Xbox Series X vs. Herní PC: Jak se srovnávají?

Xbox vs. PC je diskuze, která se rozproudí pokaždé, když se objeví nová generace Xboxu. Vzhledem k tomu, že Xbox Series X vede tuto generaci herních konzolí Microsoftu, je to opět něco k zamyšlení.

To platí zejména s ohledem na to, že se vám může stát, že se k němu nebudete moci snadno dostat. Pokud to budete číst později, možná s tím nebudete mít problém.

Zde porovnáme Xbox Series X s herním počítačem na základě důležitých faktorů, které vám pomohou učinit konečné rozhodnutí, který z nich si pořídit.

Na co je třeba pamatovat při porovnávání Xboxu a PC

I když si tento článek klade za cíl poskytnout vám základní rady, budete muset mít na paměti několik věcí:

  • Ceny za konzole Xbox Series X a PC komponenty se mohou lišit v závislosti na čase a zemi.
  • Dostupnost konzole a grafické karty pro herní PC je dalším rozhodujícím faktorem.

Nyní, s ohledem na to, pojďme projít některé důležité body srovnávající Xbox Series X a herní PC.

Xbox Series X vs. Herní PC: Co je lepší?

Jak Xbox, tak herní PC mají co nabídnout, ale který z nich vyjde při srovnání těchto dvou navrch? Podívejme se na klíčové faktory, které byste měli zvážit při rozhodování, zda si koupit Xbox nebo herní PC.

  Jak povolit editor snímků obrazovky v prohlížeči Google Chrome

Ekosystém her pro Xbox a PC

Není to jen hardware, se kterým komunikujete, měli byste také zvážit dostupnost her a ceny titulů.

Zatímco Xbox Game Pass nabízí značnou hodnotu pro PC i konzoli, základní předplatné pro PC obsahuje navíc EA Play předplatné. Chcete-li získat přístup k titulům EA na konzoli Xbox, budete se muset rozhodnout pro Xbox Game Pass Ultimate.

Kredit obrázku: Xbox

Xbox Game Pass nabízí spoustu her a slev na obou platformách. Pokud se tedy spoléháte pouze na Xbox Game Pass, obě nabídky mají podobnou hodnotu, s mírným náskokem pro předplatitele PC.

Při nákupu her pro Xbox Series X jste však omezeni na obchod Microsoft nebo na regály místního herního obchodu.

S herním počítačem máte přístup k řadě dalších herních obchodů, jako jsou Steam a Epic Games, které nabízejí rozsáhlé sbírky her s běžnými nabídkami a dokonce i hry zdarma. Kromě toho existují nekonečné možnosti pro nová předplatná a služby v blízké budoucnosti, protože se na rozdíl od Xbox Series X nespoléháte na jedinou společnost.

Hardwarové možnosti Xbox a PC

Xbox Series X je schopná konzole, která je vybavena 8jádrovým procesorem AMD na bázi Zen 2 s grafickým procesorem AMD s architekturou RDNA 2, který poskytuje 52 výpočetních jednotek.

Specifikace Xbox Series X jsou téměř ekvivalentní stolnímu procesoru Ryzen 7 3700X spárovanému s Radeon RX 6800 nebo Nvidia RTX 3070. Grafická zdatnost Xbox Series X je tedy dostatečně působivá pro hraní ve 4K a 120 FPS na papíře.

Výkon samozřejmě závisí na typu hry, kterou hrajete. Neměli byste tedy očekávat plnohodnotný herní zážitek ve 4K se 120 snímky pro všechny hry.

Herní počítač s touto specifikací nemusí stačit ani na plnohodnotné hraní ve 4K, ale máte možnost využít DLSS k poskytnutí špičkové grafiky pro levné počítače nebo použít AMD Fidelity FX Super Resolution ke zlepšení výkonu. Ale možná budete mít lepší zážitek z konzole pro její optimalizaci.

  Wondershare Filmora 12 – Svoboda pro vaši tvorbu videí

Pokud však uvažujete o špičkovém herním PC, můžete snadno zažít více.

Cena Xbox a PC

Vybudování špičkového herního PC je jistě nákladné úsilí. Pokud chcete, aby každá součást vašeho systému byla prvotřídní, nebe je limit. Můžete dokonce skončit nákupem PC skříně za ~ 700 $ jen pro její estetiku.

