Smishing vs. phishingové útoky: Jaké jsou rozdíly?

Smishing a phishing jsou útoky sociálního inženýrství, které přimět oběti prozradit citlivé informace.

Phishing zahrnuje odesílání e-mailů se škodlivými odkazy nebo přílohami. Na druhou stranu, smishing, což je kombinace SMS a phishingu, zahrnuje odesílání textových zpráv, škodlivých odkazů nebo telefonního čísla, na které je oběť vyzvána, aby klikla nebo zavolala.

Při smishingových i phishingových útocích zločinci vyhrožují svým potenciálním obětem vážnými následky, pokud nereagují okamžitě. Oběti reagující na hrozby mohou nakonec prozradit citlivé informace, jako jsou hesla nebo podrobnosti o bankovních účtech.

Phishingové útoky na krádež dat Image Pixabay

Než se podíváme na podobnosti a rozdíly smishingových vs. phishingových útoků, naučte se, co jednotlivé termíny znamenají.

Co je Smishing

Smishing je útok, při kterém zločinci posílají textové zprávy se škodlivými odkazy nebo falešnými telefonními čísly potenciálním uživatelům mobilních telefonů. Zahrnuje použití manipulativních textových zpráv v přesvědčivém jazyce, aby přiměl uživatele telefonu reagovat.

Útočník může použít naléhavost, jako je potřeba urychleně zaplatit za přepravovaný balíček nebo potvrdit finanční transakci, naléhavě zaplatit za nevyřízenou fakturu atd.

Co je phishing

Phishing je zasílání podvodných e-mailů obsahujících škodlivé odkazy nebo přílohy, které uživatele nasměrují na server ovládaný útočníkem nebo instalují malware, který může ukrást citlivé informace.

Při phishingu může web útočníka vypadat podobně jako legitimní web, ale bude mít chybně napsaný název domény. Může však obsahovat přihlašovací pole, které jim umožňuje ukrást uživatelské jméno a hesla, když je oběť zadává v domnění, že přistupují na bezpečnou webovou stránku.

Smishing vs. phishingové útoky: podobnosti

Smishingové a phishingové útoky využívají taktiku sociálního inženýrství, aby přiměly nic netušící uživatele k odhalení citlivých nebo důvěrných informací. Tyto dvě metody útoku mají následující podobnosti.

 • Každý z nich používá přesvědčivý jazyk, aby varoval své oběti před potenciálním nebezpečím, pokud okamžitě nezareagují. Například varují, že bankovní účet nebo kreditní karta bude zrušena, elektřina nebo telefonní služby budou přerušeny a další hrozby, pokud oběť neprovede požadovanou akci, jako je kliknutí na poskytnutý odkaz.
 • Obsahuje škodlivé odkazy řízené útočníky a s potenciálem ukrást přihlašovací údaje nebo jiné citlivé informace, nainstalovat malware nebo viry nebo kompromitovat zařízení uživatele.
  6 nejlepších serverů Arma Reforger pro plynulé hraní

Smishing vs. phishingové útoky Image Pixabay

 • Naléhavost: Každý z útoků vytváří pocit naléhavosti a může použít hrozby nebo varovat potenciální oběť před negativními důsledky, pokud nebudou jednat nebo reagovat okamžitě.
 • Klamání: Oba útoky využívají praktiky sociálního inženýrství k oklamání a manipulaci se svými oběťmi. Útočníci smishingu a phishingu se často vydávají za známé a legitimní společnosti, jako je Microsoft, Amazon, Google a další známé značky. Potenciální oběti tak získávají důvěru, odpovídají nebo poskytují požadované informace v domnění, že jednají s uvedenou organizací nebo úřadem.
 • Stejný cíl: Hlavním účelem spuštění smishingových nebo phishingových útoků je přimět oběť, aby vyzradila citlivé firemní nebo individuální informace, jako jsou přihlašovací údaje, údaje o kreditní kartě nebo bankovním účtu a další.

Smishing vs. phishingové útoky: Rozdíly

Níže uvedená tabulka ukazuje hlavní rozdíly smishingových a phishingových útoků.

