ChatGPT vs. Bingův AI Chatbot: 10 klíčových rozdílů

Na první pohled se zdá, že implementace chatbota AI ChatGPT a Bing jsou totožné. I když provádějí podobné úkoly, rozdíl mezi jejich jazykovými modely vytváří různé výsledky. Nové odpovědi spustíte, i když budete své výzvy opakovat.

Bez ohledu na to, který nástroj používáte častěji, měli byste znát jeho jedinečné vlastnosti. Zde je devět pozoruhodných rozdílů mezi ChatGPT a verzí robota Bing.

1. Účel

Ačkoli ChatGPT i Bing AI používají jazykové modely generativního předtrénovaného transformátoru (GPT), jedná se o různé platformy. ChatGPT je víceúčelový chatbot. Skenuje obrovské, ale omezené zdroje, ze kterých byl trénován. To zahrnuje akademické časopisy, obchodní webové stránky, publikace a Wikipedii.

Mezitím je Bingova verze chatbota v podstatě vyhledávačem poháněným umělou inteligencí. Platforma má propracovanější indexování a skenování a navíc integrovanou funkci chatu AI. Funguje jako vyhledávač i chatbot.

Navzdory těmto nuancím provádějí ChatGPT a Bing podobné funkce. Se správnými výzvami mohli mimo jiné psát eseje, odpovídat na dotazy týkající se obecných znalostí, rekapitulovat knihy a zkoumat argumenty. Jen očekávejte různé odpovědi na základě jejich trénovaných datových sad.

2. Konverzační jazyk

ChatGPT i Bing používají model GPT. Tento pokročilý systém zpracování přirozeného jazyka (NLP) reaguje na výzvy textem podobným lidskému. Odpovídá na doplňující otázky, analyzuje problémy a zpochybňuje nefaktická prohlášení.

ChatGPT i Bing’s AI mohou vést konverzace. Ale když tyto nástroje prozkoumáte, všimnete si, že ten druhý má o něco sofistikovanější model – jeho reakce zní přirozeně.

Vezměte si níže uvedenou konverzaci z ChatGPT jako příklad. Zatímco jeho jazykový model, GPT-3.5, generuje gramaticky správná a faktická prohlášení, zní to strnule a trapně.

  Jak zabránit firmám, aby poslouchaly vaše nahrávky hlasového asistenta

Na druhou stranu, Bing AI používá GPT-4, iteraci jazykového modelu ChatGPT. Jeho výstup zní ležérně a autenticky.

3. Přesnost dat

ChatGPT má explicitní prohlášení o nepřesnosti dat. Platforma občas produkuje nesprávné informace, protože má omezené znalosti o událostech po roce 2021. Nezná ani své vlastní datum vydání.

Zatímco pokročilý jazykový model Bing AI a integrovaný vyhledávač poskytují spolehlivější a přesnější data. Na rozdíl od ChatGPT Microsoft neškolil Bing na omezených datových sadách. Místo toho používá svůj vyhledávač k získávání aktuálních relevantních informací o světových událostech a obecných znalostních otázek.

Za zmínku také stojí, že AI Bing cituje zdroje. Žádná z platforem nezaručuje 100% přesnost, ale znalost zdrojů, které je třeba zkontrolovat, zjednodušuje ověřování faktů.

4. Matematická přesnost

ChatGPT a Bing AI rozumí matematice. Roboti mohou analyzovat rovnice, provádět výpočty na základě svých datových sad a generovat výstup prostřednictvím svých jazykových modelů.

Nemůžete očekávat 100% přesné výsledky, ale Bing i ChatGPT prokazují silnou matematickou přesnost a početní schopnosti. Stojí za zmínku, že ChatGPT se od svého spuštění drasticky zlepšil – během prvních několika měsíců se často chybovaly slovní problémy.

Nyní se však nesrovnalosti objeví pouze tehdy, když prozkoumáte složitější odvětví matematiky, jako je pokročilá statistika, fyzika a pravděpodobnost. Například ChatGPT již umí správně takto klást otázky z fyziky střední úrovně.

Bing AI odpovídá na stejnou fyzikální otázku správně.

5. Bezpečnostní opatření

Kyberzločinci začali ChatGPT zneužívat téměř okamžitě. V důsledku toho někteří viděli ChatGPT jako hrozbu kybernetické bezpečnosti, která umožňuje podvodníkům psát spamové e-maily, vyvíjet malware a vytvářet phishingové odkazy.

OpenAI tyto problémy uznává. Společnost odhaluje, že ChatGPT může produkovat neobjektivní nebo škodlivý obsah, ačkoli vývojáři neustále pracují na zabezpečení.

Robot Bing AI čelí podobným rizikům kybernetické bezpečnosti. Bojuje s nimi tím, že prosazuje přísnější omezení, čímž snižuje náchylnost platformy k útěku z vězení. Konverzace budou ukončeny, pokud zmíníte něco neobvyklého.

