Co je šum ve fotografii? 5 způsobů, jak se tomu vyhnout

Klíčové věci

  • Šum je neodmyslitelným aspektem fotografie, který může snížit jasnost, ale lze jej minimalizovat správnou technikou a porozuměním.
  • Šum ve fotografii pochází z různých zdrojů, ale klíčové je zaměřit se na odstup signálu od šumu, aby byl signál (požadovaný snímek) silnější než šum.
  • Techniky pro snížení šumu zahrnují správnou expozici obrazu, použití nižšího ISO, využití sloučení HDR, umírněné použití redukce šumu a použití fotoaparátu s větším snímačem.

Někdo hluk přijímá, někdo se ho chce zbavit. Bez ohledu na to, na jaké straně stojíte, je fakt, že šum je efekt, který snižuje čistotu fotografií. Téměř každý fotoaparát má kapacitu pořizovat fotografie s minimálním šumem a vše závisí na pochopení a technice, kterou se zde naučíte.

Co je šum ve fotografii?

Šum ve fotografii je okolní, neúmyslný signál, který snímač fotoaparátu přijímá. Tento okolní signál je přítomen ve všech kamerách a dokonce je přítomen i v našich očích. Nezaměňovat s obilím, které pochází z filmu; šum je obvykle nejvíce viditelný při použití vysokého nastavení ISO a zesvětlení tmavých snímků.

I když se toho nemůžete úplně zbavit, můžete přijít na to, jak to minimalizovat správnou technikou a znalostmi.

Co způsobuje hluk ve fotografii?

Kredit snímku: Jhet Borja

Hluk je vždy přítomen; jde jen o to, jestli je to vidět nebo ne. Existuje také mnoho zdrojů hluku. Část šumu může pocházet ze senzoru, část z elektrického šumu a část z kvantové povahy fotonů. Nejlepším způsobem, jak řešit šum, je však pochopit poměr signálu k šumu.

  Nechte svůj profil vyniknout pomocí 9 generátorů souhrnů LinkedIn

Poměr signálu k šumu

Nestarejte se o typ šumu, ale spíše o poměr mezi signálem (což je snímek, který chcete pořídit) a šumem.

Představte si obrazový signál stejně jako zvukový signál. Vizualizujte si to pomocí tohoto pruhu úrovně signálu, minimální signál by byl šum, nad kterým nemáte kontrolu. Červené pruhy představují šum a zelené pruhy představují signál.

Kredit snímku: Jhet Borja

První pár vlevo má nízký šum a vysoký signál, druhý má nízký signál při stejném množství šumu a poslední pár má signál zvýšený, aby byl silnější. Jak můžete vidět na posledním páru, nízký poměr znamená, že nakonec zvýšíte šum mnohem více než správně exponovaný snímek.

Zde je další příklad odstupu signálu od šumu na skutečném obrázku. Ty jsou přiblíženy, aby bylo snazší vidět hluk.

Kredit snímku: Jhet Borja

První snímek nahoře je správně exponovaný, dokonce je přeexponovaný na světlých místech, a druhý je podexponovaný. Obrázek níže je vedle sebe podexponovaný snímek rozjasněný tak, aby odpovídal expozici prvního snímku. Jak můžete vidět, je tu tuna šumu, protože hladiny šumu se signálem výrazně zvyšují ve srovnání se správně exponovaným obrazem.

Jak se vyhnout hluku při fotografování

S vizualizací, kterou jsme poskytli výše, jste se dozvěděli, že je třeba zvýšit poměr mezi signálem a šumem. Zde je několik technik, jak jej aplikovat na fotografii.

1. Správně vystavte svůj obrázek

Klíčem k dosažení velmi malého šumu ve vašich fotografiích je jednoduše správně exponovat snímky. Správná expozice zajistí, že síla signálu bude mnohem vyšší než šum, čímž se zvýší poměr mezi šumem a signálem.

Pokud nemáte extrémně světlá místa, která způsobí oříznutí, můžete snímky dokonce trochu přeexponovat, abyste získali silnější signál v tmavších oblastech. Poté můžete snížit expozici v Lightroom nebo ve zvoleném editoru fotografií. Je lepší, když budete muset expozici snížit, než ji zvýšit, protože snížením expozice se také sníží šum.

  Techniky projektového řízení, které z vás udělají profesionála

Expozice není omezena na rychlost závěrky, ISO a clonu. Můžete použít světla, reflektory, stativ a dokonce i sloučení HDR ve svůj prospěch, abyste získali správnou expozici.

