Může umělá inteligence dělat poezii? (Testováno ChatGPT a další)

Jaká je pravděpodobnost, že AI může být (dobrým) básníkem? Pojďme to zjistit!

Poezie je přímočará emocionální kreativita. Je to něco, s čím bojujeme i my lidé, a kdyby mi někdo řekl, abych to zkusil s nástrojem AI ve světě před GPT, vysmál bych se tomu nápadu.

ChatGPT je však jiný. Je kreativnější a dokáže okamžitě zahanbit elementární lidské dovednosti.

Umí kódovat, navrhovat e-maily, počítat, překládat, sumarizovat a má toho v rukávu mnohem víc.

Jak hluboko tedy může být básník v ChatGPT?

ChatGPT a poezie

ChatGPT od OpenAI je zdaleka nejkreativnější veřejně dostupná umělá inteligence. I když očekávání, že budu tvořit jako špičkový básník, může být navždy nepředstavitelným snem, snadno to může být top „standardní“ lidé, jako jsem já.

Začneme tedy několika snadno složitými výzvami a pokusíme se zjistit, kde (nebo zda) se to rozpadá. Kromě toho uvidíme ještě pár alternativ.

Pojďme začít.

Laugh poetically on the irony that a human is asking artificial intelligence to do poetry. (4 paragraphs maximum)

Až na stvoření A života….poetickou dřinu mi to připadalo docela jednoduché a brát výzvy tak, jak jsou. Kromě toho se zdá, že „ironie“ bere jako ten, kdo vytváří básně, což nedává moc smysl.

Posouvat se. Zkusme ještě pár vstupů.

Teď mi to připadalo mnohem…poetičtější. Ne tak poetické, ale přesto se to dá vydržet.

A upřímně řečeno, dobrá poezie je obecně důsledkem (dobrých nebo špatných) emocionálních turbulencí, které stroj nemůže zažít, pokud nepřejde na sentiment, což je úplně jiné území.

Do té doby bychom tedy neměli očekávat Roberta Frosta z ChatGPT.

Tak jako tak.

Co jsem ale nemohl ignorovat je, že poetické výtvory ChatGPT se vždy rýmují. Ne že by rýmování bylo špatné nebo tak něco. Ve skutečnosti to zní nejlépe každému, kdo není rodilým mluvčím angličtiny, jako jsem já.

  Jak zrušit předplatné Acorn TV

Přesto je volný verš stejně důležitý, stejně jako jiné formy poezie.

Proto jsem se zeptal ChatGPT, jaká básnická schémata zná, a většina mi přišla docela sebevědomá.

Sakra, o tom všem jsem ani neslyšel! Je čas zjistit, jestli tahle AI dokáže mluvit.

Generate a limerick about a little girl wishing for a chocolate tree in her bedroom.

Co myslíš?

No, pro jednoho je to limerick. A perfektně to dodrželo strukturu, včetně počtu řádků a rýmovacího schématu AABBA, což je také skvělé.

A dodání vypadá bezchybně.

Přešel jsem k vážnému tónu a vyzval jsem ChatGPT, aby zkusil volný verš.

Write a free verse as a Hiroshima bombing survivor, appealing to all nuclear-armed nations to denuclearise themselves (4 paragraphs maximum).

Dojemný. Z rýmování se však jen tak vymanit nedokáže. Rýmovaná struktura AABB je viditelná ve všech odstavcích kromě třetího.

ChatGPT a Rhyming

Ohh! Takže jsou i další. A zdá se, že ChatGPT je vycvičený k rýmování, kdykoli dojde na poezii.

Ale protože je založen na strojovém učení, což znamená, že bude potřebovat, aby jeho vývojáři provedli úpravy, které mu pomohou udělat cokoliv nového, a bude to tak, dokud aktualizace nezlepší jeho poetické schopnosti.

Případně mohou budoucí verze ChatGPT založit na hlubokém učení (samozřejmě, že se to snadněji řekne, než udělá), aby automatizovali učení jako lidé.

Jen pro potvrzení, zkusil jsem několik dalších podnětů a zdá se, že každá odpověď trpí nějakým rytmickým předávkováním.

Konečně se něco povedlo (a možná proto je promptní inženýrství kariéra).

Takže je to koneckonců volný verš. Přesto není prezentován jako jeden. Nakonec to trvalo ještě jednu výzvu, abychom získali to, co známe jako skutečnou poezii volného verše.

Nebylo to nic menšího než úspěch dostat ChatGPT z jeho rytmické závislosti.

  Co znamená značka zaškrtnutí u OnlyFans?

Konkrétně můžete do výzvy zahrnout něco jako formát volného verše bez vnitřních nebo vnějších rýmů.

Celkově je to pro AI skvělý úspěch. A rád se přiznám, že tato úroveň poezie mi přijde dobrá a upřímně bych si užil více takových výtvorů.

