Chrome OS se fragmentuje (a tentokrát je to chyba Google)

O „fragmentaci“ Androidu se již dlouho mluví o operačním systému. Jak jsem však již řekl, mohou za to výrobci. Ale teď se obávám, že Chrome OS jde stejnou cestou – a tentokrát je to chyba společnosti Google.

Jak se aktualizace Chrome OS liší od Androidu

Brzy zde vytvořím spojení mezi Androidem a Chrome OS, protože to dává smysl pouze jako výchozí bod. Největší rozdíl mezi těmito dvěma je, že Android je otevřený a dostupný všem výrobcům k úpravě a redistribuci; Chrome OS je naopak plně spravován společností Google.

V systému Android jsou za zpomalení aktualizací odpovědní výrobci zařízení. Když je například vydána nová verze Androidu, výrobce musí před vydáním upravit zdrojový kód tak, aby vyhovoval jeho potřebám. Například Samsung musel přidat všechny funkce One UI, než mohl vydat aktualizaci Android Pie pro kompatibilní zařízení Galaxy.

Google na druhou stranu spravuje všechny aktualizace pro svá zařízení Pixel. To znamená, že jakmile bude připravena hlavní verze Androidu, Google ji může vytlačit ze dveří. To je přesně důvod, proč vám každý novinář Android (včetně mě) řekne, abyste šli se zařízením Pixel, pokud vám záleží na včasných aktualizacích.

Co to má společného s Chrome OS? Chrome OS si můžete představit stejným způsobem jako sestavení Androidu v telefonech Pixel. Klíčový rozdíl je v tom, že zatímco Pixel je jedna řada telefonů navržených a spravovaných společností Google, Chrome OS je k dispozici na ohromujícím počtu zařízení od desítek výrobců. Ale zjednodušeně řečeno, na tom nezáleží; stačí vědět, že aktualizace Chrome OS zpracovává Google bez ohledu na zařízení nebo výrobce, na které jsou aplikovány – stejně jako Microsoft zpracovává všechny aktualizace počítačů s Windows, bez ohledu na výrobce.

To však neznamená, že všechna zařízení Chrome OS získávají aktualizace současně. Každá sestava musí být ještě vyladěna, aby fungovala se specifickým hardwarem každého zařízení Chrome. V důsledku toho může jeden Chromebook získat aktualizaci, jakmile bude připraven, zatímco jiný bude muset několik týdnů počkat. Jde ale o to, že všichni stále dostávají stejnou aktualizaci.

Ale jak se zavádí stále více funkcí – zejména novějších, které vyžadují virtualizaci, jako je podpora aplikací pro Linux a Android – mezi zařízeními se systémem Chrome OS se začíná zvětšovat mezera ve funkcích, což je znepokojivé.

Hádanka mezery mezi funkcemi Chrome OS

Uživatelé Chrome OS byli nadšeni, když Google poprvé oznámil, že do Chrome OS přinese aplikace pro Android. Díky tomuto jedinému kroku byl Google schopen přinést obrovské množství užitečných funkcí, aplikací, her, nástrojů a dalšího do operačního systému, který byl dlouho kárán za to, že je „pouhým webovým prohlížečem“.

Trvalo mnohem déle, než se očekávalo, než aplikace pro Android začaly narážet na zařízení. Žádný velký problém; jen jsme chtěli, aby to udělali správně. Pak přišla špatná zpráva: ne každé zařízení by dostalo podporu aplikací pro Android. Seznam začal odtékat spolu s očekávanou časovou osu o tom, kdy tato funkce dorazí, a každý majitel Chromebooku se dožadoval, aby zjistil, zda se jejich zařízení prosadilo. Bylo mnoho zklamaných uživatelů. Nejhorší na tom je, že není jasné, proč některá zařízení mají aplikace pro Android a jiná ne – můžeme jen spekulovat, že to má něco společného s podporou čipové sady, ale je těžké s jistotou říci (zejména proto, že důvod se může lišit v závislosti na -základ zařízení).

