Rozšířená realita (AR) vs. virtuální realita (VR): Rozdíly

Rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR) jsou moderní technologie v mnoha oblastech, včetně vzdělávání, elektronického obchodování, marketingu, her, zábavy, školení a vzdálené diagnostiky.

Obě technologie mohou zlepšit nebo nahradit zážitky ze skutečného života simulovanými.

V době chytrých telefonů, počítačů a televizorů s vysokým rozlišením vstupujeme do nového světa vzrušení. AR a VR mění způsob, jakým používáme obrazovky, vytvářením jedinečných a nových interaktivních zážitků.

V této době kolem 90 % společností využívají technologie AR a VR.

Přitažlivost je evidentní, protože mnoho podniků již začalo chápat skutečné použití těchto technologií.

Proto nikdy nemůže být lepší čas než nyní použít technologii ke zlepšení vašich zákaznických zkušeností.

Pokud jste například v marketingové firmě, můžete svým zákazníkům ukázat, jak produkt používat v reálném čase a jakou výhodu s produktem získají.

AR i VR efektivně ponoří zákazníky interaktivnějším, personalizovaným a poutavým způsobem.

Jak se ale rozhodnout, která z těchto dvou technologií je pro vaše podnikání lepší?

V tomto článku na to odpovím zdůrazněním klíčového rozdílu mezi AR a VR a také vysvětlím každou technologii zvlášť, jejich výhody, aplikace, funkce a některé příklady.

Začněme!

Co je rozšířená realita (AR)?

Rozšířená realita (AR) se stává nejvýznamnější technologií a roste s tím, jak jsou zařízení připravená pro AR nyní celosvětově dostupnější. Umožňuje nám virtuálně vidět skutečné prostředí, jako jsou stromy v parku, děti hrající badminton, psi honící se za míčky a mnoho dalších scénářů.

Rozšířená realita je definována jako systém sestávající ze tří základních funkcí:

 • Kombinace reálných světů a virtuálních světů
 • Interakce v reálném čase
 • Přesné 3D zobrazení skutečných a virtuálních objektů

Senzorické informace, které uvidíte na obrazovce, mohou být aditivní nebo maskovat přirozené prostředí.

Když například na svém zařízení otevřete aplikaci AR-ready, abyste viděli, jak by vypadal váš pozemek o rozloze 2 akrů po výstavbě a údržbě podle daného návrhu. Nenarazíte na žádné přírodní objekty. Místo toho uvidíte a zažijete pouze virtuální objekty, které vám dávají jasnou představu o tom, jak by vaše země vypadala.

AR se používá k obohacení přírodního prostředí a nabízí vylepšené zážitky. Nabízí vylepšený vzhled a dojem ze světa, ve kterém se nacházíte, který je umělý a přidává hodnotu stávajícímu scénáři.

Hardwarové komponenty používané pro AR jsou procesor, senzory, vstupní zařízení a displej. Moderní zařízení, jako jsou tablety nebo chytré telefony, obsahují tyto komponenty spolu se senzory mikroelektromechanického systému, jako je polovodičový kompas, GPS, akcelerometr atd., a fotoaparát.

Dvě důležité technologie používané v AR jsou reflexní vlnovody a difrakční vlnovody.

Příklad: Nejhranější hra na světě, Pokemon Go, vydaný v roce 2006, je nejlepším příkladem technologie AR. Hráči v této hře vyhledávají postavy Pokémonů na svých zařízeních a chytají je.

Vlastnosti a výhody AR

Rozšířená realita nabírá rychlost střely při zlepšování její použitelnosti v mnoha podnicích. Její použití je tak jednoduché, že tuto technologii může používat a vykonávat určité funkce i jedinec bez větších technických dovedností.

Některé z funkcí a výhod AR jsou:

Geolokace

Systémy AR podporují geolokační sledovač, který vám pomůže zobrazit umělé objekty v reálném světě prostřednictvím objektivu připraveného pro AR.

Vezměme si stejný příklad Pokémon Go. Když budete hledat Pokémony, najdete je pouze díky geolokačnímu trackeru.

  Mohou orgány činné v trestním řízení skutečně sledovat někoho s IP adresou?

