Co je virtuální asistentka? Jak se jím stanete?

Jak podniky rostou, majitelé hledají způsoby, jak zefektivnit provoz. Zde přichází na řadu virtuální asistenti. Usnadňují život zaneprázdněným profesionálům, od samostatných podnikatelů až po velké organizace.

Co je ale virtuální asistentka? V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o virtuálních asistentech a jak se jimi stát.

Co je virtuální asistentka?

Jak název napovídá, virtuální asistent je někdo, kdo pomáhá klientům s různými úkoly. Zahrnuje zadávání dat, plánování schůzek a technické úkoly, online nebo vzdáleně.

Virtuální asistenti mohou být nápomocní jak novým majitelům firem, tak i větším zavedeným organizacím. Mohou převzít administrativní úkoly a uvolnit podnikatele, aby se mohli soustředit na růst svých podniků. Virtuální asistenti mohou také pomoci větším organizacím zefektivnit provoz a snížit pracovní zátěž.

VA (virtuální asistenti) si mohou vybrat, zda budou pracovat na plný úvazek, na částečný úvazek nebo na volné noze. Virtuální asistence je oblíbená kariéra práce z domova, která vám umožní pracovat odkudkoli.

Co dělá virtuální asistentka?

V rámci své hlavní odpovědnosti provádějí virtuální asistenti pro klienty následující administrativní úkoly:

  • Vyřizování emailů.
  • Plánování schůzek.
  • Správa telefonních hovorů.
  • Správa kalendáře.
  • Zákaznický servis a podpora.
  • Správa profilů na sociálních sítích.
  • Zasílání faktur a údržba datových záznamů.
  • Vedení účetnictví a účetnictví.

Jak již bylo zmíněno dříve, VA mohou dělat více než jen administrativní úkoly. Mohou také pracovat v kreativních, marketingových nebo technických rolích.

Kreativní virtuální asistenti navrhují příspěvky na sociálních sítích, letáky a další marketingové materiály. Mohou také psát obsah pro blogy, články a webové stránky.

Technickí virtuální asistenti spravují webové stránky a aplikace a poskytují technickou podporu. Také řídí a provozují digitální marketingové kampaně na platformách sociálních médií.

Role virtuálního asistenta se postupem času stala všestrannější a flexibilnější. Můžete se specializovat na kterýkoli z výše uvedených úkolů, abyste si vytvořili mezeru na poli.

Výhody a nevýhody virtuální asistentky

VA mohou podnikům pomoci zvýšit produktivitu, snížit pracovní zátěž a ušetřit peníze. Nabízejí také mnoho výhod lidem, kteří chtějí pracovat na dálku. Být virtuálním asistentem vám umožňuje pracovat z domova nebo odkudkoli. Můžete si tedy naplánovat svůj vlastní rozvrh a rozhodnout se, kolik hodin chcete pracovat.

Jako VA si můžete vybrat služby, které chcete nabízet a které vám umožní dělat to, co máte rádi, s neomezeným potenciálem výdělku. Navíc nepotřebujete drahé pracovní nastavení, abyste mohli začít jako virtuální asistent. Ve skutečnosti jediná věc, kterou budete pro pracovní roli potřebovat, je počítač a stabilní připojení k internetu.

Před rozhodnutím o kariéře je však důležité si uvědomit některé nevýhody pracovní role. Virtuální asistenti často žonglují s mnoha klienty a úkoly najednou, což může vést k vyhoření.

Práce na dálku má navíc své stinné stránky a virtuální pomoc není výjimkou. Pokud pro vás kariéra na dálku není určena, může to vést k izolaci a snížení produktivity.

Kariéra je navíc nejvyhledávanější vzdálenou prací online. Může být náročné přistát na koncertu uprostřed stále rostoucí konkurence. Vzestup podnikání však zvyšuje poptávku po VA a vytváří nové příležitosti v oboru.