Při sestavování PC je však důležité dbát na to, abyste za komponenty nepřeplatili.

Nastavení dobrého herního zařízení vyžaduje značné množství výzkumu. Můžete si vybrat, zda si zakoupíte předem sestavený herní systém NZXT a další pro pohodlí, ale Xbox Series X je výrazně levnější pro své herní schopnosti a bezproblémový nákup jedné jednotky.

Možnosti upgradu Xbox Series X a herního PC

Je důležité pochopit, zda chcete svůj systém po několika letech upgradovat, nebo si jen koupit nový.

Pokud uvažujete o pořízení počítače, můžete jej snadno upgradovat. Ve skutečnosti se můžete rozhodnout upgradovat jakoukoli komponentu samostatně, což je obrovská výhoda pro dlouhou životnost. Pokud například výkon vašeho herního počítače není po několika letech uspokojivý, můžete se jednoduše rozhodnout upgradovat grafickou kartu a zbytek ponechat nedotčený.

S Xbox Series X však získáte omezené možnosti upgradu. Upgradovat můžete pouze úložný prostor, nikoli čip nebo grafickou kartu. V případě konzole si tedy pro upgrade budete muset zakoupit nový Xbox (next-gen). Upgrade PC vám však může v průběhu let ušetřit více peněz.

Nezapomeňte, pokud již máte počítač střední třídy, který běží slušně, můžete získat několik nových upgradů (například novou grafickou kartu), abyste zvýšili svůj herní zážitek v rámci rozpočtu. Nakonec záleží na vašich požadavcích, ale z větší části byste měli být schopni ušetřit pár babek a vdechnout život svému starému PC.

  Jak zobrazit, kolik volného místa je k dispozici v DropBoxu

Přenosnost Xbox Series X a herního PC

Pokud jde o přenosnost, herní počítač nemusí být tak pohodlný jako Xbox Series X.

Technicky si můžete postavit mini-ITX herní systém, který je podobně přenosný. Udělat to správným způsobem je však náročný úkol.

Pokud jde o herní desktop, budete se muset postarat o chlazení a tvarový faktor pro komponenty, které používáte. Mohlo by to skončit katastrofou, pokud nevíte, co děláte.

Samozřejmě, pokud chcete maximální přenositelnost, špičkový notebook se může ukázat jako lepší než Xbox Series X, ale s vynaloženými penězi můžete přijít o výkon. Kromě toho má notebook omezené možnosti upgradu.

Celkově vzato, když zvažujete PC, máte na výběr z hlediska přenositelnosti, ale konzole je přenosný stroj již od začátku.

Xbox Series X a herní PC záruka a poprodejní servis

S Xbox Series X získáte na stroj omezenou záruku na jeden rok. Můžete zvážit prodloužení záruky až na tři roky, ale nemusí být dostupné u všech prodejců.

V případě PC získáte záruku vystavenou na každý zakoupený komponent. Většina z nich nabízí tříletou záruční dobu a některé dokonce pět až 10 let záruky. To je obrovský rozdíl z hlediska jistoty a životnosti.

Samozřejmě, že Xbox Series X nemusí selhat roky (ve většině případů), ale v případě PC komponent máte jistotu výměny dílů na další roky.

Co byste měli zvolit: Xbox Series X nebo herní počítač?

Pokud se chcete zaměřit na hraní her s podporou 4K a chcete pohodlí konzole, Xbox Series X by měl být skvělou volbou.

Ale pokud chcete možnost upgradu, přístup k více hrám a víceúčelový systém, měl by být váš výběr PC.

Obojí má své výhody i nevýhody. Nakonec budete muset zvážit své priority a vybrat si, co je pro vás důležitější.

Užijte si vylepšení herního zážitku

Existuje tolik herních platforem a všechny mají zvláštní výklenek, který vyplňují.

Ale ať už se rozhodnete pro pohodlí Xbox Series X nebo možnosti výkonu a přizpůsobení, které vám může poskytnout herní počítač, buďte si jisti, že hraním na kterékoli z těchto úžasných platforem zažijete neuvěřitelný čas.