Oprava externího pevného disku nedostupného ve Windows 10

Externí pevný disk není přístupný, i když na něj pomyslím, cítím se tak nervózní. Znám bolest ztráty tak cenných dat před lety. Od té doby jsem svůj externí pevný disk nikdy nebral na lehkou váhu; Koupil jsem dobrý pevný kryt pouzdra, pravidelně ho čistil a ujistil se, že se nepřehřívá. Pevné disky jsou obvykle jemné a citlivé. Pokud jste zjistili, že váš disk nefunguje nebo se nepřipojuje k počítači, v první řadě nepropadejte panice. Také neprovádějte žádné extrémní metody, jak to opravit dříve, než to bude jisté, jinak o svá data přijdete. Určitě si říkáte, zda lze externí pevné disky opravit, a odpověď je ano, může. Pokud však nejprve identifikujete problém, proces bude jednodušší. Začněme tedy s některými základními až středními metodami; vyzkoušejte je a doufejme, že nebudete muset navštěvovat opravnu.

Jak opravit, že externí pevný disk není přístupný ve Windows 10

Problémy s externím pevným diskem mohou být způsobeny z několika důvodů, včetně:

 • Odpojený pevný disk bez řádného vysunutí.
 • Nepodporovaný nebo zastaralý ovladač.
 • Nedávno spadlý nebo poškozený.
 • Chyba buď v portech zařízení nebo v USB kabelu pevného disku.
 • Poškozené kvůli virům nebo malwaru.

Poznámka: Než začneme řešit váš dotaz ohledně toho, zda lze externí pevné disky opravit nebo ne, nepokoušejte se pevným diskem ani udeřit, jemně ťukat nebo třást. Mechanismus klepání a úderů může fungovat s jinými elektronickými zařízeními, ale pokud to uděláte na pevném disku, problém se ještě zhorší. Při provádění těchto metod nebo pokud máte kdykoli přístup k pevnému disku v počítači, nezapomeňte zálohovat nebo přenést všechna důležitá data.

Metoda 1: Základní kroky při odstraňování problémů

Chcete-li vyřešit problémy s externím pevným diskem, postupujte podle těchto základních kroků Windows 10.

 • Restartujte systém a zkuste jej znovu připojit.

 • Vyjměte jednotku z krytu nebo pouzdra a před zapojením ji položte na rovný povrch.

 • Odpojte a zkuste to na jiných portech počítače. Pokud používáte port USB 3.0, zkuste USB 2.0.

 • Zkuste se také připojit k jiným externím zařízením, jako je klávesnice, tiskárna nebo myš. Pokud máte potíže s připojením těchto zařízení, může být problém s porty nebo ovladači.
 • Zkontrolujte kabel USB z obou konců. Zkontrolujte, zda není zlomený nebo poškozený. Při připojování pevného disku také vyzkoušejte jiný kabel USB; problém může být v kabelu.

 • Otestujte pevný disk na jiném počítači. Pokud to funguje, znamená to, že problém je v zařízení nebo portech.

Metoda 2: Ověřte formát pevného disku

Existují dva hlavní formáty jednotek, ExFAT, které fungují na operačních systémech Mac i Windows, zatímco NTFS je kompatibilní pouze s Windows. Pokud připojujete pevný disk ve formátu Mac OS, systém Windows jej nerozpozná. Chcete-li tedy připojit pevný disk k systému Windows, musíte jej naformátovat ve formátu ExFAT. Pro změnu formátu pevného disku postupujte podle kroků metody 8. Chcete-li zkontrolovat formát pevného disku, postupujte takto:

1. Otevřete Průzkumník souborů současným stisknutím kláves Windows + E.

2. Klepněte na Tento počítač, poté klepněte pravým tlačítkem myši na pevný disk a klepněte na Vlastnosti.

3. Formát vašeho pevného disku bude zapsán na kartě Obecné vedle položky Systém souborů.

Metoda 3: Aktualizujte ovladače zařízení

Jedním z hlavních důvodů, proč je externí pevný disk nedostupný, může být chybný nebo zastaralý ovladač, který nepodporuje vaše zařízení. Postupujte podle našeho průvodce, jak aktualizovat ovladače zařízení v systému Windows 10.

Metoda 4: Přeinstalujte ovladače zařízení

Možnost Vyhledat změny hardwaru identifikuje veškerý hardware připojený k vašemu počítači a na základě toho se nainstaluje výchozí ovladač. Chcete-li chybu opravit, musíte dočasně odinstalovat diskové jednotky a ovladač USB a znovu je nainstalovat. Přečtěte si našeho průvodce odinstalováním a opětovnou instalací ovladačů v systému Windows 10.

Metoda 5: Spusťte nástroj CHKDSK Scan

Chkdsk je zkratka pro Check Disk. Je to vestavěný skener disků, který identifikuje a opraví všechny chyby, ke kterým dojde v důsledku malwaru, poškozených systémových souborů nebo nesprávného vypnutí. Postupujte podle našeho průvodce a zkontrolujte chyby disku pomocí příkazu chkdsk.

Metoda 6: Otestujte pevný disk v nouzovém režimu

Existuje vysoká šance, že budete mít přístup k disku v nouzovém režimu, pokud externí pevný disk není dostupný v normálním režimu. Je možné, že se jedná o soubor nebo nastavení, které může rušit normální režim Windows. V nouzovém režimu je funkčnost omezena a načítá se pouze primární ovladač. Chcete-li vyřešit problémy s externím pevným diskem, zapněte nouzový režim podle následujících kroků.

