Surface Neo, který jsme vždy chtěli

Klíčové věci

  • ASUS Zenbook DUO UX8406 ​​nabízí jedinečný design se dvěma obrazovkami pro vylepšený multitasking.
  • Zařízení hladce spojuje tradiční nastavení notebooku s druhou obrazovkou a zdvojnásobuje obrazovku.
  • Inovativní design notebooku poskytuje všestranné možnosti portů, vynikající displeje a pohodlné psaní.

Ve světě, kde se zdá, že tvar notebooku často stagnuje, je design ASUS Zenbook DUO docela bizarní. ASUS není v průběhu let cizím vydáním několika netradičních tvarových faktorů, zejména pokud jde o to, co mohou dělat s více obrazovkami, ale tento je jiný. Zenbook DUO je v mnoha ohledech tím, čím mohl být nevydaný Surface Neo od Microsoftu, a dokazuje, že notebook se dvěma obrazovkami není jen trik, ale skutečně osvěžující pohled na to, čím mohou být designy notebooků.

ASUS Zenbook DUO (2024) UX8406

Osvěžující pohled na tvar notebooku

ASUS Zenbook DUO UX8406 ​​vyniká svým jedinečným designem se dvěma obrazovkami, který nabízí osvěžující vzhled notebooku. Zařízení hladce spojuje tradiční nastavení notebooku s druhou obrazovkou, čímž zdvojnásobuje velikost obrazovky a vylepšuje možnosti multitaskingu. Bez jakýchkoliv okamžitých kompromisů, kromě možná výdrže baterie a výkonu, Zenbook DUO téměř dokonale začleňuje duální obrazovku do notebooku, který není na nic.

Operační systém Windows 10

CPU Až Intel Core 9-185H

Grafika GPU Intel Arc Graphics

RAM Až 32 GB LDDR5

Úložiště Až 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD

Baterie 75 Wh

Displej (velikost, rozlišení) Duální 14palcový 3K (2880 x 1800) 120 Hz, poměr stran 16:10, dotyková obrazovka OLED, doba odezvy 0,2 ms, obnovovací frekvence 120 Hz, špičkový jas 500 nitů,

Kamera FHD

Reproduktory Harmon Kardon

Porty 2 x Thunderbolt 4 USB-C (podporováno až 40 Gbps, PD, DP), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x HDMI 2.1 plné velikosti, 1 x kombinovaný audio jack

Rozměry 31,3 x 21,7 x 1,99 cm (s klávesnicí)

Hmotnost Přibl. 1,65 kg (s klávesnicí)

Klady

  • Skvělé displeje
  • Použitelná odnímatelná klávesnice a trackpad
  • Všestranný výběr portů

Nevýhody

  • Životnost baterie může trpět v režimu dvou displejů
  • Výkon může být omezen tvarovým faktorem se dvěma displeji

Rozbití designové formy notebooku

Nejvýraznějším vizuálním prvkem Zenbooku DUO je jeho nastavení se dvěma obrazovkami, ale když zařízení poprvé otevřete, uvítá vás zdánlivě velmi běžné nastavení notebooku s jedinou 14palcovou obrazovkou a plnohodnotnou klávesnicí a trackpadem. . Jakmile však odpojíte klávesnici a podepřete stojánek na základně notebooku, uvidíte pod ním druhý stejný displej. Tento design efektivně zdvojnásobuje velikost vaší obrazovky a umožňuje vám odkazovat na jednu obrazovku při práci na jiné.

Zarif Ali / MakeUseOf

Vizuálně je tento design se dvěma obrazovkami iterací předchozího Zenbooku DUO, který měl menší obrazovku v horní části notebooku a posunul klávesnici poblíž spodní části s trackpadem nešikovně umístěným na stranu. ASUS měl také Zenbook Fold, souvislý skládací displej, který pokrýval celé tělo notebooku a měl sestavu odnímatelné klávesnice a myši. S tímto novým Zenbookem DUO získáte střední cestu mezi těmito dvěma a tento design je pravděpodobně lepší než dva předchozí.

