Nejlepší tekutý chladič CPU roku 2021: Recenze + průvodce nákupem

Snažíte se najít nejlepší kapalinový chladič CPU pro rok 2021? Ať už jste důvtipný nadšenec, který chce rychlý seznam těch nejlepších, nebo nováček, který se chce informovaně rozhodnout o nákupu, máme pro vás pokrytí.

Kapalinové chlazení nabízí oproti chlazení vzduchem řadu výhod, v neposlední řadě je to chlubení se a tišší provozní teploty. Pokud máte nějaké otázky, podívejte se na průvodce nákupem níže – v opačném případě se pojďme ponořit přímo do našich nejlepších tipů!

Nejlepší kapalný chladič CPU pro rok 2021: naše nejlepší tipy

Provedli jsme průzkum, takže vy nemusíte, zde jsou naše nejlepší tipy na nejlepší kapalný chladič CPU na trhu v tomto roce.

#1. NZXT Kraken M22

Šířka radiátoru: 120 mm | Otáčky ventilátoru: 500-2000 ot./min | Odhadovaná hladina hluku: 21-36 dBA | Kompatibilita soketů: Moderní sokety Intel a AMD | Osvětlení: Logo RGB

The NZXT Kraken M22 je náš výběr pro nejlepší 120 mm kapalinový chladič CPU. Vzhledem ke své menší velikosti se jedná o ideální kapalinový chladič pro menší sestavení Mini ITX, zejména takové, které nemá místo pro vysoce výkonný vzduchový chladič. Jeho hladiny hluku jsou úctyhodně nízké a jeho výkon je poměrně solidní – je těžké porazit Kraken M22 v tomto tvarovém faktoru a této cenové kategorii za to, co je v nabídce.

Hlavní výhradou je, že pokud máte prostor pro větší kapalinový chladič nebo pořádný vzduchový chladič, rozhodně doporučujeme ty pro vyšší výkon, který byste získali – řekněme z našeho výběru číslo 2. Ale pokud vám nevadí ztratit jen trochu chladicího potenciálu a opravdu chcete nízkoprofilové chladicí zařízení, je to pro vás skvělá volba.

Verdikt: Nejlepší 120mm kapalný chladič CPU

#2. EVGA CLC 240

Šířka radiátoru: 240 mm | Otáčky ventilátoru: 500-2400 ot./min | Odhadovaná hladina hluku: 16-39 dBA | Kompatibilita soketů: Moderní sokety Intel a AMD | Osvětlení: Logo RGB

  Jak aktualizovat vaše Apple AirPods

The EVGA CLC 240 je náš nejlepší výběr pro nejlepší kapalný chladič CPU. Má skvělý chladicí výkon, ve většině případů by se měl hodit, a i když to není nejlevnější varianta, je určitě vynikající pro výkon za dolar, který je zde vystaven. Pokud hledáte dobrý kapalinový chladič, který poskytuje slušnou výhodu oproti vzduchovému chlazení v surovém výkonu, a nesnažíte se rozbít banku na spoustu dalších zvonků a píšťalek, je to s největší pravděpodobností chladič pro vás.

Zde však musíme vzít na vědomí upozornění – při plné zátěži je to o něco hlasitější než většina ostatních AIO na tomto seznamu. Jak již bylo řečeno, je stále tišší než váš průměrný vzduchový chladič a je vysoká pravděpodobnost, že vaše reproduktory nebo sluchátka snadno přehluší jakýkoli další hluk generovaný tímto chladičem.

Verdikt: Kapalný chladič CPU za nejlepší cenu

#3. Lian Li Galahad 360

Šířka radiátoru: 360 mm | Otáčky ventilátoru: 800-1900 | Odhadovaná hladina hluku: až 20 dBA | Kompatibilita soketů: Moderní sokety Intel a AMD | Osvětlení: Logo RGB a ventilátory

The Lian Li Galahad 360 je náš výběr pro nejlepší vysoce výkonný kapalinový chladič CPU, protože…dobře, je to nejlepší vysoce výkonný kapalinový chladič CPU, který jsme mohli najít skutečně dostupný na Amazonu. Kromě špičkového chladicího výkonu je extrémně tichý a nabízí některé okázalé RGB ventilátory pro ty, kteří chtějí skutečně přizpůsobit osvětlení skříně.

