7 nejlepších softwaru pro mapování dronů pro přesné dokončení průzkumů

Drony se staly lepší součástí našich životů, protože se používají v různých průmyslových odvětvích.

Mnoho stavenišť, těžařských firem a oddělení lesnictví a zemědělství využívá mapování drony ke zvýšení efektivity, kvality a rychlosti ve svých operacích.

Mapování pomocí dronů je však pro většinu těchto odvětví stále novinkou. Uživatelé tedy musí správně vybrat software, aby dosáhli nejlepších výsledků.

Mapování dronů se týká použití bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) nebo dronů k zachycení vzdušných dat pomocí senzorů směřujících dolů, jako jsou užitečné zatížení LIDAR, multispektrální kamery nebo RGB.

Během tohoto cvičení je země několikrát vyfotografována z různých úhlů a každý snímek je označen souřadnicemi. 3D mapa s přesnými měřeními a GPS souřadnicemi je vytvořena pomocí softwaru pro fotogrammetrii Drone.

Výhody softwaru pro mapování dronů

 • Snižuje čas v terénu a náklady na průzkum. Použití dronů k pořizování topografických snímků je pětkrát účinnější než pozemní metody. Při používání dronu již nemusíte umisťovat mnoho GCP, protože umožňuje geotagging, čímž se snižují celkové náklady.
 • Dokáže zmapovat nepřístupné oblasti. Zaměřování může být složité, zvláště když narazíte na nepřístupná místa. Naštěstí může dron manévrovat přes většinu míst a pořizovat dobré snímky.
 • Poskytuje vyčerpávající a přesné údaje. Na rozdíl od totálních stanic, které měří pouze jednotlivé body, může snímek z dronu produkovat tisíce měření zastoupených v různých formátech, jako je ortomozaika, vrstevnice, mračno bodů, DTM a DSM.

Co je třeba zvážit při výběru softwaru pro mapování dronů

Kompatibilní formáty souborů

Pokud jste profesionál nabízející služby dronů, narazíte na klienty, kteří hledají různé formáty souborů. Možná budete muset otevřít data shromážděná pomocí standardního softwaru, jako je AutoCAD, Google Earth a ArcGIS. Ujistěte se, že vybraný software pro mapování dronů dokáže exportovat data v různých formátech.

End-to-end služby

Ideální softwarový balík pro mapování dronů by měl nabízet všechna řešení potřebná pro mapování. Takové funkce by vám měly pomoci naplánovat let, komunikovat s dronem za letu, zaznamenávat data a ukládat je na cloud nebo místní úložiště, zpracovávat je a následně exportovat do vhodného formátu.

  Jak spravovat nastavení schůzky Zoom

Snadnost použití

Pokud je to poprvé, co se zabýváte softwarovým balíčkem pro mapování dronů, budete potřebovat samovysvětlující softwarovou aplikaci. Provádění výzkumu vám pomůže vybrat aplikaci, která se snadno používá.

Prostředí pro spolupráci

Některé projekty mohou vyžadovat vstupy od různých uživatelů a zdrojů dat. Ideální softwarový balík by měl umožnit různým členům týmu plánovat, naplánovat a provést misi dronu.

Níže jsou uvedeny některé z nejlepších softwarových aplikací pro mapování dronů, které můžete dnes vyzkoušet.

Pix4D

Podle oficiálních stránek je Pix4D „přední fotogrammetrický software pro profesionální mapování dronů“. Tento nástroj pro mapování dronů vyhovuje pokročilým uživatelům. Má bezplatnou zkušební verzi, zatímco placená verze začíná od 291 $ měsíčně pro Pix4DMapper.

Klíčové vlastnosti

 • Dodává se v různých verzích pro různé účely. Vždy si můžete vybrat softwarový balík, který vám vyhovuje, protože společnost má Pix4DMapper pro mapování, Pix4Dbim pro stavebnictví, Pix4Dag pro zemědělství a Pix4Dmodel pro 3D modelování.
 • Vícejazyčný. Tato softwarová aplikace podporuje různé jazyky, jako je angličtina, ruština, němčina, francouzština, japonština, španělština, mandarínština, italština a korejština.
 • Automatizované zpracování. Pix4D dokáže automaticky extrahovat statické snímky z videí a vytvořit nový projekt. Tento softwarový balík také zpracovává snímky se známou vnější orientací kamery nebo bez ní.