  Jak nahrávat obrazovku na iPhone?

Za prvé, zahrnutí odnímatelné klávesnice plné velikosti a vestavěného stojánku přispívá k ergonomickému pohodlí notebooku, zejména proto, že můžete klávesnici a trackpad používat jako běžný notebook ve srovnání s předchozím Zenbookem DUO. Navíc dva samostatné panely zakryté sklem nového Zenbooku DUO znamenají, že nemá žádné další skládací prvky, což znamená, že ve srovnání se Zenbook Fold získáváte pravděpodobně spolehlivější a odolnější notebook.

Zarif Ali / MakeUseOf

Stojan je pravděpodobně mým oblíbeným aspektem tohoto designu, a to kvůli tomu, co to znamená pro ergonomii. Odpojení klávesnice a podepření notebooku tak, aby byl hlavní displej v úrovni očí, změní hru; při dlouhém pracovním sezení za obrazovkou se budete časem cítit méně napjatí a je to jen velmi jemná věc, která zajišťuje pohodlnější práci s počítačem.

Prakticky vzato by vás mohlo zajímat, zda má tento tvarový faktor nějaké bezprostřední nevýhody, zejména pokud jde o cestování s ním, ale upřímně řečeno, není se čeho obávat. Notebook je ve srovnání s ostatními o něco tlustší, má tloušťku 1,46 cm bez klávesnice a asi 2 cm s klávesnicí, ale pokud jde o hmotnost, Zenbook DUO váží asi 1,65 kg, což je srovnatelné s ostatními zařízeními ve své kategorii.

Displeje: Dva jsou lepší než jeden

Zenbook DUO je hvězdou přehlídky a nabízí dva displeje ASUS Lumina OLED, certifikované Dolby Vision a Pantone Validated, a nabízí 100% barevný gamut DCI-P3 na úrovni kina. Oba displeje se mohou pochlubit rozlišením 2880 x 1800 a obnovovací frekvencí 120 Hz, což zajišťuje ostrý obraz a plynulý pohyb. Tyto obrazovky poskytují nejen živé barvy, ale také mají certifikaci VESA DisplayHDR True Black 500, díky čemuž jsou vynikající pro konzumaci obsahu.

Zarif Ali / MakeUseOf

Volba identických panelů pro oba displeje je jednou z nejlepších výhod tohoto notebooku; nedochází k žádným nesrovnalostem v kvalitě, takže můžete s oběma displeji zacházet stejně, pokud na ně spoléháte na přesnost barev. Co přesně tedy můžete s tímto nastavením se dvěma displeji dělat? Odpověď na tuto otázku je doslova cokoli chcete; Když odeberete klávesnici, notebook automaticky zapne sekundární displej a systém Windows s ním zachází jako se sekundárním displejem, takže jej můžete rozšířit, duplikovat nebo prostě vypnout, pokud chcete používat hlavní displej se stojanem. .

Zařízení můžete také orientovat na bok, abyste měli vedle sebe dva vertikální displeje, ale pro lepší stabilitu jsem se rozhodl použít stojánek.

Jako hlavní pracovní displej jsem používal hlavně sekundární obrazovku, přičemž horní obrazovka byla referenční. Pro kódování bylo užitečné mít na hlavním horním displeji video YouTube, webovou stránku nebo konzoli Python, zatímco Pycharm se všemi mými kódy byl na spodní straně. Stejná praktičnost platí pro to, že ve spodní části je dokument aplikace Word s webovou stránkou nebo odkazem na horním displeji pro zapisování poznámek. Pro editaci videa by bylo opravdu užitečné mít svou časovou osu na spodní obrazovce s úplným náhledem na horní obrazovce.

