Nezaujatý pohled na jejich aplikace a rizika

Bezplatná VPN je skutečně jedním z nejkontroverznějších témat. Na jedné straně lidé radí vyhýbat se tomu jako mor, a na druhé straně jediné vyhledávání na Googlu přináší stovky výsledků doporučujících nejlepší bezplatné VPN.

Je rada vyhýbat se bezplatným VPN jen spiknutí prémiových VPN společností? Existují skutečné praktické využití bezplatných sítí VPN? No, dnes se podívám nezaujatě na bezplatné VPN, aniž bych se snažil potěšit prémiové vládce VPN nebo ohrožoval online bezpečnost uživatelů.

V tomto příspěvku budu hovořit o dobré a špatné stránce bezplatných VPN a o tom, k jakému účelu slouží.

Bezplatné VPN: Existence a výzvy

Uživatelé milují svobodný software, a proto téměř všechny kategorie softwaru obsahují některé aplikace, které jsou zcela zdarma. Poptávka po bezplatné VPN je desítkykrát vyšší než po prémiové nebo placené VPN, alespoň podle objemu vyhledávání Google. Existence bezplatné VPN je tedy nutností.

Proč však mají bezplatné sítě VPN kontroverzní pověst? Chci říct, že bezplatné programy vždy existovaly a budou existovat i nadále. Proč je tedy bezplatná VPN tak velký problém? Odpověď spočívá v tom, jak to funguje ve srovnání s běžným svobodným softwarem. Porovnejme:

Bezplatné aplikace vs. VPN zdarma

Nic není stvořeno zadarmo. Kromě práce vývojáře na aplikaci potřebuje aplikace k distribuci vyhrazený web nebo jiné zdroje. Hosting je ještě větší výdaj, pokud se jedná o webový nástroj, jako je nástroj pro úpravu fotografií.

Většina vývojářů může vydělat dostatek peněz prostřednictvím darů a možná i některých reklam na webu, aby mohli tyto aplikace provozovat zdarma. Webhosting není tak drahý a dokonce mají dostatečný zisk, aby ospravedlnili práci, kterou dělají.

VPN však závisí na fyzických serverech. Většina služeb VPN poskytuje více serverů v jedné zemi s podporou pro desítky zemí. Například NordVPN má celkem 5880 serverů a ExpressVPN má také tisíce serverů ve více než 105 zemích.

Založení nové VPN společnosti není tak snadné, protože budete muset nasadit a spravovat fyzické servery v desítkách zemí nebo platit za servery poskytovatelům třetích stran. Šířka pásma a stabilita jsou další problémy, které vyžadují dobré servery, které by mohly snadno stát více než 200 $ měsíčně za jeden server.

  Jak automatizovat organizaci přístupových práv v rámci AWS S3 Bucket ve 3 jednoduchých krocích

S tak drahými požadavky je nemožné, aby se bezplatná VPN udržela na darech nebo jiných obvyklých metodách zpeněžení. Rozdíl ve výdajích a zisku je tak velký, že bezplatná VPN nikdy nemůže nabídnout lepší službu než placená VPN. I průměrná služba vyžaduje další způsoby zpeněžení, z nichž některé jsou nezákonné.

Špatná stránka bezplatných VPN

Bezplatné VPN jsou špatné do té míry, že je ani nemohu srovnávat s placenými VPN, protože jedinou výhodou, kterou oproti nim mají, je cena. Než se pustíme do ospravedlnění bezplatného používání VPN, je důležité znát špatné stránky bezplatných VPN.

Níže jsou uvedeny některé znatelné špatné stránky bezplatných sítí VPN, které můžete zvážit před použitím jedné.

Pomalejší rychlost

Aby se snížily náklady, bezplatné sítě VPN využívají méně serverů, takže se servery snadno zahltí a dosáhnou limitů šířky pásma. Někteří dokonce používají sdílené servery. I když všechny VPN zpomalují rychlost internetu, bezplatné VPN mají mnohem větší dopad.

Omezení dat a serveru

Ať už používáte zcela bezplatnou VPN nebo bezplatnou verzi prémiové VPN, jistě to bude mít omezení. Budete mít přístup pouze k několika serverům, hlavně v populárních zemích, a bezplatné VPN mají datové limity, aby šetřily šířku pásma nebo podporovaly upgrade.