Nevýhody jsou to, co byste očekávali. Ten vysoký výkon je částečně způsoben tím, že se jedná o 360mm AIO, což znamená, že jej nevměstnáte do žádné skříně Mini ITX a nejspíš ani do žádné skříně Micro ATX. Jedná se o chladič pro velké kluky s pouzdry ATX. Kromě toho je cena poměrně vysoká, zejména ve srovnání s našimi předchozími dvěma možnostmi – ale to lze očekávat, pokud hledáte vysoký výkon.

Verdikt: Nejlepší vysoce výkonný kapalný chladič CPU

Chcete místo toho 240 mm? Dostaň Verze 240 tohoto chladiče – při většině pracovních zátěží je jen o několik stupňů teplejší!

#4. Corsair H115i RGB Platinum

Šířka radiátoru: 280 mm | Otáčky ventilátoru: až 2000 ot./min | Odhadovaná hladina hluku: až 40 dBa | Kompatibilita soketů: Moderní sokety Intel a AMD | Osvětlení: Logo RGB a ventilátory

Přiznejme si to: v dnešních PC sestavách není výkon všechno – estetika nutí mnoho tvůrců, aby si vybrali některé části před jinými.

V tomto případě Corsair H115i RGB Platinum je zajímavým kompromisem mezi estetikou a syrovým výkonem. Jedná se o 280 mm AIO, které nabízí poměrně dobrý výkon, ale hlavní tahák je rozhodně v jeho RGB ventilátorech a softwaru Corsair. Pro fanoušky RGB, zejména pro ty, kteří chtějí RGB v celé své PC sestavě, bývají produkty Corsair správnou cestou. H115i RGB Platinum následuje tento trend a možná není překvapením, že jsme si vybrali nejlepší chladič RGB Liquid CPU díky softwaru Corsair RGB spolu s ventilátory.

  8 úžasných motivů Mate ke stažení

Kromě RGB získáte solidní výkon ve formátu, který by se měl hodit do většiny PC skříní, s výjimkou skříní Mini ITX nebo Micro ATX, které nepodporují 140mm sloty pro ventilátory.

Verdikt: Nejlepší RGB kapalinový chladič CPU

Chcete alternativu 240 mm? Kliknutím sem získáte místo toho Platinum H100i– stejně skvělý software a většina výkonu, ale v menším provedení.

Nákup nejlepšího kapalného chladiče CPU pro vás: FAQ a další

V této části se budeme zabývat všemi velkými otázkami, které byste mohli mít ohledně nákupu kapalinového chladiče CPU. Pokud máte pocit, že o kapalinovém chlazení nevíte dost, tato část článku by měla trochu zmírnit vaše obavy a pomoci vám učinit informované rozhodnutí o nákupu.

V čem se kapalinové chlazení liší od chlazení vzduchem?

Za prvé, zřejmá otázka: v čem se kapalinové chlazení liší od chlazení vzduchem?

Po pravdě, ne moc. Chlazení CPU je obecně založeno na tepelné vodivosti. Tradiční vzduchový chladič toho dosahuje pomocí kovu k vedení tepla do chladiče, ze kterého může být teplo přenášené z CPU přes teplovodivou pastu do chladiče bezpečně vyzařováno. Toto se nazývá pasivní chlazení a je běžné u přenosných zařízení. Přidejte k uvedenému chladiči aktivní ventilátor nebo dva a získáte aktivní chlazení.

Jak tedy dosáhnete tohoto cíle pomocí kapaliny?

Jednoduché: místo kovu nastupuje kapalina. Přesněji řečeno, kapalná chladicí kapalina (obvykle ne přímá voda, protože to může být nebezpečné pro váš systém a také časem eroduje potrubí) cirkuluje z CPU do chladiče. Radiátor, který je nyní namontován do jednoho nebo více slotů pro ventilátory uvnitř skříně, zaujímá místo chladiče – to je místo, kam umístíte ventilátory a chladíte kapalinu a potažmo i hardware.