  Jak odstranit vaše osobní údaje ze stránek People-Finder

Zarif Ali / MakeUseOf

Na tomto tvarovém faktoru se mi líbí to, že nemusí nutně přinést PC nic nového; můžete dělat vše, co tento dvoudisplej umí, pouhým připojením notebooku k externímu monitoru nebo nastavením dvou obrazovek pro váš stolní počítač. Protože je však vestavěný, přenositelnost tohoto nastavení je skvělá. ASUS zahrnul několik funkcí, které využívají výhody duální obrazovky, jako je možnost sdílení, kdy můžete převrátit jeden z displejů, aby osoba naproti vám viděla, co vidíte. Moc jsem to však nepoužíval a bylo by lepší vidět tuto implementaci, kdyby se notebook dokázal skloubit přes 180 stupňů do režimu stanu.

Celkově lze konstatovat, že kvalita displeje, praktičnost a všestrannost notebooku Zenbook DUO nemá konkurenci.

Porty, klávesnice, trackpad: Sticking to The Roots

Zenbook DUO na možnostech připojení nešetří. Nabízí dva porty Thunderbolt 4, standardní HDMI 2.1, port USB 3.2 Gen 1 Type-A a kombinovaný audio jack; to znamená, že získáte slušnou rovnováhu mezi moderními a staršími periferiemi.

Zarif Ali / MakeUseOf

Pokud jde o klávesnici a trackpad, jednalo se o oblast, u které jsem se obával, že by mohla být odřená, aby mohla začlenit tento design se dvěma obrazovkami, ale naštěstí je to skvělý zážitek z psaní. Zenbook DUO je vybaven odnímatelnou klávesnicí ASUS ErgoSense plné velikosti, která nabízí zážitek ze psaní jako kterýkoli jiný notebook ASUS. Díky zdvihu kláves 1,4 mm a podsvícení působí klávesnice stejně jako jakýkoli jiný Zenbook. Ve srovnání s konkurenčními notebooky, jako jsou MacBooky společnosti Apple nebo Surfaces společnosti Microsoft, mohou být klávesy méně hmatatelné. Obecně je to však skvělý zážitek ze psaní.

Zarif Ali / MakeUseOf

Novinkou pro rozložení klávesnice je zahrnutí klávesy Windows Copilot, která vám umožňuje vyvolat vestavěného Copilota systému Windows na každé obrazovce, i když jsem se přistihl, že po něm nesahám příliš často, pokud vůbec. Klávesnici doprovází touchpad, který je opět stejný jako jakýkoli jiný trackpad v portfoliu notebooků ASUS, což je skvělé. Ve srovnání se stísněným rozložením a nepohodlnou pozicí předchozího trackpadu Zenbook DUO je tento ergonomicky mnohem lepší.

Zarif Ali / MakeUseOf

Tato odnímatelná jednotka se připojuje k notebooku pomocí pogo kolíků a magnetů, a když je připojena k notebooku, zařízení se cítí velmi tradiční při použití na klíně jako u jakéhokoli jiného notebooku, a když jej chcete odpojit, spoléhá na Bluetooth. pro automatické spárování s notebookem. Když začnete notebook používat ihned po odpojení, můžete zaznamenat určité zpoždění, pokud jde o vstup trackpadu a klávesnice. Při běžném použití je však latence velmi nízká a nepostřehnutelná.

Výkon hardwaru: Výkon a účinnost

Zenbook DUO, vybavený až procesorem Intel Core Ultra 9-185H, až 32 GB integrované paměti LPDDR5 a 2 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD, je docela výkonný. Zahrnutí procesorů Intel Meteor Lake s NPU zajišťuje výpočetní umělou inteligenci s nízkou latencí, ale hlavní okamžitou výhodou, které si všimnete, je účinnost čipu, která je u notebooku, který pohání dva 3K 120Hz panely, docela důležitá.

  Jak odstranit klikyháky na snímku obrazovky iPhone

Naše jednotka je špičkovou konfigurací s Core Ultra 9-185H a 32 GB RAM a funguje docela dobře, i když mohou existovat určité omezující faktory pro napájení dvou displejů s vysokým rozlišením a vysokou obnovovací frekvencí.

