etechblog

7 funkcí a specifikací, které je třeba zvážit při nákupu vysoce výkonného notebooku

Klíčové věci

  • Zvažte příkon CPU a GPU vysoce výkonného notebooku, protože ovlivňuje výkon i výdrž baterie.
  • Frekvence RAM a kapacita úložiště jsou důležité faktory, přičemž doporučujeme 5200 MHz DDR5 RAM a 1TB NVMe SSD.
  • Věnujte pozornost displeji: zaměřte se na rozlišení QHD, obnovovací frekvenci 120 Hz a poměr stran 16:10 pro optimální produktivitu a uživatelský zážitek.

Nákup notebooku může být skličující úkol, zejména vzhledem k šílenému množství možností, které budete mít v různých cenových a výkonnostních relacích. Pokud kupujete notebook poprvé nebo se neorientujete mimo jiné v řeči taktů jader CPU a typů GPU VRAM, je velmi snadné udělat špatnou volbu, která může přinést velké cenovka.

V závislosti na tom, co budete s notebookem dělat, na vašich hardwarových požadavcích a potažmo na ceně vašeho notebooku se může značně lišit. Nejlepší část? Není to skoro tak složité, jak se zdá.

Výkon CPU a GPU

Pokud si kupujete vysoce výkonný notebook, je pravděpodobné, že jste se již zaměřili na požadovanou kombinaci CPU a GPU. Zatímco taktovací frekvence procesoru, jádra a vlákna jsou všeobecně známé a výrobce je často propaguje jako hlavní prodejní místo, příkon je další důležité číslo, které je často přehlíženo.

Výkon CPU, což je koncept, který platí i pro GPU, se označuje pomocí TDP (Thermal Design Power) nebo v případě GPU TGP (Total Graphics Power). Měří maximální výkon, který může váš CPU a GPU odebírat ze systému.

Obrazový kredit: Gavin Phillips/MakeUseOf

Obecně lze říci, že čím vyšší spotřeba, tím výkonnější CPU/GPU. Vyšší spotřeba energie však může negativně ovlivnit životnost baterie, takže pokud jde o notebooky, TDP nebo TGP je často sníženo (ve srovnání s desktopovými protějšky komponent), aby se vyrovnal výkon s optimální výdrží baterie.

Můžete například vidět dva notebooky s i7-13600K se stejnými specifikacemi. Ale pokud má jeden nižší TDP, druhý bude fungovat lépe, i když za cenu výdrže baterie. To se vztahuje i na GPU; dva notebooky s identickými RTX 4060 budou fungovat odlišně, pokud je mezi nimi rozdíl TGP.

Paměť a úložiště

Další na řadě je vaše RAM a úložiště. V době psaní článku je nejlepší RAM, kterou můžete získat, DDR5. RAM však obsahuje více než jen typ RAM. Frekvence paměti dělá velký rozdíl.

  Jak povolit fotoaparát na Omegle

Bez ohledu na typ paměti RAM má každá paměť RAM specifickou frekvenci: rychlost, s jakou paměť pracuje. Čím vyšší je toto číslo, tím lepší bude výkon RAM a tím dražší bude.

5200 MHz je dobrá rychlost, na kterou se zde můžete zaměřit. Přibližně 32 GB 5200 MHz DDR5 RAM je více než dostačující pro téměř každou hru a většinu profesionálních úloh. Pokud však děláte opravdu těžké zvedání, možná budete muset zvýšit jeho kapacitu až na 64 GB (náročná úprava videa, programy pro 3D návrh atd.). Na druhou stranu si vystačíte i s 16GB pamětí, ale určitě nechoďte pod ni, i když budete muset snížit rychlost paměti, aby odpovídala vašemu rozpočtu.

Pokud jde o úložiště, 1TB NVMe SSD je minimum, na které byste se měli zaměřit. Pokud je váš notebook vybaven 2,5palcovým slotem SATA SSD, můžete jej použít pro velkokapacitní úložiště nebo zálohy, ale není dobrý nápad vytvořit z něj spouštěcí jednotku. HDD v roce 2023 jsou přísným ne pro vysoce výkonný notebook.

Displej

Další důležitou součástí vysoce výkonného notebooku je dobrý displej, který je často přehlížen. Displej je to, co v notebooku (nebo jakémkoli jiném počítači) používáte nejvíce a měl by být na úrovni, zvláště pokud používáte notebook pro profesionální práci, jako je úprava fotografií nebo videa.

Špičkové notebooky, bez ohledu na značku, mají obvykle dobré displeje. To znamená, že existuje několik minimálních kritérií, na která byste se měli zaměřit. Pro začátek, Full HD 1920 x 1080 rozlišení by to v budoucnu nemuselo seknout. Možná by to bylo v pořádku, pokud máte slabší GPU, jako je RTX 4050, ale nedoporučujeme to, pokud nemusíte škrtat podle svého rozpočtu.

Na 15palcovém notebooku nutně nepotřebujete 4k OLED displej. QHD (2560 x 1440) je dobrá tečka, protože displej budete moci využívat naplno s většinou, ne-li všemi, moderními GPU.

Další důležitou věcí, kterou je třeba mít na paměti, je obnovovací frekvence, která se liší od snímkové frekvence. 120 Hz je zde naprosté minimum, protože bude užitečné při hraní her a zlepší váš obecný uživatelský zážitek, ať už upravujete video, spouštíte simulace nebo jen prohlížíte internet.

