Veřejná vs soukromá společnost: Jaké jsou rozdíly?

Začínáte nový byznys? Už řídíte firmu? Pak se musíte naučit, co je veřejná vs. soukromá společnost.

Existují různé typy a velikosti podniků. Například malé rodinné firmy, nezávislí profesionálové tvořící agenturu, velké IT poradenské firmy, společnosti vyrábějící spotřební zboží a tak dále.

Ať už je podnikání jakékoli, rozdíl spočívá ve způsobu, jakým společnost získává peníze na provozování běžného provozu nebo na jeho růst. Zde přicházejí veřejné vs. soukromé společnosti. Jeden má svobodu získávat peníze z veřejného trhu, zatímco druhý může získávat prostředky pouze soukromě.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o veřejných společnostech, soukromých společnostech a jejich jemných rozdílech. Článek také představí některé oblíbené poskytovatele služeb pro založení společnosti v USA nebo Spojeném království.

Co je veřejná společnost?

Když nějaká obchodní korporace získá status shromažďovat finanční prostředky od široké veřejnosti, je obvykle známá jako veřejná společnost.

Veřejná obchodní společnost má více vlastníků. Veřejnou společnost v USA řídí většinou veřejní akcionáři, vedení společnosti a správní rada pověřená SEC. U jiných zemí, jako je Spojené království, jsou ustanovení poměrně podobná.

Tyto společnosti jsou obvykle k dispozici pro obchodování s akciemi na amerických národních burzách, jako je NYSE, Nasdaq a AMEX (American Stock Exchange).

Veřejné společnosti musí projít složitými právními, regulačními a reportovacími procesy, aby jejich status zůstal nezměněn. Protože být veřejný znamená, můžete sbírat veřejné finance a exponenciálně růst vaší společnosti.

Například Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Berkshire Hathaway, UnitedHealth, Walmart, Meta atd. jsou veřejné společnosti.

Co je soukromá společnost?

Soukromá společnost má několik vlastníků. Tyto společnosti neobchodují se svými akciemi na veřejných burzách jako NYSE, Nasdaq atd. Většina soukromých společností nemusí mít akcie vůbec.

Některé soukromé společnosti mohou mít neoficiální akcie. Tyto společnosti obchodují s těmito akciemi na šedém trhu nebo se soukromými investičními firmami. Protože soukromé společnosti nemohou získat veřejné finance z otevřeného trhu. Při financování se musí spoléhat na rizikové kapitalisty.

Soukromé společnosti musí pro podnikání v USA pouze dodržovat předpisy DOS. Nevyžadují zveřejňování finančních zpráv ani dodržování jakýchkoli předpisů SEC.

Soukromá společnost může mít různé organizační struktury. Níže je uvedeno pět oficiálních struktur soukromých společností v Severní Americe:

společnost s ručením omezeným (LLC)

LLC umožňuje společníkům a jediným vlastníkům vlastnit společnost, ale vlastníci za společnost plně neručí. LLC je nezávislá právnická osoba a sdílí omezenou odpovědnost s vlastníky. Například v případě bankrotu nemohou úřady použít osobní prostředky vlastníka na splacení dluhu.

  Použijte Smartsheet k automatizaci procesů, správě projektů a sledování úloh

Jediným vlastnictvím

Takový podnik vlastní jedna fyzická osoba. Majitel je plně odpovědný za vše a za vše v rámci podniku.

Partnerství

Když je v jediném vlastnictví několik vlastníků, stává se účetní jednotka partnerským podnikem. Partneři nesou neomezenou odpovědnost za právní a finanční závazky podniku.

C-korporace

Pokud existují neomezení akcionáři v soukromé společnosti, která neobchoduje na národních burzách cenných papírů, je známá jako C-korporace. Malé a střední podniky, které chtějí vstoupit na burzu, musí před podáním IPO přejít na C-corp.

S-korporace

Když soukromá společnost prodá své akcie celkem 100 investorům (ne veřejné burze), včetně správní rady, stává se S-korporací. S-corps má obvykle představenstvo, které předkládá různé zprávy americkým státním a federálním vládním agenturám.

Největší soukromé korporace v USA jsou Cargill, Koch Industries, Fidelity Investments, Mars, Publix Super Markets, C&S Wholesale Grocers atd.

Veřejná vs. soukromá společnost: Rozdíly na první pohled

Níže naleznete stručnou tabulku, která pojednává o charakteristikách veřejné a soukromé společnosti:

CharakteristikaVeřejná společnostPojmenování soukromá společnostMusí dodržovat XXX Omezený formátMusí dodržovat YYY Private LimitedFormátČlenové Alespoň 7Alespoň 2Strop vlastníkůNeomezenoMaximálně 200 Pozice ředitelů Alespoň 3 řediteléPřitom by měli být přítomni alespoň 2 řediteléNa Valné hromadě by měli být přítomni alespoň 5Členové by měli být přítomni na valné hromaděNepovolenoNejméně GMBěhem valné hromady není povoleno Statutární shromáždění AGMSPovinnéVolitelnéVeřejné zveřejněníPovinnéNepožadovánoVydání prospektuPovinnéNepožadovánoPodání SECPovinnéNepožadovánoPodání DOSPovinnéPřevod akciíSnazší než soukromá společnostSložitější a nelze jej převést na širokou veřejnostObchodní velikostVětší než veřejné společnostiVětší než veřejné společnostiVětší než veřejné společnostiObyčejněCan získává finanční prostředky než veřejné společnostiObvykle menší než veřejné společnosti prostředky od investorů rizikového kapitálu

Veřejná vs. soukromá společnost: Vysvětlení rozdílů

Přístup k obchodním fondům

Zásadní rozdíl mezi veřejnými a soukromými společnostmi je ve fundraisingu.