Zarif Ali / MakeUseOf

Na Geekbench 6 dosáhl notebook skóre 2 294 na jednom jádru a 10 231 na vícejádrovém a na PCMark10 dosáhl notebook v průměru 6 296, přičemž jednotlivé skóre pro Essentials bylo 10 127, produktivita 8 424 a tvorba digitálního obsahu 7 940.

Pro Geekbench Zenbook DUO překvapivě skóroval o něco méně na vícejádrových ve srovnání s Ultra 7-155H Zenbook 14 OLED, který dosáhl 11 121 bodů. Domnívám se, že toto mírně nižší skóre, alespoň pro náš test, je způsobeno tím, že toto zařízení má větší omezení ve srovnání s běžnými notebooky, protože kromě udržení čipové sady v pohodě musí také počítat s druhým displejem.

To znamená, že při každodenním používání je výkon Zenbooku DUO docela dobrý. Moje využití zahrnovalo procházení webu, konzumaci médií s YouTube a Netflix, kódování v PyCharm a úpravu fotografií v Adobe Photoshop a Lightroom a notebook tyto činnosti zvládal hladce, s minimálním zadrháváním nebo prodlevou.

Zarif Ali / MakeUseOf

Je však třeba poznamenat, že notebook může stále trpět slyšitelným hlukem ventilátoru, a to i při procházení webu. I když díky stojánku můžete částečně zmírnit tepelné zatížení podvozku.

Další výhodou tohoto tvarového faktoru je, že při velké zátěži necítíte typické teplo pod palubou, protože když klávesnici odpojíte, žádné z toho tepla se nepřenese, což je velmi příjemné.

Výdrž baterie: Ne úplně celý den

Zenbook DUO je vybaven 75watthodinovou baterií a podporuje rychlé nabíjení, které nabije až na 50 % za pouhých 30 minut. Životnost baterie notebooku je přibližně 10 hodin, ale v závislosti na vašem používání, zejména se sekundárním displejem, je pravděpodobnější, že dostanete o něco méně.

Zarif Ali / MakeUseOf

Při běžném denním procházení webu, streamování obsahu, kódování a úpravách fotografií jsem na obou displejích potřeboval asi šest až sedm hodin, než jsem se musel zapojit, což je ve srovnání s jinými notebooky ASUS, jako je např. Zenbook 14 OLED, který se dostal kolem devíti až 10 hodin.

Bez sekundárního displeje byste měli být schopni prodloužit výdrž baterie na jednu nebo dvě další hodiny, ale pokud chcete využít všech možností tohoto typu notebooku a plánujete jej používat mimo dům, pravděpodobně budete chtít nosit nabíjecí kostku s sebou.

Měli byste si koupit ASUS Zenbook Duo?

ASUS Zenbook DUO dokazuje, že tvar notebooku zdaleka není slepou uličkou pro designové inovace.

Pokud hledáte notebook, který se rozbije a nabízí skutečně inovativní zážitek se dvěma obrazovkami, ASUS Zenbook DUO je přesvědčivou volbou. Jeho jedinečný design, výkonný hardware a dlouhá výdrž baterie z něj dělají vynikající volbu pro multitaskery, tvůrce obsahu a každého, kdo chce zvýšit svou produktivitu.

ASUS Zenbook DUO (2024) UX8406

Osvěžující pohled na tvar notebooku

ASUS Zenbook DUO UX8406 ​​vyniká svým jedinečným designem se dvěma obrazovkami, který nabízí osvěžující vzhled notebooku. Zařízení hladce spojuje tradiční nastavení notebooku s druhou obrazovkou, čímž zdvojnásobuje velikost obrazovky a vylepšuje možnosti multitaskingu. Bez jakýchkoliv okamžitých kompromisů, kromě možná výdrže baterie a výkonu, Zenbook DUO téměř dokonale začleňuje duální obrazovku do notebooku, který není na nic.