Jak na to a co potřebujete vědět

Klíčové věci

  • Přetaktování vašeho Raspberry Pi může zvýšit jeho výkon, díky čemuž bude moci spouštět oblíbené nástroje jako RetroPie, RecalBox a Kodi.
  • Přetaktováním Raspberry Pi můžete vylepšit retro herní zážitky, vyřešit problémy se streamováním a zvýšit výkon Pi při použití jako stolní počítač.
  • I když přetaktování může přinést výhody, přináší rizika, jako je tvorba tepla, selhání komponent a poškození dat. Je důležité zajistit správné chlazení, používat spolehlivý zdroj napájení a zvážit dopad na připojený hardware.

Raspberry Pi je skvělý malý počítač, mnohem výkonnější než modely před ním. Věděli jste ale, že z něj můžete vymáčknout ještě více energie? Zde je návod, jak přetaktovat Raspberry Pi a posunout jej dále, než jste si kdy představovali!

Proč přetaktovat Raspberry Pi?

Jaký má smysl přetaktování Raspberry Pi? No, abych z toho vytěžil co nejvíc. Několik populárních nástrojů bude s přetaktováním fungovat lépe, než bylo zamýšleno.

  • Retro hraní: Pokud jste se potýkali se spouštěním klasických konzolových titulů na RetroPie, RecalBox nebo na jakémkoli jiném retro herním řešení, které jste si vybrali, přetaktování věci značně posílí.
  • Kodi: Problémy s výkonem při streamování videa v Kodi lze překonat díky přetaktování vašeho Raspberry Pi. Pokud používáte také VPN, pomůže i zde vyšší takt.
  • Desktop: Pozdější modely Raspberry Pi (3 a novější) lze použít jako standardní desktop. Kdo by nechtěl trochu vyššího výkonu, díky přetaktovanému procesoru?
  POZNÁMKA Dělejte si poznámky během telefonních hovorů a spravujte kontakty

Další výhody plynou z přetaktování Raspberry Pi. Používáte-li jej například jako server Minecraft nebo jako NAS, můžete těžit z o něco rychlejšího CPU.

Kredit obrázku: Raspberry Pi

Přetaktování Raspberry Pi 5 a dalších nejnovějších modelů

Téměř každý model Raspberry Pi lze přetaktovat. To zahrnuje nejnovější, Raspberry Pi 5 a jeho bezprostřední předchůdce:

Naši průvodci pro konkrétní zařízení výše vás provedou přetaktováním odpovídajícího modelu Raspberry Pi.

Přetaktování je vždy riskantní

I když je přetaktování Raspberry Pi snadné, není to bez rizika.

  • Vzniká teplo: Teplo je špatné pro počítačové systémy, protože zpomaluje zpracování, které zase vytváří teplo. Raspberry Pi 4 i 5 vyžadují chlazení.
  • Selhání součástí: Zvýšené teplo může také způsobit selhání součástí.
  • Poškození dat: Použití zvýšené rychlosti hodin často vede k poškození dat. Pokud pro operační systém Pi používáte pevný disk, neměl by to být velký problém. Pokud se však vaše Raspberry Pi spoléhá na kartu microSD (většina ano), může se stát, že flash média budou stále nespolehlivější.
  • Spolehlivé napájení: Pro Raspberry Pi byste již měli používat kvalitní napájecí zdroj. Cokoli menšího než doporučený napájecí adaptér (zkontrolujte požadovaný odběr energie u vašeho modelu) je pro přetaktování nevhodné. Při nízkém napájení rychle dojde k poškození dat.
  Jak používat ChatGPT s Dokumenty a Tabulkami Google

V jedné fázi by přetaktování vašeho Raspberry Pi zrušilo záruku. Od 19. září 2012 však toto není ten případdíky vestavěným nástrojům pro přetaktování.

Lze starší Raspberry Pis přetaktovat?

Přetaktování může posunout výkon starších Raspberry Pis. Jako vždy přijměte opatření, abyste zajistili účinné chlazení zařízení. Zkontrolujte oficiální systémové specifikace vašeho modelu a ujistěte se, že nezvyšujete rychlost o více než 10 procent.

K přetaktování staršího Raspberry Pis je vše, co potřebujete, zabudováno do operačního systému Raspberry Pi.

Začněte otevřením konfiguračního nástroje, buď na ploše (Předvolby > Konfigurace Raspberry Pi), nebo z příkazového řádku:

sudo raspi-config 

Po upozornění na upozornění zvolte Overclock.

  Jak odstranit nejnavštěvovanější stránky v prohlížeči Google Chrome

V další nabídce najdete seznam možností. Aktuálně vybraná možnost přetaktování bude Žádná, ale budete mít na výběr až z pěti alternativ v závislosti na modelu Raspberry Pi. Na obrázku níže je obrazovka přetaktování pro Raspberry Pi 2.

Zatímco na jiných zařízeních je přetaktování případem malého zvýšení a testování, s přednastavenými možnostmi to není opravdu nutné. Vše, co musíte udělat, je vybrat přetaktovanou předvolbu, kterou chcete použít, a poté ji použít výběrem OK.

Pamatujte, že přetaktování může také ovlivnit výkon připojeného hardwaru. Proto budete muset přijmout další opatření (například ručně upravit soubor config.txt po nastavení nového taktu v nabídce).

Přetaktování není nikdy exaktní věda. Věnujte nějaký čas posouzení jeho dopadu na vaše Raspberry Pi a jakýkoli pravidelně používaný software.