4 způsoby, jak odpovědět na pracovní nabídku prostřednictvím e-mailu (s příklady)

S obdržením pracovní nabídky ve vašem e-mailu přichází nával naděje. Může to být vaše vysněná práce, nebo to může být průměrná nabídka, která naznačuje, že vaše hledání práce ještě neskončilo. V každém případě budete muset o svém rozhodnutí informovat společnost.

V závislosti na nabídce bude vaší odpovědí jedna ze čtyř možností: přijetí, odmítnutí, vyjednávání nebo zvážení. I když rozhodování může být pro vás snadné, vyjadřovat se profesionálně nemusí. Pojďme se podívat na to, jak reagovat na pracovní nabídku v každém ze čtyř scénářů.

1. Jak požádat o více času na zvážení pracovní nabídky

Počáteční pracovní nabídku obvykle dostanete po telefonu – tomu se říká „ústní“. Ale neočekává se od vás, že v tu chvíli odpovíte, takže se k tomu nenuťte. Poděkujte zaměstnavateli za nabídku a dejte mu vědět, že svou odpověď brzy zašlete. Pokud máte konkrétní důvody, proč potřebujete více času (například osobní závazky), můžete je také krátce sdílet.

Někdy vám náborový manažer řekne, zda očekává odpověď do určitého data. Pokud vám neposkytnou podrobnosti, můžete se zeptat, kdy budou chtít vaši odpověď. Jeden týden je standardní doba pro zvážení pracovní nabídky.

Po ústním podání obdržíte e-mail s formální písemnou nabídkou, která bude obsahovat další podrobnosti o práci a také informace o odměně a výhodách. Až budete připraveni, můžete na písemnou nabídku odpovědět vlastním e-mailem.

Pokud byste si rádi našli čas na zvážení nabídky, odepište něco takového:

Milý [Recipient Name],

Děkujeme za sdílení podrobností nabídky na pozici produktového manažera.

Nerad zdržuji svou formální odpověď na nabídku práce, ale pečlivě zvažuji podmínky a potřeboval bych pár dní, než odpovím. Mohl bych se vám ozvat do 18.

  Jak se naučit digitální marketing online?

Díky předem.

S přátelským pozdravem,

[Your Name]

Během této fáze si na chvíli položte několik klíčových otázek, abyste posoudili, zda pracovní příležitost dobře odpovídá vašim preferencím. To vám pomůže lépe se rozhodovat.

Jak požádat o další informace o pracovní nabídce

Některé společnosti vám pošlou dostatek informací o práci, abyste se mohli rychle rozhodnout. Ale mnozí ne – a budete jim muset napsat, abyste se zeptali na další podrobnosti, než učiníte konečné rozhodnutí.

Takto by takový e-mail vypadal:

Ahoj [Recipient Name],

Děkuji, že jste mě zvažovali na pozici obchodního manažera. Pohovor se mi líbil a těším se, že se stanu součástí týmu!

Po prostudování nabídky, kterou jsem od vás chtěl spustit, jsem měl několik otázek, zejména ohledně zdravotního pojištění a placené dovolené. Je to něco, o čem byste mohli brzy mluvit? Opravdu bych ocenil objasnění těchto podmínek a mohu vám při nejbližší příležitosti zavolat. Kolem 14:00 mám většinu odpoledne volno.

S pozdravem,

[Your Name]

2. Jak vyjednat nabídku práce

Pokud Vám podmínky nabídky nevyhovují, neváhejte s jednáním. Přijetí špatně placené práce si z dlouhodobého hlediska vybere daň na vašem duševním zdraví a kariérním růstu, takže je důležité vyžadovat to, co si zasloužíte. To vede nejen k potenciálnímu zvýšení vašeho platu, ale také zvyšuje vaši pracovní spokojenost a motivaci. Když se vaše očekávání lépe shodují s tím, co společnost nabízí, může to výrazně zlepšit vaši celkovou pracovní zkušenost.

Ve většině případů se vyjednávání uskuteční po telefonu s podrobnostmi potvrzenými e-mailem, ale konverzaci budete muset zahájit odesláním e-mailu. Takto by to vypadalo:

Ahoj [Recipient Name],

Ještě jednou děkuji, že jste se se mnou dříve podělili o podrobnosti nabídky. Práce s Apex je něco, na čem jsem chvíli pracoval a jsem nadšený z vyhlídky na připojení k týmu.

  Jak vytvářet okamžité grafy pomocí funkce Prozkoumat v Tabulkách Google

Mám však několik otázek ohledně kompenzačního balíčku a rád bych věděl, kdy budete k dispozici, abyste o něm mohli mluvit.

Dejte mi vědět. Děkujeme za vaši pomoc předem.

