Lepší volba v roce 2023

Vybrat to správné distro není jednoduché. A když si musíte vybrat mezi dvěma silnými soupeři: Linux Mint a Ubuntu, je to náročné. Koneckonců, oba jsou skvělou volbou pro každého, kdo s Linuxem teprve začíná.

Nicméně, pokud jste zde, nejste si jisti, který z nich si vybrat.

V této příručce prozkoumáme Linux Mint vs. Ubuntu. Podíváme se na různé aspekty, abychom zajistili nestranné srovnání, včetně snadného použití, flexibility, zabezpečení, spolehlivosti a podpory.

Začněme.

Co je Linux Mint?

Linux Mint je distribuce založená na Debianu a Ubuntu. Nabízí svižné uživatelské rozhraní podobné Windows v mnoha ohledech.

Mezi novými uživateli je oblíbený, protože se prodává jako skvělá alternativa k Apple MacOS a Microsoft Windows.

A proč ne? Nabízí podobné rozhraní s vynikající jednoduchostí použití. Filozofií Linux Mint je poskytovat elegantní, moderní a pohodlný operační systém.

Jakmile jej nainstalujete, zjistíte, že je připraven k použití. Nabízí přístup k plné podpoře multimédií. Navíc nevyžaduje, aby kupující utrácel žádné peníze. Navíc jeho zaměření na komunitně řízený přístup znamená neustálé zlepšování zahrnující skutečné uživatele, jako jste vy.

Pokud jde o shromažďování softwaru, získáte přístup k 30 000 balíčkům. V neposlední řadě je bezpečný s vynikajícími bezpečnostními parametry, zejména pro nové uživatele.

Dějiny

Historie Linux Mint sahá až do srpna 2006, kdy došlo k prvnímu vydání Linux Mintu. Poté se nazývá Linux Mint 1.0. Netrvalo však dlouho a Clement Lefebvre, francouzský vývojář a tvůrce Linux Mint, vydal v listopadu 2006 Linux Mint 2.0. Tato nejnovější verze se přesunula na plochu GNOME, založenou na Ubuntu.

V dalších letech se díky svému přístupu stala populární. Dalším milníkem byl rok 2010, kdy došlo k přechodu na rychlejší a stabilnější desktopové rozhraní GNOME 2.

Mint je jedním z nejpopulárnějších OS se třemi příchutěmi: Cinnamon, Xfce a MATE. Nabízí také vydání dlouhodobé podpory.

Výhody a nevýhody

V této části uvedeme klady a zápory Linux Mint.

Klady 👍

 • Snadné použití.
 • Příchuť Cinnamon nabízí rozhraní podobné Windows, vynikající pro ty, kteří přecházejí z Windows na Mint.
 • Mincovna je řízena komunitou. Umožňuje komukoli zasílat zpětnou vazbu a zlepšovat jej.
 • Nabízí spolehlivý operační systém, který funguje skvěle hned po vybalení.
 • Snadný proces instalace.
 • Vysoce přizpůsobitelné.
 • Vyžaduje velmi méně údržby.

Zápory 👎

 • Nesleduje nové technologické změny, takže není tak skvělý pro uživatele, kteří chtějí zkoušet nové věci.
 • Mint postrádá Personal Package Archive (PPA). To znamená, že PPA musíte přidat ručně. Tento přístup je však náchylný k chybám a přerušuje instalace.
 • I když je Mint založen na Ubuntu, nepoužívá nejnovější verzi Ubuntu, ale zaostává o jedno nebo dvě vydání.
 • Nepřichází se Správcem zařízení.

Nyní probereme vše o Ubuntu.

Co je Ubuntu?

Ubuntu je jednou z nejpopulárnějších distribucí Linuxu. To proto, že Canonical, reklama, to vyvíjí. To však neznamená, že za používání Ubuntu musíte platit.

Ubuntu je volně dostupná distribuce Linuxu s otevřeným zdrojovým kódem. A pokud uvažujete o použití Linuxu poprvé, pak Ubuntu je místo, kde byste měli začít svou cestu.