Snadné mapy

Maps Made Easy umožňuje uživatelům dosáhnout dokonalého pokrytí a překrytí pomocí jednoduchého ovládání vzoru letu, rychlosti letu a snímkové frekvence kamery.

Maps Made Easy má plán Pay-as-you-go se sazbami již od 0,016 $ za obrázek. Můžete se také rozhodnout pro model založený na předplatném s bezplatnou úrovní a placeným předplatným od 5 $ měsíčně.

Klíčové vlastnosti

 • Šití na základě 3D modelu. Maps Made Easy využívá k vytváření map nejmodernější metody. Tato softwarová aplikace kombinuje několik vzhledů a po zpracování se exportují neuvěřitelně přesné ortofotomapy.
 • Měření objemu zásob. Měření a sledování objemů zásob je rychlé a snadné prostřednictvím webového měření objemu Maps Made Easy. Nemusíte kupovat drahý externí software, můžete měřit přímo z webového prohlížeče.
 • Zpracování normalizovaného rozdílového vegetačního indexu (NDVI). NDVI je grafický indikátor, který analyzuje měření dálkového průzkumu Země a posuzuje, zda má cíl zdravou vegetaci.
 • Aplikace Map Pilot pro iOS a Android. Svůj let můžete plánovat a ovládat pomocí smartphonu. Stačí zadat oblast průzkumu, vybrat úroveň podrobností a letět a aplikace se postará o zbytek.

AgiSoft

AgiSoftMetashape byl navržen pro zpracování dat fotogrammetrie. Můžete tak snadno zpracovávat snímky a generovat 3D prostorová data rychle a přesně. Má 30denní bezplatnou zkušební verzi a cena začíná od 155,90 $ měsíčně.

  Co znamená CTFU a kdy jej použít?

Klíčové vlastnosti

 • Několik možností výstupu. AgiSoft Metashape má různé možnosti výstupu v závislosti na vašich potřebách.
 • Propracovaná úprava modelu. Balíček umožňuje další rekonstrukci prostřednictvím automatické vícetřídní bodové klasifikace.
 • generace DSM/DTM. V závislosti na vašem projektu můžete vygenerovat buď Digital Surface Mornd/nebo Digitální model terénu.

Slabost

 • AgiSoft Metashape není komplexní řešení mapování dronů, protože bylo navrženo jako řešení pro zpracování.

Simaktivní

Software Correlator3D od společnosti Simactive vám umožňuje zpracovávat velké mapové projekty a poskytovat vysoce kvalitní výsledky ze satelitních snímků, dronů nebo letadel. Má bezplatnou zkušební verzi a flexibilní platební plány za 295 $ měsíčně.

Klíčové vlastnosti

 • Flexibilní modulární architektura. Z Correlator3D můžete dosáhnout spousty věcí, od letecké triangulace, extrakce DTM, generování DSM a mračna bodů, generování 3D modelu, vytváření mozaiky až po ortorektifikaci.
 • Distribuované zpracování. Dávkové zpracování urychluje rychlost zpracování a vy tak můžete rychle dodávat velké projekty.
 • Výkonné nástroje pro úpravy. Na výběr je několik možností, jako je tvorba GCP, úprava spojovacích bodů, úprava DEM, úprava mozaiky a extrakce 3D prvků.

Virtuální geodet

Virtual Surveyor je softwarová aplikace vhodná pro topografické zaměření, stavební zemní práce, těžbu a dobývání a inventarizaci zásob. Aplikace je dodávána s různými nástroji, které vám pomohou přesně optimalizovat váš projekt. Má bezplatný plán, zatímco placené plány začínají od 125 $ na uživatele měsíčně.