V neposlední řadě zkuste najít displej s poměrem stran 16:10, pokud můžete. Na papíře se to nemusí zdát jako velký rozdíl, ale tento malý vertikální prostor navíc může udělat zázraky pro produktivitu – ať už čtete dlouhý článek nebo máte na Premiere Pro prostor navíc na časové ose.

  Jak připojit ovladače GameCube k Nintendo Switch

Tepelný výkon

Tepelný výkon notebooku je těžké posoudit, pokud již zařízení nemáte v ruce, takže recenze jsou nejlepší volbou zde. Výrobci mohou výkonné komponenty zabalit do tenkého a lehkého šasi, ale jejich správné chlazení může být náročné.

Špičkové CPU a GPU vydávají hodně tepla; čím více energie odebírají, tím vyšší je odběr tepla. To znamená, že většina, ne-li všechny, vysoce výkonné notebooky se budou do určité míry zahřívat.

Čím vyšší je teplota vašeho notebooku, tím vyšší je pravděpodobnost, že se setkáte s problémy, jako je tepelné škrcení a že používání počítače není pohodlné, pokud není na stole. Špatný tepelný výkon může také ovlivnit životnost vašeho stroje. Najít notebook s dobrým tepelným řešením je proto nutností.

Jak již bylo zmíněno, posouzení tepelného výkonu notebooku může být obtížné pouze při pohledu na specifikace. Některá tepelná řešení, jako jsou tekuté kovy a parní komory, však fungují lépe než tradiční řešení chlazení používaná u notebooků nižší a střední třídy.

Klávesnice

Zatímco většina hráčů a dalších profesionálů, kteří potřebují vysoce výkonný notebook, může mít externí klávesnici, kterou rádi používá, integrovaná klávesnice na vašem notebooku musí být také dobrá.

Přečtěte si specifikace, abyste zjistili, jaký typ klávesnice má notebook, o kterém uvažujete. Mechanické nízkoprofilové spínače jsou zde zlatým standardem, ale hlavní je zde zdvih klíče a zpětná vazba, kterou získáte.

Zhruba 1,2 až 1,5 mm zdvihu kláves bude více než dost pro pohodlné psaní. Je pravděpodobné, že klávesnice bude také podsvícená, ale doporučujeme se nad RGB příliš nepotit, protože to také výrazně ovlivní výdrž baterie vašeho notebooku.

Situace v přístavu

Většina moderních notebooků upouští od různých portů ve prospěch USB-C, a to z dobrého důvodu. Můžete k němu připojit téměř vše a dokonce nabíjet notebook současně, pokud podporuje napájení. Nicméně v závislosti na vašem případu použití a na tom, jak často s notebookem cestujete, není špatný nápad mít pár portů navíc.

Za prvé, vyhrazený port HDMI nebo DisplayPort je praktický, protože nemusíte stále nosit hardwarový klíč. Totéž platí pro ethernetový port – stejně důležité jako dobré Wi-Fi je, přímé kabelové ethernetové připojení překonává všechno. V neposlední řadě nezapomeňte mít po ruce alespoň pár USB-A portů pro připojení flash disků a dalších periferií.

  Jak správně nastavit PlayStation VR

Pravdou je, že porty, které na svém notebooku potřebujete, budou do značné míry záviset na vašem konkrétním případu použití. Pečlivě zvažte, co budete do notebooku zapojovat. Nabíjení přes USB-C je také dobré zvážit, protože tahání těžké cihly může rychle vést k bolestem zad.

V takových případech se port Thunderbolt 4 (nebo alespoň port USB-C s Power Delivery) stává nutností. Pro vaši referenci máme rychlé vysvětlení k USB Power Delivery.

Životnost baterie

Pokud se chystáte být na cestách, je životnost baterie kritická. Nyní mějte na paměti, že většina vysoce výkonných notebooků vám neposkytne úžasnou výdrž baterie, ale mají softwarové nástroje, které vám umožňují změnit takzvaný „režim výkonu“ vašeho notebooku, abyste z něj mohli vytěžit maximum. vaši baterii.

Baterie notebooků se měří ve watthodinách (Wh). Čím větší je toto číslo, tím lepší je výdrž baterie. Je to však také na úkor hmotnosti, protože baterie bývají jedny z nejtěžších součástí uvnitř vašeho notebooku.

Baterie notebooků obvykle dosahují maximální kapacity 99 Wh, ale ty se téměř výhradně vyskytují v 16palcových nebo větších noteboocích, které bude obtížné přenášet. Pokud budete s notebookem cestovat, doporučujeme 14palcové nebo podobné zařízení. Jasně, nedostanete ty nejvýkonnější komponenty. Uvidíte však lepší výdrž baterie než notebooky s vyšším výkonem CPU/GPU. 60Wh až 70Wh je dobré místo, na které se můžete zaměřit, pokud vám na výdrži baterie záleží.

Při nákupu špičkových notebooků je snadné se ztratit v marketingovém záblesku a nečíst drobné písmo. Zatímco většina, ne-li všechny, moderní notebooky jsou dodávány s dobrým hardwarem, který bude fungovat dobře bez ohledu na váš případ použití, vědomí toho, co chcete a jaké zátěže budete na svém počítači provozovat, vám může pomoci zbavit se nepořádku a vybrat si vyberte pro vás ten nejlepší notebook.

Zde je důležité číst drobné písmo, protože v tom často spočívá rozdíl mezi notebooky, které vypadají na papíře stejně. A v některých případech může být tento rozdíl to, co potřebujete.

x