etechblog

Jak si vyrobit vlastní vánoční osvětlení: 8 způsobů

Můžete si vyrobit vlastní vánoční osvětlení, které bude mít tu správnou délku pro váš domov. Tyto video návody, tipy a projekty vám pomohou vytvořit slavnostní světelnou show, která jistě zapůsobí na vaše sousedy.

1. Vánoční osvětlení na zakázku

Když chcete obkreslit části vašeho domu vánočními světly, co když jsou provázky příliš dlouhé na rozměry vašeho domova? V takovém případě, pro úhledný povrch, budete chtít svá sváteční světla zkrátit, aby přesně seděla.

Mistr elektrikář Sparky Izzy nabízí v tomto videoprůvodci bohaté znalosti o procesu přizpůsobení vánočního osvětlení. Doporučuje kupovat prameny bez vložených žárovek – známé jako prázdné zásuvkové světelné linky. Umístěte je na dům, kam chcete, a poté odřízněte přebytek. Přidejte samčí zástrčku na konec kabelu, abyste se připojili k samici na standardním startovacím kabelu k napájení – nebo dokonce k jinému světelnému řetězci, pokud byl první příliš krátký.

Poté můžete našroubovat žárovky správné velikosti pro objímky na strunách, obvykle C7 nebo C9, před jejich instalací na vnější stranu vašeho domova. Sparky Izzy pomocí horkého lepidla přilepí své objímky světla pevně na cihlové zdi; říká, že zůstanou vzhůru po celou prázdninovou sezónu, přesto je lze snadno odstranit s malým nebo žádným poškozením.

  Jak zobrazit nejnovější verze souborů v Dokumentech Google

Mezi další užitečné tipy patří přidání štítků na světelné řetězy, které ukazují, kde by se měly hodit na klíčové body domu, jako je vrchol střechy, což usnadňuje jejich přeinstalaci příští prázdninovou sezónu.

2. Vlastní světelné prameny pro dešťové okapy

Ořech pro péči o trávník ví hodně o trávnících, ale také o vánočním osvětlení! V tomto videu ukazuje, jak nařezat vlastní vánoční světelné prameny pro dešťové svody, abyste nastínili linii střechy. Stejně jako Sparky Izzy upřednostňuje použití prázdného zásuvkového světelného vedení a následné zašroubování LED vánočních žárovek.

V tomto videu ukazuje, jak připevnit stojany k dešťovým svodům pomocí plastových spon Elite, které obejdou žárovky a pevně je zajistí. Nejprve změří okap a poté odřízne světlý pramen na přesnou délku, aby seděl, aby byl úhledný. Šikovným tipem je přestřihnout drát pod úhlem, aby se tam nedostala dešťová voda, když na konec pramene připojíte zástrčku.

3. Žárovky C7 vs. C9

Dva z nejoblíbenějších typů žárovek pro vlastní vánoční osvětlení jsou C9 a C7, ale jaký je rozdíl? Eric z Christmas Lights Etc vysvětluje vše v tomto srovnání. Dívá se na klíčové aspekty, jako je tvar („C“ znamená tvar svíčky) a velikost.

Menší žárovky C7 se běžně používají pro venkovní keře a keře nebo menší sídla, protože nejsou příliš velké. Větší žárovky C9 se běžně používají pro osvětlení střech, vysokých stromů nebo chodníků.

Žárovky mají také různě velké šroubovací patice: E12 pro žárovky C7, E17 pro žárovky C9. Musíte se tedy ujistit, že pasují do objímek na vaše vánoční světelné šňůry vlastní délky.

  Jak používat ChatGPT pro kognitivně behaviorální terapii

4. Ovládejte vánoční osvětlení pomocí Raspberry Pi

Pro skutečně působivou venkovní světelnou show můžete chtít ovládat své vánoční osvětlení pomocí desky mikrokontroléru nebo jednodeskového počítače. Oblíbenou volbou pro tento účel je Raspberry Pi, které se dodává v řadě modelů.