Totéž se později stalo s podporou aplikací pro Linux, ale zprvu tuto funkci získalo ještě méně zařízení. Podpora Linuxu vyžaduje konkrétní verzi jádra a většina Chromebooků v té době neprošla – a Google je nemohl snadno aktualizovat, nejspíš kvůli ovladačům s uzavřeným zdrojovým kódem.

Dvě vynikající funkce byly tedy dostupné pouze na několika vybraných Chromeboocích. Je tu však světlo na konci tunelu: na dostatečně dlouhé časové ose by všechna zařízení Chrome OS měla podporovat obojí. V zásadě všechny nové Chromebooky podporují aplikace pro Android a mám pocit, že totéž bude platit pro aplikace pro Linux.

Ale stále je tu problém a vše se točí kolem aplikací pro Android.

Chrome OS má problém s fragmentací systému Android

Zatímco všechna zařízení Chrome OS budou podporovat aplikace pro Android (nebo by alespoň měla), nedávné vydání stabilní verze Chrome OS 73 ukazuje, že fragmentace Chrome OS je stále problémem. Proč? Protože různá zařízení Chrome OS používají různé verze Androidu. To znamená, že mají také jinou sadu dostupných funkcí.

Chrome OS 73 například přináší zaměření na zvuk aplikací pro Android. To znamená, že když aplikace pro Android přehrává zvuk, všechny ostatní zdroje zvuku budou ztlumeny (například Chrome). Pokud tedy posloucháte hudbu v Chromu a aplikace pro Android odešle upozornění, upozornění bude mít prioritu. Tato funkce je však dostupná pouze na zařízeních se systémem Chrome OS se systémem Android Pie. Nefunguje to na Nougat ani níže.

To je problém, protože většina zařízení Chrome OS stále používá Nougat. Chrome OS 72 přinesl Pie do některých zařízení, ale ne do všech – dokonce ani do většiny. To je frustrující pro současné i nové uživatele. Není jasné, proč byla některá zařízení aktualizována na Pie a jiná nikoli; není také jasné, jak budou tyto aktualizace fungovat v budoucnu. A Google je k celé věci dost málomluvný.

Pokud hledáte konkrétní funkci Androidu v systému Chrome OS, je to docela trefné místo kvůli propasti mezi verzemi. Aby toho nebylo málo, neexistuje žádný jasný časový plán, kdy Pie zasáhne více zařízení s Chrome OS, takže jej ani nemůžete vyhledat, abyste zjistili, kdy se vaše zařízení může aktualizace dočkat.

Takže právě teď je to blbost. V jednu chvíli to mohlo být snadno zamítnuto jako součást širšího zavádění podpory aplikací pro Android v Chrome OS. Blížíme se však ke dvouleté hranici od doby, kdy aplikace pro Android poprvé začaly narážet na Chrome OS, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby se tyto druhy chyb měly vyřešit.

V tuto chvíli je podpora Androidu v Chrome OS trochu roztříštěná. Skutečnost, že to začalo pomalu, bylo znepokojující, ale mezera ve funkcích mezi zařízeními je nyní skutečným problémem. Dostanou současná zařízení někdy podporu pro Android Pie? Budou mít budoucí zařízení stejné problémy? Dostanou zařízení, která aktuálně podporují Pie, podporu pro Android O?

Tvrdá realita je, že na žádnou z těchto otázek neexistují žádné odpovědi. Chrome OS je od spuštění podpory aplikací pro Android roztříštěný a nezdá se, že by se to v dohledné době změnilo.

A tentokrát je to jen na Googlu, aby to napravil. V zájmu budoucnosti Chrome OS doufám, že k tomu skutečně dojde. Parita funkcí je důležitá, zvláště když je operační systém obsluhován jedním dodavatelem.