Jak používat Notion jako vývojář

Notion je víc než jen aplikace na psaní poznámek. Jako vývojář můžete Notion používat ke sledování svých projektů na volné noze, organizování úryvků kódu, spolupráci s klienty, sledování pracovních pozic, o které se ucházíte, a integraci s nástroji třetích stran pro zefektivnění celého pracovního postupu vývojářů.

Níže se ponoříme hlouběji do některých z těchto případů použití, abychom zjistili, jak můžete Notion používat jako vývojář softwaru.

1. Ukládání úryvků kódu

Pokud zjistíte, že znovu a znovu používáte část kódu, možná budete chtít uložit ji pro snazší orientaci. Tabulka Notion nabízí snadný způsob organizace a přístupu k těmto fragmentům kódu. Můžete vytvořit značky pro různé programovací jazyky, rámce nebo témata a použít filtry značek k nalezení úryvku, když ho potřebujete.

Můžete například vytvořit novou stránku Notion a přidat tabulku s názvem Fragmenty kódu. Poté do této tabulky přidejte sloupce pro název, popis a kategorii úryvku. Můžete také přidat sloupec data, který označuje, kdy jste fragment vytvořili.

V této tabulce je každý fragment kódu stránka.

Můžete z něj přidávat, upravovat nebo odstraňovat obsah a Notion zvýrazní syntaxi kódu podle svého programovacího jazyka, což usnadní čtení.

Mnoho aplikací umožňuje ukládat odkazy přímo v aplikaci. Příklady těchto aplikací zahrnují prohlížeče a platformy sociálních médií, jako je X (dříve Twitter) a Instagram, které vám umožňují vytvářet záložky webových stránek a příspěvků.

  Jak rychle obnovit funkčnost webu

Sledování těchto odkazů v různých aplikacích může být obtížné. Možná na ně dokonce zapomenete. Lepší možností je uspořádat je v centralizované databázi Notion.

Stejně jako v tabulce úryvků kódu použijte značky ke kategorizaci odkazů, abyste je usnadnili řazení a filtrování, když hledáte konkrétní záložku.

Chcete-li vytvořit databázi pro své záložky, začněte vytvořením nové stránky ve svém účtu Notion a pojmenujte ji Záložky. Poté na stránku přidejte tabulku a vytvořte sloupce pro název stránky, adresu URL stránky, kategorii a datum.

Do tabulky můžete ručně přidat záložky nebo použít jedno z několika rozšíření Chrome navržených pro ukládání dat do Notion. The uložit do Notion Rozšíření pro Chrome vám například umožňuje propojit databázi a vytvořit formulář pro přidání záložek do vaší tabulky.

Do formuláře můžete pomocí rozšíření přidat název, kategorii a odkaz na stránku, kterou chcete uložit do záložek.

3. Použití Notion jako CMS pro váš blog

Pokud chcete vytvořit jednoduchý statický blog, zvažte použití databáze Notion jako systému správy obsahu (CMS). Níže je uveden příklad, jak můžete uspořádat data blogu v tabulce Notion.

Tato tabulka obsahuje pole pro název, slug (uživatelsky přívětivá adresa URL), popis, značky, zaškrtávací políčko zveřejnění a datum vydání článku. Publikovaný sloupec, který můžete přepínat, vám umožňuje vytvářet koncept obsahu a selektivně jej publikovat na vašem webu, když je vyladěný a připravený pro veřejnost. Tabulka poskytuje jednoduché uživatelské rozhraní pro přidávání, úpravy nebo mazání obsahu. Stačí přidat stránku Notion a začít psát svůj příspěvek.

