Vysvětlení všech portů vašeho počítače/PC

Podívejte se na svůj procesor nebo notebook a spočítejte, kolik tam je portů. Nyní spočítejte, kolik portů znáte a používáte?

Je pravděpodobné, že většina lidí nezná účel jiného portu než USB nebo HDMI. Pokud ale chcete naplno využít potenciál svého počítače, musíte se seznámit s celou anatomií zařízení.

Porty jsou jediným komunikačním médiem mezi našimi počítači a externími zařízeními. Abyste svému počítači porozuměli, musíte porozumět všem jeho zásuvkám.

V tomto příspěvku si povíme o různých typech počítačových portů a o tom, jak je můžete využít k lepší komunikaci s počítačem. Ano, stále je skvělé vědět o počítačích😉. Jdeme do toho!

Co je to port počítače?

Počítačový port je fyzický dokovací bod, který spojuje počítač s externím zařízením za účelem přenosu dat a poskytování požadovaného výstupu. Je to v podstatě rozhraní (komunikační bod) mezi externím zařízením a základní deskou počítače.

Konektory mají dva konce: samičí konec (port), umístěný na základní desce, a samčí konec, který se skládá ze zástrčky. Když jsou tyto dva propojeny, je navázáno spojení a komunikace.

Počítače mají několik různých portů pro různé vstupy a výstupy. Ten, který známe nejvíce, je sériový port. Připojuje se k externím zařízením, jako je myš a klávesnice. Toto rozhraní používá sériový protokol, který přenáší data po jedné komunikační lince, jeden bit po druhém.

Kromě sériového portu je na počítačích a noteboocích k dispozici několik portů, nových i starých, v závislosti na roce výroby. Znalost všech těchto portů vám může poskytnout výhodu, protože můžete využít plný potenciál svého zařízení a usnadnit přenos dat.

Není nutné, aby váš počítač měl všechny existující porty. Počet a typy portů v anatomii počítače se liší podle značky, modelu, roku a účelu výroby konkrétního zařízení.

Například port PS/2, vynalezený počítačovou společností IBM, byl používán ve starých počítačích. Nyní byly nahrazeny USB.

Pojďme diskutovat o všech běžných typech počítačových portů, které existují nebo existovaly v určitém okamžiku. Čím více toho víte, tím lépe.

Sériový port

Sériový port je jedním z nejčastěji používaných portů téměř ve všech počítačích. Asynchronní port se používá k připojení periferních zařízení k počítači, po kterém mohou být informace odesílány nebo přijímány postupně, jeden bit po druhém.

Zdroj: Wikipedie

Sériový port existuje již dlouhou dobu a používá se k připojení několika typů externích zařízení, včetně myši, klávesnice, herních ovladačů a dokonce i modemů.

Je také označován jako port COM nebo port RS-232 a má pomalejší přenosovou rychlost než paralelní port (který vysvětlím dále).

Sériové porty jsou dvou typů – DB25 a DB9. DB25 je dodáván s 25 piny (je to v názvu), zatímco DB9 je dodáván s 9 piny.

Paralelní port

Další nejběžnější port vyvinutý společností Epson v počítačích je paralelní port. Dokáže odesílat a přijímat několik bitů dat současně, takže je výkonnější než sériový port a má vyšší rychlost.

Zdroj: Wikipedie

Port se většinou používá pro připojení tiskáren a skenerů k počítači. Dodává se s 25 kolíky. Stejně jako u sériových portů, porty USB nahrazují paralelní porty, takže tento port nenajdete ve většině moderních počítačů.

USB se může pochlubit vyšší rychlostí přenosu dat s menším připojením. Paralelní porty se také nazývají rozhraní Centronics, port Centronics, port tiskárny, port řádkové tiskárny a konektor Centronics.

Herní port

Herní port je další port nalezený ve starých počítačích IBM, nyní nahrazený USB. Jak již název napovídá, I/O konektor se dříve používal pro připojení herního externího hardwaru, jako jsou gamepady, joysticky a další externí zařízení, která umožňují hraní her na počítači.