Klíčové vlastnosti

 • Spolupráce. Můžete připojit svou schránku a přistupovat ke svým souborům odkudkoli. Své záběry můžete také sdílet externě a spravovat přístupová práva.
 • Snadno kombinujte data z terénních prací, dronů a CAD. Pokud máte data z GPS nebo totální stanice, můžete je předávat virtuálnímu geodetu pro přesnější výsledky.
 • Různé úhly pohledu. Pokud mapujete lineární prvky nebo potřebujete připravit zprávu, bude 2D zobrazení mapy ideální. Můžete se však rozhodnout pro 3D analýzu topografie a/nebo ji porovnat s návrhem.

3DF Zephyr

3DF Zephyr od 3DFlow umožňuje uživatelům automaticky rekonstruovat 3D modely z fotografií. Toto softwarové řešení fotogrammetrie si také poradí s jakýmkoliv 3D skenováním nebo rekonstrukcí. Má bezplatný plán, zatímco placené verze začínají od 149,00 € + DPH.

Klíčové vlastnosti

 • Podpora více GPU. Podpora více GPU společnosti Zephyr vám dává kontrolu nad kroky 3D rekonstrukce.
 • Univerzální pro mnoho aplikací. 3DF Zephyr můžete aplikovat na stovky projektů, scénářů a aplikací. Stačí definovat své cíle a nástroj se postará o zbytek.
 • K dispozici jsou různé modely. 3DF Zephyr jde nad rámec 3D, protože můžete získat digitální modely terénu a povrchů (DTM, DSM), skutečné ortofoto, zprávy o projektech a statistiky.
  Jak získám člověka v zákaznickém servisu Verizon

Otevřete mapu dronu

Open Drone Map je softwarová aplikace, která využívá letecké snímky ke generování map, DEM, mračen bodů a 3D modelů. Má modely s průběžnými platbami a modely založené na předplatném od 29 USD / měsíc.

Klíčové vlastnosti

 • Ortomosaika. Pomocí této softwarové aplikace můžete zpracovávat georeferencované ortorektifikované mapy.
 • Pozemní kontrolní body. Pro větší přesnost můžete vytvářet a používat GCP.
 • Více formátů exportu. Své soubory můžete exportovat ve formátech GeoTIFF, LAS/LAZ, PNG, OBJ a OGC 3D Tiles.
 • K dispozici jsou různé modely. Open Drone Map vytváří texturované 3D modely ve formátu OBJ a OGC 3D Tiles. Existují také georeferenční digitální výškové modely (DSM a DTM)

Průmyslová odvětví využívající software pro mapování dronů

Výstavba a infrastruktura

Pomocí softwaru pro mapování dronů mohou odborníci ve stavebnictví zmapovat velké nebo nedosažitelné oblasti pro předem postavené vyhodnocení. Další využití ve stavebnictví je sledování průběhu výstavby a 3D modelování míst.

Zemědělství

Multispektrální snímky z takového nástroje se budou hodit při identifikaci problémů rostlin a poskytování přesných počtů rostlin. Shromážděná data lze využít k prevenci nákladného šíření invazních druhů nebo nemocí.

Těžba a kamenivo

Drone Mapping Software zlepšuje efektivitu řízení velkých lomů a těžebních lokalit. Některá z použití takového softwaru při těžbě zahrnují;

 • Identifikace nebezpečí
 • Sledování svahu
 • Posouzení před odstřelem nebo vrtáním
 • Inventarizace a řízení objemu zásob

Management divoké zvěře

Moderní výzkumníci a ochránci přírody používají drony k monitorování změn půdy a sledování pohybu divoké zvěře.

Poznámka autora

Chcete-li využít plný potenciál softwaru pro mapování dronů, měl by s ním zacházet profesionál. Konečné výsledky ovlivní i výběr dronu, a proto byste si měli zajistit správný výběr.

Zabalit se

Drone Mapping se nyní stává atraktivním pro profesionální letce s drony po celém světě. Výběr softwaru pro mapování dronů bude záviset na potřebách, snadném použití a znalosti funkcí softwaru. Aby však uživatel porozuměl tomuto oboru a vytvořil dokonalé mapy, musí nejprve zvládnout základy mapové projekce, dálkového průzkumu Země a 3D modelování.

Můžete také prozkoumat některé geoprostorové nástroje pro mapování a vizualizaci dat.

x