Jaký je rozdíl mezi telefony Samsung a Android?

Klíčové věci

  • Android je mobilní operační systém. Samsung je výrobce spotřební elektroniky.
  • Samsung vyrábí své telefony a tablety pod značkou „Galaxy“. Tato zařízení běží na operačním systému Android.
  • Samsung přidává nad Android vlastní vzhled, který poskytuje další funkce, aplikace a služby. To pomáhá odlišit zařízení Galaxy od konkurence.

Pokud nejste technicky zdatní, můžete se snadno zmást různými operačními systémy, výrobci, modely zařízení a specifikacemi. Jedním takovým příkladem jsou lidé, kteří vnímají „Samsung“ a „Android“ jako synonyma, což není úplně správné. Pojďme pochopit rozdíl mezi telefony Samsung a Android.

Telefony Samsung běží na operačním systému Android

Android je mobilní operační systém, zatímco Samsung vyrábí telefony a tablety, které běží na Androidu. Jednoduše řečeno, Android poskytuje platformu, na které váš telefon Samsung spouští aplikace a služby.

Stejně jako Windows a macOS jsou operační systémy pro stolní počítače, Android je jedním ze dvou hlavních operačních systémů pro mobilní zařízení. Druhým je Apple iOS, který běží na iPhonech.

Sharky Photography/Shutterstock

To znamená, že existují další operační systémy pro chytré telefony, z nichž některé jsou zaniklé a již nejsou vyvíjeny, včetně Windows Mobile, BlackBerry OS a Tizen.

Všimněte si, že Android není společnost a nevyrábí smartphony, stejně jako Windows není společnost, ale Microsoft ano.

Výrobci často integrují mobilní služby Google (GMS) spolu se systémem Android, který poskytuje rozhraní a aplikace licencované společností Google, jako je Vyhledávání Google a Google Chrome. Android a GMS však nejsou vnitřně propojeny; telefon by mohl používat Android, ale stále používat proprietární rozhraní a aplikace.

  Spouštěč bočního panelu přidává do systému Android vysouvací panel pro multitasking

Google vlastní a vyvíjí Android, ale samotný operační systém je zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem, který mohou ostatní vývojáři používat a upravovat. Více o tom brzy.

Jak se liší telefony Samsung od ostatních zařízení Android?

Zjistili jsme, že Android je operační systém, tak jak do toho Samsung zapadá? Samsung je globální elektronická společnost, která vyrábí zařízení, jako jsou monitory, chytré domácí spotřebiče a televizory. Vyrábí a prodává také chytré telefony, tablety a další zařízení spotřební elektroniky.

Justin Duino/MakeUseOf

Samsung prodává své smartphony pod značkou „Galaxy“, která se dělí na produktové řady jako Galaxy Z (skládací zařízení) a Galaxy S (nejvyšší výkonná zařízení). Přestože společnost Samsung fušovala do jiných mobilních operačních systémů, všechny smartphony Samsung Galaxy v současné době používají operační systém Android.

Jedna věc, která odlišuje telefony Samsung od ostatních telefonů se systémem Android, je One UI (dříve nazývané Samsung Experience a TouchWiz). Jedno uživatelské rozhraní je vlastní „skin“ nebo vrstva softwaru, kterou Samsung přidává nad Android, aby se jeho zařízení Galaxy odlišila od ostatních možností.

Jedno uživatelské rozhraní je považováno za jeden z nejlepších vzhledů Androidu, protože je nabitý funkcemi, možnostmi přizpůsobení a aplikacemi a službami Samsung, které Android nenabízí. Některé z těchto funkcí zahrnují Edge Panels, režimy a rutiny, zabezpečená složka a hlasový asistent Bixby. Ve skutečnosti bylo mnoho softwarových inovací společnosti Samsung převzato do jádra systému Android.

Jsou všechny telefony Android stejné?

Ne, všechny telefony Android nejsou stejné. Samsung je jen jednou z mnoha společností, které používají Android pro svá zařízení. Mezi další významné výrobce smartphonů patří Google, Sony, Motorola, OnePlus, Xiaomi, Oppo a Vivo.

