Co je Denuvo a proč ho hráči nenávidí?

Denuvo je řešení proti pirátství (DRM), které se vývojáři her mohou rozhodnout zahrnout do svých her. Hráči byli z Denuva naštvaní už léta a zjevně z dobrého důvodu: Denuvo podle nedávných testů zpomaluje hry.

Co je Denuvo?

Denuvo je řešení správy digitálních práv (DRM) pro vývojáře her. Mohou licencovat Denuvo a integrovat jej do svých počítačových her. Pokud ano, software Denuvo poskytuje ochranu proti pirátství. Je navržen tak, aby lidem ztížil „crack“ hry a jejich distribuci zdarma. Podle Denuvo to „zastaví reverzní inženýrství a ladění“ potřebné k cracknutí hry.

Žádné protipirátské řešení není dokonalé, ale Denuvo slibuje „nejdelší okno vydání bez cracku“. Jinými slovy, herní vývojáři doufají, že jejich hry nebudou nějakou dobu cracknuty a nutí lidi, kteří by jinak mohli hru pirátit, aby si ji koupili, pokud chtějí hrát hru bez čekání.

Denuvo není další software nainstalovaný na vašem počítači a neuvidíte jej v seznamu nainstalovaného softwaru. Hra, která používá Denuvo, má ve svém kódu integrovaný software proti pirátství Denuvo. Pokud hra běží, Denuvo běží jako součást hry. Každý, kdo chce prolomit hru, musí obejít ochranu Denuvo, což tento proces ztěžuje.

  Odstraňte jmenovku z pravého horního rohu Chromu

Poškozuje to výkon hry?

Spravedliví hráči by měli chtít, aby vývojáři her vydělávali prodejem jejich her. Ale o tom to není. Jak se to často stává u řešení proti pirátství, hráči dlouho namítali, že Denuvo vytváří problémy pro legitimní platící zákazníky.

Denuvo tvrdí, že je to nesmysl. Oficiální Web Denuvo říká: „Anti-Tamper nemá žádný znatelný vliv na výkon hry, ani nemůže Anti-Tamper za případné pády skutečných spustitelných souborů.“

Ale existuje mnoho důkazů o opaku. Ředitel TEKKEN 7 obvinil Denuvo’s DRM například kvůli problémům s výkonem v PC verzi hry – vzácný případ, kdy Denuvo srazil vývojář hry, nikoli pouze hráč.

Někteří herní vývojáři po vydání odstranili Denuvo ze svých her. Overlord Gaming provedl několik testů na verzích těchto her s-Denuvo a bez-Denuvo. Tak jako Extreme Tech poznamenává, že Denuvo způsobuje problémy s výkonem téměř v každé testované hře. Zdá se, že ochrana Denuvo věci zpomaluje od delší doby načítání po pokles snímkové frekvence. Po odstranění Denuvo vývojářem se výkon někdy zlepší o 50 %.

Zastaví to praskliny?

Je jasné, proč hráči nemají rádi Denuvo. Ale herní vývojáři ji stále používají, protože zpomaluje crackery a ztěžuje pirátství – někdy.

Můžeš vidět jak dlouho trvalo, než byly hry Denuvo cracknuty. Některé hry, jako DOOM, byly cracknuty v den vydání. Některé, jako Sonic Mania, byly cracknuty týden po vydání. Zdá se však, že Denuvo získává spoustu času na několik her – Assassin’s Creed: Origins nebyl cracknut 99 dní.

  Jak vytisknout excelovou tabulku s pozadím

To je pro vývojáře her docela velký problém. Znamená to, že hráči si museli hru koupit, pokud ji chtěli hrát během prvních tří měsíců, což – teoreticky – zajišťuje vyšší prodeje.

Webové stránky Denuvo hrdě obsahují citát připisovaný Square Enix: „Je to díky vám, že si lidé musí hru kupovat.“

I když Denuvo způsobuje problémy legitimním hráčům, je snadné pochopit, proč se herní vývojáři stále rozhodují pro jeho použití ve svých hrách. Naštěstí jsou někteří – ale ani většina – vývojáři natolik milí, že opraví Denuvo později. Je to docela zbytečné, když už byla hra cracknuta.

Hráči nemají rádi Denuvo, ale vývojáři her ano

V nejlepším případě by pro vás Denuvo neudělalo vůbec nic, pokud jste hráčem, který si hru legitimně koupil. V nejhorším případě Denuvo způsobuje problémy s výkonem a znamená, že k hraní nejnovějších her potřebujete dražší grafickou kartu a rychlejší CPU. Zhoršuje to zážitek pro platící zákazníky. Hlavní nápor škody nesou lidé s hardwarem nižší třídy, protože herní počítače vyšší třídy dokážou problémy překonat a přesto poskytovat velmi hratelný výkon.

  Jak používat Filmy Google Play pro Chrome a Chrome OS

Pro argumentaci řekněme, že Denuvo má pravdu a že samotné Denuvo není problém. To by znamenalo, že vývojáři her často způsobují problémy při přidávání Denuvo do svých her. Takže možná je problém v tom, že vývojáři her nerozumí Denuvu správně. Ale v každém případě je to pro hráče horší zážitek.

Bohužel to nevypadá, že by vývojáři her v dohledné době Denuvo nepřestali používat. Kromě vážného bojkotu her, které obsahují Denuvo – něco, co se objeví v občasných negativních recenzích na Steamu, ale nevypadá to jako hrozba, které se vývojáři her obávají – herní vývojáři si myslí, že zařazením Denuva vydělají více peněz, a může mít pravdu.

Doufejme, že budoucí verze Denuvo nebo jiný konkurenční protipirátský program může dosáhnout stejných cílů pro vývojáře a zároveň být lehčí na zdroje.

Ne každý používá Denuvo

Někteří vývojáři her jdou samozřejmě jinou cestou. CD Projekt Red v The Witcher 3 nepoužívá vůbec žádný software proti pirátství. Každý si ho může stáhnout a hrát. Jako spoluzakladatel CD Projekt Red a GOG klade to:

Ale faktor pirátství byl irelevantní, protože nemůžeme lidi nutit kupovat věci. Můžeme je jen přesvědčit, aby to udělali. Úplně věříme v mrkev, ne v tyčinku.

Pokud stejný postoj nezaujme mnoho dalších herních vývojářů, Denuvo a podobná řešení tu budou ještě dlouho. Ale snad se polepší. Pokud je software jako tento nezbytný, měli by hráči očekávat alespoň lepší než zpomalení Denuvo.

Kredit obrázku: Gorodenkoff/Shutterstock.com.