Linux

8 nejlepších správců oddílů Linux pro vytváření a odstraňování místa na disku

Hledáte úpravu nebo správu diskových oddílů v Linuxu?

V tomto článku jsme sestavili seznam nejlepších nástrojů pro rozdělení a správu disků pro uživatele Linuxu.

Nejprve se podívejme, co je to rozdělení disku a důvody pro jeho provedení.

Co je rozdělení disku?

Rozdělení disku na oddíly je proces rozdělení jednotky pevného disku nebo jednotky SSD na více logických úložných jednotek nebo oddílů.

Oddíl je část pevného disku, kterou operační systém považuje za samostatnou jednotku. Každý z těchto oddílů se OS jeví jako samostatný disk s vlastním souborovým systémem a kapacitou úložiště.

Každý oddíl je identifikován jedinečným identifikátorem nazývaným „tabulka oddílů“, který obsahuje informace o velikosti oddílu, typu, umístění a systému souborů.

Tyto tabulky oddílů lze vytvořit v různých formátech, jako je MBR (Master Boot Record) nebo GPT (GUID Partition Table). Zcela závisí na požadavcích a omezeních systému.

Důvod, proč provést rozdělení disku

Rozdělení disku může mít několik výhod.

Například vám umožňuje oddělit různé typy dat, jako je operační systém a aplikace na jednom oddílu a osobní soubory na jiném oddílu.

Kromě toho lze na jeden počítač nainstalovat mnoho operačních systémů pomocí rozdělení, každý na svůj vlastní oddíl. Toto je známé jako duální spouštění a také vám umožňuje vybrat si, který operační systém použít při spouštění počítače.

To lze provést pomocí vestavěných nástrojů, které jsou součástí vašeho základního operačního systému, nebo pomocí softwaru třetích stran. Je důležité si uvědomit, že rozdělení disku může vést ke ztrátě dat. Před provedením jakýchkoli změn tedy budete muset zálohovat důležité soubory.

Co jsou správci oddílů?

Správci oddílů jsou softwarové nástroje, které vám umožňují spravovat oddíly na pevném disku a manipulovat s nimi.

Pomocí správce oddílů můžete:

  • Rozdělte svůj pevný disk na více oddílů pro lepší organizaci a správu.
  • Změňte velikost nebo přesuňte oddíly, abyste vytvořili více místa pro konkrétní oddíl nebo optimalizovali využití dostupného místa na disku.
  • Vytvořte nebo odstraňte oddíly. Například Chcete-li uvolnit místo pro novou instalaci operačního systému nebo odstranit nechtěný oddíl.
  • Naformátujte oddíly, abyste je připravili k použití, nebo vymažte všechna data na nich.
  • Změňte typ oddílu, například z primárního oddílu na logický oddíl nebo naopak.
  Jak zašifrovat domovskou složku v systému Linux

Správci diskových oddílů mohou být samostatné aplikace, které běží na vašem počítači, nebo mohou být integrovány do jiných softwarových nástrojů, jako je diskový obslužný software, software pro zálohování a obnovu nebo operační systémy.

Obvykle je používají IT profesionálové a správci systému, kteří potřebují spravovat a udržovat oddíly pevného disku svého počítače pro různé účely.

Při výběru správného správce oddílů je třeba zvážit různé faktory. Někteří z nich jsou:

Uživatelské rozhraní

Někteří správci oblastí mají GUI, zatímco jiní používají rozhraní příkazového řádku (CLI).

Správci oddílů na bázi GUI jsou obecně uživatelsky přívětivější, což z nich dělá dobrou volbu pro začátečníky.

I když správci oddílů na bázi CLI obecně obsahují rozsáhlejší možnosti a jsou výkonnější, jejich použití může být náročnější pro jednotlivce, kteří nejsou obeznámeni s prací s příkazovým řádkem.

Funkce

Různí správci oddílů nabízejí různé funkce. Některé mohou být jednoduché a nabízejí pouze základní funkce správy diskových oddílů, zatímco jiné nástroje mohou nabízet pokročilejší funkce, jako je schopnost spravovat více disků nebo měnit velikost diskových oddílů bez ztráty dat.