Zde Tom z Tom’s Tech Show vysvětluje, jak ovládat vánoční osvětlení pomocí Raspberry Pi. I když byste mohli použít GPIO piny Pi, Tom místo toho připojuje Pi přes USB kabel k reléové desce, která může zapínat a vypínat jednotlivé světelné řetězce – používá samostatné prameny pro bílou, červenou, zelenou a modrou. Mezi užitečné odkazy pod videem patří schéma zapojení a veškerý počítačový kód na Bitbucket.

5. Vánoční světelná show s adresovatelnými RGB LED řetězci

Alternativou k použití standardních žárovek pro venkovní vánoční osvětlení je použití řetězců nebo pásků adresovatelných RGB LED, které lze svítit libovolnou barvou. V tomto projektu od Geek Den je deska mikrokontroléru Arduino naprogramována pomocí FastLED knihovna k ovládání LED světelných řetězců, které pokrývají obrysy domu.

Jednou z klíčových výhod používání RGB LED žárovek je to, že usnadňují zapojení domu pro vícebarevnou světelnou show: potřebujete pouze jeden pramen RGB světel, nemusíte přidávat tři (červená, zelená, modrá) nebo čtyři (s bílé) jednobarevné prameny k pokrytí každé oblasti.

6. Barevně umyjte svůj domov

Alternativou k běžným řetězcům vánočního osvětlení je použití adresovatelných RGB LED pásků, které lze zkrátit na libovolnou délku, jednoduše vytvořením řezu mezi libovolnými dvěma LED na pásku.

V tomto příkladu byly RGB LED pásky instalovány podél spodní strany střešní linie. Jsou tak jasné, že barevně omývají stěny pod nimi a vytvářejí animovaný efekt podsvícení. V tomto případě se k ovládání světel používá aplikace pro chytré telefony, ale můžete také připojit standardní adresovatelné RGB LED pásky k mikrokontroléru nebo jednodeskovému počítači a kódovat si vlastní animace.

  Jak zkontrolovat baterii Airpods a udržovat stav baterie

7. Vánoční světelná show s mapováním projekce

Když to uděláte ještě o krok dále, můžete své vánoční osvětlení vylepšit paprskem animovaných scén na domácí stěny pomocí projektoru. Výkonný projektor s „krátkou projekční vzdáleností“ se obvykle používá na vzdálenost přibližně 20 až 30 stop k pokrytí celé přední části domu.

Namísto pouhého promítání standardního filmu nebo animované scény však můžete pomocí „projekčního mapování“ vypadat mnohem efektněji. Tato technika zahrnuje ladění animací nebo videí tak, aby mapovaly skutečné fyzické prvky budovy, jako jsou dveře a okna; to může mít za následek ohromující optické iluze. Možná budete muset přidat obrazovky nebo listy, aby projekce vypadaly živěji.

8. Synchronizujte vánoční osvětlení s hudbou

Posledním krokem je synchronizace vlastních vánočních světel s hudbou. Dobrou zprávou je, že to není tak složité, jak si možná myslíte.

Sekvenční software běžící na počítači – jako je Vixen, Light-O-Rama nebo xLights – řídí světelné řetězce. Nejprve sdělíte softwaru tvar vašeho domu a umístění světel. Poté je můžete naprogramovat podle časové osy a synchronizovat světelné efekty s klíčovými body ve zvolené hudební stopě.

Pro co nejjemnější ovládání a nejlepší efekty byste měli používat adresovatelná RGB světla, kde lze každý pixel nastavit individuálně. V tomto případě je mezi světla a hlavní počítač zapojen jeden nebo více jednodeskových počítačů nebo mikrokontrolérů.

Vytvořte si vlastní vánoční osvětlení

Nyní znáte základy, můžete pokračovat a začít vytvářet vlastní vánoční světelnou show pro váš domov. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, není to tak těžké, jak byste čekali, a můžete vytvořit něco velkolepého na dovolenou.

x