Android

4 způsoby identifikace a blokování sledování aplikací v systému Android

Aplikace po celý den sledují, co děláme s našimi zařízeními, a odesílají tyto informace na vzdálené servery. Víme, že se to děje, ale neexistuje přímý způsob, jak to zastavit. Naštěstí se správnými aplikacemi můžete většinu tohoto sledování ukončit.

1. Zkontrolujte popis obchodu Play aplikace

V průběhu let se Googlu podařilo lépe sdělit, zda aplikace sdílí data s třetími stranami a jaké informace shromažďuje. Můžete zjistit, zda vývojáři aplikací podnikají kroky k ochraně vašich informací, jako je šifrování informací při přenosu nebo vám umožňují smazat váš účet.

Tyto informace najdete tak, že navštívíte stránku aplikace Play Store a přejdete dolů do sekce „Bezpečnost dat“. Data Google vám mohou pomoci změřit, zda aplikace sleduje, ale neříkají vám, jak ji zastavit. Pokud tedy chcete aplikaci aktivně zabránit, aby vás sledovala, budete se muset spolehnout na nástroje třetích stran, o kterých pojednáme níže.

  Persist zlepšuje ovládání hlasitosti v systému Android prostřednictvím vlastních profilů

2. Obchod Aurora

Aurora je alternativní způsob přístupu a stahování aplikací Obchod Play. S Aurorou můžete stahovat aplikace anonymně bez vytvoření účtu Google. Už to je plus pro soukromí, protože nikdo nedostane protokol o všech aplikacích, které jste nainstalovali. Sledování však můžete dále omezit pomocí dalších informací, které o aplikacích odhaluje.

Když si prohlížíte stránku aplikace v Auroře, je zde sekce „Ochrana osobních údajů“, která uvádí známé sledovače obsažené v aplikaci. Pokud se posunete dále, uvidíte také sekci „Oprávnění“, která obsahuje přesná oprávnění, která aplikace požaduje.

Pomocí Aurory nemůžete blokovat sledování, ale může vám pomoci odhadnout, kterým aplikacím se vyhnout. A dozvíte se, které sledovače potřebují blokování jinými prostředky a jaká oprávnění zrušit.

Stažení: Obchod Aurora (Volný, uvolnit)

3. NetGuard

Nyní, když jste připraveni vzít akci do vlastních rukou, je čas stáhnout si NetGuard. Toto je aplikace brány firewall, která nevyžaduje rootování zařízení. S NetGuard můžete sledovat veškerý provoz proudící dovnitř a ven z vašeho zařízení a vypnout kohoutek.

  Jak používat zkratky aplikací v systému Android 7

Ve výchozím nastavení vám NetGuard umožňuje blokovat provoz na úrovni aplikace. To může být skvělé pro aplikace, které můžete používat offline, ale mohou být náchylné k úniku informací o vás, jako jsou útržkovité aplikace pro úpravu obrázků, které poskytují užitečné funkce, ale tajně vás sledují. Pokud však chcete ostatním skutečně zabránit ve sbírání jakýchkoliv informací o tom, jak svůj telefon používáte, NetGuard vám umožní zablokovat i služby na systémové úrovni. To zahrnuje služby Google Play.

Blokování Služeb Google Play vám v jistém smyslu umožňuje de-Google vaše zařízení, aniž byste museli složitě instalovat vlastní ROM. Jen vězte, že to může narušit některé neočekávané funkce, jako je možnost přijímat oznámení push z určitých aplikací.

NetGuard může být také podrobnější, což vám umožní blokovat konkrétní připojení. To je užitečné, pokud chcete používat aplikaci, ale chcete pouze zastavit její sledování na pozadí.

Stažení: NetGuard (Bezplatné, dostupné nákupy v aplikaci)

4. Soukromý prohlížeč DuckDuckGo

NetGuard může být komplexní a zastrašující. Pokud chcete zablokovat sledování třetích stran, aniž byste museli jít do ruky, podívejte se na DuckDuckGo’s App Tracking Protection. Tuto funkci můžete zapnout a spolehnout se, že vás ochrání před velkým množstvím sledování třetích stran.

  11 nejlepších aplikací pro fotoaparáty pro Android v roce 2020

Používání DuckDuckGo jako prohlížeče také blokuje některá sledování, se kterými se setkáte při procházení webu. Není to železné zabezpečení, ale toto je nejsnazší krok, který můžete udělat, abyste omezili sledování, aniž byste veškerý váš provoz přesouvali přes VPN.

Stažení: Soukromý prohlížeč DuckDuckGo (Volný, uvolnit)

Zastavte sledování aplikací v jeho stopách

Když čtete o obrovském množství online sledování, kterému jsme vystaveni, může být snadné cítit se ohromeni a ukončit činnost. To ale nutně neznamená, že s tím nemůžeme nic dělat.

I když chození se SIM kartou vždy někomu dává možnost nás sledovat, neznamená to, že musíme otevřít stavidla a poskytnout tuto schopnost stovkám společností. Máte možnost je zastavit, zatímco stále používáte telefon k tomu, co máte rádi.

x