5 textových dobrodružných her, které můžete hrát ve svém prohlížeči

Textové dobrodružné hry (také známé jako interaktivní fikce nebo IF) jsou klasickým herním žánrem, kde veškerá interakce probíhá prostřednictvím slov na obrazovce. Navzdory jejich primitivnímu původu zrozenému z hardwarových omezení je tento typ dobrodružství stále živý a zábavný na moderních zařízeních.

Pro hraní mnoha textových her nemusíte nic platit ani instalovat. Místo toho si je můžete zahrát hned teď ve svém webovém prohlížeči. Zde je několik skvělých textových dobrodružných her, které lze hrát online.

Jelikož byl The Dreamhold vytvořen speciálně pro začínající hráče interaktivní fikce, je vynikajícím způsobem, jak se s tímto žánrem seznámit. Kromě relativně krátké délky a nízké obtížnosti má hra také „výukový hlas“, který vám během zážitku dává rady.

Pokud nejste nováčkem, můžete si The Dreamhold užít. Chcete-li tuto část hry deaktivovat, stačí napsat tutorial. A pokud byste chtěli ještě větší výzvu, zadejte expert a vstupte do režimu Expert, který ztíží některé hádanky.

Pokud jde o hru samotnou, děj se zde točí kolem toho, že se probudíte uvnitř buňky. Nepamatujete si, jak jste se tam dostali, a potřebujete to prozkoumat, abyste na to přišli.

Zork je raná a známá textová adventura. Původně vydaný na konci 70. let 20. století přežil zkoušku časem díky vysoké kvalitě vyprávění a pokročilému rozpoznávání textu. U tak staré hry není analyzátor textu nijak zvlášť náročný na to, co zadáte.

  Otočit Vrstvu Pod Vlastním Úhlem

Jak se ukázalo, Zork je ve skutečnosti rozdělen na tři části. Tento první vás spustí před bílým domem bez dalších pokynů. Poté, co se propracujete do domu, začnete dobrodružství správně a musíte nasbírat co nejvíce pokladů.

Zork podporuje ukládání a obnovu a můžete dokonce změnit, kolik informací vám hra o nových lokacích poskytne pomocí krátkých a podrobných příkazů. Tato klasika je skvělým výchozím bodem pro hraní textových adventur. Zkuste si užít počátky dobrodružného žánru a uvidíte, jak dlouho dokážete přežít, než vás sežere grue.

Spider and Web je textová dobrodružná hra z roku 1998, kterou vytvořil stejný člověk za The Dreamhold. V tomto dobrodružství jste špión, který byl zajat, když se maskoval jako turista. Postupně zjišťujete, co se děje ve stejnou chvíli, kdy to dělá vaše postava.

Je pozoruhodné, že možnosti dialogů v této hře jsou ve srovnání s ostatními jednoduché. Na otázku můžete odpovědět pouze Ano, Ne nebo mlčet. To usnadňuje rozhodování, co chcete dělat, ale to neznamená, že je hra snadná.

Často je těžké udržet přehled o tom, co se děje, a udržet svůj příběh přímočarý, takže očekávejte vysokou úroveň obtížnosti hry. Můžete ukládat a obnovovat, abyste nemuseli znovu přehrávat velké bloky; hra také obsahuje příkaz Zpět pro případ, že selžete.

Máte náladu na strašidelnou hororovou hru? Night House vás nutí hrát si za malého chlapce, který se probudí uprostřed noci, aby použil toaletu. Brzy zjistí, že jeho rodina není doma, a dostane se do mnohem děsivějšího zážitku, než si představoval.

  Jak získat kolumbijskou IP adresu z jakékoli země

Night House je jedinečný v tom, že má kromě zadávání textu i několik doplňků. Pravá strana obrazovky obsahuje základní směrové vstupy, kterými se můžete pohybovat. Sleduje také váš inventář a to, co je kolem vás. Jednoduchá mapa v horní části obrazovky vám pomůže udržet si orientaci.

S doplňky, jako jsou zvukové efekty probíhající bouřky, přidává Night House něco navíc k textově-dobrodružnému zážitku. Zkuste to, pokud pro vás ostatní hry na seznamu byly příliš primitivní.

Textové hry se neomezují pouze na interaktivní fikci. Torn je online RPG s tisíci aktivních hráčů. V něm začínáte život v novém městě a rozhodujete se, jakou cestou se chcete vydat. Můžete se stát silným, proměnit se v zločince a zmlátit všechny ostatní. Případně studovat, abyste dosáhli vysokého vzdělání, dodržovali zákony a řídili úspěšnou společnost.

Při spuštění vám hra připomene, že jde o dlouhodobý zážitek. Díky tomu je to skvělá hra pro rychlé sezení, když se nudíte, protože do ní nemusíte trávit spoustu času najednou. Poté, co projdete několika výukovými misemi, budete na cestě k tomu, aby byl váš život ve městě takový, jaký byste chtěli.

Na rozdíl od ostatních her v tomto seznamu, které můžete spustit okamžitě, si budete muset vytvořit bezplatný účet, abyste mohli hrát Torn. Trvá to však jen chvilku. A přestože nabízí mnohem robustnější rozhraní než jiné textové hry, Torn je stále příjemným textovým dobrodružstvím.

  8 analytických a výzkumných nástrojů pro datové vědce (alternativy Atlas.ti pro výzkumné projekty)

Více textových dobrodružných her, které můžete hrát

Dvě stránky, na které byste se měli podívat pro další interaktivní hrané hry, jsou TextAdventures a Interaktivní databáze beletrie. Na těchto stránkách najdete spoustu her různých žánrů, které si můžete vyzkoušet.

Pokud jste v těchto typech her nováčkem, podívejte se na Cheat sheet pro lidovou republiku interaktivní fikce. Podrobně popisuje nejběžnější příkazy dostupné v těchto hrách, takže je skvělé mít je po ruce, když začínáte.

Kredit obrázku: Lidová republika interaktivní fikce

Pokud si někdy nejste jisti, co můžete udělat, zkuste zadat informace o tom, kdy hra začíná, abyste získali základní pokyny. Většina her má také příkaz help, který poskytne další informace.

Spousta zábavy s textovými hrami v prohlížeči

Interaktivní fikce kombinuje hráčskou volbu videohry se skvělým vyprávěním knih a filmů. Pokud nemáte rádi veškerou akci moderních her, je to skvělý žánr, který můžete vyzkoušet. Skutečnost, že většina textových her nestojí za hraní nic, je také příjemný bonus.

I když je snadné tyto hry zavrhnout jako primitivní, má cenu objevit zábavu v žánru, který jste možná odepsali.