Zdroj: Wikipedie

Je to 15pinový konektor a později byl integrován se zvukovými kartami. Tento port v moderních zařízeních nenajdete, protože jej nahradilo USB.

Čtěte také: Nejlepší základní desky Intel pro hraní her

VGA

VGA (nebo Video Graphics Array) je port, který monitor používá k připojení k počítačové grafické kartě. Konektor přenáší video signály do počítače přes periferní zařízení.

  Výkonný spravovaný hosting WordPress pro rostoucí firmy

Zdroj: Wikipedie

Když HDMI nebylo v trendu, používali VGA. Tento konektor umožňoval barevné zobrazení, ale kvalita zobrazení nebyla tak dobrá. Dodává se s 15 kolíky s mnoha možnostmi typů na výběr, včetně různých velikostí, od 0,75 stop do více než 30 stop. Tento port je stále dostupný u vybraných modelů počítačů, projektorů, HD televizorů a grafických karet.

Pokud zkontrolujete svůj monitor, možná najdete tento port, který vám umožňuje streamovat videa na vašem televizoru přes externí zařízení, i když to může mít problémy s dobrou kvalitou obrazu.

S-Video

Konektory S-video umožňují odesílat a přijímat video signály ve standardním rozlišení mezi 480 a 576 pixely. Používá se k odeslání původního videa na výstup, buď do počítače, videokamery, DVD přehrávače nebo televizoru.

Zdroj: Wikipedie

Signály S-video jsou výkonné, protože dokážou přenášet všechna obrazová data, včetně informací o barvách a jasu, a poskytují tak vysokou kvalitu obrazu na obrazovce.

Informace o jasu a barvě jsou přenášeny na výstup pomocí dvou samostatných vodičů. Na druhé straně porty S-video mohou mít různé počty kolíků, mezi 4, 7 a 9 kolíky.

HDMI

HDMI je stále pojmem, protože většina moderních počítačů a televizorů má port HDMI. Rozhraní High Definition Multimedia Interface, neboli HDMI, odesílá a přijímá digitální video signály s vysokým rozlišením se zvuky a příkazy zařízení v kino kvalitě. Nejčastěji se používá při nastavování dvou monitorů nebo připojení k jinému externímu displeji.

Zdroj: Wikipedie

Na rozdíl od některých jiných video portů tento přenáší nejen video signály, ale i zvuk, aniž by došlo ke snížení kvality obou. Dodává se s 19 kolíky. Nejnovější verze portu – HDMI 2.1, je tak výkonná, že dokáže přenášet video signály až do rozlišení neuvěřitelných 10K, zatímco dynamické formáty HDR podporují šířku pásma až 48 Gb/s.

Není divu, že mnoho moderních grafických karet, jako je Nvidia RTX 3090, přichází s porty HDMI 2.1, které vám umožňují připojit je k monitorům nebo televizorům pro lepší zážitek. Pokud chcete přenášet video na výstup, určitě by měl port HDMI.

DVI

Digital Visual Interface neboli DVI je další port pro zobrazení videa, který umožňuje přenášet video signály do zobrazovacích zařízení v rozlišení až 2560 x 1600. Porty DVI se používají v počítačových monitorech, projektorech a některých televizorech.

Zdroj: Wikipedie

Přestože se stále používá DVI, porty HDMI jsou běžnější, protože všechna rozhraní HDMI mohou přenášet audio signály, ale pouze některá rozhraní DVI to umí. Je také lepší než VGA, protože kvalita obrazu DVI je mnohem lepší.

RJ45

Ethernetový port nebo port RJ45, známý také pod mnoha jinými názvy, jako je síťový adaptér a síťový konektor, je rozhraní, kde je zařízení s připojením k internetu připojeno k jinému síťovému zařízení.

Port propojí váš notebook nebo PC s routerem nebo modemem pomocí ethernetového protokolu. Obvykle se dodává s 8 piny a propojuje ethernetové kabely se sériovým datovým modemem.