Nabízí snadno použitelné prostředí GNOME. Stejně jako Linux Mint nabízí také mnoho variant, ideální pro tvůrce, servery, podniky a mnoho dalšího.

Popularita Ubuntu je připisována mnoha důvodům. Kromě snadného použití nabízí robustní zabezpečení, slušnou přizpůsobitelnost, spoustu softwarových možností a skvělé soukromí. Také to není náročné na systémové zdroje.

  Proč aplikace pro iPhone žádají „Zařízení ve vaší místní síti“

Dějiny

Cesta Ubuntu začala v roce 2004, kdy Mark Shuttleworth, vývojář a podnikatel, chtěl vytvořit uživatelsky přívětivější distribuci založenou na Debianu. Jeho prvním oficiálním spuštěním byla verze 4.10, vydaná v říjnu 2004.

Pokud si chcete přečíst více o jeho historii, podívejte se na: Historie Ubuntu.

Výhody a nevýhody

V této části se podíváme na výhody a nevýhody Ubuntu.

Klady 👍

 • Zdarma k použití.
 • Snadné použití, vhodné pro začátečníky.
 • Funguje v různých počítačových zařízeních, včetně serverů, zařízení IoT, počítačů Mac, virtualizovaných prostředí atd.
 • Vynikající volba pro stolní počítače, protože je dodáván s předinstalovanými aplikacemi pro zvýšení produktivity.
 • Minimální hardwarové nároky.
 • Skvělá podpora komunity.
 • Výborná podpora vývojářů.
 • Tuny dostupných aplikací.
 • OS zaměřený na soukromí.
 • Vysoce bezpečné.

Zápory 👎

 • Výchozí desktopové prostředí GNOME nabízí omezenou přizpůsobitelnost.
 • Uživatelé Windows nebo Mac mohou považovat Ubuntu za matoucí.
 • Nedostatek ovladačů hardwaru může vést k problémům.
 • Nedostatek herní podpory.
 • Instalace není tak přímočará ve srovnání s jinými distribucemi.

Podobnosti mezi Linux Mint a Ubuntu

Linux Mint i Ubuntu jsou založeny na Debianu. A když se podíváte hlouběji, oba používají linuxové jádro. Získáte tak přístup k příkazovému řádku, který je schopen spustit každý jednotlivý příkaz Linuxu.

Kromě toho oba nabízejí Software Manager, který můžete použít ke stažení mnoha aplikací.

Oba jsou také zdarma k použití a open source. Můžete si je tedy stáhnout a začít používat, aniž byste museli cokoliv platit. Kromě toho také získáte přístup k 5letým aktualizacím zabezpečení s Mint a Ubuntu.

A konečně, oba přicházejí s předinstalovanými aplikacemi a jsou skvělé pro produktivitu. Zde získáte předinstalovanou produktivní sadu Libre, Firefox a Thunderbird.

Ubuntu vs. Linux Mint

Nyní, když jsme se dozvěděli o Linux Mint a Ubuntu, je čas podívat se, jak se navzájem porovnávají v různých kategoriích.

Pokud spěcháte, podívejte se na tabulku, kde uvádíme rozdíly.

Linux MintUbuntuSnadné použití Snadné použití, přívětivé pro začátečníky s rozhraním podobným WindowsSnadné použití a skvělé pro začínající uživatele LinuxuDesktopové prostředí a příchutěNabízí různé příchutě, včetně Cinnamon, Xfce a MATE. Dodává se v mnoha příchutích, včetně Unity, Kubuntu, Budgie, Lubuntu, Kylin, MATE a Xfce. Nabízí také Ubuntu Studio.Long-term support(LTS)Všechny tři varianty Mint distro přicházejí s 5letou dlouhodobou podporou.Ubuntu také nabízí 5letou LTS. Některé z jeho příchutí, včetně Kubuntu a Lubuntu, však nabízejí tříletou dlouhodobou podporu.VýkonRychlý, lehčí na zdroje.Rychlý, Mírně hladový po zdrojích.Cena Zdarma k použití, open-source.Free-to-use, open -source.Software ManagerNabízí pohotové a intuitivní softwarové centrum s přístupem k mnoha aplikacím.Jeho Správce softwaru je pomalý a obsahuje chyby.UpgradovatelnostNabízí správce aktualizací pro snadné aktualizace systému.Dodává se s aplikací Updater, která zjednodušuje aktualizace systému a aplikací.ProduktivitaPřichází s předinstalovaná sada Libre pro produktivitu.Dodává se s předinstalovanou sadou produktivity Libre.FlexibilitaVysoce flexibilní a přizpůsobitelné.Není tak flexibilní jako Mint.SecurityNabízí dobré zabezpečení, ale lze jej vylepšit.Nabízí vynikající zabezpečení a soukromí.Podpora založená na komunitě.It nabízí placenou podporu, která je ideální pro podniky.SpolečnostVynikající komunita a skvělá dokumentace.Stará komunita doprovázená vynikající dokumentací.