  13 Nástroje pro generování syntetických dat pro trénování modelů strojového učení

6. Přístupnost

Jednou z prvních stížností na ChatGPT byla jeho nedostatečná dostupnost – zpočátku měl pouze webovou aplikaci. OpenAI vydala oficiální iOS a mobilní verze ChatGPT až v polovině roku 2023.

Alternativně nabídla Bing AI dostupnost napříč platformami hned od začátku. Jeho funkce chatu je k dispozici na Bing webové stránky, rozšíření prohlížeče Microsoft Edge a mobilní aplikaci Bing. Můžete dokonce použít Bing Chat na Skype přidáním do svých kontaktů.

Snad jediným omezením Bing AI je to, že nefunguje v prohlížečích třetích stran, jako je Mozilla Firefox, Safari a Google Chrome. Budete si muset stáhnout Microsoft Edge. Ačkoli se to zdá triviální, může vám to připadat nepohodlné, pokud Edge není váš výchozí prohlížeč.

7. Proces registrace

Registrace do ChatGPT je opravdu velmi jednoduchá. Stačí si vytvořit účet OpenAI, zaregistrovat se do ChatGPT a počkat na potvrzení. Většina lidí má okamžitý přístup.

Naopak přihlášení k nové Bing AI zpočátku trvalo déle. První uživatelé strávili týdny na čekací listině, než byli schváleni, zejména ti mimo USA

Naštěstí Microsoft od té doby zrušil pořadník. Uživatelé získají okamžitý přístup po vytvoření e-mailového účtu a stažení Microsoft Edge.

8. Funkčnost

Umělý robot Bing má pokročilejší jazykový model a širší datovou sadu, což zvyšuje jeho funkčnost oproti ChatGPT. Před odpovědí dokonce používá svůj vyhledávač. Můžete očekávat, že získáte přesnější, spolehlivější odpovědi a aktuálnější informace.

Bohužel přísná bezpečnostní opatření Bingu brání všestrannosti. Konverzace automaticky končí, jakmile porušíte pokyny, navíc musíte každých 15 zpráv založit nové téma.

Pokud chcete větší kontrolu, zkuste ChatGPT. Má omezené datové sady a běží pouze na GPT-3.5, ale lepších výsledků na ChatGPT dosáhnete vytvořením kreativních výzev. Dokonce si můžete předem nastavit vlastní pokyny.

  Jak přidat vodoznak do prezentací PowerPoint

ChatGPT je automaticky použije na každou konverzaci vpřed, pokud nedáte jiný pokyn. Je to užitečná funkce, pokud potřebujete konkrétní, přizpůsobený výstup.

Namísto doplňování obecných výzev AI a ChatGPT od Bingu vytvářejte jedinečné na základě jejich jazykových modelů. Kvalita jejich odpovědí závisí na vašich výzvách. Snažte se maximalizovat datové sady nástroje AI, aniž byste porušili jeho pokyny.

9. Poplatky

ChatGPT je bezplatný, robustní víceúčelový chatbot. Uživatelé mohou provádět spoustu úkolů s jazykovým modelem GPT-3.5. Pokud ale potřebujete sofistikovanějšího asistenta AI, OpenAI nabízí ChatGPT Plus za 20 dolarů měsíčně.

Běží na GPT-4, poskytuje prioritní přístup a reaguje rychleji. ChatGPT Plus byl původně omezen na uživatele v USA, ale vývojáři začali udělovat zahraniční přístup od února 2023.

Ačkoli jsou poplatky za předplatné dostupné, jsou zbytečné výdaje. Místo ztráty 240 $ ročně na ChatGPT Plus prozkoumejte nejprve AI Bing. Již běží na GPT-4 a od té doby Microsoft plánuje zpeněžit Bing prostřednictvím reklamplatforma pravděpodobně zůstane zdarma.

10. Limity tokenů

Chatboti řízení umělou inteligencí, jako je ChatGPT, se učí z uživatelských chatů prostřednictvím kontextové paměti. Umožňuje jim odkazovat na předchozí vstupy, čímž zlepšuje přesnost a relevanci výstupu v průběhu konverzace. Odezvy se zlepšují, když poskytujete informace.

Ale s ohledem na výpočetní výkon, který kontextová paměť využívá, vývojáři obvykle stanovují limity tokenů na objem dat, která chatboti zpracovávají. Jakmile uživatelé dosáhnou limitu tokenů, nerelevantní informace jsou vynechány.

Tato omezení se liší podle platformy. ChatGPT má vysoký horní limit, který dokáže zpracovat přibližně 3 000 slov za kolo, za předpokladu, že jsou všechna relevantní a související. Mezitím má Bing AI mnohem menší limit. Omezuje uživatele na 30 tahů, po kterých musíte zahájit novou konverzaci nebo přepsat vlastní pokyny.

Měli byste používat AI nebo ChatGPT Bing?

Použijte výše uvedené body k informovanému hodnocení, ale mějte na paměti, že se mohou změnit. Technologie AI se neustále vyvíjejí. ChatGPT a Bing AI nabízejí dynamické funkce, které se budou měnit, jak budou jejich technologie NLP dospívat. Očekávejte náhlý vývoj v technologii.