Veřejná společnost může získávat finanční prostředky prostřednictvím několika možností, jako jsou veřejné akcie, dluhopisy, cenné papíry kapitálového trhu, investoři rizikového kapitálu atd.

Naopak soukromé společnosti mohou získávat prostředky pouze prostřednictvím bankovních úvěrů a investic rizikového kapitálu.

V souladu se směrnicemi SEC

Veřejně obchodovaná společnost musí podávat SEC různé regulační zprávy. Ty pozoruhodné jsou uvedeny níže:

 • Čtvrtletní finanční zpráva (FORMÁT 10-Q)
 • Výroční finanční zpráva (FORMÁT 10-K)
 • Škálované požadavky na zveřejnění
 • Aktuální zprávy na FORM 8-K
 • Registrace burzovního zákona

Na druhou stranu soukromá společnost nemusí předkládat výše uvedené regulační zprávy SEC.

Veřejné zveřejnění

Společnost obchodovaná na trhu musí zpřístupňovat zprávy, události a rozhodnutí veřejnosti prostřednictvím webových stránek nebo nástěnek v sídle společnosti. Tato zveřejnění by se měla týkat administrativy společnosti, managementu, účetnictví a financí.

Na druhou stranu, soukromá společnost nemusí zveřejňovat výše uvedené události nebo zprávy.

Obchodování s akciemi

Veřejné společnosti podávají nabídky na prodej akcií v mnoha formách, jako je IPO, FPO, emise práv atd. Tyto společnosti mohou volně prodávat své akcie široké veřejnosti prostřednictvím národních burz cenných papírů.

Naopak soukromá společnost nemůže prodávat své finanční cenné papíry prostřednictvím veřejných nabídek. Musí prodat své akcie investorům rizikového kapitálu nebo kupcům na šedém trhu.

Veřejná společnost bude soukromá: Vyřazení z burzy

Veřejná obchodní společnost se může stát soukromou společností, pokud zahájí řízení o výmazu z národního akciového trhu. Za prvé, jeho promotéři musí koupit všechny akcie v oběhu od veřejných akcionářů.

  Existuje ještě Myspace?

Firmy obvykle provádějí následující transakce, aby byly soukromé:

 • Společnost třetí strany nebo investiční společnost předloží nabídku na nákup všech veřejně držených akcií.
 • Veřejná korporace se sloučí s jinou soukromou společností.
 • Veřejná společnost oznamuje obrácené rozdělení akcií, aby se snížil počet veřejných akcionářů.

Vstup soukromé společnosti na burzu: IPO

Pokud chcete vstoupit na burzu, musíte požádat o IPO u národních burz, jako je NYSE, Nasdaq, AMEX atd. Než to uděláte, musíte si najmout agenturu investičního bankovnictví, aby zkontrolovala finanční hospodaření vaší společnosti a zaručila vaše IPO. (15c211) registrace.

Poté si musíte najmout sekretářku společnosti, která bude podávat různé finanční, administrativní a manažerské zprávy SEC. Nemluvě o předložení různých registračních dokumentů jako FORM S-1, FORM 10 atd.

Kromě toho budete také potřebovat zprostředkovatele pro podání IPO. Před prodejem IPO také musíte získat minimální finanční prostředky od kotevních investorů (kvalifikované institucionální investice).

Doposud jste se naučili dva nejdůležitější rozdíly mezi společnostmi v závislosti na jejich financování a vykazování závazků. Nyní níže najděte některé poskytovatele služeb pro založení společnosti, kteří vám pomohou založit různé typy společností:

Online poskytovatelé služeb pro založení společnosti v USA

ZenBusiness

Začlenění do obchodního rejstříku je náročný úkol, protože svou firmu musíte zaregistrovat ve státě v USA. Budete také muset podat několik žádostí a regulačních formulářů, abyste splnili pokyny pro začlenění. Jedním z nejlepších způsobů je najmout odborníky, kteří mají s podobnými činnostmi zkušenosti. Můžete zvážit ZenBusiness.

Některé z úkolů, které za vás ZenBusiness udělá, jsou:

 • Pomůže vám vybrat možnosti podání
 • Odešlete své formační dokumenty státním úřadům
 • Sledujte státní řízení po podání
 • Doručte zakládací dokumenty na svůj řídicí panel
 • Pomůže vám dodržovat státní a federální zákony, abyste zůstali nad vodou jako společnost

Platforma pomáhá malým podnikům růst získáváním finančních prostředků od investičních firem prostřednictvím procesu začlenění.