Některé bezplatné sítě VPN zobrazují reklamy

Některé bezplatné služby VPN se rozhodnou pro zpeněžení prostřednictvím reklam. Když povolíte VPN, začnou zobrazovat vyskakovací reklamy a dokonce otevírat reklamy na kartách prohlížeče. To může být opravdu nepříjemné a většina takových VPN je s reklamami velmi agresivní.

Mohou shromažďovat a prodávat osobní údaje

Uživatelská data jsou nesmírně cenná a mají velkou poptávku pro reklamní účely. Některé bezplatné sítě VPN mohou shromažďovat vaše data k jejich použití nebo je prodávat třetím stranám, aby vydělaly peníze. Bezplatné sítě VPN to mohou dělat, i když jejich zásady ochrany osobních údajů uvádějí žádné zásady protokolů. Obvykle jsou takové praktiky odhaleny při narušení dat, jako je např Porušení dat UFO VPN.

Nedostatek pokročilých funkcí

Většina bezplatných sítí VPN má pouze možnost vybrat server a spustit/zastavit VPN. Chybí jim pokročilé funkce, jako je Split Tunneling a dokonce i některé potřebné, jako je Kill Switch. Díky tomu jsou dobré pouze pro základní použití, nikoli jako spolehlivé bezpečnostní řešení.

Nekonzistentní služba

Přetížené servery mohou vést k selhání a odpojení serveru, což je velký problém, pokud používáte VPN specificky ke skrytí své polohy.

  9 nejlepších platforem pro firmy, které mohou nastoupit a zaplatit dodavatele

Pokud se VPN během používání odpojí, může zdroji odhalit vaši IP. Nepomáhá ani to, že bezplatné VPN nemají přepínač Kill Switch, který by v takových scénářích chránil.

Nemluvě o tom, že časté odpojování může být nepříjemné, zvláště pokud používáte VPN pro hraní her.

Může obsahovat malware

Po VPN je vysoká poptávka a není mnoho dobrých bezplatných možností VPN. To z něj dělá dobrý produkt pro hackery, kteří mohou dělat falešné sliby a infikovat zařízení malwarem.

To, co se může zdát jako neškodná VPN, může infikovat vaše zařízení nebezpečným malwarem. Některé bezplatné VPN dokonce poskytují službu VPN spolu se skrytým škodlivým kódem pro krádež informací nebo těžbu kryptoměny.

Žádná zákaznická podpora

Bezplatné služby VPN nemají tým zákaznické podpory, který by řešil technické problémy, a obvykle ani neodpovídají na vaše dotazy týkající se služby. Nemusí to být velký problém, protože bezplatné VPN již poskytují zcela základní služby, ale stojí za zmínku, protože prémiové VPN mají obvykle dobrou podporu.

Praktická aplikace bezplatných VPN

Pokud se podíváme na všechna výše uvedená negativa bezplatných VPN, kdokoli může dojít k závěru, že se nevyplatí používat. Je to však pouze proto, že se na všechna negativa díváme společně a předpokládáme, že neexistují žádné spolehlivé bezplatné VPN.

I když je pravda, že bezplatné VPN budou mít tyto nedostatky, neznamená to, že budou mít všechny tyto problémy současně.

Bezplatná VPN může například sledovat a ukládat vaše data, ale to neznamená, že vás bude také bombardovat reklamami. Některé bezplatné sítě VPN mají také velmi omezené servery, ale nabízejí velmi spolehlivé připojení, jako je VPN prohlížeče Opera.

Pokud si vyberete tu správnou bezplatnou VPN pro vaše potřeby, pak může mít bezplatná VPN mnoho využití. Níže uvádím některá použití VPN, kde je bezplatná VPN více než dost; nebudete potřebovat prémiovou VPN.

#1. Skryjte svou identitu

Dobře, řekněme, že bezplatná VPN může tajně sledovat vaši aktivitu a možná vás také identifikovat. Některým lidem však nejde o sledování; jde o sledování konkrétní entitou.