FeaturesSmishingPhishingAttack Vector Používá textové zprávy SMS se zkrácenými škodlivými adresami URL nebo falešným telefonním číslem.Používá e-maily se škodlivými odkazy nebo přílohami.StředníTelefon nebo mobilní zařízeníPočítač nebo mobilní zařízení, které přistupuje k e-mailu.Dosah a dopad Bylo odesláno v průměru 2,65 miliardy nevyžádaných textových zpráv a přijímány za týden v dubnu v roce 2022. Míra kliknutí na odkazy v textových zprávách je vyšší než v e-mailech. V porovnání s phishingem je pravděpodobně ohroženo více uživatelů pomocí smishingu. Každý den je odesláno přibližně 3,4 miliardy phishingových e-mailových zpráv. Míra kliknutí je však nižší než u smishingu. Mechanismus doručování Textové zprávy na mobilní telefonE-mailové zprávy na výpočetní zařízení Povědomí uživatelů Průměr 2,65 miliardy spamových textových zpráv byly odesílány a přijímány týdně v dubnu 2022. Míra kliknutí na odkazy v textových zprávách je vyšší než v e-mailech. Více uživatelů je pravděpodobně kompromitováno pomocí smishingu ve srovnání s phishingem Většina uživatelů e-mailu si je vědoma phishingových útoků Odkazy Zkrácené škodlivé odkazy a falešná čísla Škodlivé odkazy a přílohy Zneužívání zařízení Asi 60 % uživatelů mobilních telefonů si neuvědomuje smishingové útoky a pravděpodobně se stanou obětí. důvěrné informace z počítače. Útočníci mohou také použít napadené zařízení k distribuci malwaru nebo virů do počítačů ve stejné síti. Naléhavost Použití naléhavější a přesvědčivější zprávy požadující okamžitou odpověď. Naléhavý e-mail, ale méně než smishing.

Jak se chránit?

Níže jsou uvedeny některé postupy ochrany proti smishingu a phishingu.

 • Použití silného řešení zabezpečení e-mailu: Nainstalujte účinná řešení zabezpečení, jako je antivirový software, silné brány firewall, filtry nevyžádané pošty, nástroje pro analýzu odkazů, software proti phishingu a další nástroje. Ty pomáhají odhalit a zabránit doručování phishingových e-mailových zpráv uživatelům.
 • Použít vícefaktorové ověřování (MFA): Nasazení MFA přidává další vrstvu ochrany tím, že vyžaduje, aby uživatel kromě hesla poskytl další ověření. Typická řešení MFA vyžadují, aby uživatel poskytl uživatelské jméno a heslo a také jinou formu ověření, jako je kód odeslaný do zařízení, jako je mobilní telefon.
 • Pravidelně aktualizujte a opravujte operační systémy a softwarové aplikace: Aktualizace operačního systému, aplikací a bezpečnostních řešení zajišťuje, že jsou aktuální a běží na nich nejnovější opravy, které řeší většinu zranitelností a chyb, které mohou zločinci zneužít.
 • Dodržujte bezpečné bezpečnostní postupy: Zatímco instalace antivirového programu a dalších bezpečnostních řešení do vašeho počítače nebo mobilního zařízení pomáhá detekovat a chránit vás před potenciálními útoky, stále musíte praktikovat bezpečné online aktivity. Poznání stávajících a nových triků, které útočníci používají, vám pomůže udržet vás v bezpečí. Naučte se také, jak kontrolovat varovné příznaky sociálního inženýrství, jako jsou pravopisné chyby, naléhavost, nesprávná jména domén, neznámí odesílatelé atd.
  5 řízených aplikací pro žurnálování pro začátečníky, aby získali pokyny pro deník péče o sebe

Zastavte phishingové útoky Obrázek: Pixabay

 • Vytvářejte povědomí o bezpečnosti: Organizace by měly svým zaměstnancům poskytovat adekvátní a pravidelná školení o phishingu, smishingu a dalších kybernetických útocích. Kromě toho by měli používat nástroje pro simulaci phishingu k testování povědomí a identifikaci a řešení nedostatků. Jednotliví uživatelé by také měli informovat svou rodinu a přátele o spamu a o tom, jak jednat a zůstat v bezpečí.
 • Oznamte pokus o útok: Ohlaste případ subjektu, jako je banka nebo jiná instituce, aby mohl účet zabezpečit. Kromě toho můžete informovat instituci pro prevenci podvodů ve vaší zemi, aby mohla dále prošetřit.
 • Testování povědomí pomocí simulovaných pokusů o phishing: Simulované testy umožňují správcům zjistit povědomí zaměstnanců a jak by reagovali na skutečné pokusy o phishing. Simulační software obvykle odesílá phishingové e-maily podobné těm, které by poslali útočníci, ale bez škodlivých odkazů nebo příloh. Umožňuje organizaci zjistit, zda školení pro zvyšování povědomí funguje a zda existují mezery, které je třeba řešit.
 • Chraňte citlivé informace: Kromě používání antiviru a šifrování k ochraně citlivých dat je dobrou praxí omezit, kdo má k datům přístup a co s nimi může dělat. V ideálním případě udělte uživatelům co nejmenší oprávnění, která jim umožní přístup pouze k datům a zdrojům, které potřebují k provádění svých úkolů. I když útočník získá neoprávněný přístup, nemůže způsobit velké škody.
 • Ignorujte nebo odstraňte jakýkoli podezřelý text nebo e-mail. Neklikejte na podezřelé zprávy, přílohy nebo odkazy. Navíc neodpovídejte na zprávy, které požadují zaslání osobních údajů, jako jsou údaje o kreditní kartě nebo bankovním účtu.