Přesnost

AR zobrazuje přesné objekty ve vašem okolí, když je chcete vidět. Ačkoli to nemusí být 100% přesné, jeho úroveň přesnosti je téměř 100%, takže můžete zblízka cítit a vidět přírodní objekty.

Když například hrajete Pokemon Go a hledáte Pokémony, uvidíte umělé Pokémony ve 3D realitě. Dalším příkladem, který si můžeme vzít, jsou měřicí aplikace, které dokážou měřit množství, vzdálenost, hmotnost jakéhokoli předmětu atd. a poskytují přesné výsledky.

Snadnost použití

Mechanismus a koncept technologie AR jsou tak jednoduché, že je může člověk snadno použít na jakémkoli zařízení bez ohledu na to, zda má znalosti nebo zkušenosti s používáním AR.

Chcete-li například změřit jednu zeď ke druhé, stačí si stáhnout aplikaci AR-ready, dát přístup ke své AR-ready kameře a snadno změřit vzdálenost ve vámi preferovaných jednotkách.

Proměnlivost

Koncept AR spočívá v překrývání virtuálních informací s pohledem na skutečný svět. Klíčovým rysem AR je tedy to, že AR dynamicky mění virtuální informace, zatímco informace v reálném světě jsou stejné. Ve chvíli, kdy se pohybujete, lze informace, které vidíte na obrazovce, okamžitě změnit a zobrazit výsledek.

Co je virtuální realita (VR)?

Virtuální realita (VR) je simulované prostředí s objekty a scénami, které se zdají být skutečné a uživatelsky přívětivé, takže uživatelé mohou cítit virtuální prostředí ve svém reálném světě. Takové prostředí můžete vnímat prostřednictvím náhlavní soupravy pro virtuální realitu, která vypadá jako helma.

Hlavní aplikace VR jsou zábava, vzdělávání, marketing, školení, virtuální setkání a další. Systémy virtuální reality generují realistické zvuky, obrazy a další skutečné pocity, které vás ponoří do umělého světa.

Osoba, která nosí VR headset, se může rozhlížet, pohybovat se, pracovat s virtuálními položkami nebo funkcemi a dělat mnohem víc. Najdete zde různé metody virtuální reality, včetně:

 • Virtuální realita založená na simulaci
 • Virtuální realita založená na obrázku avatara
 • Virtuální realita založená na projektoru
 • Desktopová virtuální realita,

Dalšími formami VR by mohl být displej namontovaný na hlavě, AR, smíšená realita (MR), kyberprostor a simulovaná realita.

Moderní náhlavní soupravy pro virtuální realitu mohou mít komponenty jako:

 • Pohybové senzory pro sledování pohybu hlavy, těla a polohy rukou
 • Malé, rychlé a lehké počítačové procesory
 • Malé HD obrazovky pro plné zobrazení
 • Gyroskopy

Přestože se zdá být futuristický, ve skutečnosti jeho původ není nedávný. První stroj, Sensorama, byl postaven pro přehrávání 3D filmů, kde můžete vnímat pachy, vibrace, pohyby a další efekty a užívat si realistický zážitek.

Následný výzkum a vývoj přichází s novou formou nezávislých VR zařízení, které si člověk může snadno koupit, připevnit mobilní zařízení dopředu a cítit virtuální objekty ve svém domově.

Příklad: Prostředí virtuální laboratoře lze provádět pro experimenty, jako je pronikání hluboko do lidského mozku za účelem naučení jeho chemie, virtuální výlety na Mars nebo do vesmíru, muzejní zážitky, zkoumání starověkých světů a mnoho dalších.

Vlastnosti a výhody VR

Virtuální realita se díky své nesmírné věrnosti a interaktivitě stává jednou z multimediálních aplikací nejvyšší úrovně. Podporuje výkonnou technologii simulace systému.

VR kombinuje různé techniky a technologie, včetně počítačové grafiky, počítačového vidění, síťových technologií, mikroelektronická technologieinteligentní technologie, vizuální fyziologie, rozpoznávání řeči a další.

Některé z funkcí a výhod VR zahrnují:

Pohlcující zážitky

Dalším slovem pro ponoření je přítomnost, která odkazuje na stupeň reality virtuálních objektů v reálném čase. Můžete se vžít do světa virtuálních obrázků nebo videí tím, že budete nosit interaktivní zařízení, jako jsou datové rukavice a displeje na přilbě. Díky těmto zařízením se budete cítit jako ve skutečném světě, ale nejste.

