Jak hrát hry Nintendo DS na Linuxu s MelonDS

Nintendo DS byla jednou z nejúspěšnějších kapesních herních konzolí Nintendo všech dob. Bohužel v roce 2021 je ukončena. Pokud si tedy chcete užít své oblíbené hry pro Nintendo DS, budete je muset napodobit.

Pokud jste uživatelem Linuxu, nejlepší způsob, jak emulovat Nintendo DS na Linuxu, je pomocí aplikace MelonDS. Zde je návod, jak to zprovoznit.

Upozornění: AddictiveTips v žádném případě nepodporuje stahování ROM hry Nintendo DS online. Pokud chcete napodobit své oblíbené hry, použijte své legální hry.

Instalace MelonDS na Linux

Emulátor MelonDS je vynikající a na Linuxu umožňuje uživatelům emulovat hry DS a DSi ve svém volném čase. Není však předinstalovaný na žádném operačním systému Linux, takže si budeme muset projít, jak jej nastavit.

Chcete-li nainstalovat aplikaci MelonDS do systému, otevřete okno terminálu. Stisknutím tlačítka můžete otevřít okno terminálu na ploše Linuxu Ctrl + Alt + T na klávesnici. Poté s otevřeným terminálovým oknem postupujte podle níže uvedených pokynů.

  Jak používat prostředí Unity Desktop na Ubuntu 18.04

Flatpak

Zdaleka nejlepší způsob, jak zprovoznit emulátor Melon DS na vašem počítači se systémem Linux, je nainstalovat jej přes Flatpak. Proč? Flatpak je podporován na 99 % operačních systémů Linux a může také spolupracovat s aplikací Gnome Software, což uživatelům usnadňuje práci.

Pokud byste chtěli, aby Melon DS fungoval na vašem počítači se systémem Linux jako Flatpak, prvním krokem je instalace runtime Flatpak. Tento runtime je pomocník, který je v Linuxu na pozadí a usnadňuje aktualizace a instalace balíčků.

Aby běhové prostředí Flatpak na vašem počítači fungovalo, nainstalujte si balíček „flatpak“ pomocí správce balíčků Linux. Pokud potřebujete pomoc, postupujte podle našeho podrobného průvodce na toto téma.

Po nastavení běhového prostředí Flatpak je dalším krokem nastavení obchodu s aplikacemi ve vašem systému. V terminálu použijte flatpak dálkové přidání příkazem níže přidejte obchod s aplikacemi Flathub.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Jakmile je obchod s aplikacemi Flathub nakonfigurován na vašem počítači se systémem Linux, budete moci nainstalovat aplikaci Melon DS na váš počítač. Za použití nainstalovat flatpak níže, nainstalujte aplikaci.

flatpak install flathub net.kuribo64.melonDS

Snap balíček

Pokud nemůžete používat obchod s aplikacemi Flatpak, budete moci zprovoznit aplikaci MelonDS prostřednictvím obchodu Ubuntu Snap. Snaps běží na široké škále operačních systémů Linux, ale pouze s nakonfigurovaným runtime Snapd.

  Jak přizpůsobit podokno čtení v aplikaci Outlook

Chcete-li nakonfigurovat běhové prostředí Snapd na vašem počítači, nainstalujte si do počítače balíček „snapd“. Poté povolte soubor „snapd.socket“ pomocí Systemd na vašem počítači. Nakonec použijte snap nainstalovat příkaz ke zprovoznění a spuštění nejnovější verze MelonDS na vašem počítači.

sudo snap install melonds

Arch Linux

Aplikaci MelonDS lze nainstalovat na Arch Linux prostřednictvím Arch Linux User Repository. Pokud chcete nainstalovat tuto aplikaci do počítače prostřednictvím AUR, začněte nastavením balíčků „git“ a „base-devel“ na vašem počítači.

sudo pacman -S git base-devel

Po nastavení dvou balíčků budete muset nainstalovat pomocný nástroj Trizen AUR. Díky této aplikaci bude instalace Melon DS mnohem jednodušší. Pomocí níže uvedených příkazů nainstalujte Trizen.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

Se spuštěným a spuštěným pomocníkem Trizen AUR budete moci nainstalovat program MelonDS pomocí trizen -S příkaz níže.

trizen -S melonds

Hraní her DS s MelonDS

Chcete-li hrát hry s MelonDS, budete muset přidat firmware BIOS. Budete muset přidat BIOS exportovaný z vašeho vlastního Nintendo DS/DSi. Další informace o tom, jak vypsat firmware DS, získáte kliknutím tady.

  Vylepšete způsob, jakým Firefox otevírá, zavírá a objednává karty pomocí Tab Deque

Jakmile je firmware vyprázdněn pomocí sklápěče MelonDS, najděte tlačítko „Config“ uvnitř MelonDS. Poté vyberte tlačítko „Config“. Zde najděte sekci „DS-mode“; sem přidejte svůj Firmware pro DS. Budete muset přidat ARM9, ARM7 a DS Firmware.

Po přidání firmwaru DS do MelonDS klikněte na tlačítko „OK“ pro uzavření nastavení. Poté najděte tlačítko „Soubor“ a kliknutím na něj myší otevřete nabídku souboru. Odtud klikněte myší na tlačítko „Otevřít ROM“.

Po výběru tlačítka „Otevřít ROM“ se objeví vyskakovací okno. Odtud vyhledejte svou Nintendo DS ROM. Až ji najdete, vyberte ji a MelonDS ji otevře.

Jakmile je ROM otevřena v MelonDS, klikněte v emulátoru na „Config“ a poté na tlačítko „Input and hotkeys“. Pak se podívejte na ovládací prvky. Pokud chcete změnit ovládací prvky, klikněte na políčka a přiřaďte nové ovládací prvky. Až budete hotovi, klikněte na „OK“.

S nastavenými ovládacími prvky můžete hrát svou hru Nintendo DS. Užívat si!