Windows

Který notebook byste si měli koupit? Chromebook vs. Windows

Klíčové věci

  • Webové nástroje, jako jsou Dokumenty Google a Slack, dělají z Chromebooků skvělou volbu pro ty, kteří pracují na webu a oceňují spolupráci.
  • Chromebooky jsou známé svou jednoduchostí a absencí bloatwaru ve srovnání s notebooky se systémem Windows, což z nich činí bezproblémovou volbu.
  • Chromebooky si ve školách získaly oblibu díky své nízké ceně a jednoduchosti a používá je více než 50 milionů studentů a učitelů.

Pokud sháníte notebook, možná se ptáte, zda zůstat u standardního počítače se systémem Windows, nebo se místo toho rozhodnout pro Chromebook. Zde je několik věcí, které je třeba zvážit při výběru mezi těmito dvěma platformami.

Práce na webu? Použijte Chromebook

Pandemie si vynutila práci z domova a mnoho lidí se stále brání návratu do úřadu, alespoň na celý pracovní týden. Mnoho webových nástrojů, jako je Slack, usnadňuje týmům zůstat v kontaktu bez ohledu na to, kde se nacházejí.

  Jak nainstalovat aktualizaci Windows 11 22H2 právě teď

Nyní je běžnější provádět kancelářskou práci také na webu. Dokumenty Google jsou populární online textový procesor, protože usnadňují práci na dokumentech s ostatními.

Pokud používáte webové nástroje, jako jsou tyto, měli byste Chromebooky vážně zvážit.

Chcete bezproblémový počítač? Pořiďte si Chromebook

Zatímco Windows je již dlouho lídrem na trhu notebooků, existuje již tak dlouho, že nabral docela dost zavazadel. Mnoho počítačů se systémem Windows je dodáváno s celou řadou programů a nástrojů. Ty jsou předinstalované, ať už je chcete nebo ne. Odpůrci tyto programy označují jako „bloatware“.

Chromebooky jsou naopak štíhlé a průměrné. Jediné aplikace, které najdete, jsou ty nainstalované ve výchozím nastavení. To je důvod, proč mají Chromebooky dobrou pověst.

Student? Pravděpodobně již používáte Chromebook

Chromebooky se staly populární ve školách, zejména ve školách K-12. Zpochybnili trh, který byl pro Apple tradičně chlebem a máslem od dob Apple II.

Je to pravděpodobně způsobeno jednoduchostí systému Chrome OS a také nízkou cenou hardwaru ve srovnání se standardními notebooky Mac a PC. To jsou důvody, proč více škol vydává svým studentům Chromebooky.

  Oprava uzamčení uživatelského účtu Nvidia ve Windows 10

v příspěvek na blogu s klíčovými slovyGoogle tvrdí, že Chromebooky používá více než 50 milionů studentů a učitelů.

Používáte aplikace Office? Držte se Windows

Přestože Microsoft zpřístupnil Office, nebo spíše Microsoft 365, jak společnost nyní raději sadu nazývá, v online verzi (včetně Chromebooků), pokud intenzivně využíváte aplikace Office, Windows je stále vaší nejlepší volbou.

Na rozpočet? Vyberte Chromebook

Chromebooky se staly oblíbenými pro své nízké ceny. I když si můžete koupit prémiové modely, jako je řada Chromebook Plus, stroje nižší třídy mají specifikace, které nejsou o tolik nižší, pokud můžete přijmout určité kompromisy v kvalitě sestavení.

Dobrý základní Chromebook můžete získat za méně než 500 $.

Fanoušek Linuxu? Použijte Chromebook

Pokud se věnujete Linuxu, může pro vás být lepší volbou Chromebook. Zatímco vývojové prostředí Linux můžete spustit na Chrome OS i Windows, Chromebooky mají navrch, protože OS je již založen na Linuxu.

Windows je nejlepší pro hráče

I když došlo k tlaku na herní notebooky Chromebook, herní trh Windows má mnohem delší historii, která se vrací do dob MS-DOS. Naprostá většina populárních her je snadno dostupná na Windows. Chromebooky vás omezí hlavně na webové hry, hry pro Android, Linux a streamované hry.

  Jak nainstalovat aktualizaci Windows 10 z května 2020

Herní trh Chromebooků je stále velmi nový a není jasné, jak velkou podporu bude mít z dlouhodobého hlediska.

Chcete Raw Power? Držte se Windows

Pokud hledáte výkon, pravděpodobně vám bude lépe se standardním notebookem s Windows. K dispozici je více prémiových notebooků, jako je řada Dell XPS, než Chromebooků. Profesionální software, jako jsou kreativní aplikace Adobe, je také mnohem více vyvinut na Windows – ačkoli Lightroom je k dispozici jako aplikace pro Android z obchodu Google Play.

Chromebooky mají tendenci používat méně výkonné procesory, zejména na nižší úrovni. Jejich softwarová základna je také omezena na webové aplikace, aplikace pro Android a Linux, jako je tomu u her na Chromebooku. Mějte však na paměti, že budete moci nainstalovat výkonné linuxové nástroje jako GIMP a ImageMagick.

Nyní si můžete vybrat mezi Chromebookem a notebooky se systémem Windows

I když se výběr mezi notebooky se systémem Windows a Chromebook může zdát skličující, jde o to, k čemu stroj používáte. Pokud hledáte jednoduchý počítač bez starostí, měli byste zvážit Chromebook. Pokud potřebujete vyšší výkon pro produktivitu, použijte počítač se systémem Windows.

x