  Jak přesouvat obrázky v aplikaci Microsoft Word

Představivost

Vzhledem k tomu, že technologie VR je vyvinuta s citlivými a snímacími zařízeními pro sluch, kinestetiku, dotek a zrak, můžete prostřednictvím interakce člověk-počítač získat více vjemů. VR vám pomůže rozšířit vaše schopnosti vnímání a poznávání a vytvořit prostředí člověk-stroj.

Interakce

Interakce označuje míru zapojení objektů do virtuálně navrženého prostředí. Interakce mezi člověkem a strojem ve virtuálním světě je přirozená. Pohyb vaší hlavy, očí, jazyka, těla a rukou upravuje obraz a zvuk.

Senzorický řídící systém

Předpokládejme, že sledujete nějaké video v náhlavní soupravě VR a dochází k náhlým změnám zvuku, vibrací, směru a pohybu. Nyní můžete vnímat změny.

Například můžete vše vnímat, pokud si prohlížíte Jurrasic World ve svém VR headsetu, řvoucí zvuk dinosaurů, efekt běhu, efekt větru atd. Budete se cítit jako ve světě dinosaurů.

Umělecký sklon

Vývojáři navrhli VR s různými koncepty. Jedním z těchto konceptů je umělecký sklon. Umělec se zde soustředí na atmosféru, zábavu a poutavý faktor, aby se připojil k vaší mysli, abyste mohli automaticky cítit změny.

AR vs. VR: Podobnosti

AR a VR jsou podobné. Oba jsou stejně schopné nabízet virtuální objekty v reálném životě. Zde chápeme, jaké jsou tyto podobnosti:

 • V obou případech požadujete 3D obsah. V případě AR můžete použít 2D obsah.
 • Oba mohou zobrazovat objekty zvětšené a v životní velikosti.
 • AR a VR můžete používat na svých noteboocích, počítačích, chytrých telefonech atd.
 • Najdete zde pokročilé sledování pohybu ruky, oka, prstu a další.
 • Oba nabízejí ponoření.
 • Použité gadgety jsou pro oba stejné.
 • Oba se používají v různých průmyslových odvětvích.
 • Požadované sady dovedností jsou také stejné pro vývojáře AR a VR.

AR vs. VR: Klíčové rozdíly

Rozšířená realita a virtuální realita jsou matoucí technologie, protože sdílejí podobné techniky. V naší blízké budoucnosti mají široké využití. Zájemci o AR a VR mají mnoho možností, jak hrát na svých chytrých telefonech, tabletech, počítačích a náhlavních soupravách VR, jako jsou filmy, hry a 3D obsah.

Mají mnoho podobností a oba se od sebe stále liší. Ačkoli se oba týkají virtuálních objektů, uživatelé se mohou mírně lišit v závislosti na jejich hardwaru a softwaru.

Podívejme se na některé významné rozdíly mezi AR a VR:

 • Rozšířená realita využívá scénář reálného světa k umístění virtuálního předmětu nebo předmětu, který lze prohlížet čočkou. Na druhou stranu virtuální realita je zcela virtuální, a to i okolí.
 • Uživatelé AR mohou ovládat svou mysl a přítomnost v reálném světě, zatímco systémy VR vedou uživatele VR.
 • K AR můžete přistupovat na svém smartphonu, notebooku nebo tabletu. Ale pro přístup k VR potřebujete náhlavní soupravu.
 • AR vylepšuje virtuální a skutečný svět a zjednodušuje vám práci, zatímco VR vylepšuje fiktivní realitu.