Pokud nechcete, aby vás konkrétní web nebo online služba identifikovala, pak k zašifrování vašeho provozu postačí bezplatná VPN. Jsem si jistý, že někteří uživatelé budou ochotni přijmout sledování společností VPN, pokud je ochrání před konkrétními entitami, kterým se chtějí vyhnout.

Ostatně ve srovnání s rozsáhlou historií sledování Google se tento kompromis někomu nemusí zdát příliš znepokojivý.

  Jak stahovat soubory pomocí Safari na vašem iPhone nebo iPad

#2. Je to dobré pro jednorázové případy použití

Možná nebudete potřebovat VPN neustále, ale mnohokrát se můžete setkat s potřebou používat VPN. Často se například setkávám s problémy při opravování her, protože někteří vývojáři her omezují během opravných dnů určitý provoz. Takže jsem si stáhl bezplatnou VPN, abych hru opravoval, a později jsem ji smazal.

Mít placenou VPN by bylo plýtváním, pokud VPN potřebujete jen střídmě, jako je odblokování webu.

#3. Vyhněte se škrcení

Přestože VPN snižují rychlost vašeho internetu, omezení od vašeho poskytovatele internetových služeb nebo zdroje stahování může být mnohem horší. Dokonce i některé online hry řídí provoz na základě priority založené na umístění, aby se snížilo zatížení serverů. Mnoho takových problémů lze vyřešit, pokud používáte bezplatnou službu VPN s dobrou rychlostí.

Vzhledem k tomu, že VPN může skrýt váš provoz a polohu před ostatními, může zabránit omezování na základě polohy nebo obsahu. Pro stahování a streamování založené na prohlížeči mi funguje prohlížeč Opera s vestavěnou VPN. Nicméně pro VPN v celém OS doporučuji Městská VPN bezplatná verze, pokud nechcete bezplatnou P2P VPN.

#4. Přístup k geograficky omezenému obsahu

Přístup k geograficky omezenému obsahu je pravděpodobně nejběžnějším využitím bezplatných sítí VPN. Pokud používáte spolehlivou bezplatnou VPN, která neinfikuje vaše zařízení malwarem ani nezobrazuje reklamy, stačí bezplatná VPN k odblokování webových stránek nebo streamovacích služeb,

VPN, které jsem zmínil výše, jsou pro to více než dostačující. Atlas VPN má však také pěknou neomezenou bezplatnou verzi s velmi vysokou rychlostí, pokud chcete VPN pro streamování.

#5. Bezpečně se připojte k veřejné WiFi

Pro připojení k veřejné WiFi nepotřebujete nutně ochranu prémiové VPN. Většina populárních bezplatných sítí VPN (jako jsou ty výše) používá k zabezpečení vašeho připojení šifrování AES-256. To je více než dostatečné k tomu, aby jakýkoli hacker nemohl vidět váš provoz na veřejné WiFi.

#6. Test VPN

Neměli byste muset vytahovat svou kreditní kartu, dokud nebudete vědět, jak bude VPN fungovat pro vaše potřeby. Bohužel většina prémiových sítí VPN vyžaduje údaje o vaší kartě i pro bezplatnou zkušební verzi. Bezplatná VPN vám může pomoci otestovat vody, abyste zjistili, zda je pro vaše potřeby užitečná.

Pokud například chcete, aby VPN snížila ping ve hrách, pak bezplatná VPN může pomoci zkontrolovat, zda to bude mít rozdíl nebo ne.

Bezplatné VPN: Používat nebo nepoužívat

Pokud používáte spolehlivou bezplatnou službu VPN, může mít mnoho využití. Upřímně řečeno, malware a zobrazování reklam jsou velmi vzácné monetizační strategie pro VPN. Existuje mnoho bezplatných VPN, které nepotřebují zacházet do takových extrémů, aby zůstaly na trhu. Pro základní funkci skrytí IP a zabezpečení vašeho připojení stačí bezplatná VPN.

Pokud však nemůžete riskovat bezpečnost a anonymitu – jako v podnikovém prostředí – je prémiová VPN nutností. Nejen, že mají pokročilé bezpečnostní funkce, ale dnes mnoho přichází se servery založenými na RAM, kde je protokolování dat nemožné, jako jsou NordVPN a ExpressVPN.