5 důvodů, proč by Raspberry Pi SBC mohly být pro váš projekt přehnané

Mnoho elektronických kutilů a fandů používá ve svých projektech jednodeskové počítače Raspberry Pi a jsou to docela schopná zařízení, která lze použít pro fyzické výpočty. Někdy však problém není v tom, že Raspberry Pi SBC není schopen tuto práci vykonávat, ale místo toho nabízí značné množství zdrojů, které by mohly být plýtvány na konkrétní aplikace.

Zde je několik důvodů, proč byste mohli chtít pro svůj elektronický projekt použít něco jednoduššího než jednodeskový počítač Raspberry Pi.

1. Váš projekt je dostatečně jednoduchý pro mikrokontrolér

Jednodeskový počítač Raspberry Pi je v podstatě kříženec mezi mikrokontrolérem a osobním počítačem. Umožňuje vám hrát si s hardwarem a zároveň provozovat operační systém a v podstatě fungovat v samostatném prostředí. To znamená, že Raspberry Pi SBC můžete nahradit Arduino (nebo mikrokontrolérem Raspberry Pi Pico) v elektronickém projektu a většinou to bude fungovat stejně bez jakýchkoli úprav.

  Jak hrát hry Nintendo DS na Linuxu s MelonDS

Znamená to však také, že nevyužíváte úplně výhody mnohem větších výpočetních zdrojů Raspberry Pi SBC. To není nutně špatná věc, ale vědomý přístup k optimalizaci vás může povzbudit k tomu, abyste do svého projektu přidali další procesy a záměrnou složitost, díky čemuž bude nakonec mnohem naplňující a přínosnější.

Pokud jste zvědaví na rozdíly mezi jednodeskovým počítačem, jako je Raspberry Pi, a mikrokontrolérem, máme průvodce, který tyto rozdíly podrobně vysvětluje.

2. Výkon v reálném čase je důležitý

I když na ně můžete nainstalovat operační systém v reálném čase nebo je dokonce spustit bez operačního systému (tj. holý kov), abyste snížili jitter a latenci, desky Raspberry Pi, s výjimkou modelů Pico, se obecně pro práci v reálném čase nehodí. úkon.

Pro úkoly a projekty, které musí běžet v reálném čase, tedy v rámci stanoveného časového omezení, jste na tom mnohem lépe s mikrokontrolérem, jako je Pico nebo Arduino. Mikrokontroléry vynikají v aplikacích, kde je načasování kritické, jako je robotika, domácí automatizace, monitory zdraví a zabezpečení domácnosti.

3. Chcete udržet spotřebu energie na co nejnižší úrovni

Kredit obrázku: raspberrypi.com

Stejně jako většina počítačů založených na ARM je Raspberry Pis velmi energeticky efektivní a obvykle spotřebuje méně než 10 W energie i při velkém zatížení. To je často mnohem méně, než používá moderní počítač x86, když je nečinný. Spotřebu Raspberry Pi je možné snížit na naprosté minimum odpojením periferií, deaktivací portů a vypnutím LED diod na desce.

  Background Burner vám pomůže odstranit pozadí z fotografií

Nicméně i ten energeticky nejúčinnější počítač, jako je Raspberry Pi, bude stále spotřebovávat více energie než běžný mikrokontrolér, protože má mnohem větší režii na zpracování.

Pokud je pro váš projekt zásadní udržet spotřebu energie na co nejnižší možné úrovni, měli byste zvážit, zda opravdu potřebujete Raspberry Pi SBC, nebo zda by tuto práci zvládl stejně dobře mikrokontrolér.

4. Chcete udržet náklady tak nízké, jak je to jen možné

Zatímco desky Raspberry Pi jsou tak levné, jak přicházejí, zvláště nyní, když se situace s dodávkami zlepšila, možná budete muset snížit náklady na svůj projekt, zejména pokud plánujete prodávat své výtvory. Pokud se chystáte jít touto cestou, nezapomeňte se podívat na náš seznam nejlepších tržišť pro výrobce.

Nejlevnější SBC, které si můžete koupit od Raspberry Pi, Pi Zero W (s Wi-Fi a Bluetooth) stojí kolem 10 $, zatímco výkonnější Pi Zero 2 W se prodává za zhruba 15 $. Na druhou stranu, mikrokontrolér Raspberry Pi Pico s nejnižší cenou se prodává za pouhých 5 dolarů. Jeho nákladová efektivita je jednou z klíčových výhod, které Raspberry Pi Pico nabízí oproti jiným modelům.

  Vyhněte se těmto 9 věcem ve svém životopisu pro rozvoj nebo práci správce systému

5. Váš projekt nevyžaduje klávesnici ani myš

Raspberry Pi SBC může být pro váš elektronický projekt přehnané, pokud nevyžaduje vstup z klávesnice nebo myši a může fungovat bez grafického uživatelského rozhraní. Vzhledem k tomu, že tyto jednodeskové počítače jsou navrženy pro práci na stolním počítači, jsou vybaveny porty USB, výstupem HDMI a dalšími rozhraními pro připojení požadovaných periferií.

Mikrokontroléry jsou primárně navrženy pro propojení s elektronickými součástkami, a proto budou obsahovat jednu nebo více řad GPIO pinů pro komunikaci s těmito zařízeními a také port USB pro připojení k počítači pro programování. To je činí nepoužitelnými pro projekty, které vyžadují periferní zařízení, jako je modul kamery nebo dotyková obrazovka, ale umožňují přenositelnost a snazší nastavení projektů.

Vzhledem k tomu, že mikrokontrolér bude stačit pro mnoho elektronických projektů, je důležité zvážit vaše skutečné potřeby projektu před výběrem Raspberry Pi SBC.

Není nic špatného na použití jednodeskového počítače Raspberry Pi pro jednoduchý a nenáročný projekt, pokud jej již máte po ruce a chcete ihned začít.

Pokud však máte možnost vybrat si mezi SBC a mikrokontrolérem pro projekt, který řídí elektroniku a nevyžaduje tolik výpočetního výkonu, měli byste vždy jít tou nejpřímější cestou: mikrokontrolérem. To vás naučí, jak pracovat s omezenými zdroji, a bude to zvláště užitečné, pokud se věnujete kariéře ve vývoji vestavěných systémů.