8 nejlepších míst, kde se můžete naučit JavaScript v roce 2023

JavaScript je jedním z nejoblíbenějších a nejoblíbenějších programovacích jazyků.

Jeho použití sahá od vývoje webových stránek až po psaní kódu pro Mars Rover. Navzdory své jednoduchosti je to programovací jazyk, který se vyplatí se naučit. Tento článek je průvodcem o nejlepších místech, kde se můžete naučit JavaScript.

Co je JavaScript a k čemu se používá?

JavaScript je populární programovací jazyk používaný převážně ve vývoji webových aplikací. Je to jeden z nejpopulárnějších jazyků na světě a je také velmi milován vývojáři. Má syntaxi podobnou rodině C a obecně se považuje za snadnou k naučení.

Stručná historie

JavaScript je programovací jazyk vyvinutý Brendanem Eichem v roce 1995 ve společnosti Netscape. Byl navržen pro použití v prohlížeči Netscape, Netscape Navigator, aby byly webové stránky interaktivní. Postupem času si JavaScript osvojilo stále více prohlížečů.

Dalším kritickým bodem byl vývoj Node.js, programu schopného číst a spouštět JavaScript mimo prohlížeč. To umožnilo JavaScriptu růst za hranice prohlížeče a použít jej k vytváření nejrůznějších aplikací, včetně mobilních, desktopových a serverových aplikací.

Použití JavaScriptu

  • JavaScript je užitečný pro tvorbu a tvorbu webových stránek. Po přidání na webové stránky jsou JavaScript interaktivnější. To lze provést pomocí čistého JavaScriptu nebo pomocí jednoho z mnoha frameworků.
  • Používá se také k vytváření aplikací na straně serveru pomocí zavedeného běhového prostředí, jako je Node.js nebo relativně novější – Bun.
  • Jazyk se také používá k vývoji desktopových aplikací využívajících Electron.js a mobilních aplikací využívajících NativeScript.
  • Mnoho dalších použití JavaScriptu není tak běžné. Patří mezi ně vývoj her, strojové učení, skriptování aplikací Google Workspace a vytváření aplikací pro virtuální realitu.
  Kam byste měli utrácet při stavbě PC (a kde byste neměli)

Navzdory syntaktické podobnosti je JavaScript odlišný jazyk od Java.

Přečtěte si také: Pochopení Java vs JavaScript

Proč je Javascript dobrým prvním jazykem?

  • JavaScript je relativně snadné se naučit ve srovnání s jinými programovacími jazyky, jako je Java nebo C++.
  • Jak již bylo zmíněno, je velmi užitečný, s mnoha způsoby použití přesahujícími původní prohlížeč, pro který byl navržen.
  • JavaScript je populární jazyk, což znamená, že má mnoho zdrojů, ze kterých se lze učit, z nichž některé jsem uvedl níže.
  • Je také snadné získat podporu, pokud uvíznete, což nevyhnutelně budete, když se naučíte nový programovací jazyk.
  • Instalace kompilátoru JavaScriptu je snadná. Můžete jej spustit v prohlížeči (který již máte, pokud čtete tento článek) nebo nainstalovat Node.js nebo Bun – obojí se snadno instaluje.

Nejlepší místa pro výuku JavaScriptu

Konečně sekce, kterou pravděpodobně chcete. Zde je seznam nejlepších míst, kde se můžete naučit JavaScript online. Některé z těchto zdrojů jsou placené, ale většina je zdarma.

Youtube

YouTube je bezpochyby nejoblíbenější web pro výuku programování. Obsahuje stovky, ne-li tisíce bezplatných výukových programů, které vás převedou od nulové znalosti JavaScriptu až po vývojáře na základní úrovni. Některé z nejlepších výukových programů JavaScriptu na YouTube zahrnují tento výukový program kanálu Programování s Mosh a další od Traversy Media. Oba návody jsou volně dostupné na YouTube.