Filenow

Filenow vám pomůže s obchodními podáními pro firemní struktury, jako jsou LLC, korporace a S korporace. Filenow si můžete vybrat, pokud se chcete zaměřit na své podnikání a nechat odborníky, aby se starali o práci s obchodními záznamy.

Jeho výrazné vlastnosti jsou:

 • Postará se o veškerou obchodní dokumentaci
 • Elektronické doručování obchodních dokumentů
 • Expresní odeslání, pokud potřebujete fyzické dokumenty
 • Bezchybné podání nebo záruka vrácení peněz
 • Žádné skryté poplatky

Filenow není jen pro stávající podniky. Můžete také založit novou společnost. Nabízí aplikaci Filenow Wizard pro zakládání společností. Poté odborníci na obchodní záznamy zkontrolují vaše papírování.

Poskytovatel služeb také předává vaše podání na ministerstvo zahraničí (DOS) a předává dokumenty korporačního balíčku, když je vaše společnost schválena.

DelawareInc.com

Pokud chcete využívat různé obchodní výhody v americkém státě Delaware, můžete podat své zakládací dokumenty na DelawareInc.com.

Jeho klíčové služby, které jsou přínosem pro vaši společnost, jsou:

 • Certifikát Good Standing ze státu Delaware
 • Získejte nové EIN nebo federální daňové identifikační číslo
 • Získejte ověřené kopie firemních dokumentů
 • Dokumentační apostilní služby
 • Obchodní přihlášky pro zahraniční kvalifikace
 • Změny názvu společnosti
  6 nejlepších desktopových Imagingových řešení pro nasazení OS

Firma vyřizovala obchodní záznamy pro více než 300 000 společností v Delaware. Proto se musíte podívat na tohoto poskytovatele služeb, protože má rozsáhlé zkušenosti v oboru.

Poskytovatelé online služeb ve Velké Británii

1. formace

1st Formations vám pomůže založit společnost ve Spojeném království ve čtyřech jednoduchých krocích. Vytvořila databázi registrovaných obchodních jmen. Jednoduše si v této databázi zkontrolujete obchodní název, abyste zjistili, zda je název k dispozici.

Poté si pouze vyberete balíček služeb s 1st Formations a odešlete informace o společnosti na jeho portálu. Váš obchodní partner si odsud vyzvedne. V rámci registrace nové společnosti můžete také získat bezplatný obchodní účet u některého z jejích partnerských bankovních míst.

1st Formations nabízí širokou škálu služeb společnosti, některé z nich jsou:

 • Potvrzující prohlášení
 • Změna názvu společnosti
 • Služba tajemníka společnosti
 • Emise a převod akcií
 • Jmenování ředitele a rezignace

Rychlé formace

Rapid Formations pomohly více než 750 000 společnostem zahájit svou činnost ve Spojeném království. Pokud hledáte bezchybné zápisy do obchodního rejstříku, můžete se podívat na tohoto zástupce pro zápis do obchodního rejstříku.

A není to jen pro občany Spojeného království. Cizinci, kteří chtějí ve Spojeném království založit právně vázanou společnost, mohou také získat pomoc od Rapid Formations.

Pomůže vám také založit novou společnost v jednoduchých krocích, jako je výběr názvu společnosti, výběr platebního plánu, zaplacení poplatků a dokončení objednávky společnosti. A pokud zůstanete v zahraničí, můžete proces dokončit z pohodlí domova.

Společnosti Made Simple

Společnosti Made Simple nabízí opravdu rychlé služby zakládání společností za pouhé 3 pracovní hodiny. Její obchodní spisové služby jsou vhodné pro mnoho firemních struktur, včetně následujících:

 • britská společnost s ručením omezeným
 • LLP
 • Omezeno akciemi nebo zárukou
 • PLC
 • Společnost pro správu bytů
 • Spící nebo regálové společnosti

Společnosti Made Simple poskytují řadu podnikových služeb, takže můžete provádět všechny transakce s třetími stranami pod jedním důvěryhodným jménem. Jeho doplňkové nabídky služeb jsou:

 • Řešení virtuální kanceláře
 • Přeposílání pošty
 • Doplňkové firemní dokumenty
 • Osvědčení o dobrém stavu
 • Služby sdílení společností
 • Účetní poradenství
 • Sekretářské služby společnosti

Závěr

Nyní by tento článek o veřejných vs. soukromých společnostech měl odstranit vaše pochybnosti o různých typech společností v závislosti na jejich financování. Musíte si také vytvořit jasnou představu, zda byste měli zůstat jako soukromá společnost, nebo vstoupit na burzu.

Navíc jste objevili některé důvěryhodné služby zakládání společností, abyste mohli začlenit své podnikání ve Spojeném království a USA.

Možná vás také budou zajímat tipy, jak vybudovat společnost s jednou osobou.

x