#1. Snadnost použití

Pokud jde o snadné použití, zjistíte, že Linux Mint i Ubuntu lze snadno vyzvednout, nastavit a používat.

Rozhraní Linux Mint podobné Windows je skvělé pro ty, kteří přecházejí z počítačů s Windows. Na druhou stranu, Ubuntu nenabízí žádné rozhraní podobné Windows, ale nemá moc času na učení.

Pokud však začínáte a chcete si vyzkoušet Linux bez dojmu podobného Windows, Ubuntu musí být vaší volbou.

#2. Desktopové prostředí a příchutě

Ubuntu a Linux Mint nabízejí přístup k různým příchutím.

Tyto varianty nabízejí různá prostředí pracovní plochy – komponenty, které se zabývají prvky uživatelského rozhraní, včetně panelů nástrojů, ikon, tapet, widgetů na pracovní ploše atd. To je důvod, proč prostředí pracovní plochy hraje zásadní roli v uživatelské zkušenosti.

  Jak zmrazit polohu v aplikaci Najít iPhone

Ubuntu nabízí spoustu příchutí. Jejich výchozí varianta založená na GNOME je známá jako Ubuntu Unity. Dodává se ve 2D i 3D. Kromě toho získáte také přístup ke Kubuntu (KDE a Plasma), Lubuntu (LXQt), Ubuntu Budgie (počítačové prostředí Budgie), Ubuntu Kylin (uživatelské rozhraní Kylin), Ubuntu MATE (desktopové prostředí MATE) a Xubuntu (Xfce) .

A konečně také nabízejí Ubuntu Studio zaměřené na tvůrce obsahu, jako jsou grafici, inženýři, producenti videa atd.

Desktopové prostředí Unity založené na Ubuntu Gnome

Pokud jde o Mint, nabízí Cinnamon (výchozí), MATE a Xfce. Chuť skořice je podobná oknu. Je také moderní a inovativní svým přístupem.

Desktopové prostředí MATE je tradiční, ale nabízí rychlejší pracovní prostředí. Nakonec tu máme Xfce – rychlý a lehký desktop ideální pro stroje s nízkou specifikací.

Desktopové prostředí Cinnamon

Jak vidíte, možností máte napříč celou řadou spoustu. Pokud jste však začátečník, nejlepší volbou je Linux Mint Cinnamon, následovaný výchozí verzí desktopu Ubuntu, Ubuntu Unity.

#3. Dlouhodobá podpora

Když začnete používat operační systém, chcete jej používat po delší dobu. Proto je nezbytná dlouhodobá podpora (LTS).

Dobrá věc je, že Ubuntu a Linux Mint přicházejí s 5letou dlouhodobou podporou. To znamená, že budete dostávat aktualizace systému a poté možná budete chtít upgradovat na jinou verzi LTS.

Zdroj: Všechny verze – Linux Mint

Nicméně další varianty Ubuntu, jako je Lubuntu a Kubuntu, nabízejí pouze 3 roky LTS.

Zdroj: Cyklus vydání Ubuntu | Ubuntu

Pro Linux Mint získáte pouze 5letou podporu. A to platí pro všechny jeho příchutě: Cinnamon, Mate a Xfce. Získáte tak aktualizace po dobu pěti let bez obav o zabezpečení nebo nové funkce.

Přečtěte si více o cyklu vydání Ubuntu zde.

