Jak používat usermod k přidávání uživatelů do skupin v Linuxu

Potřebujete přidat uživatele do skupin na vašem Linuxovém PC nebo Linuxovém serveru? Nechápete, jak funguje skupinový systém a potřebujete poradit? Můžeme pomoct! Postupujte podle tohoto průvodce, když vám ukážeme, jak přidat uživatele do skupin pomocí nástroje „usermod“ v systému Linux!

Potřebujete zobrazit všechny uživatele v systému Linux? Postupujte podle tohoto návodu.

Přidání uživatelů do existujících skupin pomocí usermod

Pokud potřebujete přidat uživatele do existující skupiny na vašem počítači se systémem Linux, prvním krokem je vypsání skupin v systému. Můžete zjistit, zda skupina, do které očekáváte přidání uživatele, je v systému a jak se to píše výpisem skupin.

Chcete-li zobrazit seznam existujících skupin na vašem počítači se systémem Linux, spusťte příkaz cut. Tento příkaz vytiskne každou skupinu, kterou máte, do terminálu a můžete jej použít k vyhledání skupiny, do které chcete přidat uživatele.

cut -d: -f1 /etc/group

Pokud existuje mnoho skupin a chcete jednodušší způsob, jak je třídit, zkuste to spustit pomocí příkazu less.

cut -d: -f1 /etc/group | less

Když najdete existující skupinu, chcete do ní přidat uživatele pomocí příkazu usermod -a -G. Tento příkaz umožní, aby byl zadaný uživatelský účet svázán s jakoukoli skupinou, kterou chcete.

  Jak opravit Firestick se nepřipojí k Wi-Fi

Chcete-li například přidat uživatele wdzwdz do skupiny „tech“, můžete zadat příkaz usermod -a -G se skupinou „tech“ a přidat uživatele do skupiny.

sudo usermod -a -G tech wdzwdz

Příkaz usermod není omezen na jednu skupinu. Uživatelé mohou přidat jednoho uživatele do mnoha skupin najednou ve stejném příkazu. Pokud si například přejete přidat uživatele „wdzwdz“ do skupin „tech“, „video“ a „sound“, můžete jednoduše uvést všechny skupiny před uživatelské jméno. Počet skupin, které lze k uživateli najednou přidat, není nijak omezen.

sudo usermod -a -G tech video sound wdzwdz

Chcete-li k uživateli přidat své vlastní skupiny, použijte příkaz usermod -a -G výše a změňte příklady tak, aby odpovídaly vašemu případu použití. Ujistěte se, že to uděláte pro každého uživatele, kterého chcete přidat do existujících skupin v Linuxu!

  Jak střídat stínování řádků nebo sloupců v Tabulkách Google

Přidávání uživatelů do nových skupin pomocí usermod

Spolu s přidáváním uživatelů do existujících skupin je také možné přidávání uživatelů do nových skupin pomocí příkazu usermod. Chcete-li začít, budete muset vytvořit novou skupinu. Chcete-li vytvořit novou skupinu, budete muset použít příkaz groupadd.

Chcete-li vytvořit novou skupinu, otevřete okno terminálu. Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Linuxu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte „Terminál“ v nabídce aplikace a použijte jej tímto způsobem.

Když je terminálová aplikace otevřená a připravená k použití, spusťte příkaz groupadd a vytvořte novou skupinu. Skupinu lze pojmenovat jakkoli chcete. Ujistěte se však, že víte, proč skupinu vytváříte a že má svou funkci. Jinak ty Červen nechtěně později smažete svou skupinu, aniž byste věděli proč.

sudo groupadd mynewgroup

Po zadání příkazu groupadd vás váš systém Linux pravděpodobně požádá o heslo. Budete muset zadat své heslo. Pomocí klávesnice zadejte heslo svého uživatelského účtu a pokračujte stisknutím klávesy Enter.

  Jak nastavit dvoufaktorovou autentizaci na Raspberry Pi

Jakmile vytvoříte novou skupinu, spusťte příkaz vyjmout a zobrazte novou skupinu. Je velmi důležité potvrdit, že nová skupina, kterou jste právě vytvořili, v systému existuje. Pokud se nezobrazí, nebudete do ní moci přidat uživatele a skupinu bude nutné vytvořit znovu.

Chcete-li zobrazit všechny skupiny v systému Linux, spusťte následující příkaz cut a přidejte příkaz grep, abyste mohli profiltrovat dlouhý seznam existujících skupin pro tu, kterou jste vytvořili.

sudo cut -d: -f1 /etc/group | grep mynewgroup

Pokud byl příkaz cut úspěšně proveden, vrátí název vaší skupiny. Pokud ne, s příkazem run se nic nestane.

Jakmile potvrdíte, že vaše nová skupina je na vašem systému Linux, můžete k ní přiřadit uživatele. Například přidejte uživatele „wdzwdz“ do „mynewgroup“, kterou jsme právě vytvořili, a spusťte následující příkaz usermod níže.

sudo usermod -a -G mynewgroup wdzwdz

Odebrat uživatele ze skupin

Pokud kdykoli potřebujete odebrat uživatele Linuxu ze skupiny, můžete použít příkaz gpasswd. Chcete-li například odstranit uživatele „wdzwdz“ ze skupiny „mynewgroup“, spusťte níže uvedený příkaz.

sudo gpasswd -d wdzwdz mynewgroup

Zadejte výše uvedený příkaz, kdykoli potřebujete odebrat uživatele Linuxu ze skupiny v systému.