Zdroj: Wikipedie

Port se používá pro ethernetové sítě připojením zařízení k místním sítím (LAN) a rozlehlým sítím (WAN) a poskytováním internetového připojení v domácnostech, kancelářích, školách, vysokých školách a datových centrech.

Používá se také pro přenos dat, protože porty RJ45 umožňují vysokorychlostní přenos dat mezi jakýmikoli zařízeními v síti, včetně souborů, multimediálního obsahu, dokumentů a dalších forem dat.

Někteří lidé jej navíc používají k připojení IP kamer a bezpečnostních systémů k síti, aby umožnili vzdálené monitorování a správu bezpečnostního systému.

RJ11

RJ11 je telefonní rozhraní, které se dodává se 6 kolíky a umožňuje spojení mezi telefonními přístroji a linkami.

Zdroj: Amazon

RJ45 a RJ11 jsou komunikační porty s podobným vzhledem (ačkoli počet pinů se liší). První se používá pro ethernetové připojení a druhý se používá výhradně pro telefonní připojení.

USB A, B, C, 3.0

Zatímco kdysi byly počítače přecpané různými porty, jako jsou sériové, paralelní, herní a další, přišlo USB a spotřebovalo je všechny do jediného portu.

USB nebo Universal Serial Bus je standardní připojovací rozhraní, které vytváří spojení vašeho počítače s několika druhy externích zařízení, obvykle pro digitální datovou komunikaci na krátkou vzdálenost. Pomocí USB portu lze bez problémů a rychle přenášet digitální data přes USB kabely.

  Oprava Ethernetový kabel není správně zapojen

Zdroj: Wikipedie

Kromě toho také přenášejí elektrickou energii prostřednictvím kabelů do zařízení, která ji potřebují. Do portu USB můžete zapojit širokou škálu kabelů, včetně síťových adaptérů USB, širokopásmového připojení USB, mobilních modemů pro internet a dokonce i USB tiskáren. Navíc můžete dokonce používat jednu klávesnici se dvěma počítači, pokud máte správné USB!

USB disky se také běžně používají ke sdílení souborů z jednoho počítače do druhého bez sítě. Většina elektronických zařízení je dnes vybavena porty USB, včetně telefonů, notebooků, počítačů, tabletů, reproduktorů Bluetooth, hodinek a dokonce i některých špičkových lamp.

Všechna tato zařízení podporují různé typy USB. USB lze klasifikovat na základě dvou kategorií: jejich fyzického designu a jejich rychlosti.

Zde je přehled běžných typů USB na základě jejich fyzického designu:

  • USB typu A – Nejběžnější port USB, který má téměř každý notebook nebo počítač.
  • USB typ B – o něco menší než typ A a je čtvercový. Je integrován do externích zařízení, jako jsou skenery, tiskárny a pevné disky.
  • USB typu C – Malá velikost a používá se ve většině běžných zařízení, jako jsou smartphony a reproduktory Bluetooth. Je tak elegantní, že jej lze bez problémů zapojit. Důvod, proč je populární a nahradil tradiční porty typu A, je ten, že podporuje obousměrné napájení, což znamená, že pokud dokáže nabíjet váš telefon pomocí notebooku, může se váš notebook nabíjet také pomocí telefonu.
  • USB Mini – Jedná se o miniaturní verze konektorů USB typu A a typu B používaných v přenosných fotoaparátech, starých mobilních telefonech a některých herních ovladačích. USB Mini je k dispozici ve dvou variantách, Mini USB A a Mini USB B.
  • USB Micro – Používají se v externích pevných discích, kde je potřeba rychle přenést velké objemy dat.
  • Lightning Cable – Apple představil další USB konektor, lightning kabel, který je dodáván s konektorem typu C na jednom konci a obdélníkovým konektorem na druhém s možností obrácení. Zatímco kabel lze použít pouze na zařízeních Apple (bohužel), umožňuje rychlé nabíjení zařízení Apple.