Některé další rozdíly mezi těmito dvěma technologiemi reality jsou:

Rozšířená realita (AR)Virtuální realita (VR)AR rozšiřuje scénu skutečného světaVR je zcela pohlcující virtuální prostředí Zde můžete vnímat svou vlastní přítomnost spolu s virtuálními objekty. Zde jsou vaše vizuální smysly ovládány systémem. Objekty, zvuky atd. můžete vnímat pouze z obrázku ve vašem zobrazení V AR je virtuální svět 25 % a skutečný svět je 75 % Ve VR je virtuální svět 75 %, ale skutečný svět je 25 Částečně vás vtáhne do akce Tato technologie plně spolupracuje s vaší myslí a tělemAR vyžaduje vyšší šířku pásma, kolem 100 MbpsVR může pracovat při nízké šířce pásma; vyžaduje přibližně 50 Mbps šířku pásma připojení Přidává virtualitu do skutečného světa a vylepšuje virtuální i skutečný svět Nahrazuje celou realitu a vylepšuje virtuální realitu pro mnoho účelů, jako je hraní her, marketing atd. AR detekuje polohy a značky uživatelů i systém volání na předdefinovaném obsahuVR vytváří pohlcující sekvenci animací, adres URL, videí, zvuku atd. Zde nepotřebujete k nošení žádná náhlavní souprava Někdy potřebujete náhlavní soupravu VR, abyste si užili virtuální svět. AR je kombinací skutečného života a virtuální realitaVR je o vytvoření virtuálního světaAR je částečně pohlcující a openVR je plně pohlcující a uzavřenýTagwhat, Wikitude, Layar, Junaio atd., to jsou některé z aplikací ARVirtuální světy jako Smallworlds a Secon Life jsou prostředí VR Real- Světové aplikace jsou spotřebitelské a maloobchodní zapojení, měření domova nebo předmětů, školení, vzdělávání a další Aplikace ve skutečném světě jsou vojenské, vzdělávací, herní, lékařské a další

  Jak opravit problémy se spuštěním Mac pomocí režimu obnovení

Rozšířená realita vs. virtuální realita: Aplikace

Aplikace AR

Některé důležité aplikace rozšířené reality jsou:

 • Technologie AR vám umožňuje vyvíjet překladatelské aplikace. Tyto aplikace budou interpretovat text, který jste naskenovali v jednom jazyce, do jiného, ​​který potřebujete.
 • Technologie AR se také používá v herním průmyslu k vývoji 3D grafiky a her v reálném čase pomocí nástroje Unity 3D Engine.
 • Pomocí AR můžete naskenovat jakýkoli objekt ze svého smartphonu nebo objekt v reálném čase, abyste zjistili, zda je na webu dostupný, nebo pro daný objekt najít správný výraz. Například Google Lens.
 • Reklamní a polygrafický průmysl používá tuto technologii k zobrazování digitálního obsahu na horní části časopisů.

Aplikace VR

Některé základní aplikace virtuální reality jsou:

 • Technologie VR se používá k obohacení funkční reality pro herní prostředí.
 • Armáda používá technologii VR k výcviku svých vojáků tím, že ukazuje simulace letu a bitevního pole.
 • Studenti medicíny se mohou lépe učit s 3D skenováním každého orgánu nebo celého těla pomocí technologie VR.
 • VR se také používá k léčbě posttraumatického stresu, k tomu, aby pacienti pochopili skutečnou příčinu svého onemocnění, a v dalších scénářích zdravotní péče.
 • Profesionálové používají VR k měření výkonu sportovce a k analýze technik pomocí digitálního tréninkového zařízení.
 • Zařízení založená na VR, jako je Oculus Rift, HTC Vive, Google Cardboard, atd., pomáhají uživatelům představit si prostředí, které přesně neexistuje. Můžete cítit prostředí, jako jsou vrzající tučňáci, svět dinosaurů, záda draka a další.

Závěr

Virtuální realita (VR) je známým bratrancem rozšířené reality (AR).

Zatímco AR překrývá virtuální data s fyzickým světem, VR nahrazuje skutečný svět počítačově generovanou realitou. Obojí vám může pomoci zlepšit schopnost rozhodování, komunikaci a porozumění tím, že vám umožní zažít scénář, který je umělý, ale vypadá a působí přirozeně.

VR má mnoho aplikací v zábavním průmyslu, armádě, strojírenství, lékařství atd., pro účely školení. AR je na druhé straně široce používán v podnicích.

Pokud tedy chcete ten nejlepší výsledek, kombinujte obě technologie. To vám umožní dosáhnout mnoho pro váš případ použití, pokud jde o přizpůsobivost, produktivitu, dobu uvedení na trh, návratnost investic a další.

Pokud jste vývojář a chcete se dozvědět o vytváření aplikací VR, podívejte se na toto Coursera kurs.

x