RustRover – Nové IDE pro Rust od JetBrains

JetBrains je známý svými vyhrazenými integrovanými vývojovými prostředími (IDE). RustRover je jejich nejnovější produkt zaměřený na programovací jazyk Rust.

Podporuje programovací jazyk Rust a další technologie, včetně Cargo, Web, TOML a databáze.

Toto IDE bohaté na funkce je aktuálně ve veřejném náhledu. Přesto bude brzy vydán jako komerční IDE, kde máte přístup ke všem nástrojům potřebným pro správu vašich projektů Rust, včetně editoru kódu, kompilátoru, debuggeru a nástrojů pro testování, ladění a nasazení.

Tak proč čekat? Pojďme prozkoumat RustRover podrobně.

Co je to vyhrazené IDE a proč je JetBrains vytvořil?

Vyhrazené IDE nabízí funkce vhodné pro konkrétní jazyky. V tomto případě je to RustRover pro programovací jazyk Rust. Liší se od vícejazyčných IDE, které podporují více programovacích jazyků – například Visual Studio Code.

JetBrains je známý pro vytváření vyhrazených IDE. RustRover je jejich pokus o programovací jazyk Rust. Nelze popřít, že Rust je každým dnem oblíbený. Je to programovací jazyk na vysoké úrovni, který nabízí robustní model pro programování bez chyb.

Co se tedy stane s již existujícím Rustovým open-source pluginem? Podle oficiální blogový příspěvek, bude existovat i nadále. Pokud tedy používáte plugin s CLion, můžete v tom pokračovat, aniž byste si museli pořizovat komerční RustRover IDE.

Čtěte také: Nejlepší zdroje, jak se naučit Rust

RustRover: Přehled

RustRover je momentálně v EAP (Early Access Program), takže si ho může stáhnout a vyzkoušet každý. Tato část se bude zabývat tím, jak nainstalovat RustRover a jeho počátečními dojmy.

Instalace náhledu RustRover

Chcete-li nainstalovat RustRover, musíte si nejprve stáhnout nejnovější verzi náhledu z jejich webu, RustRover: Rust IDE od JetBrains. Po stažení dokončete instalaci podle pokynů na obrazovce. Pro Windows má šikovného instalačního průvodce, který vás provede.

  Jak resetovat Spectrum Remote

Během instalace můžete instalaci nakonfigurovat podle svých preferencí. Umožňuje aktualizovat proměnnou PATH, což je užitečné, pokud spouštíte Rust z příkazového řádku. Umožňuje také vytvářet asociace (.rs), aktualizovat kontextovou nabídku (Otevřít složku jako projekt) a vytvořit zástupce na ploše.

A je to! Klepněte na tlačítko Další a počkejte několik minut, než se instalace dokončí.

Poznámka: Před použitím musíte přijmout Zásady ochrany osobních údajů JetBrains.

Čisté rozhraní a vynikající přizpůsobení

RustRover přichází s čistým rozhraním s minimálními, ale smysluplnými možnostmi. Z hlavního rozhraní můžete vytvářet nové projekty, otevírat stávající nebo je získávat ze systémů správy verzí (VCS), jako jsou Git, Mercurial a Subversion.

Čisté rozhraní je Nové uživatelské rozhraní JetBrains který minimalizuje rozptylování a zvyšuje produktivitu. Rozhraní vám umožní více se soustředit na kód a zároveň nabízí snadný přístup k vašim nástrojům. Nové uživatelské rozhraní je také vysoce přizpůsobitelné.

Můžete také přidat účty, včetně GitHub, GitHub Enterprise a JetBrains Space.

Uvidíte také šikovné postranní menu, které nabízí mnoho možností. Získáte například seznam projektů, na kterých pracujete. Kromě toho má vyhrazenou oblast pro přístup ke vzdálenému vývoji (aktuálně ve verzi beta).

Můžete přistupovat k možnostem vzdáleného vývoje, včetně SSH, JetBrains Space a WSL.

Kromě toho získáte také možnost přizpůsobit pluginy a učit se.

Zde nás zajímá možnost Přizpůsobit. Právě teď má RustRover po vybalení omezená barevná témata (Pokročilá nastavení vám umožňují přístup k dalším motivům z Marketplace). Můžete jej nastavit na tmavý režim nebo podobný barevný režim zvaný Dracula.

Pokud chcete synchronizovat vše dohromady, můžete použít „Synchronizovat s OS“. Pokud například v operačním systému používáte světlý motiv, změní se v Rust na světlý motiv.

Možnosti usnadnění vám umožňují nastavit velikost písma nebo upravit barvy pro nedostatek červeno-zeleného vidění. A konečně, můžete také nastavit keymapu podle svých preferencí s možnostmi, jako jsou Windows, Emacs, Netbeans, Visual Studio Code atd. To vám pomůže rychle začít s RustRover, aniž byste jej museli nastavovat od začátku.

Pokročilá nastavení RustRover

Než si myslíte, že RustRover má omezené možnosti nastavení, podívejte se na „Všechna nastavení“. Otevírá řadu možností, kde si můžete RustRover do hloubky přizpůsobit. Nabízí jemnější možnosti, které vám umožní změnit jeho vzhled a chování.

  Upravte gesto Google Now, abyste spouštěli aplikace nebo prováděli jiné akce

Různé věci, které můžete dělat s pokročilými nastaveními Rust, zahrnují:

 • Zapněte/vypněte možnosti uživatelského rozhraní podle svých preferencí
 • Zapnutí/vypnutí Nového uživatelského rozhraní
 • Přizpůsobte si nabídky a panely nástrojů
 • Nastavit barvy souboru
 • Nastavit rozsahy
 • Nastavte oznámení, rychlé seznamy a proměnné cesty
 • Upravte mapu kláves podle svých preferencí
 • Nainstalujte motivy přímo z Marketplace
 • Nakonfigurujte správu verzí na základě vašeho projektu
 • Změňte nastavení sestavení, spuštění a nasazení
 • Konfigurace jazyků a rámců

Získáte také přístup k nástrojům, které vám umožní snadnou integraci třetích stran. Například získáte Rsync, Code With Me, Terminal, Database, SSH Terminal atd.