Porty USB se také liší podle verze a rychlosti. V závislosti na tom, jak rychle mohou přenášet data, lze USB rozdělit do 4 kategorií:

  • USB 1.0 – Maximální rychlost přenosu dat – 12 Mbps
  • USB 2.0 – Maximální rychlost přenosu dat – 480 Mbps
  • USB 3.0 – Maximální rychlost přenosu dat – 5 Gbps
  • USB 4.0 – Maximální rychlost přenosu dat – 40 Gbps

Na základě designu a funkčnosti jsou porty USB začleněny do různých zařízení s ohledem na vrozené potřeby zařízení. Zatímco USB dříve zavádělo určité zdání standardizace v portech, nyní existuje mnoho variant USB – nejnovější je lightning kabel představený společností Apple, o kterém jsme hovořili dříve.

V každém případě jsou nyní v zařízeních nejrozšířenější USB porty typu A a typu C.

Čtečka SD karet/Micro SD karta

Karty SD (Secure Digital) jsou malé paměťové karty používané k ukládání nebo přenosu digitálních dat, jako jsou fotografie a videa, na přenosných zařízeních. Telefony, fotoaparáty, elektronické knihy, hudební přehrávače, automobilové navigační systémy, digitální videokamery a podobná přenosná zařízení se obvykle dodávají s kartou SD.

Zdroj: Wikipedie

Alternativně má většina notebooků a počítačů čtečku SD karet, malý slot pro vložení SD karty. Vložením karty do slotu umožníte vašemu notebooku nebo PC číst obsah SD karty a přenášet data dovnitř a ven z flash paměťové karty.

Mezi podtypy karet SD patří karty Micro a Mini SD, které se řídí organizací Secure Digital Association.

Zvukový mikrofon 3,5 mm

Dalším slotem, který byste našli ve většině notebooků a počítačů, je 3,5mm audio mikrofon nebo konektor pro sluchátka. Je to průmyslový standardní audio konektor (používaný pro mikrofon a sluchátka) a bez ohledu na značku a model má většina zařízení standardní audio konektor.

Zdroj: Wikipedie

Kromě nejnovějších modelů iPhone, které nemají konektor pro sluchátka. Místo toho se stejný port používá pro nabíjení a sluchátka. Port také připojuje AUX pro streamování hudby z telefonu na stereo v autě.

Stereo linka

Základní deska PC nabízí několik audio portů s různými funkcemi a kritérii kompatibility. To vše se používá k připojení počítače k ​​externímu zvukovému hardwaru, jako je mikrofon, sluchátka, reproduktory a další. Nyní však díky náhlavním soupravám Bluetooth můžete jít bezdrátově!

  Jaká nastavení fotoaparátu mám použít pro pouliční a cestovní fotografii

Zdroj: Wikipedie

Tři hlavní části audio portů základní desky jsou linkový vstup, linkový výstup a mikrofon. Line-in slouží k připojení MP3 přehrávačů a CD přehrávačů a má modrou barvu. Line-out port má zelenou barvu a slouží k připojení zesilovačů a stereo reproduktorů.

K připojení mikrofonu slouží mikrofon v jednom, s růžovou barvou. Tři porty jsou většinou vždy 3,5mm (1/8″) mini-jacky.

C/Sub, boční port a zadní port

Kromě hlavních audio portů uvedených výše, některé další audio porty usnadňují zvukové systémy ve vašich zařízeních. Port C/Sub (oranžová barva) připojuje centrální/subwooferový reproduktor.

Zdroj: Wikipedie

Další dva jsou boční port a zadní port. Boční port (šedá barva) se připojuje k bočním reproduktorům a zadní port (černá barva) se připojuje k zadnímu reproduktoru. K dispozici je také 6,3 mm audio jack, ale ten se primárně používá u špičkových základních desek a není tak běžně dostupný jako 3,5 mm.

Společným audio portem, který bych měl zmínit, je S/PDIF port (Sony/Philips Digital Interface). Připojuje se k externím audio zařízením, jako jsou DVD přehrávače, Blu-ray přehrávače, CD nebo systémy domácího kina. Poskytuje lepší kvalitu zvuku ve srovnání s analogovými porty; proto se většinou vyskytují na základních deskách vyšší třídy, nikoli na základních deskách nižší až střední třídy.