#4. Výkon

Pro jednoduchost porovnáme Linux Mint a výchozí desktopové prostředí Ubunutu, tedy Cinnamon a Gnome.

Cinnamon i Gnome jsou rychlé. Ve výkonu není velký rozdíl. Mint’s Cinnamon try má však nižší spotřebu paměti, díky čemuž je vše rychlejší.

Spotřeba paměti Linux Mint

Takže při první instalaci kteréhokoli z těchto dvou distribucí zjistíte, že Linux Mint bude po vybalení rychlejší. Rozdíl se ale stírá, pokud používáte adekvátně rychlejší stroj se čtyřjádrovým procesorem, tunou RAM a rychlým SSD.

Poznámka: Výkon závisí na aplikacích nebo procesech, které spouštíte v distribuci. Na celkový výkon mají vliv také specifikace počítače.

#5. Náklady

Ubuntu a Mint jsou open-source projekty. Proto je lze zdarma stáhnout a používat. Je tu však jeden velký rozdíl.

Linux Mint je řízen komunitou, zatímco Canonical, komerční společnost, vyvíjí Ubuntu. Oba je tedy můžete používat zdarma, ale za jakoukoli podporu pro Ubuntu musíte platit.

Pokud jste však nefiremní uživatel, nevadí.

Na druhou stranu, pokud jste firemní uživatel, získání Ubuntu je výhodné, protože máte přístup k profesionální podpoře.

#6. Softwaroví manažeři

Moderní linuxové distribuce jako Linux Mint a Ubuntu přicházejí se softwarovými manažery. Díky tomu je software snadno dostupný, zejména pro nové uživatele.

V Ubuntu získáte jeho softwarové centrum. Je intuitivní, ale může být pomalý a náročný na zdroje. Na druhou stranu Linux Mint nabízí přístup k lehčímu Software Manager. Je citlivý a umožňuje instalaci softwaru během několika minut.

Správce softwaru Linux Mint

Stručně řečeno, softwarové centrum Linux Mint je mnohem lepší než Ubuntu.

#7. Upgradovatelnost

Upgrade Ubuntu nebo Mintu je super snadný. Ubuntu nabízí šikovnou aplikaci Software Updater. Aplikace po otevření vyhledá aktualizace, stáhne je a nainstaluje je za vás.

Správce aktualizací mincovny

Podobně Mint také nabízí aplikaci Update Manager, která aktualizuje systém a nainstalované aplikace.

#8. Produktivita

Pokud jde o produktivitu, Linux Mint září, zvláště pokud se podíváte na předdefinované zkušenosti. Nabízí sadu produktivity Libre Office spolu s prohlížečem Firefox.

  Jak rychle komprimovat a rozbalit soubory na iPhone a iPad

Ubuntu však nabízí podobnou zkušenost, jakou nabízí přístup k sadě Libre Office.

Mezi další aplikace, které oba operační systémy nabízejí, patří e-mailový klient Thunderbird a klient BitTorrent Transmission.

Mint nabízí lepší produktivní sadu, protože nabízí VLC, GIMP a Pidgin.

#9. Flexibilita

Pokud jde o různé distribuce Linuxu, rozdíl je malý. Je to proto, že v jádru získáte přístup k linuxovému jádru. Nicméně jeho flexibilita a přizpůsobitelnost odděluje Linux od Windows a Mac.

V těchto kritériích si Ubuntu nevede dobře. Je to proto, že s Unity prosazují jednotné prostředí pro stolní počítače, mobily a počítače. Je to podobné tomu, co se Microsoft pokusil udělat s Windows (konkrétně Windows 8).

Linux je o „svobodě“. A tomu Linux Mint rozumí docela dobře. Je také řízen komunitou, takže je otevřený změnám.

Pokud však chcete větší flexibilitu, můžete nainstalovat další varianty Ubuntu, jako je Xfce nebo KDE.

#10. Bezpečnostní

Linux je bezpečný operační systém. Stále však potřebuje neustálé aktualizace zabezpečení. To může zahrnovat opravy prvního dne nebo pravidelné aktualizace. Proto Ubuntu a Mint nabízejí verzi LTS s 5letou podporou.