Plat virtuální asistentky

Podle zprávy od Platová stupnicevirtuální asistenti vydělávají v průměru kolem 17,57 USD za hodinu a 47 516 USD za rok. Obor nabízí mnoho příležitostí s nárůstem potenciálu výdělku v průběhu času.

Vybudování silného profilu vám navíc může pomoci dostat se na dohled vašich nových potenciálních zákazníků. Zkuste nabízet služby ve svém výklenku, abyste udrželi a rozšířili svou klientskou základnu. Zpráva také uvádí, že dovednosti jako WordPress, grafický design a blogování mohou vést k vyšším platům virtuálních asistentů.

Jak se stát virtuální asistentkou

Pokud se stát virtuálním asistentem shoduje s vašimi kariérními cíli, měli byste zvážit, zda se touto cestou vydat. Kariéra nevyžaduje žádnou vyšší kvalifikaci ani předchozí pracovní zkušenosti. Můžete snadno začít se svým prvním koncertem, pokud budete hledat příležitosti online na správných místech.

Zde je několik účinných tipů, které vám pomohou stát se úspěšným virtuálním asistentem:

1. Identifikujte služby, které chcete nabízet

Než začnete hledat svou první práci virtuálního asistenta, ujistěte se, že jste se rozhodli, jaké služby chcete nabízet. Ať už se jedná o specializaci na vedení účetnictví, správu obsahu, koordinaci projektů nebo zákaznickou podporu, přehlednost ve vámi zvoleném výklenku připraví cestu k úspěšnému začátku.

2. Absolvujte online kurzy

Zvažte přihlášení do příslušných certifikací nebo školení, abyste zvýšili svou kvalifikaci a vynikli na konkurenčním trhu. Neustálé vzdělávání a profesní rozvoj vám mohou pomoci zlepšit vaše dovednosti a rozšířit nabídku služeb v průběhu času.

Zde je několik kurzů, které vám pomohou začít:

3. Hledání práce

Nabídky práce můžete vyhledávat online na nejoblíbenějších webech s nabídkami práce, včetně Indeed, Flexjobs, LinkedIn a dalších. Můžete se také rozdělit na nejlepší pracovní weby a najít práci na dálku. Dále můžete využít nejlepší místa k nalezení práce na volné noze, včetně Upwork, Freelancer a dalších.

4. Spusťte práci v síti

Můžete také zkusit networking online na LinkedIn a Facebook skupinách, abyste našli nějaké dobré příležitosti v této oblasti. Hledejte komunity jako např Virtual Assistant Networking Association (VANA) a Asociace virtuálních asistentek poskytování učebních zdrojů, příležitostí k vytváření sítí a podpory.

5. Vytvořte portfolio

Kromě toho je vysoce hodnotný dobře navržený web nebo online portfolio. Portfolio předvádí vaše dovednosti, minulé projekty a reference od spokojených klientů. Může výrazně zvýšit vaši důvěryhodnost a pomoci potenciálním klientům vás snadněji najít.

6. Nastavte svou cenovou strategii

Nakonec určete svou cenovou strategii s ohledem na své dovednosti, tržní sazby a hodnotu, kterou poskytujete klientům. Vytvořte jasné balíčky služeb s transparentními cenami, aby klienti snadno pochopili, co dostanou. Shrnuli jsme několik tipů, které vám pomohou správně nastavit sazby na volné noze.

Prozkoumejte novou vzdálenou kariérní cestu jako virtuální asistent

Ať už hledáte flexibilitu pro práci odkudkoli nebo hledáte vedlejší práci, stát se virtuálním asistentem vám otevírá mnoho dveří k úspěchu a profesionální nezávislosti.

Pokud jste sebemotivovaní, preferujete práci sami a jste schopni multitaskingu, je to pro vás ta nejlepší kariérní cesta. Navíc zkušenosti získané jako virtuální asistent mohou poskytnout přenositelné dovednosti užitečné pro zahájení vlastního podnikání jednoho dne.