Kromě toho můžete také nastavit synchronizaci nastavení, která vám umožní uložit všechna nastavení do vašeho účtu JetBrains. Patří mezi ně zálohování uživatelského rozhraní, nastavení systému a kódu, zásuvných modulů, map kláves a nástrojů.

Klíčové vlastnosti RustRover

V této části se podrobně podíváme na klíčové funkce RustRover.

#1. Napište kód rychleji

Psaní kódu Rust vyžaduje pečlivý myšlenkový proces. Protože Rust dodržuje model vlastnictví, musíte při psaní kódu věnovat zvýšenou pozornost. RustRover však můžete použít k urychlení věcí, díky jeho vynikajícím funkcím pro rychlejší psaní kódu. Mezi tyto funkce patří:

 • Živé šablony
 • Dokončení kódu
 • Inteligentní refaktoring
 • Rychlé opravy a analýzy za běhu
 • Generování kódu

Tyto funkce jsou při práci na složitých projektech dalekosáhlé. Můžete například rychleji kódovat přidáním podrobností, jako jsou importy a chybějící pole, nebo automatickým doplňováním relevantních názvů v celém kódu.

RustRover také navrhuje rychlé opravy použitím sady kontrol na váš kód. Tyto rychlé opravy jsou vynikajícími způsoby, jak automaticky řešit problémy.

#2. Zvýrazňovač syntaxe, vyhledávání kódu a navigace

Snadno čtěte a pochopte kód s vynikajícími funkcemi zvýraznění syntaxe. Zvýrazňovač syntaxe vám umožní poznat různé části vašeho kódu, jako jsou proměnné, funkce, bloky, typy, makra a tak dále. Získáte také kompletní informace o typu s vloženými radami, které vám pomohou snadno prozkoumat váš kód.

RustRover také nabízí bezproblémovou navigaci napříč kódovou základnou. Můžete provádět vyhledávání kódu s rychlým zvýrazněním.

  Jak synchronizovat Kalendář Google na plochu Linuxu

#3. Rychlý přístup k dokumentaci

Když naprogramujete Rust v RustRover, získáte přístup k dokumentaci, což vám ušetří mnoho času. Také vám to pomůže lépe porozumět vaší kódové základně. To je užitečné, zejména pro rozsáhlejší kódovou základnu, kde musíte častěji přistupovat k dokumentaci.

#4. Trh pluginů

Moderní IDE nabízejí vynikající trh. RustRover také přichází s jedním, kde si můžete vybrat z tisíců pluginů. Tyto pluginy přidávají funkce přizpůsobení a nabízejí možnosti integrace.

Například, pokud chcete pracovat s Kubernetes přímo z RustRover, budete si muset nainstalovat plugin Kubernetes, nebo pokud máte rádi Vim, můžete RustRover přimět, aby se choval jako jeden, instalací IdeaVim, který vám umožní přístup k Vim enginu.

#5. Vynikající podpora VCS/týmová spolupráce

RustRover je vyroben s ohledem na týmovou spolupráci. Můžete nastavit týmovou spolupráci s plnou podporou VCS. Ano, můžete propojit Git/GitHub, Mercurial a Subversion. Můžete také použít Code With Me, kolaborativní funkci JetBrains, která vám umožní pracovat s týmy v reálném čase.

Můžete také sdílet konfiguraci projektu a pomoci tak ostatním nastavit jejich projektové prostředí, než začnou spolupracovat.

#6. Řízení projektů a závislostí

RustRover usnadňuje správu projektů a jejich souvisejících závislostí. Plně podporuje Cargo, Cargo.toml a sestavovací skripty.

Můžete také aktualizovat verze přímo z IDE a mít snadný přístup k externím nástrojům pro lepší správu projektů. Spravuje také závislosti se snadným přístupem k dokumentaci.

#7. Webová podpora

S RustRover můžete vytvářet webové aplikace s Rustem. Zde získáte přístup k HTTP klientovi, Dockeru, databázi a dalším frontendovým technologiím. Díky tomu můžete snadno nastavit svůj webový projekt.

Klient HTTP umožňuje odesílat požadavky HTTP a analyzovat odpověď. Na druhou stranu vám Docker umožňuje snadno spravovat vaše projekty a jejich součásti.

#8. Testování a ladění

RustRover nevyžaduje, abyste opustili jeho prostředí, protože nabízí kompletní možnosti testování a ladění. Zde můžete snadno provádět zkušební jízdy. Také vám umožňuje provádět srovnávání profilování a cílit na různé platformy.

Pro usnadnění testování můžete také spouštět konfigurace s plnou podporou vývoje aplikací CLI.

Závěr — Je RustRover ideálním Rust IDE?

RustRover je vynikající Rust IDE. Jeho veřejný náhled vám dává skvělou představu o tom, co nabízí. Je tedy ten správný čas vyzkoušet RustRover před uvedením na trh (předběžné datum je září 2024). Poté bude RustRover následovat model předplatného, ​​stejně jako ostatní produkty JetBrains.

Můžete však i nadále používat jejich open-source plugin, který nabízí podporu Rust. Nyní bude zastaralá, ale chtějí se více zaměřit na komerční vydání RustRover.

Dále se podívejte na nejlepší poskytovatele hostingu serverů Rust.