Co je soubor NTUSER.DAT ve Windows?

V každém uživatelském profilu je skrytý soubor s názvem NTUSER.DAT. Tento soubor obsahuje nastavení a předvolby pro každého uživatele, takže byste jej neměli mazat a pravděpodobně ani upravovat. Systém Windows automaticky načte, změní a uloží soubor za vás.

NTUSER.DAT obsahuje nastavení vašeho uživatelského profilu

Pokaždé, když změníte vzhled a chování systému Windows a nainstalovaných programů, ať už jde o pozadí plochy, rozlišení monitoru nebo dokonce o to, která tiskárna je výchozí, musí si systém Windows při příštím načtení zapamatovat vaše preference.

Windows toho dosáhne tak, že tyto informace nejprve uloží do registru v podregistru HKEY_CURRENT_USER. Poté, když se odhlásíte nebo vypnete, systém Windows uloží tyto informace do souboru NTUSER.DAT. Při příštím přihlášení systém Windows načte soubor NTUSER.DAT do paměti a všechny vaše předvolby se znovu načtou do registru. Tento proces vám umožní osobní nastavení jedinečné pro váš uživatelský profil, jako je zvolené pozadí plochy.

  Jak nastavit vlastní ikonu složky v systému Windows 10

Název NTUSER.DAT je pozůstatek ze systému Windows NT, který byl poprvé uveden ve Windows 3.1. Společnost Microsoft používá příponu DAT s jakýmkoli souborem, který obsahuje data.

Každý uživatel má soubor NTUSER.DAT

Windows neměly vždy plnou podporu uživatelských profilů. V dřívějších verzích, když jste spouštěli Windows, každý uživatel počítače viděl stejnou plochu, soubory a programy. Windows nyní lépe podporuje více uživatelů na stejném počítači, a to umístěním souboru NTUSER.DAT do profilu každého uživatele. Můžete se tam dostat otevřením Průzkumníka souborů a buď procházením:

C:Uživatelé*VašeUživatelskéJméno*

nebo zadáním:

%userprofile%

do adresního řádku Průzkumníka souborů a poté stiskněte klávesu Enter.

Pokud ještě nevidíte NTUSER.DAT, nemějte obavy. Společnost Microsoft nemá v úmyslu tento soubor upravovat nebo odstraňovat, takže jej skryje. Chcete-li soubor zviditelnit, můžete zapnout možnost Zobrazit skryté soubory.

  Jak používat domácí streamování Steam k hraní her pro Windows na Linuxu

Pravděpodobně si všimnete, že kromě souboru NTUSER.DAT existuje také jeden nebo více souborů ntuser.dat.LOG. Pokaždé, když provedete změnu, systém Windows uloží vaše nové předvolby do souboru NTUSER.DAT. Nejprve však vytvoří kopii a přejmenuje ji na ntuser.dat.LOG (plus zvýšené číslo), aby se zálohovala vaše předchozí nastavení. Dokonce i Microsoft ví, že byste měli vždy zálohovat svá nastavení a soubory.

Neodstraňujte soubor NTUSER.DAT

Soubor NTUSER.DAT byste nikdy neměli mazat. Protože systém Windows na něm závisí při načítání vašich nastavení a předvoleb, jeho odstranění by poškodilo váš uživatelský profil. Při příštím přihlášení se zobrazí výzva, že systém Windows se nemůže přihlásit k vašemu účtu.

Navzdory návrhu, že odhlášení a opětovné přihlášení může problém vyřešit, znovu se zobrazí stejná zpráva. Pokud se pokusíte vytvořit prostý soubor NTUSER.DAT, který nahradí chybějící instanci, během dialogu prvního nastavení se objeví smyčka a systém Windows nikdy nedokončí přihlášení.

  Jak zakázat funkci propojení telefonu v systému Windows 10

Soubor NTUSER.DAT obvykle není velký soubor, v rozmezí od 3 megabajtů na jednom z našich nových počítačů do 17 megabajtů na počítači, který používáme několik let. Smazáním obvykle nezískáte mnoho místa, ale výsledky mohou být katastrofální. Pokud uživatelský profil není potřeba, je nejlepší odebrat uživatelský účet prostřednictvím systému Windows.

Pravděpodobně byste to také neměli upravovat. Někteří správci to mohou udělat, aby provedli rychlé změny u mnoha uživatelů, ale pokud nebudete opatrní, můžete způsobit problémy, které se těžko opravují.

Lepší je použít regedit k provedení změn v registru. Práce v registru je také něco, co byste měli dělat opatrně, ale je velká šance, že najdete průvodce, který vás provede nezbytnými kroky. Po úpravě registru při příštím odhlášení nebo vypnutí se vaše nové nastavení uloží do souboru NTUSER.DAT.