FireWire

Ano, existuje další port, který se používá pro připojení periferních zařízení k počítači, a tím je FireWire. Port, známý také jako IEEE 1394, propojuje zařízení, jako jsou fotoaparáty, skenery, tiskárny, pevné disky a další periferní zařízení pro odesílání a přijímání dat.

Zdroj: Wikipedie

Zatímco USB má v podstatě stejnou práci, existují mezi nimi některé klíčové rozdíly. Pro začátek, FireWire zvládne více dat než USB pro zvuková a vizuální data. 2.0 USB například dokáže přenášet data rychlostí 480 Mbps. Mezitím 800 FireWire zvládne 800 Mbps. Ačkoli 2.0 USB zvládne 127 zařízení, 800 FireWire zvládne pouze 63 zařízení.

Další věcí, která tyto dva odlišuje, je to, že USB je založeno na hostitelské síti, zatímco FireWire je založeno na peer-to-peer. Pro komunikaci USB s jiným zařízením je pro síť potřeba počítač.

FireWire spojení lze navázat přímo mezi dvěma zařízeními, aniž by byl počítač prostředníkem. Účel obou ale nakonec zůstává stejný – připojit další periferní zařízení a přenášet data.

IEC konektor

IEC Connectors je skupina konektorů, které splňují normy Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC).

Zdroj: Wikipedie

Jedním z nejoblíbenějších konektorů je IEC 320 C13/14, kde 32 je počet specifikací, které mají napájecí konektory, a C1 je linková zásuvka používaná v AC a AV průmyslu. Jedná se o zkrácenou verzi IEC 60320.

Zásuvka C13 jde do zástrčky C14, která se většinou nachází v zapuštěných panelech nebo šasi na napájecích zdrojích počítačů.

eSATA

Standardy Serial ATA (SATA) představují nový formát externího úložiště, který připojuje počítač k různým externím paměťovým zařízením.

Zdroj: Wikipedie

Jeho účel je podobný jako u Firewire a USB, ale rychlost přenosu dat eSATA (External Serial Advanced Technology Attachment) je mnohem rychlejší než cokoliv jiného. Předvádí rychlost 3x rychlejší než jeho konkurenti.

DisplayPort

DisplayPort, jak název napovídá, propojuje zobrazovací zařízení a zdroj videa pro streamování videa na počítači. Přenáší audio a video signály současně a nezávisle, v závislosti na vašich potřebách.

Zdroj: Wikipedie

Rozsah cest video signálu se pohybuje od 6 do 16 bitů na barevný kanál, zatímco cesta zvuku má až 8 kanálů po 24 bitech. Video Electronics Standards Association (VESA) vyvinula DisplayPort jako vysoce výkonnou náhradu za další prominentní možnosti zobrazení, jako jsou DVI a VGA.

Stále je široce používán, protože DisplayPort podporuje obrázky s vysokým rozlišením s velkým počtem konektorů. Rychlost přenosu dat je také až 17,28 Gbps, což z něj dělá rychlou volbu.

Cardbus

Cardbus je jedno ze dvou rozšíření standardu PCMCIA, které může rozšířit šířku pásma sběrnice na 32 bitů při 33 MHz.

Zdroj: Wikipedie

PC karta se používá k přidání periferních možností a dalšího hardwaru k PC nebo notebooku.

Závěrečné myšlenky

Váš počítač nebo notebook je domovem bezpočtu portů, z nichž každý slouží k vytvoření dvou zařízení (vaše PC a periferní zařízení spolu komunikují a přenášejí data).

I když příchod určitých nových portů způsobil, že staré porty jsou zastaralé, jako to udělalo USB s herními porty a několika dalšími, je nezbytné znát anatomii starých a nových počítačů, abyste lépe porozuměli zařízením, která používáte. Tento příspěvek téměř zahrnoval každý port, o kterém potřebujete vědět.

Dále se podrobně seznamte o všech generacích počítačů, abyste své znalosti dále oprášili.