Měli byste si je koupit v roce 2024?

Klíčové věci

  • Apple nabízí modely iPhone 13 a iPhone 14 za 599 USD a 699 USD.
  • iPhone 13 a iPhone 14 mají stejný design a procesor, ale ten má drobná vylepšení fotoaparátu a baterie.
  • Oba modely iPhone můžete zakoupit za zvýhodněné ceny u prodejců třetích stran.

Starší iPhony nevycházejí z módy tak rychle jako jejich protějšky se systémem Android a iPhone 13 a iPhone 14 jsou stále jedny z nejlepších smartphonů, které si dnes můžete koupit, pokud máte omezený rozpočet. Pojďme si oba porovnat a zjistit, co je pro vás lepší.

Cenový rozdíl

Oba iPhone 13 a iPhone 14 byly uvedeny na trh za 799 dolarů, stejně jako iPhone 15 v roce 2023. Nyní však můžete získat 128GB variantu iPhone 13 a iPhone 14 za pouhých 599 dolarů, respektive 699 dolarů, přímo od Apple Store online. Společnost ukončila výrobu řady iPhone 13 Pro a iPhone 14 Pro, ale základní modely jsou v době psaní článku stále dostupné.

Všimněte si, že Apple již neprodává iPhone 13 mini, vzhledem k jeho špatným prodejům, i když jsme jej v naší recenzi iPhone 13 mini považovali za pozoruhodné pro jeho velikost. iPhone 14 Plus je stále k dispozici za 799 dolarů spolu se základním iPhone 14.

Co tedy získáte za dalších sto babek na iPhone 14? No, pojďme to zjistit níže.

Design a barvy

Jablko

iPhone 14 je k dispozici v pěti barvách: Midnight, Starlight, Blue, (PRODUCT)RED a Purple. Na druhou stranu má iPhone 13 šest barevných variant, včetně Midnight, Starlight, Blue, Pink, Green a (PRODUCT)RED.

  Jak vám správná herní výbava může pomoci „být dobrý“

Midnight a Starlight jsou jediné dvě barvy, ve kterých najdete oba modely, jelikož modrá a (PRODUCT)RED varianta iPhonu 14 jsou hlubší a tmavší než ty, které najdete na iPhonu 13. Nemůžete se rozhodnout? Můžeme vám pomoci vybrat pro vás nejlepší barvu iPhone 14.

O konstrukčních rozdílech se kupodivu moc mluvit nedá. iPhone 14 vypadá téměř úplně stejně jako iPhone 13. Oba modely mají přední keramický štít a hliníkové tělo s lesklou zadní stranou. Zadní kamery jsou umístěny podobně a zářez zůstává stejně velký.

Nicméně stojí za zmínku, že iPhone 14 je sotva o palec tlustší než jeho předchůdce. I přes mírný nárůst hloubky je iPhone 14 o něco lehčí než iPhone 13. V obecné podstatě však tyto drobné rozdíly nejsou příliš velké a při vzájemném zvážení jsou primárně nevýznamné.

Jeden významný rozdíl, který uvidíte, je absence zásobníků SIM v iPhone 14, protože novější generace již není kompatibilní s fyzickými SIM kartami a má pouze podporu dvou eSIM.

Zobrazit srovnání

Jablko

iPhone 14 a iPhone 13 mají identické 6,1palcové OLED displeje s podporou HDR s maximálním jasem 1200 nitů. Můžete si tedy být jisti, že displej iPhonu 13 bude vypadat a působit přesně stejně jako iPhone 14.

iPhone 14 má zářez, který známe, místo Dynamic Island jako na iPhone 14 Pro. Pokud tedy chcete trochu moderněji vypadající displej, možná budete chtít upgradovat na iPhone 15 místo na iPhone 14.

Procesor a výkon

Jablko

Zatímco čip A17 Pro v iPhonu 15 Pro a čip A16 v iPhonu 15 nabízejí špičková srovnávací hodnocení, většina lidí si tato zlepšení výkonu při každodenním používání nevšimne.