Co dělat po útoku?

Navzdory snahám odhalit a zablokovat smishingové a phishingové zprávy, aby se dostaly k zamýšleným obětem, miliony falešných zpráv stále zvládají každý den obejít spam a další bezpečnostní filtry.

  Jak technologie 5G způsobí revoluci v komunikaci

Bohužel, většina uživatelů, dokonce i ti, kteří si jsou vědomi podvodů, se stále mohou nechat oklamat a kliknout na škodlivé odkazy. Zatímco nejlepší strategií je ignorovat a vyhýbat se odpovědím na falešné SMS a e-mailové zprávy, je také dobré vědět, co dělat, když dojde k útoku.

#1. Zjistěte, jak k útoku došlo

Zjistěte, proč k útoku došlo a zda vaše bezpečnostní řešení vyžaduje vylepšení, aby se podobným útokům v budoucnu zabránilo.

#2. Zkontrolujte účinek útoku

Prozkoumejte phishingový e-mail a zjistěte jeho záměr, data, na která útočník cílil, a účel. K vyhledání podezřelých IP adres a adres URL můžete také použít bránu firewall nebo podobné protokoly. Zkontrolujte účty a data, která mohla být ohrožena. Kromě toho pečlivě sledujte své online a bankovní účty nebo transakce, zda nevykazují jakékoli podezřelé aktivity, jako jsou pokusy o přihlášení z neobvyklých míst, převody finančních prostředků atd.

#3. Informujte zainteresovanou organizaci

Nejlepší je kontaktovat příslušnou legitimní společnost a dát jí vědět, že útočníci používají název společnosti k oklamání uživatelů. Tyto informace umožňují organizaci varovat své zákazníky před podvody.

#4. Izolujte zařízení od sítě

Pokud je váš telefon nebo počítač infikován, odpojte jej od sítě, abyste zabránili malwaru nebo jinému nainstalovanému softwaru nahrát vaše citlivá data. Pomáhá také chránit ostatní stroje v síti.

Kromě toho, že zabrání šíření malwaru na další počítače v síti, odpojení zajišťuje, že zařízení neukradne a nenahraje citlivá data na internet nebo do počítače útočníka.

#5. Vyčistěte zařízení

Použijte spolehlivý nástroj k vyčištění infikovaného zařízení a zajistěte, abyste jej připojili zpět pouze tehdy, když nemůže způsobit žádné poškození. Můžete zvážit obnovení systému do předchozího dobrého stavu, například týden před útokem. Změňte také hesla a kódy PIN pro napadené účty.

Závěr

Každý jednotlivec a organizace, která používá mobilní zařízení a počítače, je zranitelná vůči smishingovým a phishingovým útokům. Smishingové útoky se často zaměřují na uživatele mobilních telefonů, zatímco phishing se zaměřuje na uživatele e-mailů.

Ať tak či onak, spammeři používají techniky sociálního inženýrství, aby přiměli uživatele k odhalení hesel, bankovních údajů a dalších citlivých informací. Většina phishingových a smishingových e-mailů a SMS textů dokáže obejít spamové filtry a další bezpečnostní řešení. V důsledku toho si uživatelé mohou myslet, že zprávy jsou legitimní a čisté.

Být ostražitý a znát osvědčené postupy v oblasti kybernetické bezpečnosti může pomoci při prevenci krádeží dat a identity. Nejlepší způsob, jak předcházet útokům, je, že se uživatelé naučí, jak hledat příznaky útoků smishing vs. phishing, jako je naléhavost, neznámí odesílatelé, požadavky na odhalení citlivých informací a další. Jakmile máte podezření na útok, ignorujte zprávu a potvrďte, zda vám zmíněná organizace zprávu poslala.

Dále, co jsou to spoolové útoky a jak se před nimi chránit?