

Pomocí bezplatného nástroje PowerToys společnosti Microsoft pro Windows 10 můžete snadno přemapovat klávesu Scroll Lock na jinou klávesu nebo některé systémové funkce. Přemapování znamená, že když stisknete Scroll Lock, místo aktivace Scroll Lock bude klávesa dělat něco jiného. Tímto způsobem můžete potenciálně použít klávesu Scroll Lock pro mnoho různých úkolů.

Zde je několik navrhovaných funkcí, které byste mohli přiřadit klávese Scroll Lock:

Ztlumit/zapnout hlasitost: Rychlé ovládání hlasitosti zvuku z libovolného zdroje. To je zvláště užitečné, pokud potřebujete ztišit počítač, abyste mohli přijmout hovor.
Přehrát/pozastavit média: Toto je užitečné, pokud často posloucháte hudbu na počítači. Stačí klepnout na Scroll Lock a pozastavit skladbu a poté na ni znovu klepnout a přehrát.
Spánek: Jedním klepnutím přepnete zařízení do režimu spánku.
Caps Lock: Pokud vždy omylem stisknete Caps Lock, můžete jej místo toho přiřadit klávese Scroll Lock. Také byste měli deaktivovat klávesu Caps Lock přiřazením jiné funkce.
Obnovení prohlížeče: Jedním stisknutím rychle znovu načtete aktuální webovou stránku.

  Automaticky vypněte monitor/displej, když uzamknete Windows

Pokud vám některá z nich zní dobře, zde je návod, jak přemapovat požadovanou funkci na klávesu Scroll Lock. Za prvé, pokud jej ještě nemáte, stáhněte si Microsoft PowerToys. Spusťte jej a poté na postranním panelu „Správce klávesnice“. Dále klikněte na „Přemapovat klíč“.

Klikněte

V zobrazeném okně „Remap Keyboard“ klikněte na znaménko plus (+) a přidejte zástupce.

Klepněte na znaménko plus (+) v

Vlevo musíte definovat klíč, který přemapujete. Klikněte na „Type Key“ a poté stiskněte Scroll Lock.

V sekci „Mapped To“ na pravé straně klikněte na rozevírací nabídku a poté vyberte funkci nebo klávesu, kterou chcete namapovat na Scroll Lock. Například z našeho seznamu výše můžete vybrat „Ztlumit hlasitost“.

Kliknutím na „OK“ zavřete okno „Remap Keyboard“ a Scroll Lock by měl být úspěšně přemapován.

Můžete experimentovat s různými mapováními a zjistit, které z nich bude nejužitečnější. Pokud se vám mapování nebude líbit, stačí znovu navštívit okno „Remap Keyboard“ v PowerToys. Kliknutím na ikonu koše vedle mapování je odstraníte.

Pokud se vám nelíbí PowerToys, můžete také přemapovat klíče pomocí SharpKeys, ačkoli jeho rozhraní není tak uživatelsky přívětivé.

Jak spustit program pomocí klávesy Scroll Lock

Scroll Lock můžete také použít jako součást kombinace klávesových zkratek ke spuštění libovolného programu, který chcete, a nemusíte používat speciální nástroj.

  Tónované snímky obrazovky ve Windows 10? Zde je návod, jak opravit tónované snímky obrazovky

Nejprve vytvořte zástupce programu, který chcete spustit, a umístěte jej na plochu. Poté klikněte pravým tlačítkem na zástupce a vyberte „Vlastnosti“.

Na kartě Zástupce klikněte na pole „Klávesová zkratka“ a poté stiskněte tlačítko Scroll Lock. Windows do pole automaticky vloží „Ctrl+Alt+Scroll Lock“.

The

Klepnutím na „OK“ zavřete okno. Od této chvíle, kdykoli stisknete Ctrl+Alt+Scroll Lock, spustí se program reprezentovaný touto zkratkou. Jen se ujistěte, že jste neodstranili zástupce. Někteří lidé z tohoto důvodu uchovávají zkratky aplikací s povolenými klávesovými zkratkami ve speciální složce.

Nikdy nevíte – díky těmto vylepšením se Scroll Lock může stát vaším novým oblíbeným klíčem. Možná se dokonce divíte, jak jste bez něj mohli žít.

x