  Jak zastavit ukládání odeslaných e-mailů v aplikaci Outlook 2016

Čip A15 Bionic ve starších modelech iPhone 13 a iPhone 14 stále zvládne téměř jakýkoli úkol, který na něj postavíte, aniž byste se zapotili. Nicméně stojí za zmínku, že čip A15 v iPhonu 13 není stejný jako u iPhonu 14. Ten má A15, který poháněl modely iPhone 13 Pro, který má srovnatelně 20% nárůst grafiky díky 5jádrový GPU místo 4jádrové jednotky.

To znamená, že pokud zařízení používáte pro základní úkoly, jako je volání, posílání SMS zpráv, používání sociálních médií a procházení internetu, nepocítíte žádný smysluplný rozdíl. Pokud tedy neplánujete hrát graficky náročné hry jako PUBG Mobile nebo Call of Duty: Mobilejděte na iPhone 13 a ušetřete nějaké peníze.

Hardware fotoaparátu

Jablko/Youtube

Kvalita fotoaparátu je dalším oddělením, kde má iPhone 14 mírný náskok před iPhone 13. Na papíře uvidíte, že oba modely mají stejný duální 12MP kamerový systém s hlavní a ultraširokou čočkou umístěnou diagonálně. Pojďme se však zabývat tím, co se změnilo:

Existuje malý rozdíl ve clonách standardní hlavní čočky, přičemž iPhone 14 má ƒ/1,5, stejně jako modely iPhone 13 Pro z roku 2021. Nevíte, co to znamená? Je to dost snadné. Čím nižší je clonové číslo, tím více světla vstupuje do čočky fotoaparátu, což znamená, že iPhone 14 propouští o něco více světla než iPhone 13.

Všechna tato hardwarová vylepšení ve spojení s Apple Photonic Engine přispívají k větším detailům a lepšímu výkonu při slabém osvětlení a nočním fotografování.

Pokud se podíváme na přední kameru iPhonu 14, má menší clonu (ƒ.1.6 ve srovnání s iPhone 13 ƒ/2.2). Získává také funkci automatického ostření, stejně jako dražší modely iPhone 14 Pro, což by mělo přidat trochu hloubky vašim selfie.

  15 nejlepších her Gacha pro fanoušky strategie a kolekce

Kromě všech softwarových funkcí představených s iPhonem 13, jako jsou fotografické styly, Smart HDR 4, režim Cinematic a další, nabízí iPhone 14 Action Mode, který umožňuje mnohem lepší stabilizaci videí s určitým oříznutím.

Životnost baterie, nabíjení a skladování

Framesira/Shutterstock

Apple hodnotí iPhone 14 až za 20 hodin přehrávání videa, 16 hodin streamování videa a 80 hodin přehrávání zvuku. Na druhou stranu iPhone 13 nabízí až 19 hodin přehrávání videa, 15 hodin streamování videa a 75 hodin přehrávání zvuku. Velikost baterie iPhone 14 je také o něco větší, aby tato čísla poskytla.

Při nákupu repasovaného nebo použitého iPhonu však buďte opatrní, protože baterie v nich již nemusí mít maximální kapacitu, zejména iPhone 13. Neměli byste tedy očekávat, že vydrží tak dlouho, jako inzerované údaje.

Naštěstí rychlost nabíjení zůstává stejná, protože Apple uvádí až 50 % nabití za 30 minut s 20W adaptérem nebo vyšším pro iPhone 13 a 14. Oba modely také podporují bezdrátové nabíjení MagSafe a jsou k dispozici ve třech možnostech úložiště: 128 GB, 256 GB a 512 GB.

Proč je iPhone 13 lepší koupě než iPhone 14

Identický design, displeje, procesory a fotoaparáty ztěžují ospravedlnění o 100 dolarů vyšší cenovky iPhonu 14 v roce 2024. Zdá se, že jde většinou o přebalený iPhone 13 a místo toho by bylo lepší utratit o 200 dolarů více za iPhone 15. Za příplatek získáte Dynamic Island, mnohem jasnější displej, čip A16, USB-C a 48MP primární fotoaparát.

Vzhledem ke všem těmto faktorům jsme pevně přesvědčeni, že iPhone 13 nabízí větší hodnotu než iPhone 14. Ve skutečnosti nyní mnoho maloobchodníků prodává obnovený iPhone 13 za méně než 400 USD na Amazonu, a to je nabídka, které byste se neměli vyhýbat.