1. Stiskněte klávesu Windows, zadejte Konfigurace systému a stiskněte klávesu enter.

2. Poté přejděte na kartu Boot, klikněte na Safe boot a klikněte na OK.

3. Poté klikněte na Restartovat.

4. Jakmile se váš systém restartuje v nouzovém režimu, spusťte Průzkumníka souborů a zkontrolujte, zda je externí pevný disk přístupný či nikoli.

5. Poté se vraťte do Konfigurace systému a klikněte na Normální spuštění, aby se spustilo normálně, jinak bude bootování pokračovat v nouzovém režimu. A poté klikněte na OK.

6. Klikněte na Restartovat.

Metoda 7: Změňte písmeno jednotky

Pokud existují dva disky s podobným názvem, dojde k chybě nedostupnosti externího pevného disku, což by mohlo způsobovat záměnu mezi cestami. Ujistěte se, že každá jednotka má svůj vlastní jedinečný název/písmeno. Postup změny:

1. Stiskněte klávesu Windows, zadejte Správa disků a stiskněte klávesu enter.

2. Klepněte pravým tlačítkem myši na jednotku a poté klepněte na Změnit písmeno jednotky a cesty….

3. Klikněte na Změnit….

4. Poté z rozbalovací nabídky vyberte nové písmeno a klikněte na OK.

5. Nakonec restartujte počítač.

Metoda 8: Vytvořte oddíl pro nový pevný disk

Pokud se pokoušíte připojit nový nebo naformátovaný pevný disk a čelíte problémům s nedostupností externího pevného disku, může to být způsobeno tím, že disk nemá žádný oddíl. Přepážka slouží k poskytnutí úložného prostoru a přídělu. Chcete-li vytvořit oddíl, postupujte takto:

1. Připojte pevný disk.

Foto Immo Wegmann na Unsplash

2. Spusťte aplikaci Správa disků.

3. Klikněte pravým tlačítkem na pevný disk, kde je vidět černý pruh, a klikněte na možnost Nový jednoduchý svazek….

4. Klepněte na tlačítko Další >.

5. Nastavte velikost a název jednotky a klikněte na Další.

6. Poté vyberte možnost Formátovat tento svazek a vyberte formát souboru NTFS pro Windows nebo ExFat, který je kompatibilní také s Mac. A klikněte na Další>.

7. A klikněte na Dokončit.

Poznámka: Výběrem možnosti formátování vymažete všechna data na vašem externím pevném disku.

Metoda 9: Povolte zobrazení skrytých zařízení

Ve většině operačních systémů Windows je ve výchozím nastavení povolena možnost skrýt prázdný ovladač. Nebo, pokud se možnost zapnula omylem, může to být důvod, proč máte problémy s externím pevným diskem. Chcete-li se toho zbavit, postupujte takto:

Možnost I: Povolit skryté zařízení

1. Stiskněte klávesu Windows, zadejte příkazový řádek a klikněte na Spustit jako správce.

2. Klepnutím na Ano udělte oprávnění.

3. Poté zadejte následující příkaz a stiskněte klávesu Enter.

set devmgr_show_nonpresent_devices=1

4. Nyní stiskněte klávesu Windows, zadejte Správce zařízení a klikněte na Otevřít.

5. Dále klikněte na Zobrazit a poté na Zobrazit skrytá zařízení.

6. Znovu připojte externí pevný disk a zkontrolujte, zda je přístupný nebo ne.

Možnost II: Zaškrtněte Skryté soubory

1. Současným stisknutím kláves Windows + E spusťte Průzkumníka souborů.

2. Poté klikněte na kartu Zobrazit a poté na Možnosti.

3. Přejděte na kartu Zobrazit, zrušte zaškrtnutí možnosti Skrýt prázdné jednotky a klikněte na OK.

Často kladené otázky (FAQ)

Q1. Proč musím před odpojením vysunout pevný disk?

Ans. Jednoduše řečeno, musíte dát počítači pokyn, aby zastavil jakýkoli proces, který na pevném disku provádí. Pokud jej odpojíte bez vysunutí disku, může dojít k poškození souborů a následnému poškození pevného disku.

Q2. Jak mohu udržet svůj pevný disk v lepším stavu?

Ans. Uchovávejte jej v dobrém pouzdře, abyste jej chránili před prachem a neúmyslnými nehodami. Uchovávejte jej v chladu a pokud jej nepoužíváte, odpojte jej; čím více se používá, tím kratší bude jeho životnost. Je to vysoce citlivé zařízení, nenechte spadnout ani s ním netřeste. Při používání umístěte na rovný povrch a nepokládejte ho na třesoucí se nebo vibrující povrchy, jako jsou reproduktory nebo zvuk. Čistěte jej často suchým hadříkem a nepoužívejte jej venku na přímém slunci.

***

Doufáme, že vám tato příručka pomohla a že jste dokázali vyřešit problém s externím pevným diskem, který není přístupný, a také víte, že lze externí pevné disky opravit nebo ne. Dejte nám vědět, která metoda se vám osvědčila nejlépe. Pokud máte nějaké dotazy nebo návrhy týkající se jakýchkoli problémů souvisejících s technologiemi, neváhejte je umístit do sekce komentářů níže.

  Jak upravit jas na počítači se systémem Windows 10
x