V závislosti na tom, co chcete, to může být lepší nebo horší řešení než tradiční vzduchové chlazení. Více o tom níže.

Je chlazení kapalinou lepší než chlazení vzduchem?

Záleží!

Jedním ze způsobů, jak je kapalinové chlazení jednoznačně lepší než vzduchové chlazení, je hladina hluku. Zatímco kapalinové i vzduchové chlazení musí používat ventilátory, aby odvádělo teplo, ventilátor vzduchového chladiče je přímo na chladiči a má malou pomoc. S kapalinovým chladičem již chladicí kapalina odvádí poměrně hodně práce, aby odvedla teplo ještě předtím, než ventilátor vstoupí do rovnice, a jakmile to udělá, je schopna dosáhnout stejně nízkých teplot – ne-li lepších – při mnohem nižších otáčkách ventilátoru (RPM ). Na druhou stranu méně hluku.

  Jak nainstalovat téma ikony Delft v Linuxu

Vysoce výkonné vzduchové chladiče mohou často konkurovat kapalinovým chladičům, zejména AIO. AIO vyšší třídy (zejména ty s většími radiátory) mohou vyhrát, i když je to za cenu mnohem vyšší ceny. Vlastní smyčky mohou nabídnout další výhody, ale za cenu mnohem vyšší ceny a více starostí o údržbu/budování.

Celkově výběr mezi těmito dvěma závisí na vašich potřebách. Chcete jen to nejlepší za své peníze? Chlazení vzduchem udělá své. Pokud ale chcete supervýkonné chlazení nebo prostě chcete, aby byly teploty co nejtišší, bude lepší volbou kapalinové chlazení.

A co nastavení vlastní smyčky?

Stejně jako dříve může vlastní nastavení smyčkového kapalinového chlazení poskytnout nejlepší celkový chladicí výkon a hladinu hluku. To však také znamená utrácet mnohem více peněz a spoustu nastavení pro jednotlivé scénáře, které přesahuje rozsah tohoto článku. Pokud ještě nejste nadšenci, opravdu nedoporučujeme pouštět se do nastavení vlastních smyček – zvláště ne, pokud je to vaše první sestavení počítače nebo nemáte peníze na výměnu dílů v případě selhání smyčky. Pokud jste však extrémně sebevědomí a ochotní provést výzkum a práci navíc, může se vlastní nastavení smyčky ukázat jako zábavný projekt se skutečnými výhodami pro výkon – nebo můžete jednoduše zaplatit, aby to udělali za vás.

Je lepší větší radiátor?

Ano, ale musí být správně postaven (délka a šířka jsou dobré, tloušťka nemusí být) a mít správné pokrytí ventilátorem. Nedostatečně chlazený radiátor 360 mm nemusí fungovat tak dobře jako například správně chlazený radiátor 280 mm.

Jsou vyšší otáčky ventilátoru lepší?

Ano – vyšší rychlost ventilátoru znamená větší pohyb vzduchu a vyšší pohyb vzduchu = nižší teploty. Záleží však také na tom, jak je ventilátor konstruován – některé ventilátory jsou stavěny na statický tlak (protlačování chladičem/radiátorem velkou silou), jiné jsou stavěny na vysoký průtok vzduchu (obvykle odsávání ze skříně s malým odporem, popř. přívod). Vyšší otáčky ventilátoru se také promítají do vyšší hladiny hluku, i když se opět přesná hladina hluku bude lišit ventilátor od ventilátoru, přičemž mnohé jsou vyrobeny tak, aby zůstaly tišší při vyšších otáčkách než ostatní.

Slova na rozloučenou

A to je vše!

Doufáme, že vám tento článek pomohl najít nejlepší kapalinový chladič CPU pro vaše potřeby a že jsme vám odpověděli na všechny otázky, které jste mohli mít. Pokud máte nějaké další otázky, neváhejte se jich zeptat v sekci komentářů níže – uděláme, co bude v našich silách, abychom vám pomohli!