Zatím jsme viděli ChatGPT dělat volné verše a limericky. Rýmovat a nerýmovat. A překonalo tyto bariéry s pozoruhodnou kreativitou.

Nyní zakončme toto hodnocení poezie ChatGPT jedním závěrečným malým testem.

Sonet.

Write down a sonnet about a mother looking at the clouds and trying to picture her upcoming twins as a boy (Ryan) and a girl (Emma).

Už nemá smysl zpochybňovat básnickou zdatnost ChatGPT. Pro mě je to dost dobré k radosti a nastavuje to úroveň, kterou přeji všem básníkům, aby ji s lehkostí překonali.

Alternativní nástroje AI poezie

Zatímco ChatGPT je dobrý (a někdy skvělý), odpovědi, které jste viděli výše, pocházely z GPT 4, je to nejnovější a nejlepší (placená) verze.

Pokud tedy provedete stejné výzvy s GPT-3.5, což je bezplatná verze, kvalita může být zasažena.

Proto existuje několik možností, které můžete vyzkoušet. A přestože některé z nich jsou založeny na samotném ChatGPT, můžete je používat bez účtu OpenAI.

#1. Generátor AI básní

To říká, že ve své sekci O aplikaci používá „technologii AI z OpenAI“, což pravděpodobně naznačuje její podporu ChatGPT.

Nejlepší na tom je, že můžete začít hned. Není nutná žádná registrace.

Jedná se o zcela bezplatný nástroj, který výslovně zmiňuje generování rýmovaných básní. A dokonce i s výzvami, které nám daly nerýmující se volné verše s ChatGPT (4), to dávalo rýmované odpovědi.

V důsledku toho mám podezření, že je to založeno na bezplatné verzi ChatGPT, která není tak kreativní. A neuchovává historii, kterou můžete získat pomocí bezplatného účtu ChatGPT.

Konečně, jediný důvod, proč používat tento generátor básní, je rychle získat jednu nebo dvě básně bez nutnosti registrace.

#2. Canva

Canva je známá především pro základní grafický design. Nedávno však spustila Magic Write, umělou inteligenci, kterou můžete také použít k vytváření básní.

  14 Převodník fotografií na skicu, který převede váš obrázek na čárovou kresbu

Jedná se o placený nástroj s 25 kredity zdarma, abyste mohli ochutnat jeho poetické nadání.

Z hlediska kvality mi přišlo v pořádku rýmovat básně. A nemohl jsem ho přimět, aby vygeneroval nerýmující se volný verš.

Jelikož se však jedná o placený produkt od Canva, můžete očekávat, že se v nadcházejících aktualizacích zlepší.

#3. ToolBaz

Ten z ToolBaz je mnohem lepší s přepínáním kreativity a hlasovým vstupem. A je to zcela zdarma a funguje bez nutnosti registrace.

Kromě toho si můžete prohlédnout nedávné výtvory. Neexistují však žádné informace o době, po kterou data uchovává. Důležité je tedy zálohovat. A stejně jako ostatní na tomto seznamu je vytváření nerýmující poezie náročné i pro ToolBaz.

Nakonec nabízí možnost jedním kliknutím zkopírovat výtvor a přečíst jej nahlas.

#4. Google Bard

Bard je 100% bezplatná možnost a pochází od známého technologického výrobce, společnosti Google.

Od Barda můžete očekávat pár dobrých věcí. Za prvé, uchovává minulé odpovědi. Za druhé, vyžaduje hlasový vstup. A nakonec poskytuje tři verze jakékoli odpovědi s jedinou výzvou, což je obrovské plus pro tvorbu poezie.

Kromě toho můžete odpovědi exportovat jako koncepty e-mailů v Gmailu a Dokumentech Google.

A umí psát i nerýmovanou poezii. Jediný problém je, že jsem mu řekl, aby vygeneroval dva odstavce, a ono odpovědělo sedmi! Takže není dobré počítat.

I když existuje více bezplatných nástrojů pro psaní básní, zdá se, že většina trpí podobnými omezeními. A ChatGPT (dokonce i bezplatná verze) je to nejlepší, co jsem našel.

Poezie a stroj!

I přes všechny ty nedokonalosti AI ušla dlouhou cestu. A pokud je první generace generativní umělé inteligence tak dobrá, budoucnost jistě přinese pořádnou ránu.

Pokud stále čtete, možná jste našli Google Bard jako hodnotnou soutěž ChatGPT.

Abychom vám pomohli správně zavolat, máme další dva průvodce: za prvé, kde můžete vidět Google Bard vs. ChatGPT pomocí několika výzev, a druhý přesvědčivě vykrádá show. A za druhé, věci, kde je Bard lepší než ChatGPT.

Zůstaňte naladěni!