2. Použijte nižší ISO

Kredit snímku: Jhet Borja

Vyšší hodnoty ISO zvyšují hladinu elektrického šumu zvýšením napětí ve snímači, čímž se stávají citlivějšími. Výhodou je, že nebudete potřebovat dlouhé časy závěrky, ale za cenu snížení odstupu signálu od šumu.

Nebojte se však zvýšit ISO fotoaparátu. Každý fotoaparát je jiný; některé modely fotoaparátů mají méně šumu při stejných úrovních ISO jako jiné fotoaparáty. Doporučujeme experimentovat s fotoaparátem a najít nejvyšší nastavení ISO, při kterých může mít váš fotoaparát minimální šum.

Stativ vám může pomoci dosáhnout snímků s nižším ISO, protože můžete bezpečně používat delší časy závěrky. Pokud však fotíte z ruky, měli byste se snažit mířit na nejnižší ISO, na které můžete fotit. Zhruba 1/(ohnisková vzdálenost) jako orientační pravidlo; Například 1/40 sekundy pro efektivní ohniskovou vzdálenost 40 mm. Můžete jet pomaleji, pokud jste si jisti stabilitou vlastních rukou.

3. Použijte HDR sloučení

Sloučení HDR je skvělá technika následného zpracování, kterou můžete použít, když máte scénu se světelnými rozsahy, které přesahují možnosti vašeho fotoaparátu. Sloučení HDR v podstatě znamená pořízení více snímků s různou expozicí a jejich sloučení, aby se získal co nejvyváženější snímek.

Pokud máte scénu s extrémně jasným světlem, která se ořízne dříve, než fotoaparát dokáže správně exponovat tmavší oblasti, je sloučení HDR mimořádně užitečné. Měli byste zkontrolovat, zda váš fotoaparát již tuto funkci má, ale pokud ne, můžete je pomocí Lightroom sloučit. Pokud nepoužíváte Lightroom, podívejte se, jak vytvořit HDR obrázky ve Photoshopu pomocí Camera RAW.

  Proč musí být USB tak složité?

Kredit snímku: Jhet Borja

Vezměte si například tyto tři obrázky výše. První má opravdu jasné světlo, kde se v těchto oblastech ztrácí detaily, druhý má vyváženou expozici a poslední je extrémně tmavý, ale zobrazuje detaily ve světlech. Ty pak můžeme v Lightroom kombinovat, ztlumit světla, zvětšit stíny a extrahovat tento dokonale exponovaný snímek s minimálním šumem pod ním.

Kredit snímku: Jhet Borja

4. Použijte redukci šumu

Nejsem velkým fanouškem redukce šumu, protože díky ní může být obraz měkký a kašovitý. Lze je však použít v mírném množství ke zlepšení obrazu. Měli byste se vyhnout použití tam, kde je text, obličeje a jemné detaily, protože je vyhladí.

Portrétní snímky, divoká příroda, krajina a podobně mohou těžit z redukce šumu, pokud to nepřeženete. Redukce šumu můžete použít ve Photoshopu nebo Lightroomu, ale existují také řešení AI jako Topaz DeNoise, která se také rychle zlepšují.

5. Použijte kameru s větším snímačem

Větší senzor dokáže shromáždit více světla, což znamená větší sílu signálu, aby překonal okolní hluk v systému. S velkými snímači máte obecně větší svobodu, pokud jde o šum, protože můžete použít nižší ISO, vyšší clonu a rychlejší časy závěrky, a to vše kvůli větší ploše zachycení světla.

Pokud chcete zachytit větší hloubku zvýšením clony, nebudete chtít zvýšit ISO o hodně, abyste snížili množství šumu, ale také nebudete chtít zkrátit rychlost závěrky, jinak skončíte s roztřesenou fotkou. S těmito problémy se stále vypořádáte s větším snímačem, ale v menší míře ve srovnání s oříznutými snímači.

Nedoporučujeme však, abyste se při nákupu rozhodovali pouze na základě hlučnosti. Při výběru mezi oříznutým a full-frame snímačem je třeba zvážit daleko více věcí.

Získejte ostřejší fotografie snížením obrazového šumu

Navzdory tomu, že novější fotoaparáty mají úžasný šumový výkon, najdete spoustu úžasně vypadajících fotografií pořízených staršími fotoaparáty. Ve správných rukou má téměř každý fotoaparát potenciál k dobrému výkonu a minimálnímu šumu. Využijte tyto znalosti o poměru signálu k šumu ke zlepšení jasnosti svých fotografií při příštím fotografování.