  Jak získat videa na Instagramu na celé obrazovce

w3schools

w3schools je jedním ze zavedenějších výukových zdrojů pro všechna témata programování na internetu. Mají kurzy pokrývající JavaScript, HTML, CSS, Python, C++, Java a mnoho dalších jazyků.

Kromě toho mají kurzy pro knihovny JavaScript, jako je React a JQuery, a runtime, jako je Node.js. Tyto kurzy jsou dostupné zdarma. Nabízejí také certifikace za příplatek.

Výmluvný JavaScript

Výmluvný JavaScript je jednou z nejobsáhlejších knih o JavaScriptu. Napsal ji Marijn Haverbeke a v současné době je ve třetím vydání, které vyšlo v roce 2018. Na rozdíl od většiny ostatních tutoriálů vás kniha naučí JavaScript nezávisle na HTML.

Další kapitoly vám však ukážou, jak používat JavaScript s HTML, aby byly webové stránky interaktivní. Kromě toho se kniha zabývá také Node.js. Verze PDF je zdarma, tištěnou verzi lze zakoupit.

FreeCodeCamp

FreeCodeCamp je jedním z nejlepších míst, kde se můžete naučit programovat online. Mají návody na různé technologie a články, které vás naučí různé koncepty. Jejich výukový program JavaScript je jedním z nejsledovanějších na YouTube. Nabízejí také osnovy vývoje webu pro front-end, které vás vedou při učení.

Udemy

Udemy je jednou z populárnějších výukových platforem pro mnoho věcí, včetně programátorů. Má kurzy od nezávislých tvůrců pokrývající nejrůznější témata. Některé z nejlépe hodnocených kurzů JavaScriptu zahrnují tento kurz Jonáš Schmedtmanntento od Brad Traversya tento od Academind.

  11 nejlepších způsobů, jak opravit chybu selhání skenování virů v prohlížeči Google Chrome

Coursera

Stejně jako Udemy je Coursera výukovou platformou s více kurzy. Kurzy Coursera však obvykle vytvářejí větší organizace, jako je Google, Meta a IBM. Proto bývají velmi kvalitní.

Kurzy pokrývají mnoho oblastí, od informatiky a programování po obchod a finance. Je to také skvělé místo pro výuku JavaScriptu. Některé z nejlepších kurzů JavaScriptu Coursera zahrnují JavaScript pro začátečníky od Meta, JavaScript pro Začátečníci od UC Davis a Naučte se JavaScript od Scrimba.

Codecademy

Codecademy má jeden z nejlepších kurzů JavaScript pro začátečníky. Kurz obsahuje lekce, projekty, kvízy a články, které vám pomohou lépe porozumět. Zahrnuje mnoho konceptů, od základů až po mírně pokročilejší koncepty, jako je objektově orientované programování.

Nejlepší na Codecademy je, že je praktická; můžete psát a spouštět kód v prohlížeči, zatímco se učíte. Je vysoce hodnocen a je k dispozici zdarma bez certifikace. Pro certifikaci budete muset upgradovat na placený tarif. Codecademy má také kurzy pro další jazyky, jako je Python, Ruby a C++ – většina z nich je zdarma.

MDN

Mozilla Developer Network je dnes jedním z nejrozsáhlejších a nejpodrobnějších zdrojů o webových technologiích na internetu. Obsahuje články a návody týkající se různých konceptů, jako je HTML, CSS a JavaScript. Průvodce JavaScriptem pokrývá vše, co potřebujete vědět, abyste byli zběhlí. Je také zcela zdarma.

Závěr

JavaScript je bezpochyby užitečný jazyk k učení. Vzhledem k tomu, že se jedná o populární jazyk, není nedostatek učebních zdrojů. I když tento článek uvádí mnoho výukových zdrojů, existuje mnoho dalších, které jsou dobré, možná lepší. Moje rada při učení JavaScriptu nebo programování je nespoléhat se na jeden zdroj.

Šťastné učení!

Dále se podívejte na vzrušující cheat sheets JavaScript pro vývojáře a studenty.