Kompatibilita

Vždy se ujistěte, že zvolený správce oddílů je kompatibilní s vaší distribucí Linuxu a systémem souborů, který používáte.

Stabilita a spolehlivost

Je důležité vybrat správce oddílů, který je spolehlivý, aby se zabránilo riziku ztráty dat nebo selhání systému. Hledejte správce oddílů s dobrými výsledky a pozitivními recenzemi od ostatních uživatelů.

Podpěra, podpora

Zvažte úroveň podpory, kterou nabízí správce oddílů. Poskytuje vývojář pravidelné aktualizace a opravy chyb? Existuje komunitní fórum nebo kanál podpory, na který se můžete obrátit, pokud narazíte na nějaké problémy?

Při zohlednění těchto faktorů jsme sestavili seznam nejlepších správců oddílů Linuxu. Pojďme na to!

GParted

GNOME Partition Editor, také známý jako GParted je bezplatný a open-source editor oddílů pro operační systémy založené na Linuxu. Je to oblíbený nástroj používaný pro vytváření, mazání a kopírování diskových oddílů a také pro změnu typu systému souborů a označení diskového oddílu.

GParted lze použít k vytváření a manipulaci s mnoha různými typy souborových systémů včetně ext2, ext3, ext4, btrfs, NTFS, FAT32 a mnoha dalších. Podporuje také změnu velikosti a přesouvání diskových oddílů, což umožňuje upravit velikost a umístění diskových oddílů bez ztráty dat.

Gnome-disk-utilita

Gnome-disk-utility (Disks) je grafická aplikace pro ovládání diskových jednotek a médií v desktopovém prostředí GNOME na počítačích se systémem Linux. Poskytuje jednoduché rozhraní pro správu úložných zařízení včetně pevných disků, jednotek SSD, jednotek USB, karet SD a dalších vyměnitelných médií.

Tento nástroj umožňuje uživateli provádět různé úlohy správy disků, jako je formátování disků, nastavení možností připojení a srovnávání výkonu. Dále můžete vytvářet bitové kopie celých disků nebo jednotlivých oddílů a ukládat je v různých formátech, jako je raw, komprimovaný a ISO.

  7 důvodů, proč byste měli přejít na Linux

Správce oddílů KDE

KDE Partition Manager je nástroj GUI pro správu diskových oddílů v systémech Linux a Unix. Byl vyvinut jako součást desktopového prostředí KDE a poskytoval snadno použitelné rozhraní pro vytváření, mazání, změnu velikosti, přesouvání a kopírování oddílů.

Jednou ze silných stránek tohoto nástroje je jeho integrace s desktopovým prostředím KDE, které poskytuje konzistentní vzhled a chování ve všech aplikacích KDE. Poskytuje také řadu dalších funkcí, jako je možnost náhledu změn před jejich použitím a možnost vytvářet obrazy disku a obnovovat je.

Je aktivně vyvíjen a aktualizován. A také má silnou komunitu uživatelů a vývojářů, kteří přispívají k jeho rozvoji a podpoře.

GNU Parted

GNU Parted je výkonný nástroj příkazového řádku pro správu diskových oddílů v systémech Linux a Unix. Je schopen vytvářet, měnit velikost, mazat a přesouvat oddíly. Dokonce může měnit příznaky oddílu a zobrazuje jasné informace o disku a jeho oddílech.

Jednou z hlavních výhod Parted je, že podporuje různé formáty tabulek oddílů, což z něj činí flexibilní nástroj, který lze použít s různými platformami a systémy souborů. Jsou s ním kompatibilní oblíbené formáty tabulky oddílů, včetně MS-DOS, GPT, BSD, Sun a SGI.

Parted je schopen pracovat s různými systémy souborů, včetně NTFS, FAT16, FAT32, HFS+, ext2, ext3 a ext4. Podporuje primární i logické oddíly a může také vytvářet tabulky oddílů s více oddíly.

NTFS-3G

NTFS-3G je bezplatný softwarový ovladač s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje Linuxu a dalším operačním systémům podobným Unixu číst a zapisovat data na oddíly NTFS (New Technology File System).