Ubuntu bere bezpečnost vážně. Mají například vyhrazený bezpečnostní tým, na který se může kdokoli obrátit, pokud najde nějakou zranitelnost. Naproti tomu Linux Mint nemá žádné bezpečnostní poradenství.

Pokud také používáte verzi bez LTS, získáte pouze devět měsíců bezpečnostní podpory.

Pokud požadujete bezpečné prostředí operačního systému, Ubuntu je správnou cestou, zvláště pokud pracujete v obchodním nebo podnikovém prostředí. To však neznamená, že Linux Mint není bezpečný. Naopak, mnoha uživatelům mohou neustálé aktualizace zabezpečení Ubuntu vadit. V tom případě je Linux Mint lepší volbou.

#11. Podpěra, podpora

Ubuntu je nejlepší volbou pro každého, kdo hledá profesionální podporu. Nabízejí placenou podporu a pomáhají řešit problémy. To proto, že Canonical řídí vývoj Ubuntu. Ale samozřejmě jako běžný uživatel můžete vždy využít jejich komunitní podporu.

Linux Mint žádnou takovou placenou podporu nenabízí. Místo toho je řízena komunitou; pokud potřebujete pomoc, musíte jít cestou komunity.

#12. Společenství

Skutečnost, že Linux je open-source, dělá z komunity většiny distro nedílnou součást.

To je důvod, proč Ubuntu a Linux Mint mají živé a velké komunity bez jasného vítěze.

Pokud se však podíváte na statistiky popularity DistroWatch, zjistíte, že Mint porazil Ubuntu z hlediska hitů, což naznačuje větší komunitu.

Jako uživatel Linuxu byste se měli nejprve spolehnout na dokumentaci. Linux Mint i Ubuntu nabízejí vynikající dokumentaci. Jsou uživatelsky přívětivé a podporují různé místní jazyky.

I po kontrole dokumentace se však mnozí mohou cítit zaseknutí. Právě tehdy můžete využít výhod otevřených fór, kde mohou členové komunity přímo odpovídat na vaše dotazy.

Případy užití

Takže, který z nich byste si měli vybrat? Abychom vám pomohli, pojďme diskutovat o jejich případech použití.

Linux Mint

Mint byste měli použít, pokud:

 • Hledáte zážitek jako ve Windows (příchuť skořice)
 • Chcete-li začít co nejrychleji s předinstalovanými základními aplikacemi
 • Pro snadné stahování a správu softwaru (prostřednictvím jeho Správce softwaru)
 • Hledáte větší přizpůsobitelnost (Cinnamon je přizpůsobitelnější než GNOME)
 • Máte počítač nebo notebook s nízkou specifikací
 • Hledáte skvělou podporu komunity
 • Chcete, aby všechny příchutě měly plnou 5letou dlouhodobou podporu
 • Chcete podporu multimédií ihned po vybalení
 • Chcete operační systém, který nabízí vynikající pracovní postup
 • Chcete operační systém s menším využitím paměti

Ubuntu

Ubuntu byste měli používat, pokud:

 • Chcete poprvé vyzkoušet Linux
 • Hledáte velmi uživatelsky přívětivý OS
 • Hledáte starý, stabilní a konzistentní operační systém
 • Chcete platit podporu za své podnikání a kritickou práci
 • Hledáte vývojové prostředí
 • Hledáte lepší zabezpečení a operační systém zaměřený na soukromí
 • Věnujete se internetu věcí (IoT) a chcete operační systém, který nabízí dobrou podporu IoT

Závěrečná slova

Neexistuje jasný vítěz. Obojí má své pro a proti. Výběr linuxové distribuce pro sebe je osobní, takže byste měli pokračovat s takovou, která vyhovuje vašim potřebám.

V každém případě musíte vyzkoušet distro, které chcete použít. Tyto distribuce přicházejí s vlastní verzí Live USB. Můžete si je tedy vyzkoušet, aniž byste je museli nejprve instalovat. A pokud jste nikdy předtím Linux nepoužívali, můžete použít služby Linuxu pro webový prohlížeč k vyzkoušení různých distribucí.