  Jak odstranit konce stránek v aplikaci Word

Zobrazení příspěvků na vašem webu:

 • Získejte příspěvky z databáze Notion pomocí Rozhraní API pojmu.
 • K vykreslení těchto příspěvků na vašem webu použijte rozhraní frontend, které dáváte přednost.
 • Pokud se rozhodnete pro React, zvažte použití balíčků, jako je reakce-markdown pro vykreslování stránek Notion a zvýrazňovač syntaxe pro zvýraznění bloků kódu.
 • 4. Integrace s jinými aplikacemi

  Jako vývojář můžete vytvářet aplikace, které se integrují s rozhraním Notion API a provádějí specifické úkoly. V současné době existuje na trhu Notion více než 250 integrací pro různé účely.

  Integrace GitHub a Figma můžete například použít k náhledu úložišť a návrhů uživatelského rozhraní.

  Mezi další oblíbené integrace patří Everhour pro sledování hodin, kdy pracujete na projektu, a Asana pro konsolidaci úkolů z více pracovních prostorů. Tyto integrace vám jako vývojáři usnadňují život, protože eliminují potřebu přepínat mezi více aplikacemi.

  Místo toho je můžete připojit ke svému účtu Notion a přistupovat k nim z jediné platformy. Pokud stávající integrace nesplňují vaše konkrétní potřeby, použijte rozhraní Notion API k vytvoření vlastních integrací.

  5. Sledování plánu projektu

  Při práci na softwarové aplikaci vám plán projektu pomůže vizualizovat milníky a časové osy, což vám nebo vašemu týmu pomůže držet se úkolu.

  Notion je snadno použitelný pracovní prostor pro řízení projektů. V Notion můžete vytvořit projekt, definovat úkoly, přiřadit členy týmu ke konkrétním úkolům, nastavit termíny a sledovat průběh v reálném čase.

  Přizpůsobte si stránky projektu podle svých požadavků přidáním tolika polí, kolik je potřeba. Zvažte následující stránku, kde můžete přidat názvy úkolů, členy týmu, nastavit priority, určit stav úkolu, určit termíny a další.

    Jak nastavit dvoufaktorové ověřování ve Firefoxu

  ​​​​​Když přidělený člen týmu dokončí svůj úkol, přesune jej do příslušného sloupce, což poskytuje jasný přehled o tom, jak projekt postupuje. Sledováním průběhu můžete identifikovat všechny úkoly, které mohou zaostávat za plánem, a podle toho je řešit.

  6. Sledování žádostí o zaměstnání

  Při hledání práce je důležité mít seznam společností, se kterými chcete pohovor. Je ještě důležitější, pokud máte vizuální představu o tom, zda jste se již přihlásili do společnosti, zda jste dostali pohovor a zda jste dostali zpětnou vazbu nebo ne.

  Jedním z přístupů, který můžete zvolit, je vytvořit databázi Notion a pro každou společnost a pracovní pozici přidat tyto sloupce, které sledují vaši pozici. Tato tabulka funguje jako velitelské centrum pro hledání zaměstnání – pro každou společnost máte karty ve sloupcích, které ukazují, zda máte zájem, zda jste se o pozici ucházeli nebo zda již s týmem hovoříte.

  Uspořádání dat tímto způsobem zajistí, že nepromeškáte žádné příležitosti a v případě potřeby můžete sledovat tazatele. Můžete začít tím, že duplikujete zdarma Pojem rozhovor kit poskytnuté společností Notion na váš vlastní účet. Níže je uvedeno, jak to vypadá:

  Když kliknete na kartu, můžete přidat podrobnosti pohovoru, jako je odkaz na pozici, název, umístění, oblast a stav aplikace.

  Jak postupujete procesem pohovoru, můžete upravit stav pohovoru tak, aby odrážel fázi, ve které se nacházíte.

  Přizpůsobte koncept vašim konkrétním potřebám

  Pokud jste vývojář, který hledá novou příležitost, můžete využít databáze Notion ke sledování svých dovedností v žádosti o zaměstnání a při pohovorech. Pokud se učíte kódovat, můžete jej použít ke sledování své cesty učení. Čím více budete Notion používat, tím více se naučíte, jak jej přizpůsobit svým potřebám.