NTFS je souborový systém používaný ve výchozím nastavení v mnoha operačních systémech Windows. Takže mít ovladač, jako je NTFS-3G, je důležité pro uživatele, kteří potřebují přenášet soubory mezi systémy Linux a Windows nebo přistupovat k souborům uloženým na oddílech NTFS z Linuxu.

Podporuje také širokou škálu funkcí včetně podpory velkých souborů a oddílů, automatického zpracování oprávnění a vlastnictví a integrace se souborovým systémem Linux.

QtParted

Qtparted je grafický front-end pro nástroj příkazového řádku Parted. Byl navržen jako klon Partition Magic (proprietární rozdělovací nástroj) pro Windows. Obsahuje také některé pokročilé funkce, jako je schopnost zarovnat oddíly pro optimalizaci výkonu disku a možnost provádět kontroly a opravy oddílů.

Tento nástroj je založen na Qt frameworku a je navržen jako multiplatformní, což znamená, že může běžet na různých operačních systémech, včetně Linuxu, Unixu a Windows. Primárně se však používá na systémech Linux a Unix, kde je často součástí výchozí instalace nebo je k dispozici ze softwarových úložišť.

  Jak používat horní příkaz Linux (a porozumět jeho výstupu)

Qtparted již není aktivně vyvíjen a nemusí dobře fungovat s moderními systémy nebo novějšími verzemi. Obecně se doporučuje používat aktuálnější nástroj, jako je GParted nebo správce oddílů KDE, které jsou aktivně vyvíjeny a poskytují modernější a spolehlivější funkce pro vytváření oddílů.

Fdisk

fdisk je populární nástroj příkazového řádku používaný pro správu tabulek oddílů na blokových zařízeních, jako jsou pevné disky a jednotky SSD. Umožňuje uživatelům vytvářet, mazat, měnit velikost a upravovat oddíly na disku.

Je to běžně používaný nástroj pro dělení disku v operačních systémech podobných Unixu včetně Linuxu. Podobně jako jiné nástroje pro vytváření oddílů podporuje fdisk také mnoho formátů souborového systému.

Základní syntaxe pro použití příkazu fdisk je:

fdisk [parameters] device

Zde „zařízení“ určuje zařízení pevného disku, které má být rozděleno (např. /dev/sda), a „parametry“ lze použít k zadání různých voleb příkazového řádku, které řídí chování fdisk.

Některé z běžně používaných parametrů s fdisk zahrnují:

  • -n: Vytvoří nový oddíl
  • -d: Odstraní existující oddíl
  • -l: Vypíše tabulky oddílů pro zadané zařízení
  • -p: Vytiskne tabulku oddílů.
  • -t: Změna typu oddílu.

Chcete-li například vytvořit nový oddíl na /dev/sda, můžete použít následující příkaz.

sudo fdisk /dev/sda

Tím by se spustil nástroj fdisk pro zadanou jednotku. Odtud můžete pomocí různých možností příkazového řádku vytvářet, upravovat a odstraňovat oddíly podle potřeby.

Cfdisk

Cfdisk je další rozdělovací nástroj pro správu tabulek oddílů na disku. Je to také nástroj založený na příkazovém řádku, který poskytuje jednodušší a uživatelsky přívětivější rozhraní ve srovnání s fdisk.

Poskytuje také vizuální znázornění disku a diskových oddílů, které uživatelům umožňuje snadno vidět aktuální rozložení disku a provádět odpovídající změny.

Poznámka: Při používání nástrojů správce oddílů buďte velmi opatrní, protože úpravy tabulek oddílů mohou potenciálně vést ke ztrátě dat. Před provedením jakýchkoli změn v tabulce oddílů pevného disku vždy zazálohujte důležitá data.

Poznámka autora ✍️

Rozdělení systému Linux může být důležitým úkolem pro optimalizaci využití místa na disku, organizaci dat a efektivní správu systémových prostředků. Linux nabízí řadu výkonných rozdělovacích nástrojů, jak grafických, tak založených na příkazovém řádku pro splnění tohoto úkolu.

Doufám, že vám tento článek pomohl při získávání informací o nejlepších správcích oddílů Linuxu. Možná vás také bude zajímat, jak vytvořit diskový oddíl v systému Windows.

x