Představuje váš chytrý termostat kybernetické bezpečnostní riziko?

Chytré termostaty patří mezi nejoblíbenější vychytávky pro chytrou domácnost a je snadné pochopit proč. Jsou pohodlné, ekologické, mohou ušetřit peníze a mohou dokonce zlepšit kvalitu vzduchu. Přesto, stejně jako všechna zařízení internetu věcí (IoT), mohou také představovat určité obavy z kybernetické bezpečnosti.

Pokud o chytrém termostatu uvažujete nebo jej již vlastníte, chcete mít jistotu, že je vaše investice bezpečná. Zde je tedy přehled rizik kybernetické bezpečnosti chytrých termostatů a toho, co můžete udělat, abyste je řešili.

Jaké informace shromažďuje inteligentní termostat?

Chytré termostaty fungují tak, že upravují teplotu, vlhkost a úroveň kvality vzduchu v reakci na změny v reálném čase. K tomu musí nasbírat poměrně dost dat. Většina těchto informací – například naměřená teplota nebo trendy spotřeby energie – není citlivá, ale váš termostat může prozradit více.

  8 nejlepších alternativ WinZip ke kompresi souborů v roce 2023

Tato zařízení o vás také shromažďují data, když je nastavujete. Podle Zásady ochrany soukromí Google Nest, termostaty Nest ukládají vaše PSČ a vaši síť Wi-Fi. Postupem času budou shromažďovány i další, méně citlivé informace, jako jsou statistiky používání za 10 dní.

Pokud jsou vaše chytré termostaty připojeny k online účtu, mohou mít také přístup k vašemu jménu a dalším osobním informacím.

Jak mohou být chytré termostaty bezpečnostním rizikem?

Svůj chytrý termostat možná nepovažujete za bezpečnostní riziko, a právě proto je riskantní. Uživatelé nemusí při nastavování zařízení dvakrát přemýšlet o tom, zda uvedou své jméno a adresu, protože je nikde nezveřejňuje. I když máte na termostatu heslo, útok hrubou silou se přes něj může dostat a hackerům umožní vidět tyto citlivé informace.

Největším bezpečnostním rizikem u chytrých termostatů je riziko, které sdílejí téměř všechna zařízení IoT. Útočníci je mohou použít jako brány k citlivějším systémům a datům, což je hrozba zvaná laterální pohyb.

Váš chytrý termostat sám o sobě nemusí kyberzločincům mnoho nabídnout, ale váš telefon, počítač a router ve stejné síti pravděpodobně ano. Útočníci by mohli pomocí vašeho termostatu proniknout do vaší sítě a použít jej jako zadní vrátka k zařízením, ke kterým se připojuje. Termostaty obvykle nemají stejnou vestavěnou ochranu jako telefony a počítače, takže nabízejí snazší cestu k velkému poškození.

  Jak zobrazit historii poslechu Apple Music

Tyto útoky se staly již dříve. Podle a Zpráva Business InsiderHackerovi se v roce 2019 podařilo proniknout do chytrého termostatu páru a zvýšit teplotu na 90 stupňů. Útočník se poté dostal do chytrých bezpečnostních kamer na stejné síti a začal přes ně s dvojicí mluvit.

Co lze tedy udělat, abychom takovým útokům zabránili?

Jak zabezpečit svůj chytrý termostat

Zatímco příběhy o hackech chytrých termostatů mohou být děsivé, můžete jim zabránit. Zabezpečení inteligentního termostatu začíná hledáním bezpečnějšího zařízení. Hledejte termostat od společnosti se silnou tradicí, která nabízí funkce jako šifrování dat a vícefaktorové ověřování (MFA).

V mnoha případech se zařízení pro chytrou domácnost dodávají s těmito bezpečnostními funkcemi vypnutými. Znovu zkontrolujte, zda máte povoleno MFA, šifrování a další ochranu, a změňte výchozí heslo. Pomáhá také co nejvíce omezit informace, které zadáváte během nastavování.

  Jak analyzovat argumenty příkazového řádku v Pythonu

Měli byste také zabezpečit bezdrátovou síť, abyste zabránili bočnímu pohybu. To zahrnuje zajištění, že jste na svém routeru povolili šifrování, u všeho používali silná hesla, zapnuli firewall a vypnuli veškeré bezdrátové funkce, které nepoužíváte. Zvažte nastavení druhé sítě, aby byla vaše zařízení IoT oddělena od telefonu a počítače.

Kromě toho zkontrolujte svou síť Wi-Fi, zda neobsahuje podezřelá připojená zařízení. Pokud zařízení nepoznáváte, okamžitě ho odeberte, protože se někdo může pokoušet proniknout do vaší sítě a nabourat vaši chytrou technologii.

Nakonec zapněte automatické aktualizace u všeho, od routeru po termostat. Tímto způsobem budete mít vždy nejnovější opravy firmwaru, abyste zabránili známým zneužitím.

Chytré gadgety jsou pohodlné, ale představují bezpečnostní riziko

Technologie chytré domácnosti vám může hodně usnadnit život, ale přináší jedinečná rizika kybernetické bezpečnosti. To neznamená, že jsou příliš nebezpečné, aby to stálo za to, ale měli byste tyto pomůcky používat opatrně. Prvním krokem k udržení bezpečnosti je zjistit, jak mohou být chytré termostaty rizikem pro kybernetickou bezpečnost. Poté je můžete chránit podle potřeby, abyste snížili své účty za energii, aniž by to ohrozilo vaše soukromí.