Nejlepší,

[Your Name]

Můžete se rozhodnout vyjádřit svůj záměr vyjednávat přímo, ale rozhodně je vkusnější být trochu… diplomatický. Pokud jste na volné noze, je nezbytné prozkoumat svou mzdovou sazbu zkoumáním toho, co účtují ostatní ve vašem oboru. To je jen jeden z mnoha cenných tipů, které je třeba vzít v úvahu při vyjednávání vyšší sazby za vaši práci na volné noze.

Jak vyjednávat, když máte jinou pracovní nabídku

Pokud jste odeslali mnoho žádostí, můžete získat více než jednu pracovní nabídku ve stejnou dobu. Je důležité to zmínit oběma zaměstnavatelům, ale udělejte to neutrálně a taktně. Urychlí to celý proces balení věcí a dá vám lepší pozici pro vyjednávání výhodnějších podmínek.

Takto by takový e-mail vypadal:

Ahoj [Recipient Name],

Byl jsem nadšený, že jsem dostal nabídku na roli Backend Developer ve společnosti [Company Name]. Děkuji za hladký průběh pohovoru a trpělivost při řešení všech mých problémů.

Chtěl jsem vám oznámit, že jsem tento týden nečekaně dostal další pracovní nabídku, a přestože mě tato pozice také láká, spolupráce s vámi by byla moje první volba. Nabízený plat byl však výrazně vyšší než tato nabídka. A to mi ztěžuje rozhodování.

Je nějaký prostor pro vyjednávání, pokud jde o plat a benefity?

S pozdravem,

[Your Name]

Pokud si společnost uvědomí, jak cenní jste, upraví svůj balíček a předloží protinabídku. Pokud ne, je na vás, abyste se rozhodli, co je pro vaši kariéru nejlepší – menší nabídka může představovat větší šanci na kariérní růst nebo skvělé příležitosti k učení. Vše záleží na tom, co je pro vás v této době ve vaší kariéře důležité.

3. Jak přijmout pracovní nabídku

Pokud se rozhodnete přijmout pracovní nabídku, udržujte svůj e-mail stručný a přímočarý. Chcete zaměstnavateli poděkovat za nabídku, pak uveďte jasné přijetí pracovní nabídky. Zmiňte také potvrzení o dohodnutém pracovním zařazení a datu nástupu a zakončete dotazem na další postup.

  Oprava Čeká se na opravu systému, která k dokončení vyžaduje restart

Odepište něco takového:

Ahoj [Recipient Name],

Ještě jednou děkuji, že jste se se mnou dříve podělili o podrobnosti nabídky. Prošel jsem podmínky a jsem nadšený, že se mohu připojit k vaší společnosti jako obsahový stratég. Jsem z této příležitosti opravdu nadšený a nemůžu se dočkat, až začneme 7. února!

Dejte mi prosím vědět, jaké jsou další kroky a pokud ode mě požadujete další dokumentaci nebo informace.

Nejlepší,

[Your Name]

Než však přijmete pracovní nabídku, je důležité, abyste si u potenciálního zaměstnavatele dali pozor na určité varovné signály. Identifikace těchto varovných příznaků může pomoci zajistit hladší zážitek v budoucnu.

4. Jak odmítnout pracovní nabídku

Pokud se po pečlivém zvážení rozhodnete, že pracovní nabídka pro vás není vhodná, měli byste o tom informovat zaměstnavatele. To nemusí být nejjednodušší vyjádřit – odmítnutí je bolestivé bez ohledu na to, na které straně stojíte. I když se domníváte, že zaměstnavatel vynaložil velké úsilí, aby vám prodal práci, „ne“ je součástí procesu hledání práce pro obě strany.

Udržujte e-mail krátký a zdvořilý – chcete znít vděčně, ale nemusíte zacházet do velkých podrobností o tom, proč nabídku odmítáte. Zakončete žádostí, abyste zůstali v kontaktu.

Zde je příklad:

Ahoj [Recipient Name],

Ještě jednou děkuji, že jste mi minulý týden umožnili setkat se s týmem. Bylo skvělé dozvědět se více o pozici růstového stratéga a byla jsem nadšená, že jsem tu práci dostala. Po dlouhém přemýšlení jsem se však rozhodl, že tato pozice není v tuto chvíli nejvhodnější pro mé kariérní cíle.

Bylo mi potěšením vás poznat a doufám, že v budoucnu budeme moci znovu spolupracovat. Prosím, zůstaňte v kontaktu!

S pozdravem,

[Your Name]

O jeden e-mail blíž k vaší vysněné práci

Je velmi důležité, abyste byli ve svých odpovědích zaměstnavatelům profesionální. Ať už je vaše odpověď jakákoli, s pomocí tohoto článku si můžete být jisti, že bude dobře formulován.

Možná budete chtít zdokonalit své písemné dovednosti, abyste byli lépe vybaveni k psaní e-mailů, poznámek a dopisů, když to bude potřeba.