  Aplikace Material Design, které můžete diktovat poznámky [Android]

bodnar.photo/Shutterstock

Stejně jako Samsung, všichni tito hlavní výrobci smartphonů přidávají svůj vlastní vzhled na Android. To jim pomáhá odlišit svá zařízení, odlišit se od konkurence a nabídnout svým zákazníkům něco jedinečného.

Některé vzhledy Androidu jsou většinou o estetice, zatímco některé se zaměřují na poskytování více funkcí. Můžete se dozvědět vše o vzhledech Androidu a o tom, proč je společnosti upřednostňují před běžným Androidem.

Základní, nezměněné prostředí Android vyvinuté společností Google je známé jako „stock Android“. Dříve bylo vzácné najít telefon, který by nabízel standardní Android. V dnešní době je to o něco častější, zejména u telefonů Pixel od Googlu, které konkurují nabídce Samsungu.

Vyvíjejí se telefony Samsung s Androidem?

Android je neustále se vyvíjející operační systém. Google každý rok vydává novou hlavní verzi. Android po dlouhou dobu pojmenovával své verze podle dezertů (Nougat, Oreo, Pie), ale nyní se drží číselného pojmenování jako Android 13 a Android 14.

Zarif Ali/MakeUseOf

Jak se Android vyvíjí, vyvíjí se také One UI od Samsungu. Obecně platí, že Samsung zavádí novou hlavní verzi One UI pro každou hlavní aktualizaci Androidu, ale společnost také vydává menší aktualizace v tomto cyklu. Například aktualizace One UI 6 nabitá funkcemi je založena na Androidu 14, ale novější aktualizace One UI 6.1 odemyká funkce Galaxy AI na starších telefonech Samsung.

Váš telefon Samsung nebude dostávat aktualizace Android nebo One UI po neomezenou dobu. Samsung obvykle podporuje svá novější zařízení těmito hlavními aktualizacemi po dobu čtyř let po vydání. Poté bude váš telefon přijímat pouze kritické aktualizace zabezpečení, i když i ty se nakonec zastaví.

  Avast! Odstranění ransomwaru zbaví vaše zařízení Android Simplelocker

Stojí za zmínku, že Samsung se zlepšuje z hlediska softwarové podpory a slibuje sedm let velkých aktualizací Androidu a bezpečnostních aktualizací pro celou řadu Galaxy S24.

Protože však telefony Samsung používají vlastní vzhled, nebudou dostávat aktualizace tak rychle jako telefony Google Pixel se systémem Android. Také to, jak rychle získáte aktualizace One UI, závisí na vaší poloze a telefonním operátorovi.

Vyrábí Samsung nejlepší telefony Android?

Samsung

Nyní, když znáte rozdíly mezi Samsungem a Androidem, měli byste si koupit telefon Samsung, který používá Android? To záleží na osobních preferencích, i když existuje dobrý důvod, proč Samsung prodává drtivou většinu telefonů Android. Podle StatcounterSamsung drží 23,69 % celosvětového podílu na trhu chytrých telefonů v době psaní tohoto článku, druhý za Applem.

Existuje spousta telefonů Samsung pro každý rozpočet; pokud si to můžete dovolit, natáhněte se pro řadu Galaxy S, abyste mohli těžit z nejlepšího hardwaru, ačkoli řada Galaxy A je cenově dostupnější bez přílišných obětí.

Pokud však nejste velkým fanouškem vlastního vzhledu One UI od Samsungu, zvažte kontrolu jiných výrobců. Telefony Google Pixel se standardním systémem Android mohou být přímo vaší uličkou. Alternativně můžete Android úplně vyhodit a jít pro iPhone – Apple vyvíjí hardware i software ve vší kvalitě, kterou byste od společnosti očekávali.

Řada Galaxy S se zrodila v roce 2010, přičemž prvního telefonu v této řadě se prodalo přes 20 milionů kusů. Přestože Samsung v polovině klopýtl, společnost stáhla značku zpět a nikdy se nestydí inovovat. Ať už chcete plochý displej, zakřivenou obrazovku nebo skládací telefon, Samsung má v zásobě něco, co byste chtěli.